چاپ خبــر
رئیس امور عشایری فریدونشهر:

تب برفکی عشایر را از پای درآورده است/ستاد بحران وارد عمل شود

رئیس امور عشایری فریدونشهر از مشکلات جدی عشایر کوچنده فریدونشهر در قشلاق خبر داد و از ستاد مدیریت بحران استان اصفهان خواست برای رفع این مشکلات وارد عمل شوند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، رئیس اداره امور عشایری شهرستان فریدونشهر در گفتگو با پونه زار از ابتلای دام عشایر به تب برفکی و تلف شدن حدود ۴۰ درصد از دام نابالغ و ضعیف شدن دام بالغ عشایر سخن گفت.

اصغر دویستی با بیان این که استان خوزستان محل قشلاق عشایر هفت استان است، از کمبود امکانات این استان برای رسیدگی به امور عشایر به ویژه در بخش دامداری سخن گفت و اظهار کرد: با فراگیر شدن بیماری تب برفکی، دام عشایر به عنوان تنها منبع معیشت این قشر از جامعه دچار تلفات سنگینی شده است.

IMG_0378

وی از جلسه با نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در جهت رفع این مشکلات سخن گفت و تصریح کرد تاکنون این جلسات نتیجه خاصی در بر نداشته است و هنوز عشایر با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنند.

رئیس امور عشایری فریدونشهر با اشاره به این که ادامه این وضعیت منجر به فلج شدن زندگی عشایر خواهد شد، از مسئولین استان اصفهان به خصوص مدیریت بحران و ستاد حوادث استان خواست به عنوان مسئولین ییلاق عشایر وارد میدان شده و حتی با اعزام اکیپ های سیار دام پزشکی اقدام به واکسیناسیون دام عشایر نمایند چرا که در صورت ورود دام مبتلا به تب برفکی به شهرستان، خطر شیوع این بیماری دام های بومی شهرستان را هم تهدید خواهد کرد.

دویستی از پیگیری این موضوع از بهمن ماه گذشته خبر داد و اظهار کرد: تاکنون شاهد هیچ گونه اقدام خاصی از سوی مسئولین استان اصفهان در این رابطه نبوده ایم.

وی در رابطه با تاریخ ورود عشایر به شهرستان، آن را وابسته به شرایط آب و هوایی و میزان آب و علوفه موجود در خوزستان دانست و اظهار کرد: عشایر عموما در نیمه اردیبهشت وارد شهرستان فریدونشهر شده و در این جا مستقر می شوند و در حال حاضر از قشلاق خارج شده و در میان کوه، در مسیر کوچ، هستند.

IMG_0740

رئیس اداره امور عشایری فریدونشهر در پاسخ به این سؤال که با توجه به مشکلات سال گذشته عشایر در هنگام ورود به شهرستان و گرفتار شدن در باران شدید و گل و لای چه اقدامی برای پیشگیری از وقوع چنین مشکلاتی انجام شده است، با اشاره به این که ۵۰ درصد از عشایر دام خود را پیاده کوچ می دهند، گفت: عشایر به ناچار باید ۴۰ روز از این مقطع زمانی فروردین و اردیبهشت ماه را در مسیر قشلاق به ییلاق سپری کند و این طبیعت کوچ است و اگر با مشکلی مواجه شوند نیروهای امدادی برای کمک به ایشان اعزام خواهند شد.

دویستی بازسازی و مرمت راه های روستایی-عشایری تا پیش از ۲۰ اردیبهشت را بی ثمر دانست چرا که در اثر بارش باران دوباره این راه ها از بین رفته و نیاز به مرمت پیدا خواهند کرد لذا از تیغ زنی و مرمت ۳۵۰ کیلومتر راه روستایی-عشایری بعد از این تاریخ، همچون سال های گذشته خبر داد.

وی نتیجه جلسه شورای عشایری که سال گذشته با حضور مسئولین استانی و کشوری در فریدونشهر برگزار شد را تنها اختصاص مقداری بودجه برای بهبود شرایط عشایر شهرستان دانست.

IMG_0096

گفتنی است در این جلسه مباحث مهمی چون مشکلات فرهنگی-اجتماعی عشایر به بحث گذاشته شد و در این جلسه دکتر علی محمد یوسفی، محقق و مشاور عالی سازمان امور عشایری کشور، مهمترین مسأله پیش روی عشایر را مباحث فرهنگی-اجتماعی خواند. خبر مربوط به این جلسه را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

 

  1. با تشکر از زحمات دوستان.ببینید تاریخ ورود عشایر به این شهرستان مساله ای تفسیری نیست بلکه لازم است بر اساس فاکتورهای کارشناسی و علمی به صورت دقیق تعیین شده و امور عشایری شهرستان نیز بتواند با قاطعیت نظارت نماید.دلسوزی بی مورد و گرایش به منافع عده ای خاص باعث نابودی مراتع و منابع طبیعی این شهرستان (که تنها داشته شهرستان است) خواهد شد. ورود زودهنگام و خروج دیر هنگام ضربات سخت و جبران ناپذری به منابع فریدونشهر زده و نشان از ضعف شدید مدیریتی دارد.

    • منطقه متعلق به عشایر عزیز و زحمتکش هم است. حفظ طبیعت نیاز به برنامه ریزی و تمهیدات خاص خود دارد که مسئولین باید ضمن کوچ عشابربا آموزش و مهارتهای لازم در احیای آن بکوشند نه اینکه یک سری افراد * بخواهند برای طبیعت شیون عزیز تر از مادر سر بدهند. در صورتی که همین افراد چند روز دیگه به اتفاق خانوادهای محترم و گردشگران مدعوشان با بیل و کلنگ وارد طبیعت می شوند و در نابودی آن عرق از جبین می ریزند قرار نشد به سبب صداقت و پاکی عشایر علیه آنها هتاکی و تهمت و افترا زده شود.

  2. علی گفت:

    هنوز منطقه زیر برفه آقایان صحبت از راه افتادن عشایر به سمت فریدونشهر می کنند. طبیعت فریدونشهر باید تاوان خسارات عشایر را بدهد؟

Go to TOP