چاپ خبــر
نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت خبر داد؛

برنامه‌های ملی آب، کشاورزی و گردشگری برای پیشرفت منطقه

منتخب مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در دهمین مجلس شورای اسلامی در اولین نشست مطبوعاتی خود ضمن پاسخگویی به سوال خبرنگاران از برنامه های خود برای توسعه کشور و منطقه سخن گفت.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، اولین نشست خبری اکبر ترکی، نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی با حضور اصحاب رسانه چهار شهرستان حوزه انتخابیه برگزار شد.

منتخب مردم منطقه برای دهمین مجلس شورای اسلامی فراکسیون اکثریت مجلس موسوم به فراکسیون ولایت را بر پایه پنج اصل استوار دانست که عبارتند از: پیروی از اسلام ناب محمدی و توسعه فرهنگی بر اساس تفکر دینی، پیروی از ولایت مطلقه فقیه و توسعه سیاسی بر اساس مردم سالاری دینی، توسعه دیپلماتیک بر اساس اقتدار ملی، توسعه علمی با گرایش بومی سازی و به عنوان اساسی ترین مسأله کشور، حل مسائل اقتصادی.

*تکمیل پروژه های نیمه تمام دولت ۳۰ سال به طول می انجامد

وی در مورد مشکلات کنونی کشور، با بیان این که مجلس درصدد رفع موانع پیش روی دولت بر خواهد آمد، یکی از این موانع را بزرگی و وسعت دولت نام برد و گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد بودجه دولت صرف هزینه های جاری آن و تنها ۱۰ درصد آن یعنی معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان صرف کارهای عمرانی می شود. ترکی به بدهی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت طبق اعلام معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و با بیان این که هزینه تکمیل پروژه های نیمه تمام دولت ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، اظهار کرد: با بودجه کنونی دولت برای تکمیل این پروژه ها به ۳۰ سال زمان نیاز است.

وکیل مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در خانه ملت از تعطیلی بیش از ۱۰ هزار واحد تولیدی و از کار افتادن بیش از ۴۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی دیگر سخن به میان آورد و عامل این رکود را فقدان مدیریت علمی، انقلابی و جهادی بیان کرد و تصریح کرد: در حال حاضر نظام پاسخگویی خوبی در کشور وجود ندارد و مجلس باید بعد نظارتی خود را بیشتر کند.

وی در بیان دیگر مشکلات کشور از ارتباط ضعیف بین دانشگاهیان و دولت انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر درصد کمی از کارهای پژوهشی دانشگاهی در مسیر حل مشکلات کشور قرار می گیرد. ترکی با اشاره به عدم اجرای کامل و صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی با عنوان خصوصی سازی اظهار کرد: بخش خصوصی در کشور توانمندی خود را از دست داده است و مسئولین به بخش خصوصی اعتماد ندارند لذا باید درصدد تقویت و جلب اعتماد بخش خصوصی برآییم و اقتصاد مقاومتی را بر مبنای اقتصاد مردمی اجرایی کنیم.

نماینده مردم غرب استان اصفهان در مجلس از لزوم ساماندهی سهام عدالت نیز سخن گفت و نحوه اداره این طرح که حدود ۴۵ میلیون نفر عضو دارد را به شیوه سنتی، بهم ریخته و دولتی بیان کرد.

torki950315002

*آب، کشاورزی و گردشگری سه ظرفیت پیشرفت منطقه

ششمین نماینده راه یافته از حوزه انتخابیه فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی از عقب ماندگی چهار شهرستان از قطار توسعه سخن به میان آورد و با تاکید بر این که آب، کشاورزی و گردشگری سه ظرفیت رشد منطقه است که باید در سطح بالاتری از آن چه تاکنون مورد توجه قرار گرفته است، مورد برنامه ریزی واقع شده و ساماندهی شود، از برگزاری اولین مجمع نمایندگان استان اصفهان به همراه وزیر نیرو در آینده ای نزدیک در فریدونشهر به همین منظور خبر داد.

وی در پاسخ به خبرنگار پونه زار مبنی بر لزوم توجه به حقوق ساکنین سرچشمه و اثرات زیست محیطی پروژه های انتقال آب از توسعه همراه با عدالت سخن گفت و اظهار کرد: به دنبال اجرا کردن آن توافق اولیه ای خواهیم بود که بین مردم فریدونشهر و دولت پیش از بردن آب منطقه انجام شده است.

ترکی از دیدارهای خود با نمایندگان ادوار گذشته منطقه در مجلس، در مجمع نمایندگان ادوار و در مرکز پژوهش ها به منظور دریافت تجارب و راهنمایی از ایشان سخن گفت. این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که «آیا از نیروهای اصلاح طلب قوی که دلسوز منطقه باشند استفاده خواهد کرد؟» با بیان این که با تقسیم بندی های اصلاح طلب و اصولگرا که باعث تفرقه در جامعه می شود مخالف ام، گفت: اگر فرد قدرتمندی باشد که پایبند به آرمان های انقلاب اسلامی و استقلال همه جانبه کشور بوده و عدم تابعیت از دشمن را داشته باشد و تقوای دینی و سیاسی را رعایت کند جای او بر روی چشم خواهد بود و اگر در این ها نگنجد ولو این که فکر کند خیلی بزرگ است نه.

*همکاری متقابل دولت و نماینده

منتخب مردم در دهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که شاکله اجرائیات در دست دولت است و مردم هم با ورود خود به میدان به شخصی مثل بنده با این اعتقادات رأی داده اند، اظهار کرد: اگر مسئولین رعایت این امر را کردند که از مسئولین مقتدر، جهادی، معتقد، مومن و متدین استفاده کنند ما هم دست دوستی به سمت ایشان دراز خواهیم کرد.

وی با اشاره به این که تقریبا نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند از تلاش خود برای افزایش مشارکت بانوان و ایجاد زمینه های فعالیت بانوان سخن گفت و حل عمده این مشکل و بسیاری از مشکلات منطقه را در گرو حل مسائل کلان کشور دانست. نماینده منطقه در مجلس با اشاره به این که در دوره کنونی نمایندگانی از مناطق دیگر در مجلس حضور دارند که اصالتا اهل این منطقه هستند گفت: تا زمانی که این نمایندگان به دنبال سیاسی کردن مسائل نباشند نهایت همکاری و هماهنگی را با ایشان برای پیشرفت منطقه انجام خواهیم داد.

*از فضای به دست آمده در برجام باید استفاده کنیم

ترکی با انتقاد نسبت به کسانی که از الان به دنبال سیاسی کردن فضای کشور برای زمینه سازی جهت رأی آوردن شخص مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری هستند، روحیه مجلس دهم را جهادی، انقلابی و گریزان از تنش دانست و تصریح کرد: نباید فضای کشور را از حالا به خاطر انتخابات یک سال دیگر سیاسی کرد.

وی در مورد مشکلات شهرستان بوئین میاندشت همچون عدم استقرار ادارات دولتی در این شهرستان نوپا، جاده دوبانده بوئین میاندشت-لرستان و امکانات پیست اسکی افوس، از بررسی مشکلات و وضعیت شهرستان توسط تیم مشاوره ای خود سخن گفت و اظهار کرد: در رابطه با جاده دوبانده بوئین میاندشت-لرستان و خط راه آهن این مسیر با نماینده الیگودرز نشست هایی داشته ایم.

این نماینده مجلس از احتمال قوی حضور خود در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سخن گفت و در مورد برجام اظهار کرد: در این توافق چیزهایی داده ایم و چیزهایی به دست آورده ایم که اعتقاد مجلس دهم استفاده حداکثری از آن چیزی است که به دست آمده است و ما معتقدیم از فضای به دست آمده می شود استفاده کرد و باید استفاده کنیم.

انتهای پیام/

 1. جناب آقای ترکی
  ۱-جهت اجرا شدن این پنج اصول زیر چه راهکار های عملی ارائه می دهید؟
  پیروی از اسلام ناب محمدی و توسعه فرهنگی بر اساس تفکر دینی،
  پیروی از ولایت مطلقه فقیه و توسعه سیاسی بر اساس مردم سالاری دینی
  توسعه دیپلماتیک بر اساس اقتدار ملی،
  توسعه علمی با گرایش بومی سازی و به عنوان اساسی ترین مسأله کشور
  حل مسائل اقتصادی.
  ۲- فضای کشور را از همین حالا سیاسی کردید؟مگر تا حالا همین شعار ها را نمی دادند؟
  سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی به عمل کار برآید به سخندانی نیست

 2. مسئله اب برای فریدونشهر بسیارمهم است امیدوارم شعاری برخورد نشود چرا که ما نیازمند ارامش هستیم وکارها را از طریق قانونی پیگیری می کنیم

 3. نماینده محترم مجلس سلام
  مردم فریدونشهر از انتقال آب چشمه لنگان وخدنگستان چیزی را از دست نداده اند سود بردند ومی برند.

  ضرب المثلی در بختیاری است “به نوم مو به کُم تو”
  چون این آب ،سرچشمه حدود۳۰ روستا با ظرفیت های بالای کشاورزی،شیلات ماهی ودامداری که زیر دست چشمه لنگان وخدنگستان هستند ،آن ها خسارت دیده اند وبه آنها هیچ توجه ی نمی شود .وقراربود در منطقه پیشکوه قبل از انقلاب سدی احداث شود که متأ سفانه عدم آگاهی مردم وبی تدبیری مسؤلین شهرستان باعث انتقال آب آنهم به وسیله تونل که فقر وفلاکت مردم را در پی داشته وخواهد داشت.
  “عـــــــــــــــــــــــــــــــدالـــــــــــــــــــــــــــــــــــــت اینجا معنی پیدا می کند

  • با تشکر از سایت پونه زار و همچنین جناب اقای دکتر ترکی نماینده محترم منطقه و با ارزوی موفقیت ایشان. به عرض می رسانیم با توجه به فضای انتخابات من به ایشان رای ندادم اما به عنوان نماینده این منطقه و شهرستان احترام خاصی قائلیم و میدانیم که راه سختی پیش رو خوا هد داشت که امیدواریم موفق باشند . به نظر بنده صحبتهای اقای به قول خود زاگرس نشین کمی تند و نپخته است . حرف و انتقاد منطق لازم دارد نه پرخاشگری و فرافکنی و خراب کردن قوم با ضرب المثلهای خود درا وردی . البته این حرفها را به حساب کل قوم بختیاری نمی گذاریم چون اقای دکتر ترکی نیز بزرگ شده و ساکن همین منطقه بوده و منطق کل اقوام را می شناسد و درد ورنج را از نزدیک لمس کرده که لذوم به خط و تذکر به ایشان نیست اما همکاری و همیاری به ایشان لازم است که ما قوم گرجی ایشان را به عنوان نماینده خود در مجلس شورای اسلا می میدانیم و برای موفقیت ایشان در منطقه همکاری و همیاری خواهیم کرد ….

   • دوست عزیز سلام
    اینهم این قوم وآن قوم نکن که خود ،تفرقه است به اصل قضیه توجه کن
    “پیشرف روستاها ،پیشرفت شهرستان است .”
    خودشهر فریدونشهر چه تولیدات صنعتی یا کشاورزی یا دامداری مهمی دارد ؟
    فریدونشهر یک شهر کار مندی است که کارهای اداری جمعیت ۸۰۰۰ ۱نفر جمعیت شهری و ۲۰۰۰۰ نفر جمعیت روستایی انجام می دهند.که بیشتر کارمندان آن هم بخاطر نداشتن شغل به شهر های دیگر مهاجرت کردند.
    دلیل ندارد که شما با مسئله تعصبی برخورد کنی .
    بیائید با تفکر وتعقل به دنبال چرایی عدم پیشرفت وبی عدالتی که به شهرستان وارد شده را بررسی کنیم.
    این سایت خوشبختانه پل ارتباط همفکری ما با شما است تا به قله های پیشرفت وعدالت برسیم

    • شما فرمودید که مردم فریدونشهر با انتقال اب چیزی را از دست ندادند و یکجورایی مردم را به فریبگاری متهم کردی و ضرب المثل ساختی . حالا چی شد رسیدی به حرفهام و به شما برخورد من از قوم شما نیز به احترام یاد کردم و گفتم که صحبتهای یک نفر را به حساب کل نمی گذاریم . شما می توانستی به عنوان یک شهروند فریدونشهری نظراتتان را محترمانه بگوئید . بله شهرستان سراسر کاستی است و خود ایشان بیشتر از ما واقف است چون در این چند ساله به کل منطقه سر زده و میداند و از نزدیک لمس کرده است و بنده گفتم که وقت همیاری است نه پرخاشگری و تفرقه ….

     • تا تفکرات ما مردم عوض نشود هیچ کاری برای پیشرفت این منطقه نمی شود انجام داد.وآن هم نیاز به زمان دارد که از دست می رود.نیروهای خلاق وبا استعدادتر از ایشان در منطقه کم نداریم .اما چه سود که عرصه را برآنها تنگ می کنیم.

   • واقعیتی از متن شهرستان فریدونشهر باید بگویم که قبلا با درست کردن گروه چپ وراست شهرستان را نابود کردند وحالا با این قوم وآن قوم کردن.
    عوامل اختلاف زا:
    ۱ـ تعصبات مذهبی و قومی
    ۲ـ خودپرستی یا کبر و غرور
    ۳ـ جهل و کج فهمی معارف عالیه اسلام
    ۴ـ کینه ورزی و عقده های شخصی
    ۵ ـ ریاست طلبی و دنیاگرایی
    ۶ـ سست عهدی و پیمان شکنی
    ۷ـ تمسخر و تخاطب به القاب و اسامی زشت

   • دوست عزیز
    به این جمله آقای نماینده در مصاحبه بالا توجه کن “به دنبال اجرا کردن آن توافق اولیه ای خواهیم بود که بین مردم فریدونشهر و دولت پیش از بردن آب منطقه انجام شده است.” اسمی از مردم شهرستان فریدونشهرنیامده بلکه از مردم فریدونشهر سخن به میان آمده. خوب توجه کن بعد قضاوت کن

    • ایرادات بنی اسرائیلی یعنی همین .پدربیامرز این چه حرف نفاقی است که دنبال می کنی درطول این پانصدسال زندگی این اقوام باهم برادرانه ودوستانه دراین شهرستان بوده وبه کوری دشمنان خواهدبود.وهرجاصحبت ازمردم فریدونشهر می شود یعنی تمام شهرستان فریدونشهراعم ازتمام اقوام روستا وشهر ازشما بعنوان یک برادردینی می خواهم تا می توانید برادرانه حرف بزنید وباعث دو دسته گی نشوید گناه است.

     • ماهم همین را می گوئیم چرا تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــفرقه
      در بیشتر محاورها می شنویم که می گویند اس کورتیه .که متأسفانه کورتی در زبان بعضی هم شهرستان هایمان یعنی نادان .و حق آنرا به راحتی ضایع کردن
      مگر نه این اقوام حدود ۴۰۰ سال در روزهای خوش وسختی در کنار هم زندگی کردند ورابطه خویشاوندی دارند حتی در زمان دفاع مقدس شاهد پرپر شدن جوانان این منطقه و آسیب های زیادی هم از جنگ دیده اند.
      این بحث ها را پیش می کشیم که تا روشنگری کرده باشیم تا ضعف از هر کسی باشد برطرف شود تابه آن عوامل اختلاف زایی راکه آن دوست عزیزم مطرح کرده توجه کنیم.
      امّا ببین در دولت سازندگی و۱۶ سال نمایندگی شیخ چه برسر این مردم رفته است .
      در ۱۶ سال نمایندگی شیخ بی سواد مردم را در خفقان ودو دستگی وخان ورعیت وحتی شاهد توهین به مردم بودیم که از بی سوادی وعدم آگاهی مردم نردبانی برای بالا رفتن خود وامثال خود کرده ومردم را زیر پا له کرده تا شاهد همچنین روزها وبدتر ازآن که مردم در فقر فلاکت باشند .
      در دولت سازندگی که دولت فقط یک جانبه برنامه ریزی کرد وبه فکر گسترش صنعت در استان بود باعث انتقال آب سرمایه عظیم الهی شهرستان آنهم با تونل شد در پی آن سرازیر شدن مردم به مرکز استان ونیاز به مسکن وسرمایه دار کردن مرکز استان و فقر وآواره شدن مردم شهرستان شد .ما هم خام ونا پخته وشعار زده دو دستی ان راتقدیم کردیم . ما مشکلات سرما وبرف سختی های آن را در فصل پاییز وزمستان را تحمل کرده ودر آمد ناچیز راهم صرف خرید مسکن درمرکز استان کنیم به دلیل عدم امکانات در شهرستان .
      آیا این عدالت اجتماعی است که سردار سازندگی در خطبه های نماز جمعه مطرح می کرد؟
      اینجا می طلبد که ما با تفکر واتحاددنبال حق تضیع شده خودمان باشیم.
      آیا شهرستان در حال حاضر ظرفیت استفاده از آب چشمه بابا احمد را ندارد؟

 4. باتشکر از مدیرسایت ولی اشکالاتی در کارشما وجود دارد اول اینکه اخبارها واعلام ها به روز نیست وهمچنین گزینشی است .وفعالیت ضعیف است سعی در رفع مشکلات نمایید.

 5. باسلام به نماینده محترم :
  امیدواریم این برادر من باب تذکر بداند، که می داند که خود مسلمان وپزشک است که این دنیا واین صندلی که بانام اسلام ومدد خداوند متعال ومامردم ولایتمدارمظلوم ومحروم نصیبشان شده دائمی نیست وگذراست پس کوتاهی کردن وبانظر خاص به نفع گروه خاص عمل ننمایدکه غیرخسران این دنیا وآخرت نصیبی نخواهد داشت .به امید موفقیت ایشان.انشاءالله.

 6. اگر به برگزاری اولین مجمع نمایندگان استان اصفهان به همراه وزیر نیرو در آینده ای نزدیک در فریدونشهر بخاطر فشار از مراکز استان که کمبود آب استان را تأمین یا جوابگوی مردم شرق اصفهان باشد دلمان را خوش کنیم شاهد آواره شدن بقیه مردم می شویم.مگر سدی عظیم در منطقه احداث شود تا ما مردم به حق مان برسیم.

 7. سیبکی گفت:

  نماینده محترم مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی
  با ساخت ســـــــــــــد روی رودخانه یلان در پیشکوه فریدونشهرکه قبل از انقلاب مطالعات اولیه اش انجام شد برنامه‌های ملی آب، کشاورزی و گردشگری برای پیشرفت منطقه محقق خواهد شد.

 8. عبرت گفت:

  باسلام
  آفرین به شما این بهترین موضع است برادری بدون تفرقه بیان برادرعزیزم درست است درسالهای کذایی حاکمیت آن آقا مردمی که باهم بودند به چند دسته تقسیم شدند که آقا واردمجلس شود وحالا خودپایتخت نشین وآواره های جوی آباد ،جلال آباد،زازران،یزدانشهر،فیروزآباد،هفتون،امیرآباد،فولادشهر و…..تحفه آن دوران است.پس به خود بیاییدوازاین بازیهای مسخره دست برداریدازلروگرجی وترک وفارس بگذرید وبه فکرگرسنگی وفلاکت ودرماندگی وبیکاری بچه هایتان باشید دیگربس است عبرت بگیرید تاکی باید شما رامشغول این بازیهای بیهوده نمایند.

  • سلام گفت:

   دوست عزیز یه زحمتبکش این نوشته زیر که مال خودتم هست رو ترجمه کن. ممنون میشم.

   ((آفرین به شما این بهترین موضع است برادری بدون تفرقه بیان برادرعزیزم درست است درسالهای کذایی حاکمیت آن آقا مردمی که باهم بودند به چند دسته تقسیم شدند که آقا واردمجلس شود))

   • عبرت گفت:

    باسلام خدمت شما عزیزان:
    برادری بدون تفرقه یعنی مامردم محروم منطقه بدون درنظرگرفتن سلایق مختلف همگی باهم یگانگی داشته باشیم وبرادروارهمچون دوست درکنارهم زندگی کنیم وشهرمان راآبادکنیم بدون این که دیگران برای ما تصمیم بگیرند ودربین ما تفرقه ایجاد نمایند که هرچه ضربه خوردیم ازاین دو دستگیه ودرنهایت اتحاد رمز پیروزی وپیشرفت هرجامعه ای است.ممنون

 9. جناب آقای نماینده محترم و مسولین شهرستان فریدونشهر:
  شهرستان فریدونشهر علاوه بر جمعیت ۳۸۰۰۰ نفری روستای وشهری دارای جمعیت ۱۷۰۰۰ نفری عشایری بختیاری است.که زمینه ی خوبی برای خدمت رسانی والگو سازی وخلاقیت مسؤلین برای عشایر سطح کشور ایران عزیز می باشد. “این گو واین میدان”

 10. الــــــــــــــــــــــــــــگو برای مردم با صفای شهرستان فریدونشهر
  درسی زیبا از ظرفیت خودباوری
  داستان جالب زندگی عباس برزگر میلیاردر روستایی اهل بوانات استان فارس که نام خود را در کتاب یونسکو به عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری ایران به ثبت رسانده، درسی زیبا از ظرفیت خودباوری است.
  این جوان روستایی روزگاری با دستفروشی و دوره گردی در شهر شیراز گذران زندگی می کرد، اینک نبوغ هنر و آوازه کارش پای خارجی‌ها را به روستای زادگاهش نیز کشانده است.
  این جوان خلاق که با شغل نخست خود یعنی دامداری و کشاورزی نیز در این روستا مشغول بود اقدام به ایجاد یک مغازه در کنار کلبه محقر خویش می کند.
  عباس در یکی از روزهای سرد و بارانی زمستان و با دلسوزی و محبت به همنوع که در وجود یک فرد روستایی بی آلایش همیشه موج می‌زند با دو فرد خارجی درمانده در راه مواجه می‌شود.
  استارت داستان شگفت انگیز عباس از همین جا آغاز شد. هنگام ورود این دو فرد آلمانی به کلبه محقر و روستایی خانواده عباس نیز مشغول کشیدن دم پخت ساده خود بر سرسفره بودند.

  او البته در ابتدا معذب و خجل که چه کار کند تا از خجالت این دو فرد خارجی سربلند بیرون بیاد و دراندیشه راهی برای آبروداری خویش در بدست آوردن غذایی به اصطلاح باکلاس‌تری برای آنها بود.اما درعین ناباوری و خوش شانسی عباس دو فرد خارجی عاشق شام ساده وی می‌شوند.
  در سفره فقیرانه عباس برزگر به جز دمپخت گوجه فرنگی، ماست محلی و ترشی چیز دیگری پیدا نمی‌شد.
  این دو فرد خارجی پس از صرف شام با لذت شب خود را نیز در همان ملحفه‌های دست دوز و بر روی قالیچه‌ها و گلیم‌های روستایی در کلبه محقر و کنار خانواده عباس گذراندند.

  هنگام بدرقه این دو فرد خارجی از سوی خانواده عباس، آنها نیز با نگاه های عمیق غرق در زندگی ایلیاتی و عشایری و روستایی عباس می‌شوند.

  اتاق‌های خشتی و گلی،گوسفندان و برخی اشیای قدیمی و تاریخی در ایوان خانه عباس و از همه مهمتر سفره بی‌تکلف اما پربرکت وی سرآغاز شگفتی در داستان زندگی عباس را رقم زد.

  از نوع نگاه و عمق اندیشیدن این دو فرد نیز جرقه و تلنگری توام با تغییر نگاه و نگرشی جدید در عباس پدید می‌آید.

  همین نگاه‌های عمیق و زندگی بی آلایش عباس دو فرد خارجی را به سفری دوباره به منطقه بوانات فرا می‌خواند.
  دو فرد آلمانی همراه با کاروان گردشگری به روستای بزم می‌آیند، سراغ عباس را می‌گیرند و چند روزی را در کلبه فقیرانه وی می‌گذرانند. این کارآفرین برتر صنعت توریسم از گردشگران خارجی همانند اقوام و فامیل خود درخانه اش پذیرایی می‌کند.

  او درچند روز اقامت گردشگران خارجی آنها را به تماشای مناظر طبیعی و گردشگری منطقه فرا خواند با آیین‌ها و آداب و رسوم عروسی‌ها آشنا می‌کرد او حتی با مهمنانش شیر می‌دوشید و همگام با آنها با چوپانان گله در صحرا گوسفندان را می‌چراند.

  او با مهمانانش چای آتشی می‌نوشید،کشاورزی می‌کرد،روش های سنتی تولید ماست و دوغ وکشک محلی را به آنها آموزش می‌داد آنها را به گپ و گفت با هم ولایتی ها و پیرزنان و پیرمردان روستایی وامی داشت.

  عباس مهمانانش را درآیین های عروسی و مراسمات سوگواری شرکت می‌داد، شب نشینی و بیان قصه‌ها و داستان‌های قدیمی را همگام با آنها تجربه می‌کرد،همگام با مهمانان در کوه حاضر می‌شدند و از حکایت های عمیق نوازندگان نی در دیارش گوش می‌دادند.

  او مهمانان را به نشستن در کنار دارهای زمینی گلیم بافی و جاجیم بافی همگام با زنان ودختران هنرمند روستا می‌نشاند، آنها را به دامنه‌های کوه می‌برد تا با زندگی سخت اما لذت بخش عشایر آشنا یابند.

  به گفته این جوان خوشنام مهمانانش از اینکه برای نخستین بار تجربه شیرین زندگی در روستا و لمس کردن واقعی عشق و محبت یک روستایی را در این دنیای پرهیاهوی امروزی تجربه می کردند خوشحال و بسیار لذت می‌بردند.

  عباس برزگر که از همنشینی و تجربه با گردشگران خارجی و از باورپذیری آنان خود را نیزباور کرده بود، از همان زندگی ساده و دهاتی اکنون به فردشگفتی ساز صنعت پردرآمد توریسم تبدیل می‌شود.

  او در گفت و گوی مفصل داستان زندگی اش با خبرنگار ایرنا مرکز یاسوج می گوید: اکنون اتاق های کاهگلی و چادرهای عشایری اش تا سه سال آینده رزرو شده است.

  عباس هزینه اقامت یک شب در اقاق های کاهگلی در کلبه محقر خود را ۶۰۰ یورو اعلام می‌کند و می‌افزاید در برخی اوقات برای اجاره این اتاق ها مجبور می شوم از بین مسافران و گردشگران قرعه کشی کنم.

  وی پیش بینی درآمد ماهانه‌اش تا سال آینده را نیز به بیش از ۱۰میلیارد ریال می‌داند. کلبه محقر و دهکده توریستی عباس برزگر اکنون از بین ۱۶ جاذبه گردشگری و تاریخی مهم در ایران رتبه ششم را دارا است.

  عباس البته پیش بینی می‌کند این جایگاه را با توجه به علاقه وافر و روافزون گردشگران خارجی به زندگی روستایی و سنتی حتی به رتبه اول تا چند سال آینده نیز برساند.

  او تاکنون به بیش از ۲۸ کشور جهان سفر کرده و با نیازسنجی های دقیق و تجربه خوبی که از این کشورها کسب کرده در اندیشه تدوین برنامه های راهبردی برای جذب خیل گردشگران خارجی به ویژه اروپایی ها به سمت دهکده خود است.

  برزگر می‌گوید: بر اساس یک برنامه زمانبدنی مشخص توام با خلاقیت های جدید و حتی روزانه به استقبال مهمانانش می‌رود.

  او می گوید: هنگام وارد شدن گردشگران با پرچم خود کشورش و با محبت ، دوستی و صداقت استقبال می‌کنم و هنگام خداحافظی نیز با دود و اسپند و گرفتن قرآن بر روی سر آنان را نیز بدرقه می‌کنم.

  عباس می‌گوید: آنها نیز در احترامی متقابل قرآن را می بوسند و بر روی سر خود می‌گذارند.

  وی داشتن برنامه و آموزش را مهمترین کلید موفقیت در ماراتن سخت صنعت توریسم می‌داند و یادآور می‌شود:بدون برنامه ریزی و نیازسنجی درست از آینده نمی‌توان در این رهگذر موفق بود.

  این جوان خلاق روستایی که مدام در صحبت‌ها و مصاحبه خود از دهاتی بودن خود احساس افتخار می‌کرد، می گوید: من همان عباسم و روستایی زاده‌ام تنها فکرم و نگاهم به زندگی عوض شده است.

  وی در بیانی قابل تامل گفت: هنگامی که شهرداری شیراز مزاحمم بود و مانع از دستفروشی ام می شد و یا زمانی که فقر و بدبختی را در روستا تجربه می کردم با خود می گفتم که خدا تنها خدای بدی‌ها و بدبخت‌ها است و اکنون به این نتیجه رسیدم که خدا تنها یک اسم بیشتر ندارد و آن هم خدای خوبی‌هاست.

  او قیمت هر وعده غذا برای مهمانان خارجی را در دهکده توریستی اش بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار که آب دوغ خیار است اعلام می‌کند.
  برزگر با بیان اینکه می توان از هر چیزی در روستا درآمد کسب کرد ، افزود: من از برگ درخت گرد و بیشتر از خود گردو درآمد دارم.
  وی با بیان اینکه (کود الاغ) را به قیمت ۱۰ دلار به خارجی‌ها و گردشگران می‌فروشد، افزود: (کود الاغ) برای درمان آبریزش بینی و سرماخوردگی شدید بسیار مفید است و درمان بیمار را در کمتر از ۱۵دقیقه تضمین می کند.
  برزگر که از گوسفندداری و عطاری کنار کلبه محقر و با همان حفظ اصالت روستایی در جشنواره‌های ملی و بین المللی حضور می یابد اینک نیز در اندیشه ساخت بزرگترین تونل زیرزمینی در روستای خود است.

  این توریست موفق روستایی اکنون با توافقی که با برخی بزرگان طوایف قشقایی و بختیاری انجام داده قرار است حدود ۱۵ هزار سیاه چادرعشایری ایجاد کند و مهمانان جدیدش را در این سیاه چادرها با نحوه زندگی عشایر در مناطق سردسیری و گرمسیری و آداب و رسوم آنها آشنا کند.
  اما آنچه که بیش از نبوغ و خلاقیت این دوره گرد سابق با درآمد روزانه سه هزار تومان و کارآفرین میلیارد دلاری امروز قابل تامل است و شاید نقطه عطف درطی کردن مسیر ازفرش تا عرش او را نمایان می سازد همان صداقت و بی آلایشی درزندگی او است.
  زهرا دختر ۱۱ساله عباس نیز اکنون با آموزش‌های لازم و فراگیری زبان های خارجی به راهنما و روایت گری قهاری برای هدایت گردشگران و مهمانان خارجی به دهکده توریستی پدر تبدیل شده است.
  اگر چه نبوغ و خلاقیت در عین سادگی و صداقت این فرد روستایی را به بالاترین سقف درآمدهای ناشی از صنعت گردشگری رسانده در عین حال بخش مهمی از ظرفیت این صنعت در حوزه میراث اجتماعی و تاریخی مغفول مانده در این سرزمین یعنی همان سبک زندگی و آداب و رسوم روستایی و عشایری کشورمان را نیز به جهانیان معرفی کرده است.
  سوئیت‌های مدرن و سنتی و شش اتاق عمومی، ویلاهای وسط باغ ، گالری عکس و موزه مردم شناسی و کشاورزی گوشه از امکانات و زیبایی مجموعه گردشگری در دهکده توریستی عباس است.

 11. میگم اقامت شبی ۶۰۰ یورو یکجورایی سر گردنه حساب نمیشه .؟ انصاف هم خوب چیزیه . حالا اونا بش یجورایی حال دادن ایشون نباید انصاف را رعایت کند . یعنی اگر شما دست به این کار زدید گذشته را باید فراموش کنی . ۶۰۰ یورو میشه حدود ۲۵۰/۰۰۰ تومان شبی . خب هتل عباسی اصفهان با ان همه برو و بیا یک شب اینقدر نمی گیره . شیر و دوغ و کره را با خوابیدن رو گلیم کیلویی چند حساب میکند …

 12. بابا احمدی گفت:

  مدیریت ازنظر قرآن کریم :
  مهارکردن ادعاها نابجا
  کم نگذاشتن ذره ای از حقوق مردم
  تذکر به مردم
  روحیه پند پذیری(مشورت)
  صبر وسعه صدر
  انتظار هرنوع زخم زبان
  کناره گیری وبایکوت افراد یا گروه هایی به شکل زیبا
  پاک بودن دامنش ا زهرگونه آلودگی جهت نفوذ کلام
  نداشتن توقع از مردم
  پایداری وصبر برای خدا
  سرچشمه نشاط وامیدو وحدت وتقوی
  قاطع واستوار سخن گفتن
  دوری از بخل ؛تجاوز؛گناه؛خشونت
  رها نکردن کردم
  غافل نشدن ازمسایل داخلی و خانوادگی
  لغزش ها را به خودافرادمتذکرشود نه دیگران
  سپردن مسئولیت هر کار به سنخش
  ادامه دارد۰

 13. علیان گفت:

  مدیر محترم چرا پیام بنده رو سانسور کردی خجالت خوب چیزی هست

  • پونه زار گفت:

   در صورتی که پیامتان حاوی توهین، تهمت، فحاشی و از این قبیل که بر خلاف قانون مطبوعات است نباشد، حتما تایید و منتشر خواهد شد.

Go to TOP