چاپ خبــر

گزارش اولین همایش گیاهان دارویی در دانشگاه پیام نور فریدونشهر/ گیاهان دارویی مستعد نجات اقتصاد

پژوهشگران علوم کشاورزی در همایش دانشگاه پیام نور فریدونشهر، گیاهان دارویی را فرصتی برای نجات اقتصاد کشور دانستند و عنوان کردند: کشورهای اروپایی و آمریکا بیش از ۷۰ درصد سبد دارویی خود را به گیاهان دارویی ساخته شده از گیاهان ایران اختصاص داده اند ولی در ایران این رقم کمتر از چهار درصد است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، بعد از سه سال تلاش و برنامه ریزی، صبح دیروز اولین همایش ملی نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی در دانشگاه پیام نور فریدونشهر به عنوان مهمترین رویداد علمی این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی یوسفی، رئیس دانشگاه پیام نور استان اصفهان و دبیر علمی همایش، با بیان این که ۵۶۰ گونه گیاهی در شهرستان فریدونشهر شناسایی شده است گفت: نمونه ای از اکثر گونه های گیاهی در شهرستان فریدونشهر و اطراف آن یافت شده است.

وی به استعداد خدادادی این منطقه در رویش گیاهان اشاره کرده و با تاکید بر این که باید این گونه ها را به سمت کاشت گیاهان مطلوب و بهره برداری بهینه سوق دهیم، اظهار امیدواری کرد نتیجه این همایش رونق کسب و کار در این منطقه باشد.

*طبیعت فریدونشهر بانک ژنی است که می تواند اقتصاد ما را از وابستگی به نفت نجات دهد

سپس ظهراب اداوی، رئیس دانشگاه پیام نور فریدونشهر و دبیر اجرایی همایش، برای خوش آمدگویی به پژوهشگران حاضر در سالن از سراسر کشور و مسئولان شهرستان پشت تریبون قرار گرفت.

وی اهلی سازی موسیر و احداث خط تولید، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی را از اقدامات این دانشگاه در مسیر بهره گیری صحیح از شرایط جغرافیایی منطقه برشمرد و طبیعت شهرستان فریدونشهر را بانک ژنی بیان کرد که می تواند اقتصاد ما را از وابستگی به نفت نجات دهد.

اداوی طبیعت مطلوب این شهرستان به خاطر ارتفاع بالا و بارش های فراوان عنوان کرد که از طرفی نیز به خاطر سرمای طولانی، موجب کم شدن فصل کاری شده و بازنگری در کشاورزی منطقه از جمله جایگزینی کشت سیب زمینی را می طلبد.

رئیس دانشگاه پیام نور فریدونشهر گفت: ۱۵۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که کمیته علمی ۱۲۰ مقاله را مورد پذیرش قرار داد. دبیر اجرایی همایش تصریح کرد: دبیرخانه این همایش دایمی خواهد بود و بر اساس نظرات شرکت کنندگان، سال آینده نیز این همایش برگزار خواهد شد.

*استقبال شهرستان از سرمایه گذاری در بخش گیاهان دارویی

ناصر اسدی، فرماندار فریدونشهر، راهکار اقتصاد مقاومتی به عنوان نجات بخش اقتصاد کشور را بر لزوم استفاده از پتانسیل های درون کشور مبتنی دانست و وضعیت اقلیمی گیاهان دارویی را یکی از این پتانسیل ها با توجه به جغرافیایی ممتاز شهرستان برشمرد. وی لزوم برگزاری این همایش را متوجه کردن اذهان اندیشمندان، مسئولان و عموم مردم به سمت استفاده اصولی از فرصت گیاهان دارویی بیان کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان فریدونشهر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شهرستان را از اولویت های فریدونشهر عنوان کرد و افزود: قانون ماده سه منابع طبیعی و طرح طوبی از جمله راهکارهای در دسترس برای این امر است.

وی بهره برداری غلط از گیاه کرفس و غفلت از خواص درمانی آن را مثالی از بی توجهی به ظرفیت های طبیعی شهرستان دانست و جمعیت بالای روستای کلوسه در منطقه پشتکوه دوم به علت برخورداری از مراتع کرفس، با وجود محرومیت بالا و صعب العبور بودن را نمونه ای از کارکرد اقتصادی گیاهان دارویی برشمرد.

*گیاهان دارویی ۴ درصد سبد دارویی ایران ولی بیش از ۷۰ درصد سبد دارویی کشورهای اروپایی و آمریکایی است

سخنران ویژه همایش دکتر علی رحیمی خواه، صاحب نظر طب سنتی و اسلامی، بود که با نگاه استراتژیک به موضوع پرداخت. وی شهرستان فریدونشهر را مستعد کشت گیاهان دارویی استراتژیک از جمله باریجه بیان کرد که در صنعت، رنگ، درمان بیماری ها و مهمات سازی کاربرد دارد و گفت: هیچ محصولی به اندازه گیاهان دارویی نمی تواند اقتصادی باشد.

رحیمی خواه اظهار کرد: در چشم انداز برنامه ششم توسعه ۲۰ درصد از سبد دارویی کشور به گیاهان دارویی اختصاص پیدا کرده است ولی با وجود برخورداری از اقلیم های مختلف در کشور، اکنون تنها ۳٫۸ درصد سبد دارویی کشور به مصرف گیاهان دارویی اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: مصرف گیاهان دارویی در آلمان ۸۰ درصد، در اتریش ۷۷ درصد و در آمریکا ۷۰ درصد است و این در حالی است که این کشورها مواد مؤثره گیاهان دارویی را برای مصرف خودشان از ایران برده و داروهای شیمیایی را به کشور ما صادر می کنند.

این متخصص طب سنتی پیشنهاد تاسیس کانونی در فریدونشهر به عنوان مرکز برداشت اصولی، فرآوری و عرضه اقتصادی گیاهان دارویی به بازار شد.

رحیمی خواه با بیان این که زمان برداشت، نحوه برداشت، نحوه استفاده و میزان خشکاندن هر گیاه خاص است، از ناآگاهی عموم مردم نسبت به این موضوع سخن گفت و تاکید کرد: اگر این روش ادامه پیدا کند، هم به اقتصاد و هم به فرصت های آینده ضربه خواهد زد.

وی با آوردن مثال هایی نابسامانی وضع کشاورزی و گیاهان دارویی کشور را گوشزد کرد و گفت: در حالی که کشاورز ما سیب زمینی کاشته و هرساله به خاطر نداشتن بازار مصرف، متحمل خسارت فراوان می شود، دمنوش گیاهی از ترکیه و آلمان وارد کشور می شود و همچنین شربت گیاهی که از آلمان وارد می شود در حقیقت گل نیلوفر ایرانی است آن را از ایران برده، از آن شربت درست کرده و هزار برابر چیزی که می خرند، به ما می فروشند که توجه به این مسئله می تواند از هدر رفت سرمایه های کشور جلوگیری کند.

حجت الاسلام اباصلت غفاری، امام حمعه فریدونشهر، هم در جایگاه سخنران همایش معضل اصلی مردم را اشتغال و اقتصاد بیان کرد و این همایش را در مسیر رفع این مشکل دانست و با بیان مثال هایی از خواص برخی گیاهان دارویی به ارزش افزوده بالای این گیاهان اشاره کرد.

بعد از اتمام سخنرانی ها، پژوهشگران زیر طی دیروز و امروز به ارائه مقاله خود پرداختند:

۱- بهبود جعفری، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی اهر، با مقاله بررسی اثر آنتی باکتریال و ضدمیکروبی عصاره گیاه سماغ بر روی باکتری اچپایلوری

۲- حجت الاسلام اکبر ساجدی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بررسی علل جنون در آیات و روایات

۳- مرتضی بیاتی کمیتکی، دانشجوی کارشناس ارشد علوم سیاسی، شناخت گیاهان دارویی، حفاظت، تولید و اشتغال زایی

۴- شیدا سیمین، جراح دندانپزشک، مقایسه میانگین تعداد کلونی یک نوع قارچ در بزاق بیمارانی که مبتلا به بیماری لثه هستند قبل و بعد از درمان با داروی گیاهی کریش

۵- مسعود اسماعیلی شریف، مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان، معرفی گونه های چوبی شهرستان فریدونشهر

۶- طاهره ملاحی، دانشگاه شیراز، بررسی اثر تنش شوری و سالیسیلیک اسید بر برخی خصوصیات فیزیولوژی گیاه بابونه کبیر تحت کشت هیدروپونیک

۷- سیده فاطمه موسوی، دانشگاه پیام نور لرستان، تاثیر تنش شوری کلرید سدیم بر خصوصیات کمی و کیفی گیاه دارویی نعناع فلفلی

۸- نادر نظام دوست شادباد، دانشگاه آزاد اهر، ترک اعتیاد به کمک گیاهان دارویی

۹- حسین پورهادیان، دانشگاه پیام نور لرستان، پهنه بندی اراضی زراعی استان مازندران با توجه به عوامل اقلیمی برای کشت گل گاوزبان

۱۰- لیلا جهانبان، دانشگاه پیام نور استان مرکزی، تغییر خصوصیات مورفولوژیک پیاز در اثر کاربرد سطوح مختلف کود گوسفندی، اوره و سوپرفسفات تریپل

۱۱- سیدحسین موسوی موگویی، چگونگی افزایش پسیل گیاه گز

 

بعد از ارائه آخرین مقاله، با اهدای تندیس همایش از مقالات برتر تقدیر به عمل آمد. در حاشیه این همایش دو روزه نمایشگاه صنایع دستی و محصولات شهرستان فریدونشهر در دانشگاه پیام نور برقرار بود و مهمانان همایش به تور طبیعت گردی این شهرستان نیز دعوت شدند.

انتهای پیام/

 1. باسلام وتشکرازاجرای این همایش دراین شهرستان وپوشش خبری پونه زار
  باید عرض نمایم حیف وافسوسی راباید مسئولین این شهرستان به خاطر عدم اطلاع رسانی وعدم امکان شرکت فرهیختگان شهرستان فریدونشهرراتحمل نمایند ودربرابرخدا ازکم کاری خود بترسند واستغفارنمایند.
  آخه چرابایدهمایشی به این اهمیت درشهرستان باانبوه صندلی های خالی صورت گیرد ؟
  چرامسئولین خودرابامردم یکسان نمی بینند؟و……. خداعاقبت همه رابه خیرکند……..

 2. مدرس گفت:

  سلام. فریدونشهری عزیز حق با شماست انگار این تراژدی تموم شدنی نیست که اول هر محفل و مجلسی حضرات اول صف قطار میشن و بادی در غبغب میندازن که اسمشون خونده بشه وبرن دنبال کارشون. متاسفم برای دست اندر کاران و متولیان این مجالس که چرا نمیخوان فرمت و الگوی افتتاحیه را عوض کنن و نیازی به لیست کردن افراد حاظر در این محافل و مجالس نیست چرا که مسولین نوکر این مردم هستن ونه تنها با مردم برابرن بلکه غلام حلقه به گوش این مردمن.

 3. استاد تمام دانشگاه گفت:

  بسیار عالی بود به عنوان یک فریدونشهری افتخار کردم با تشکر از رئیس دانشگاه
  بقیه مسئولان یادددد بگیرند

 4. اگر منظور همایش هجوم به طبیعت ومحیط زیست باشد وتخریب ان ارزشی نخواهد داشت چرا که زیر ساختهای لازم جهت بهره برداری علمی واصولی از مواهب طبیعی اماده نمی باشد لطفا با طبیعت مهربان رفتار شود چرا که هم برای ماو هم نسلهای اینده میباشد

 5. ۱۲۱۲ گفت:

  داروگیاهی ک فراوون داریم و هر
  عطاری تو‌کشورمون خودش یک‌طبیب هست بنوبه ی خودش وعلم استفاده ش رو بلده اما‌مردم ایمان ندارن ک داروی گیاهی هم میتونه نتیجه بخش باشه فرهنگ سازی باید بشه

Go to TOP