چاپ خبــر
الوعده وفا؛

مردم منتظر تحقق وعده رئیس جمهور برای ایجاد سالانه ۴۳۰ شغل در فریدونشهر هستند

اگر بنا بر اشتغال زایی در کشور باشد بدون شک فریدونشهر با درجه محرومیت هشت و با نرخ بیکاری بالای ۵۰ درصد باید در اولویت قرار داشته باشد بنابراین سهم این شهرستان از وعده ۹۵۰ هزار شغل سالانه رئیس جمهور به نسبت جمعیت باید دست کم سالانه ۴۳۰ شغل باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، ۹۵۰ هزار شغل در سال شاید مهمترین وعده و چشم گیرترین وعده انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات اخیر بود و اکنون با انتخاب شدن وی به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، چشم امید پنج میلیون بیکار کشور(طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس) به این وعده دوخته شده است.

*وعده ۴۳۰ شغل در فریدونشهر

اما از آن جا که این شهرستان یک شهرستان توسعه نیافته و نیاز به توجه بیشتر بوده و از نرخ بیکاری بالای ۵۰ درصد رنج می برد، بدون شک باید در اولویت ایجاد اشتغال در کشور باشد بنا بر این با محاسبه درصد جمعیت شهرستان فریدونشهر نسبت به جمعیت کل کشور، سهم این شهرستان از این ۹۵۰ هزار شغل، دست کم سالانه ۴۳۰ شغل می شود و مردم فریدونشهر منتظرند تا ببینند رئیس جمهور منتخب چگونه این وعده را عملی کرده و لبخند را بر لبان مردم این شهرستان به ویژه جوانان پرانرژی ولی فاقد شغل می نشاند.

البته با توجه به پاسخ رئیس جمهور به این سوال که «چگونه در حالی که نسبت به وعده محمدباقر قالیباف برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل در مناظره ها واکنش تندی نشان داده است، خود وعده ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال را مطرح می کند؟» امید بیشتری برای تحقق این وعده ایجاد می شود چرا که روحانی پاسخ داد: «می خواستم عددی کارشناسی شده اعلام کنم.»

هرچند بین رقم های وعده رئیس جمهور و دیگر اعضای کابینه از جمله سخنگوی دولت در رابطه با اشتغال زایی سالانه در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اختلافی بین ۹۵۰ هزار و ۹۷۰ هزار بود اما توجه رئیس جمهور به رقم کارشناسی شده نشان از برنامه و عزم وی برای ایجاد این تعداد شغل در سال دارد.

جمعیت بیکار شهرستان البته در انتظار اجرایی شدن یک وعده دیگر رئیس جمهور نیز هستند و آن پرداخت یک سوم حقوق به بیکاران در طرح کارورزی است که این وعده هم تا عملی شدن وعده ایجاد ۴۳۰ شغل می تواند تا حدی مشکلات ایشان را کاهش داده و حق زندگی کردن را به این قشر ببخشد.

*وعده هایی برای روستائیان فریدونشهر

مخاطب بخش عمده ای از وعده های انتخاباتی رئیس جمهور طی تبلیغات انتخاباتی، روستائیان شهرستان فریدونشهر هستند. همان هایی که بنابر اظهار رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) فریدونشهر منبع درآمد ۷۰ درصدشان تنها کمک های کمیته امداد و یارانه ها است.

احداث ۲۰۰ هزار مسکن روستایی، برطرف کردن فقر مطلق تا پایان دولت، ساخت مسکن اجتماعی برای محرومان، اعطای سبد غذایی ماهانه برای هشت تا ۱۰ میلیون نفر و اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستاها بخشی از وعده های مطرح شده روحانی است که مخاطبش روستائیان و محرومان هستند و از قضا مناطق روستایی فریدونشهر با درجه محرومیت هشت به عنوان یکی از محروم ترین نقاط کشور در صدر و واولویت اجرای این وعده ها قرار می گیرند.

*وعده سرمایه گذاری برای اشتغال روستاها

تنها در مورد وعده آخر یعنی اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستاها سهم جمعیت ۱۶ هزار و ۶۶۹ نفره روستایی فریدونشهر از بین جمعیت ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۲۵ نفره جمعیت کل روستاهای کشور چیزی معادل یک میلیون و ۲۰۶ هزار و ۱۱۴ دلار بوده که به نرخ امروز دلار برابر با چهار میلیارد و ۴۹۵ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۴۰۹ تومان می شود.

تاکید می شود با توجه به این که روستاهای فریدونشهر یکی از محروم ترین نقاط کشور هستند، طبق محاسبه دودوتا چهارتای انجام شده بر اساس وعده رئیس جمهور ما باید شاهد اختصاص بودجه چهار میلیارد و ۴۹۵ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۴۰۹ تومانی دولت فقط برای اشتغال زایی در روستاهای فریدونشهر باشیم که بدون شک با اختصاص این بودجه برای اشتغال زایی روستاهای فریدونشهر به صراحت می توان گفت شاهد اشتغال زایی بالا، رونق روستاها و مهاجرت معکوس قابل توجهی به سمت روستاهای فریدونشهر خواهیم بود.

مبارزه با ریشه فساد و حذف قاچاق نیز از دیگر وعده های رئیس جمهور بود که باید ابتدا از بالاترین رده های حکومت آغاز شده و به پایین تسرّی پیدا کند به طوری که شنیده نشود دختر فلان وزیر یا رئیس فلان صندوق یا پسر رئیس فلان دانشگاه به بیت المال دست درازی کرده اند یا با استفاده از رانت موجب فساد مالی شده اند.

سخنان رئیس جمهور در اولین نشست خبری خود بعد از پیروزی در انتخابات بسیار امید بخش بود آن جا که وعده های خود را بر مبنای کارشناسی و بر مبنای برنامه خواند و ما مردم فریدونشهر منتظر تحقق این وعده ها هستیم. هرچند وعده های بسیاری توسط رئیس جمهور مطرح شد اما همین تعداد معدود مطرح شده تا حد زیادی می تواند رونق اقتصادی را به شهرستان و کشور برگردانده و مشکلات مردم را برطرف کند.

انتهای پیام/

 

 

 1. سپلی گفت:

  پیروز شدم ، با غم عالم چه کنم

  بااین همه وعده ای که دادم چه کنم

  قبلا همه با دولت قبل حل می شد

  حالا که خودم دولت قبلم چه کنم
  ????

 2. مرتضی گفت:

  امیدی به کار کردن نیست.
  فعلا بزنیم برقصیم و شاد باشیم بی خیال فقر و بیکاری

 3. فعلا اصلی ترین برنامه دولت تلاش برای پخش ربنای شجریانه و مردم هم در حال رقص و شادی، پس بزن دست قشنگه را ….
  ان روی سکه : فقر بیکاری رکود وطبق پیش بینی اقتصاد دانان گرانی شدید در اینده ای نزدیک که مردم ارزوی سالهای ۹۱ و۲ را خواهند داشت

 4. بیکار گفت:

  امروزمن هرکیلو گوشت ۳۰۰۰۰ریال درفریدونشهر گرانترازقبل انتخابات خریدم غمی نیست رقص راعشق است.

Go to TOP