چاپ خبــر
طبیعت، جانوران و مردم قربانی بی‌توجهی مسئولین؛

بی توجهی به مردم با رهاکردن زباله در مراتع صادقیه +عکس و فیلم

با گذر دو سال از انتقال زباله‌دان فریدونشهر به مراتع روستای صادقیه، هیچ گونه تدبیری برای حفظ بهداشت منطقه و عدم شیوع بیماری‌ها دیده نشده است. بدتر از این مسأله رهاسازی زباله‌های بیمارستانی در منطقه است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، بیش از دو سال از انتقال زباله‌دان فریدونشهر به محل کنونی واقع در مراتع روستای صادقیه می‌گذرد. انتقالی که با اعتراض روستائیان محلی روبرو بود ولی به اجبار و با قول‌های مسئولین مبنی بر رعایت بهداشت منطقه از جمله انجام عایق کف، محصور کردن محل و ایجاد چاله‌های مخصوص، این انتقال انجام شد.

Sadeghiye009

اما الان با گذشت بیش از دو سال از انتقال زباله‌دان به روستای صادقیه با وجود تلاش و پیگیری‌های روستائیان درگیر با این مسأله به خصوص روستائیان صادقیه و خلیل آباد، هیچ گونه اقدامی برای رعایت بهداشت منطقه نشده است و وضعیت روز به روز بدتر می‌شود.

زباله‌ها به علت محصور نبودن محل دفع، در محیط پراکنده شده و ضمن از بین بردن محیط زیست، مراتع قوی منطقه را تبدیل به محیط غیرقابل چرا و خطرناک برای احشام نموده‌اند. آلودگی‌های خطرناک زباله‌ها با چرای دام به سرعت منتقل می‌شود و علاوه بر بیمار کردن و تلف کردن دام می‌تواند منجر به شیوع بیماری در انسان‌ها نیز شود.

Sadeghiye014

یکی دیگر از مشکلات شیوه فعلی رها کردن زباله در این منطقه در فصول بارندگی نمایان می‌شود. با آغاز بارش‌ها آب باران و برف از این محل که بالادست روستا است به سمت صادقیه جاری می‌شود و زباله‌ها و شیرآبه آن را با خود به روستا می‌برد. این روان آب منبع شیوع بیماری‌های بسیاری خواهد بود.

Sadeghiye012

عایق‌بندی نکردن کف محل جمع‌آوری و دفن زباله‌ها نیز از دیگر مشکلات پیش آمده است چرا که با بارش باران، آب باران قبل از نفوذ به زمین به بیماری‌ها و میکروب‌های ناشی از وجود زباله‌ها آلوده می‌شود و با نفوذ به آب‌های زیرسطحی و زیرزمینی موجب آلوده شدن آن آب‌ها می‌گردد. سفره آب زیرزمینی این محل، آب شرب روستاهای صادقیه، خلیل آباد، درختک و نهرخلج را تأمین می‌کند.

Sadeghiye015

خطرناک‌تر از همه این موارد شاید دفع زباله‌های بیمارستانی در این محل باشد. همین طور که در تصاویر مشخص است، سرنگ‌ها، شیشه‌های آمپول، سرم‌ها و ست سرم‌های گوناگونی در این محل رها شده‌اند و حتی این زباله‌ها را دفن هم نکرده‌اند. خطرناک بودن این امر بر کسی پوشیده نیست.

Sadeghiye007

مردم روستاهایاطراف از همان ابتدای انتقال زباله‌دان به این محل با مراجعات متعددی به مسئولین و ارسال نامه‌های بسیار خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای رعایت بهداشت این منطقه شدند ولی تاکنون هیچ ترتیب اثری مشاهده نشده است.

Sadeghiye016

 

آیا این همه خطر برای اقدام مسئولین کافی نیست؟ آیا باید اتفاق بدی رخ دهد تا مسئولین به این موضوع اهمیت دهند؟ آیا مسئولین متوجه خطر آلوده شدن آب‌های منطقه هستند؟

Sadeghiye004

 

 

اما سخنی هم از مردم روستا:

 1. خدا لعنت کند همه آن کسانی را که باعث و بانی این مشکل شدند من هر کاری کردم نشد متأسفانه ولی یک روز سیلی محکمی خواهند خورد آقایان اگر از بنده خدا نخورند از خدا خواهند خورد

 2. مگر می شود کف محل تخلیه زباله ها عایق بندی کرد یا فکر بارش ها ی نباید بود
  اخر کجای دنیا را دیده اید که این کار را انجام دهند

 3. با سپاس از پونه زار بابت گزارش تکان دهنده و شرایط تاسف با ر الودگی بهداشتی و زیست محیطی روستای صادقیه و امید به اینکه مسولان مربوطه نسبت به محو این تصاویر مشمئز کننده وتامین سلامت مردم روستا وعرصه طبیعی اقدام فوری بعمل اورند.!

 4. باسلام
  عزیزان این که باید زباله ازمحل های مسکونی باید جداشوند که امر مسلمی است ،وکسی هم مخالف این حرف نیست .اما اصول کاراین نیست که محل زندگی خودمان رابه اصطلاح ظاهرپاک کنیم وطبیعت خداراآلوده کنیم که درنهایت خانه زندگی خودمان راآلوده کرده ایم ونمی فهمیم.پس مصرانه باید ازدست اندرکاران این آلودگی ها بخواهیم دراسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنند.چراکه باعث هزاران نوع بیماری می شود.باید کاملاٌبانظارت مراکزبهداشتی به طوراصولی زباله ها جداسازی ،تجزیه وسپس دفن یاسوزانده شوند.این استدعای عاجزانه ماست.

 5. بچه گلاز گفت:

  اقایانی که ادعای طبیعت دوستی دارند به فکر این ناحیه نیزباشند

 6. منصف گفت:

  عزیزانی که در خانه نشسته اید و تا حالا تو عمرتون کار اجرایی انجام نداده اید.تصاویر محل دفن زباله همه شهرها به وی‍ژه اصفهان وتهران و کلانشهرای دیگه که درآمد ترلیاردی دارند را در اینترنت سرچ کنید بعد نظر بدید. یا اونم نه برید شهرداری برف انبار .بویین.داران و… اگر جایگاه دفن زباله بهتر از فریدونشهر دیدید حق باشماست.

 7. مریم گفت:

  مسولین محترم اول زحمت بکشن تمام جوانب یک کاررابسنجندبعداون کارراانجام بدن!!!!!نه اینکه وقتی مشکلی پیش میادتازه بفهمن کارشون اشتباه بوده!!!

 8. سلام بر دوستان عزیز بنده در سال ۹۰ با انتشار مقاله ای خبری نسبت به عواقب این کار و جایابی ضعیف و ظالمانه این موضوع هشدار دادم وقتی این موضوع را حتی د جلسه ای که امام جمعه شهرستان، مدیرکل بحران استان، فرماندار و… بودند گفتم و همه را قانع کردم که این کار بنا بر دلایل متعدد اشتباه است تنها یک جواب دادند: معاون اول رئیس جمهور (محمدرضا رحیمی) این طرح را تصویب کرده است و تمام!
  من یقین کامل دارم این دردسرهای اخیر آقای رحیمی معاون اول سابق بخاطر آن ظلمی است که نادانسته در حق
  مردم روستاهای صادقیه، خلیل آباد و همچنین حیوانات بی گناه صحرای دربند روستای صادقیه انجام داد.
  دوست عزیز منصفی که با این توجیه که همه جا دفن زباله با مشکل مواجه است اعمال نظر فرموده اند باید بداند اولاً دفع زباله های یک شهر ثالث در طبیعت یک روستای بی گناه مشکل اصلی است که اگر دارند مثال مشابهی را بیاورند (در کجای ایران زباله های یک شهر یا روستا در شهر یا روستای دیگر دفن یا رها می شود؟)دوم اینکه جایابی انجام شده سراسر اشتباه است مانند بالادست بودن محل دفن و… سوم اینکه تعهدات داده شده مانند فنس کشی ، ایزوگام کردن، دفن زباله و نه رهاسازی زباله، حفظ محیط زیست و… هیچ کدام عملی نشده است دوست منصف عزیز این ها تعهداتی است که آن روزها داده شده است وما گفتیم نمی توانید عمل کنید وگفتند خیالتان راحت
  آقای سپیانی شهردار سابق در تماس تلفنی که با هم داشتیم قسم خورد تمام نکات ایمنی وبهداشتی موضوع را رعایت کند آن روزها حرفی در مورد اینکه همه جا این رهاسازی هست نبود
  شما را دعوت می کنم به برای خدا حرف زدن و برای خدا کار کردن

 9. با تشکر از اقای جدیدی به خاطر نشر وقایع

 10. معلم گفت:

  چوب خدا صدا ندارد و این تجاوز ظالمانه پاسخ داده خواهد شد

  • همشهري گفت:

   آقای معلم عزیز
   مشکل اصلی شهرستان فریدونشهر مهاجرت به کلانشهرهاست.این چندتا جوان هم میرن نترس. بعد فریدونشهر دیگه زباله ای نخواهد داشت و شما یه نفس راحت میکشید.بجای اینکه سنگ جلو پای دیگران بندازیم بیایید شهرستان را آباد کنیم. زباله باید یه جایی دفن بشه یا صادقیه یا سیبک یافریدونشهر.ما فریدنی ها هیچ موقه با شکم سیر نمیخابیم .آخه آدم فقیر که زباله آنچنانی نداره که شیرابه داشته باشه .اینم توجیه عاقلانه ما

Go to TOP