چاپ خبــر

آبشار پونه زار ششمین آبشار مرتفع ایران+لیست 30 آبشار مرتفع ایران

ایران، مجموعا ۱۸۶ آبشار محلی و فصلی دارد که 43 آبشار آن شناخته شده و مشهور هستند. از جمله باید به آبشار بیشه در لرستان، آبشار مارگون در فارس یا آبشار سنگان در تهران اشاره کرد.

پونه زار:

آبشار، این آبشارهای دوست داشتنی! آبشارهایی که هیجان زندگی را به خوبی به تصویر می کشند، روان و رها می روند و می ریزند و حس آرامش می دهند. صدای جوش و خروش قطره های بی‌شمار آب که در کنار هم و متحد به سمت رهایی در حرکت هستند و همه با همه سرود زندگی سر می دهند و می تازند و می تازانند.

بودن در کنار آبشار، شوق بودن ها را زیاد می کند و هیچ، جز بندگی خداوند بزرگ‌مرتبت را در پی ندارد. پس چه خوب که لحظه های شاد در کنار هم بودن ها در روزهای تعطیلی نوروز و نونوار شدن دنیا و زمین و زمان را در کنار این آبشارهایی باشیم که بهار را شاداب تر می کنند.
یکی از پیشنهادهای نوروزی ما دیدار با طبیعت زیبای فریدونشهر است. یکی از جنبه های طبیعت هم آبشارها هستند. به همین واسطه، در این مطلب 30 آبشار برتر  سراسر ایران که البته از بین 186 آبشار انتخاب شده اند را برایتان معرفی کرده ایم تا نزدیک ترین آنها را  انتخاب کنید و بروید و از نزدیک شاهد زیبایی آنها باشید. در بین این 30 ابشار سه آبشار پونه زار ، طرزه و پشندگان در شهرستان فریدونشهر هستند که به دلیل بکر بودن طبیعت آنان و ارتفاع بالای خود از دیدنی ترین آبشارهای ایران هستند. آبشار پونه زار مرتفع ترین آبشار استان اصفهان و به نوعی ششمین آبشار مرتفع ایران است.

1.    آبشار تاف

ارتفاع: ۸۰۰ متر

آبشار برنجه (تاف در ۲ کیلومتری غرب روستای پیر امام و در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد. این آبشار هرچند در تمام طول سال آب دارد، ولی مقدار آب آن در فصول دیگر سال به جز اواخر زمستان و بهار آنچنان کم است که به نوعی می‌توان آن را در فهرست آبشارهای فصلی لرستان قرار داد.

برای دسترسی به این آبشار می‌توان از طریق محور الیگودرز – شول آباد، فرعی پیر امام استفاده کرد. با این ارتفاع، این آبشار بلند ترین آبشار قاره آسیا و سیزدهمین آبشار بلند جهان به شمار می‌رود.

1

2.    آبشار لاتون

ارتفاع: 105  متر

آبشار لاتون، جزو بلندترين آبشارهای كشور است و در فاصله شش کیلومتری از روستاي كوته كومه قرار دارد. در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی ‌آسیو شوان نيز می‌رسید که تقریبا خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.  حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.

2

3.    آبشار کمردوغ

ارتفاع: ۱۰۰ متر

آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. این آبشار زیبا و دیدنی که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰متر عرض دارد. برای رفتن به چاروسا باید جاده‌های پرپیچ و خم کوهستانی را ازمیان جنگل‌های بلوط در شمال شهر دهدشت به طول ۷۰ کیلومتر طی کرد.

3

4.    آبشار نوژیان

ارتفاع: 95 متر

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان واقع شده است. همچنين گردشگاه جنگلی نوژیان نيز بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند. راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

4

5.    آبشار شوی

ارتفاع: 85 متر

آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌ کوه‌های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی ‌دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در مسیر پیاده‌روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین ۵ تا ۲۰ متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند.

5
ارتفاع: 75 مترآبشار پورنه زار یا بیدنیانی در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان فریدون شهر از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمـــه می گیرد، دارای چندین سرچشمه خنک و گوارا است و به دلیل رویش پونه در آبراهه های آن به آبشار پونه زار معروف است.

IMG_1153 IMG_1180
8mk4lskibyri12kciqx cycling-ponezar-4 cycling-ponezar-1658714630719773320998 pnz3 pnz4

7.    آبشار مارگون

ارتفاع: 70 متر

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که يكي از تفريحگاه‌هاي شيرازي‌ها و ياسوجي‌ها به صورت مشترك است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود.  از این نظر این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است.

6

8.    آبشار آب سفید

ارتفاع: 70 متر

آبشار آب سفید الیگودرز در استان لرستان‌ و به عروس آبشارهای ایران معروف است. آب اين آبشار در ترکیب با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌‌آید و به همین دلیل نام آب سفید بر آن نهاده اند. آب اين آبشار یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌رود. دسترسی به آن از طریق جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است. عرض تاج آبشار در فصل پر آبی حدود ۸ متر است.

7

9.    آبشار سنگان

ارتفاع:60 متر

مسیر دسترسی به روستای سنگان از طریق جاده کن در شمال غرب تهران است. این جاده همان جاده جدید امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی را سمت چپ و به سمت روستای سنگان پایین ادامه می‌دهید. پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نيز به امامزاده قاسم می‌رسید. این آبشار كه بلندترين آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

8

10. آبشار بیشه

ارتفاع: 58 متر

این آبشار كه يكي از آبشارهاي پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه‌های زاگرس قرار گرفته‌ و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است.  در كنار اين آبشار امكانات گردشگري و اقامت گردشگران وجود دارد.  از جمله باید به 17 پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلي، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامي اشاره کرد‌.

عرض تاج آبشار حدود 20 متر است. به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه، می توان از آن به عنوان یک یاز زیباترین جاذبه های گردشگری ایران یاد کرد. بریا رفتن به آبشار از شهرستان دورود تا بیشه با قطار در حدود ۳۰ دقیقه راه است.

9

11.    آبشار شاهاندشت

ارتفاع: ‌51 متر

آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبيعي كشور به ثبت رسيده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی است.

10

12.    آبشار پشندگان

ارتفاع: 45  متر

این آبشار در فاصله 75 کیلو متری جنوب فریدون شهر است. وجود انواع درختان جنگلی شامل سیب، زالزالک، بنه، بلوط و گردو و انواع پرندگان وحشی، بر طراوت و دلنشینی این جاذبه طبیعی افزوده اند.

11

13.    آبشار طرزه

ارتفاع: ۴۰ متر

یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی در منطقه پشت‌کوه فریدون شهر است که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و حدود ۸۵ کیلو متر با مرکز شهرستان فاصله دارد. این آبشار در تمام فصول سال جلوه ای زیبا از ریزش آب بر روی صخره‌ها را نمایش می دهد.

12

14.    آبشار اخلمد

ارتفاع: 40 متر

آبشار اخلمد در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و در شهرستان چناران قرار دارد. اخلمد که قدمتی چند هزار ساله دارد، در دره ای میان کوه بینالود واقع شده است و در ابتدای دره، انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغات فراوان میوه به چشم می‌خورند و پس از طی مسیری، آبشار اول با 23 متر ارتفاع دیده می شود و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاع حدود 40 متر واقع شده است.

15.    آبشار سمیرم

ارتفاع: 35 متر

آبشار سمیرم از چشمه‌ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. در اطراف اين آبشار زيبا ، محلی برای استراحت بازديدكنندگان در نظر گرفته شده است. همچنين گردشگران غير از اين آبشار مي‌توانند از غار اشکفت‌رز كه در فاصله دو کیلومتری آبشار قرار دارد و از سقف و دیواره‌های آن آب فرو می‌ریزد، دیدن کنند.

14

 

16.    آبشار چکان

ارتفاع: ۳۰ متر

آبشار چکان با ارتفاع ۳۰ متر و عرض تاج ۴ متر در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه کوه‌های زاگرس در شهرستان الیگودرز مشرف بر دره چکان و در نزدیکی روستاهای حسین آباد و دهقادی قرار گرفته است. آبشار چکان از درون غاری مشرف به زمین زراعی چکان بیرون می‌آید که فوران آن ده‌ها متر طول دارد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه و پوشیده از درختان میوه همچون گردو، بلوط و گلابی است و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت کشاورزی استفاده می‌کنند. کوههای اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی همچون بلبل، کبک، کبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است.

17.    آبشار ورچ

ارتفاع: ۳۰ متر

آبشار ورچر آبشاری در نزدیکی روستای رزجرد و از جاذبه‌های گردشگری قزوین است. این آبشار در ۶ کیلومتری شرق روستای رزجرد قرار دارد و محصور شدن آن در بین صخره های عظیم ، زیبایی خاصی به آن بخشیده است. از گونه های گیاهی منطقه می توان به بید و ون اشاره کرد.

18.آبشار شیرآباد

ارتفاع: 25 متر

آبشار شیرآباد در ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان و در میان جنگلی بسیار زیبا واقع شده‌است. تعداد این آبشارها به هفت می‌رسد. در نزدیکی آنها غارهایی نیز وجود دارد. غارهای این جنگل به دیو سپید و سمندر معروف هستند. ارتفاع بلند ترین آبشار 25 متر است.

19.    آبشار یاسوج

ارتفاع: ۲۰ متر

آبشار یاسوج از آب چشمه‌های موجود در دل كوه‌های زاگرس تشکیل شده در دو كیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد. ارتفاع این آبشار ده متر است. چشم‌انداز این آبشار، نهرهای آب در بستر مارپیچ مشبك، باغ‌های میوه، مراتع سرسبز و پر از گل‌های رنگارنگ است‌.

20.    آبشار رحمت آباد

ارتفاع: ۲۰ متر

آبشار رحمت آباد جویم آبشاری در نزدیکی روستای رحمت آباد شهرستان جویم لارستان است و اب بسیار سبکی دارد. کمی دورتر از نخل، باقی مانده آثار یک شهر کوچک در دشتی مسطح قرار دارد. در بالاترین قله این کوه قلعه باستانی کیخسرو وجود دارد که عبور آب از تمامی اتاق ها و سالن‌ها و طبقه‌های آن و تعبیه استخرهای کوچک و متوسط در این مجموعه نشان دهنده رواج آئین میترائیسم در دوره‌های پیش از اسلام در منطقه رحمت آباد جویم است.

21.    آبشار کبودوال

ارتفاع: 15 متر

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان به شمار مي‌رود. آب این آبشار از دامنه شمالي كوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه مي‌گيرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.

براي رفتن به اين آبشار بايد به سمت پارك جنگلي كبودوال برويد، از پارك جنگلي تا محل آبشار اصلي كبودوال حدود 20 دقيقه پياده زمان مي‌برد كه مسيري بسيار زيباست. در طول مسير به سمت آبشار، مناظر شگفت‌آور و پل‌هاي چوبي در كنار آبي روان و درختان جنگلي، شما را به وجد مي‌آورد.

22.    آبشار سرکانه

ارتفاع: 15 متر

آبشار سرکانه یا آبشار هفت چشمه در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شرق شهر خرم‌آباد قرار دارد. ارتفاع این آبشار ۱۵ متر و عرض آن ۱۷ متر است. از پوشش‌های گیاهی اطراف این آبشار می‌توان به وجود درختان بلوط، زالزالک و انگور اشاره کرد.

23.    آبشار عیش‌آباد

ارتفاع: ۱۵ متر

آبشار عیش‌آباد یکی از جای‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در پیرامون روستای عیش‌آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته‌است. این آبشار پحدود 310 متر مربع وسعت دارد.

24.    آبشار بنگان

ارتفاع: ۱۵ متر

آبشار بنگان، در ۱۵کیلومتری شمال شرقی شهر بافت واقع شده‌است. در حاشیه این آبشار، گیاهان دارویی فراوانی به وفور دیده می‌شود. در دامنه کوه‌ها نیز لاله زار قرار گرفته‌است. آبشار بنگان در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیری قرار دارد. اطراف این آبشار را نیز درختان گردو و میوه‌های سردسیری پوشانده‌اند.

25.    آبشار یخی  

ارتفاع: 12 متر

ارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده است و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود، در سایر زمان‌ها یخ‌زده است و به همين دليل به آبشار يخي معروف شده است. علت تشکیل اين يخ‌ها نيز ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است. این آبشار یکی از ‌آبشارهای عجیب و منحصربه‌فرد جهان است. این آبشار در ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند قرار دارد.

26.    آبشار وارگ

ارتفاع: 12 متر

آبشار وارگ در روستایی با همین نام در جنوبی‌ترین منطقه شهرستان الیگودرز قرار گرفته است. مقدار آب این آبشار بسیار فراوان و ارتفاع قسمت اصلی آن ۱۲ متر است. دسترسی به این آبشار بسیار مشکل است به طوری که باید از الیگودرز با خودرو به روستای بزنوید بروید. سپس به روستای دستگرد و پس از آن پیاده به آبشار وارگ بروید.

27.    آبشار گنج‌نامه

ارتفاع: ۱۲ متر

آبشار گنج‌نامه در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه‌های گنج‌نامه قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستان ها نیز در جریان است.

28.    آبشار گورگور(مشگین شهر)

ارتفاع: ۱۲ متر

این آبشار در جنوب روستای موییل در در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل واقع شده است. این آبشار دریاچه ای به مساحت ۲۰۰ مترمربع در محوطه گردشگاهى خود دارد. ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۲۲۲۳ متر و در دامنه کوه سبلان واقع گردیده است.

29.    آبشار آسیاب خرابه

ارتفاع: 10 متر

آبشار آسیاب خرابه یکی از مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است. این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آسیاب‌خرابه، آسیابی آبی است که سال‌ها پیش مردم منطقه از آن استفاده مي‌كردند ولی هم‌اکنون به دلیل تخریب قسمت‌های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب‌خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.

30.آبشار تیرکن (هفت آبشار)، بابل

ارتفاع: 9 متر

آبشار تیرکن در استان مازندران، در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابل‌کنار شهرستان بابل قرار دارد. این منطقه شامل 7 آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند. برای رسیدن به آبشار باید ابتدا به روستای تیرکن بروید که مسیر آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 2 ساعت پیاده روی در شیب ملایم دارد. آبشار اصلی که به آبشار تیرکن شهرت دارد حوضچه کوچکی ایجاد کرده است. مجموعه آبشار در مسیری به طول 3 کیلومتر در دل جنگل های درازکلا واقع شده اند.

 

 1. به نام خدا_ با سپاس وتشکر از مسیولین سایت ارزشمند پونه زار که با درج مطالب ارزنده.خدماتی شایسته یی به منظور شناسای کل منطقه فریدونشهر وبخصوص طبیعت زیبای ان انجام میدهند.ذکر این مورد لازم است که مطالب شما در ارتباط با ابشار پونه زار وسایر ابشارهای کشور بسیار اموزنده وهیجان اور بود. حفظ نعمت های خدا دادی از اهم واجبات است ووظیفه انسانها نگهداری وحراست از این منابع طبیعی میباشد. ودر این ارتباط لازم است از ابشار نابود شده چشمه لنگان که تا همین چند سال قبل بر روی رودخانه چشمه لنگان جاری وپا برجا بود یاد کنیم واز مسیولین استان اصفهان بخواهیم بخا طر خدا بیشتر با طبیت بکر وخدادی فریدونشهر مهربان باشند. والسلام حسین مجلسی

 2. علیرضا گفت:

  از بیست آبشار بزرگ کشور ، سه آبشار در شهرستان ما وجود دارد . خیلی باعث تاسف است که تا کنون از جاذبه های خدادادی خود که همانند گنج بزرگی هستند استفاده نکرده ایم . این آبشارها اگر درشهرستانهای دیگر مثل خوانسار یا اصفهان بود آن را جهانی می کردند. بخدا من که فریدونشهری ام اولین بار است که نام آبشار پشندگان را شنیده ام.

 3. سلام به مسئول سایت پونه زار فریدونشهر
  از پایتخت ایران زمین هر روز مطالبتان را می بینم و ارزوی موفقیت بیشتر به خصوص برای اقای محسن رحیمی دارم که به زیبایی برای این خبرگزاری در حال تلاشند.
  دست همه عزیزان را از دور می بوسم و به عنوان یک گرجی عاشق فریدونشهر خوشحالم که هر روز به سبب وجود این سایت مردم شهر را می بینم. فقط سپاس

  • پونه زار گفت:

   نمی خواستیم این پیام را تایید کنیم ولی حس خوب این دوست ما را مجاب کرد. تشکر از لطف شما که ما را با انگیزه تر می کند

 4. باپوزش
  مسیر دسترسی به بعضی آبشارهارو درصورت امکان درج بفرمایید
  باتشکر وآرزوی سلامتی پایدار

 5. به مهمترین ابشار ایران اشاره نشده که همان ابشار اتشگاه لردگان می باشد

 6. مهناز گفت:

  سلام دوستان
  ما قراره یکشنبه بریم آبشار پونه زار
  کسی میدونه مسیر پیاده رویش چقدره و چطوریه؟
  مسیر دسترسی پیاده رویش صعب العبوره؟

  • آزاده گفت:

   از محل پارک ماشینها تا خود آبشار حدود یک ربع پیاده روی از مسیر کوهستانیه و باید کفش مناسب داشته باشید البته مسیرش خیلی دشوار نیست

 7. مثل اینکه دورک هم یه آبشار داره ، درسته ؟ …..

 8. عالی بود همشون زیبا هستن

 9. حامد گفت:

  باسلام. ابشار تنگ زندان استان چهارمحال و بختیاری … حیف که اسمی ازش نبود واقعا حیف

 10. نام و نام خانوادگی گفت:

  مرسی از سایت خوب و مطالب ارزنده آن

 11. نام و نام خانوادگی گفت:

  واقعا عالیه
  خیلی ممنون از انتشار عکس های عالیتون

 12. پرده کرکره ای گفت:

  فوق العاده بودن
  تشکر

 13. طراح سایت گفت:

  خیلی سایتتون خوبه !
  این مطلبتون هم عالی بود مرسی

 14. خیلی از آبشارهای مرتفع وجود داره که هنوز ناشناخته مونده مثل آبشار گدیر با ارتفاع بالای 70 متر

 15. اجاره خانه گفت:

  وای خیلی عالی بود ممنون.

 16. نام گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید
  واقعا زیبا و دیدنی هستند

 17. ساندویچ گفت:

  سلام ممنون از سایت عالی که دارین.

 18. طراح گفت:

  بسیار عالی بود، ممنون بابت به اشتراگ گذاری این مقاله و ممنون از سایت خوبتون

 19. نام و نام خانوادگی گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید

 20. نامه گفت:

  ممنون از سایت خوبتون موفق باشید

 21. نام و نام خانوادگی گفت:

  سلام سپاس گزارم از سایت عالیتون.

 22. نام و نام خانوادگی گفت:

  بسیار عالی بسیار ممنونم از سایت خوبتون

 23. مهسا گفت:

  ممنون از سایت خوبتون.موفق باشید.

 24. سندباد گفت:

  چه زیبا خیلی دوست دارم برم و همه رو از نزدیک ببینم

 25. نام و نام خانوادگی گفت:

  عالی بود همشون زیبا هستن

 26. ساندویچ پاتل گفت:

  مرسی ازتون

 27. نام و نام خانوادگی گفت:

  ممنونم بسیار عالی بود سپاس

 28. عسل گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 29. شرکت خدماتی گفت:

  مفید بود ممنونم.

 30. شیشه ای گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون.

 31. روان گفت:

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون.

 32. مفتاح رهنورد گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون.

 33. برج گفت:

  عکس های خیلی خوبیه

 34. باشگاه استقلال گفت:

  سلام موفق باشید.

 35. نام و نام خانوادگی گفت:

  از مطالب خوبتون استفاده کردیم.

 36. مدل گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

 37. طراح گفت:

  بسیار زیبا بود

 38. لیوان کاغذی گفت:

  سایت بسیار خوبی دارید موفق باشید

 39. مجلسی گفت:

  ممنون از سایت خوبتون. خسته نباشین

 40. تايلند گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

 41. کارت گفت:

  ممنون از مطالب مفیدو ارزنده تون

 42. مصالح جو گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون . آبشار ها فوق العاده هستن .

 43. پایا گفت:

  ممنون که محل این آبشار های زیبا رو معرفی کردید. خیلی خیلی ممنون

 44. کوتاه گفت:

  سلام ممنونم عالی بود خیلی زیبا و دوست داشتنی بود
  با تشکر از سایت شما

 45. توجیهی گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون خیلی عااالی بود

 46. آمازون گفت:

  بسیار متشکرم ازتون

 47. ratin گفت:

  خیلی خوب بود ممنون از معرفی این آبشارهای زیبای و دیدنی

 48. سوله گفت:

  بسيار عالي بود
  موفق و پيروز باشيد

 49. مهشید زندوکیلی گفت:

  ممنون از سايت خوبتون

 50. مهدی گفت:

  سپاس و تشکر از بابت سایتتون

 51. شات گفت:

  چقدر زیبان

 52. علی گفت:

  واقعا محل زیبایی و تشکر از شما بابت معرفی آن

 53. ناشناس گفت:

  سایت جذابی دارید
  موفق باشید

 54. ناشناس گفت:

  ممنون از مطلب و عکس های خوبتون

 55. هادی احمدی گفت:

  ممممنون عالی بود

Go to TOP