چاپ خبــر
فریدونشهر نگین زاگرس ایران؛

از امام زاده ها و کلیساها تا آبشارها و چشمه سارها/مروری اجمالی بر جاذبه های گردشگری شهرستان فریدونشهر

آثار تاریحی شهرستان فریدونشهر حدود ۱۳۰ اثر تاریخی است که شامل تپه‌های تاریخی که با تحقیق و پژوهش قدمت و ارزش تاریخی برخی از این آثار به هزاره اولیه می‌رسد و همچنین نظرگاه‌ها و گورستان‌های قدیمی است.

به گزارش پونه زار پایگاه تحلیلی خبری فریدونشهر؛ از جمله بناهای تاریخی در روستای خویگان فریدونشهر است که دارای سه کلیسای تاریخی به نام‌های حضرت مریم، سورپ نس و هوانیس است که نشان از زندگی ارامنه در این مناطق در روزگاران قدیم بوده است.

kelisa maryam 920629 pounezar (2) kelisa maryam 920629 pounezar (12) kelisa maryam 920629 pounezar (15)

نظرگاه‌های مایی بولاغ روستای سیبک، چشمه بابا احمد روستای سرداب، نظرگاه پیرعلی و چشمه انجیل روستای سروشجان زادگاه ارامنه این روستا از دیگر آثار تاریخی و قدیمی این شهرستان است.

babaahmad232

آبشار زیر زداب گوهر دره در دهستان پشتکوه در فاصله ۲۵ کیلومتری فریدونشهر، رودخانه و نظرگاه شاهزاده منصور در روستای و هرگان، قلعه خواجه امیرقلی تاج میری در روستای اسلام‌آباد، امامزاده سید محمد و غار چهل‌خانه در روستای مکدین، آبشار دورک و مناطق گردشگری در روستای دیزی کوه این شهرستان از دیگر آثار تاریخی، گردشگری و توریست پذیر است.
پیست اسکی، سراب بابا احمد، سراب ابلت در محله وحدت آباد و پارک سراب فریدونشهر به همراه دشت های  لاله واژگون از دیگر مکان‌های گردشگری است که سالانه پذیرای صدها مسافر و توریست است.

IMG_1999 IMG_2001 IMG_2004lale-17 lale-13 lale-12921006pist (5) 921006pist (21)

آبشارهای پشندگان، پونه زار، دربند، دورک، زرد فهره، سه پستان و همچنین امامزاده مشعلدار علی، پارک جنگلی فریدونشهر، تنگه حنا، تونل هدایت آب سه پستان، جنگل باغ بالو، دره جوب دختر، دره سه پستان، جنگل باغ دالو و چشمه تنگوله( گوراب ـ پیشکوه) از جمله آثار تاریخی و گردشگری فریدونشهر است.

 طرزه  پونه زار 2 ابشار پونه زار پشندگان

رودخانه های پلاسجان و سرداب، شیرهای سنگی وارنان، صخره‌های خوش میوه، غار اشکاف تله، غار چشمه ریسان، کوه‌های روستای کلوسه، لاله‌زار گله نر در روستای دره بادام علیا، خروجی تونل انتقال آب چشمه لنگان، سد میدانک اول و دوم، آب بند چشمه لنگان، چشمه لپه چشمه لنگان، امامزاده‌های تاجعلی فریدونشهر، سید هاشم بادجان و امامزاده محمد در روستای مکدین علیا از دیگر آثار دیدنی تفریحی و مذهبی این شهرستان است.

73_orig ShowImage.aspx 8999 kham khoroji2

Go to TOP