چاپ خبــر

توزیع نخستین سبد کالای سال جدید؛ پایان اردیبهشت‌ماه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در پایان اردیبهشت‌ماه نخستین سبد کالای سال جدید توزیع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری پونه زار به نقل از فارس، علی همتی بعد از ظهر امروز در دیدار با اعضای جامعه روحانیت شیراز اظهار داشت: در بیش سه ماهی که مسئولیت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس را بر عهده گرفته‌ام، مترصد بودم تا دیداری با روحانیت و در راس آن نماینده ولی فقیه در این استان داشته باشم.

وی افزود: نامگذاری سال جدید با عنوان فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی را باید به فال نیک گرفت و در راستای کاهش مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت گام برداشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس ادامه داد: ما ملزم به پیگیری محورهای مد نظر مقام معظم رهبری هستیم اما در بحث‌های اجرایی گاه خلاف این عمل شده که امید داریم با عزم دولت تدبیر و امید بتوانیم بخشی از نگرانی علما و مردم را رفع کنیم.

همتی اضافه کرد: در مجموع سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی فارس 40 درصد است و اگر اقدامات موثری در این بخش انجام شود اثرات مثبتی در جامعه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: بحث اشتغال و بیکاری به سبب تورم دامن زده شده و رکود تورمی در حوزه اقتصاد بسیار نگران‌کننده است.

توزیع پول نقد به جای سبد کالا آثار تورمی داشت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس ابراز داشت: در زمینه کاهش مشکلات معیشتی مردم، توزیع سبد کالا اقدام مثبتی بود که از سوی دولت برای کنترل تورم و ایجاد انگیزه در واحدهای تولیدی انجام شد.

همتی بیان کرد: با تمام نگرانی‌هایی که در حوزه توزیع سبد کالا وجود داشت دولت بار انتقادات را به دوش گرفت و این کار را انجام داد که اگر بنا بود قیمت سبد کالای توزیعی به صورت پول نقد بین مردم توزیع شود، آثار تورمی شدیدی در پی داشت.

وی در ادامه گفت: لازم است که برای رفع معایب، تغییراتی در مکانیزم توزیع سبد کالا صورت گیرد و هر دو ماه یک بار سبد کالا توزیع شود که در سال، شش مرحله توزیع داشته باشیم.

این مسئول با اشاره به مشکلاتی که دولت در زمینه تامین اقلام سبد کالا داشت، گفت: در زمینه تهیه تخم مرغ در روزهای پایانی توزیع سبد کالا تولید‌کنندگان تخم مرغ آن را دارای صرفه اقتصادی نمی‌دانستند و برای تامین روغن نیز از قطع گاز کارخانه روغن نباتی شیراز جلوگیری کردیم که با فعالیت شبانه‌روزی اقلام مورد نیاز مردم تهیه شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، کنترل نرخ ارز، نظارت و برنامه‌ریزی در حوزه صادرات و واردات و کنترل نقدینگی را از عوامل کاهش نرخ تورم دانست و افزود: بنابر برنامه دولت، تورم در سال جدید باید کاهش یافته به رقم 20 تا 25 درصد برسد.

سرانه لبنیات هر ایرانی؛ روزی نیم لیتر

همتی افزود: کارخانجات لبنی در برنامه پنجم باید سرانه مصرف فراورده‌های لبنی را به 165 لیتر در سال برسانند که به طور تقریبی معادل روزی نیم لیتر برای هر ایرانی است.

وی ادامه داد: در کشورهای آمریکایی سرانه سالانه لبنیات 350 لیتر و در اروپا 250 لیتر است در حالی که در کشور ما در پایان سال 91، این سرانه 90 لیتر در سال برآورد شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اضافه کرد: در پایان سال 92، سرانه سالانه لبنیات هر ایرانی به 75 لیتر رسیده که نگران‌کننده است.

همتی خاطرنشان کرد: دولت باید هزینه‌های مصرف لبنیات را پایین بیاورد چرا که هزینه‌های عدم مصرف لبنیات در آینده خود را نشان می‌دهد و انواع بیماری‌ها مانند پوکی استخوان به سراغ مردم می‌آید.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر حق بیمه در حوزه‌های کشاورزی 10 درصد و در بخش صنعتی 30 درصد است و کارخانه‌های شیر نیز 30 درصد حق بیمه پرداخت می‌کنند که در صورت تایید مجلس می‌توان به جای افزایش قیمت شیر، هزینه کارخانجات و از جمله بیمه را کاهش داد.

رکوردشکنی فارس در کنترل قیمت میوه شب عید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: این استان توانست میوه شب عید و اقلامی مانند پرتقال و سیب را با کمترین قیمت ممکن به دست مردم برساند.

وی افزود: استان‌های همجوار فارس به سبب قیمت بالای میوه شب عید با عدم اقبال خرید مواجه شده و بخش زیادی از محصولات آنها فاسد شد.

همتی ادامه داد: ما در فارس برای آن که پرتقال را به قیمت کیلویی یکهزار و 600 تومان و سیب را به قیمت دو هزار و 600 تومان به دست مردم برسانیم حدود 500 تا 600 واسطه را حذف کردیم.

وی اضافه کرد: در زمینه توزیع مستقیم کالاها و اقلام شب عید، استان فارس و تهران بهترین بودند و با کاهش قیمت حمل و نقل و سردخانه می‌توان همچنان این رتبه را حفظ کرد.

احداث صنعت بر اساس نیاز هر شهرستان باشد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، این اقدامات را در راستای کاهش قیمت‌ها و دغدغه مردم دانست و افزود: بحث آمایش بسیار مهم است و نباید به سبب چشم و هم‌چشمی‌های سیاسی مانع اجرای آن شد.

همتی ادامه داد: در گذشته گاه دیده شده که به محض راه‌اندازی کارخانه‌ای در یک منطقه، مناطق و شهرستان‌های دیگر نیز بدون آمایش دقیق و بررسی پتانسیل‌ها همانند آن واحد تولیدی را احداث می‌کنند که مشکل‌ساز می‌شود.

وی اضافه کرد: پتروشیمی‌هایی که در فارس کلنگ‌زنی شده در مناطقی است که کمبود آب دارند و گاه در مواردی برای رسیدن به آب به چاه 300 متری نیاز است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تصریح کرد: برای پیش نیامدن چنین مواردی باید ابتدا زیرساخت‌های یک صنعت فراهم شود و بعد به دنبال احداث یک کارخانه یا واحد تولیدی برویم.

این مسئول خاطرنشان کرد: برخی به ما انتقاد می‌کنند که چرا به سرمایه‌گذار اجازه نمی‌دهیم در همان منطقه دلخواه خود، صنعتی را ایجاد کند که در توضیح باید گفت این امر به دلیل بررسی نیازها، پتانسیل‌ها، موانع و مشکلات هر منطقه است که تعطیلی زودرس واحد تولیدی را به بار نیاورد.

راه‌اندازی مجدد کارخانه آزمایش

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه گفت: کارخانه‌های قند و شکر که بعضی پیش از انقلاب در برخی مناطق فارس ایجاد شده‌اند هنوز در حال فعالیت هستند چون مطالعات خوبی برای آنها انجام گرفته است.

وی افزود: در مواردی نیز واردات بی‌رویه باعث شده که کارخانه‌ای دچار مشکل شود چنانکه در مقاطعی اقلام مخابراتی از چین وارد شد و این صنعت را در استان فارس دچار مشکل کرد.

این مسئول با اشاره به برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس برای حفظ سطح تولید کارخانجات مخابراتی، کابل سازی، لاستیک‌سازی و … ابراز داشت: برای راه‌اندازی کارخانه آزمایش مرودشت برنامه داریم.

همتی بیان کرد: در حال حاضر نصب دستگاه‌ها در این کارخانه در حال انجام است و به زودی یکی از خطوط تولیدی گذشته آن دوباره راه‌اندازی می‌شود.

تأکید بر لزوم مدیریت پهنه آبی و ایجاد صنایع فرآوری محصولات کشاورزی مورد اشاره وی قرار گرفت و افزود: خود ما در زمینه حفظ محیط زیست پیشگام هستیم و صنعت و معدنی که به بهای نابودی منابع طبیعی باشد را مضر می‌دانیم.

همتی خاطرنشان کرد: در این زمینه با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست بدون این که به درخت، جنگل یا جانداری آسیب برسد ظرفیت معدنی فارس را فعال خواهیم کرد.

وی ابراز داشت: مدیران ما نیز باید مسائل را فرابخشی ببینند تا با رفع مشکل در یک حوزه مشکلاتی در حوزه‌های دیگر ایجاد نشود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اذعان داشت: در مورد حفر چاه‌های غیر مجاز اقدامات نظارتی در حال انجام است اما ائمه جمعه و روحانیون نیز در این زمینه می‌توانند اقدام به فرهنگسازی کرده و مردم را از عواقب این کار آگاه کنند.

وی تصریح کرد: برنامه داریم که با حضور در شهرستان‌ها و دیدار با مسئولان، ائمه جمعه و مدیران بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی، مسائل را به دقت رصد کرده و برای به حداقل رساندن آسیب‌ها نقشه راه تدوین کنیم.

همتی همچنین گفت: مدیران و وزرای دولت تدبیر و امید با تجربه هستند و امروز کشور در شرایطی است که دیگر فرصت آزمون و خطا و تجربه‌اندوزی ندارد و زمان استفاده از تجربیات فرا رسیده است.

هیچ کس حق مخدوش کردن امنیت بازار را ندارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ایام نوروز موردی پیش آمد که به سرعت با فرمانده محترم نیروی انتظامی فارس و معاون سیاسی امنیتی و سایر مسئولان مربوطه هماهنگی‌های لازم انجام و ابعاد موضوع پیگیری شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در پایان با بیان اینکه هیچ کس حق ندارد به هر عنوان در بازار امنیت بازاری را زیر سوال ببرد، عنوان داشت: ما به همکاران خود توصیه کردیم به فرض اینکه فردی برگ سبز نداشته یا کالایی مورد تایید نباشد همچنان با فعالان عرصه تولید با مدارا و احترام برخورد کرده و تنها موارد غیر قابل اصلاح را به تعزیرات معرفی کنند.

Go to TOP