چاپ خبــر

اسفنانی: شورای نگهبان عملا راه را برای اصلاح قانون تجارت بسته است

آنچه آقای لاریجانی هم در صحبت‌هایشان گفتند این بود که ما با شورای نگهبان توافق کردیم که لایحه قانون تجارت را به صورت جزء به جزء هر کدام را در قالب 100ماده بفرستیم تا فرصت بررسی داشته باشند و در آن فرصت بیست روزه به صورت قانونی اظهارنظر کنند.

به گزارش تیم رصد فضای مجازی پایگاه خبری پونه زار، یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که شورای نگهبان عملا راه را برای این که قانون تجارت اصلاح شود بسته است،گفت: شورای نگهبان اظهار نظری کرده مبنی بر این که لایحه تجارت کماکان نباید در قالب اصل 85 مطرح شود که این یک ایراد نادری است که تا کنون نمونه‌اش را نداشته‌ایم.

محمدعلی اسفنانی در رابطه با لایحه قانون تجارت، با یادآوری این که این لایحه در مجلس هفتم و هشتم تصویب شد، گفت: اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت که نباید در قالب اصل 85 تصویب می‌شد که این ایراد تقریبا یک نوع ایراد نادری بود که تاکنون نمونه‌اش را نداشته‌ایم و به همین دلیل این مصوبه به مجلس بازگشت و برای دو سال بلاتکلیف ماند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: نهایتا کمیسیون در جلسه‌ای که با اعضای شورای نگهبان داشتند به توافق رسیدند که یک تغییری در این لایحه ایجاد و آن را مصوب کنند، در نتیجه بعد از چهار سال این لایحه به صحن آمد و بعد از رای گیری مقرر شد به دلیل این که تعداد موارد آن خیلی زیاد و در حدود 1060 ماده است به صورت جز به جز به شورای نگهبان برای بررسی فرستاده شود.

وی تاکید کرد: آنچه آقای لاریجانی هم در صحبت‌هایشان گفتند این بود که ما با شورای نگهبان توافق کردیم که به صورت جزء به جزء هر کدام را در قالب 100ماده بفرستیم تا فرصت بررسی داشته باشند و در آن فرصت بیست روزه به صورت قانونی اظهارنظر کنند.

اسفنانی افزود: من اظهارنظری از شورای نگهبان دیدم که اعلام کرده بود که ایرادهای شورای نگهبان کماکان باقی است یعنی کماکان همان اصل 85 نباید مطرح شود بنابراین من فکر می‌کنم که عملا راه را برای اینکه قانون تجارت اصلاح شود بسته‌اند.

نماینده فریدونشهر و چادگان تصریح کرد: اگر بیش از 1060 ماده‌ای که در قانون تجارت است مطرح شود یک دوره چهار ساله را به خود اختصاص می‌دهد یعنی یک دوره کامل مجلس یا حداقل دو، سه سال از عمر مجلس باید بگذرد و چون قانون تجارت قانونی ماهوی است و با قانون‌های دیگر که می‌توان 10 یا 20 ماده آنها را در عرض چند هفته مصوب کرد تفاوت دارد بنابراین اینگونه نیست که اگر به صحن آمد 1200 ماده بلافاصله در فاصله چند ماه تصویب شود و من فکر می‌کنم شورای نگهبان با این ایرادی که گرفته است عملا راه را برای بررسی قانون تجارت بسته است.

Go to TOP