چاپ خبــر

شامگاه یکشنبه هلال ماه رویت نمی‌شود/ استقرار ۳۰ گروه استهلال ماه در خراسان

رئیس ستاد استهلال استان‌ خراسان با بیان اینکه بیش از ۳۰ گروه استهلال ماه در خراسان بزرگ مستقر شده است، گفت: شامگاه یکشنبه هلال ماه رویت نمی‌شود و سه‌شنبه عید فطر است.

به گزارش پایگاه خبری پونه زار به نقل از فارس، حجت‌الاسلام ابراهیم معادی در نشستی با خبرنگاران با محوریت استهلال ماه اظهار کرد: دوشنبه عید سعید فطر نبوده چرا که هلال ماه در یکشنبه ۲۹ ماه مبارک رمضان قبل از آفتاب غروب می‌کند.

وی افزود: برای استهلال ماه و رویت آن بیش از ۳۰ گروه رسمی و در مجموع حدود ۱۵۰ نفر از کارشناسان خبره و ماهر در این حوزه را در سراسر استان مستقر کردیم که هر گروه شامل مدیر، تصویربردار، متصدی تلسکوپ، روحانی و محاسب است.

رئیس ستاد استهلال استان‌ خراسان با تاکید بر اینکه ریزگردهای فراوان در آسمان و افق، کار استهلال را به شدت دشوار ساخته، خاطرنشان کرد: یکی از دشواری‌ها در این زمینه همین مسئله گرد و خاک بوده که از همین حیث باید گروه‌های استهلال ماه به مناطق کوهستانی برای رویت هلال ماه بروند.

به گفته وی امسال برای نخستین بار چهار تیم از برادران اهل سنت نیز در رویت ماه همکاری کردند.

معادی با بیان اینکه سه‌شنبه به طور حتم عید سعید فطر است، گفت: در مورد فطریه و کفاره باید گفت میزان کفاره عادی هر فرد یک هزار تومان و میزان فطریه هر فرد بر مبنای گندم و برنج، معادل ۴ هزار تومان و ۱۵ هزار تومان است.

رئیس ستاد استهلال استان‌ خراسان با اشاره به برگزاری نماز عید سعید فطر در سراسر خراسان رضوی، گفت: نماز عید فطر امسال در حرم مطهر رضوی به امامت آیت‌الله علم‌الهدی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد مقدس برگزار می‌شود.

Go to TOP