چاپ خبــر
مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو:

مجازات توزیع کنندگان داروهای ماهواره ای چیست؟

مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو مجازات توزیع کنندگان دارو های غیر مجاز ماهواره ای را تشریح کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، عباس یاراحمدی مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو، در خصوص وجود قوانین و ضوابط برخورد با تبلیغات دارویی در شبکه های ماهواره یی فارسی زبان گفت:  چون به مدیران این شبکه ها دسترسی نداریم و آنها خارج از ایران فعالیت می کنند بنابراین قانونی هم در این مورد وضع نشده اما برای برخورد با شرکت های داخلی یا افرادی که توزیع کننده این داروها هستند قوانینی داریم و در واقع، همان قوانین مصوب سال 1334 و اصلاحات بعدی و قانون تشکیلات وزارت بهداشت کفایت می کند بصور خاص در ماده 18 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی صراحتا آمده است که اشخاصی که در تهیه مواد دارویی  به هر کیفیتی مرتکب تقلب شوند از قبیل آنکه جنسی را بجای جنس دیگر قلمداد نمایند و یا ان را با مواد خارجی مخلوط سازند و همچنین با علم به فساد و تقلبی بودن ان مواد برای فروش اماده و عرضه بدارند و یا به فروش برسانند و یا دارویی را بهجای داروی دیگر بدهند بهدر صورتی که استعمال مواد دارویی منحصرا علت فوت باشد مجازات تهیه کننده اعدام و در صورتیکه یکی از علل فوت باشد مجازات تهیه کننده حبس دائم خواهد بود.

 وی همچنین با نام بردن از افرادی که به عنوان نماینده فروش این داروها در شبکه های ماهواره یی شماره تلفن خود را اعلام می کنند افزود: بنا بر تشخیص قاضی حداکثر مجازات پیش بینی شده است در قانون برای چنین جرمی اعدام است. البته ما در این پرونده ها با افرادی مواجه بودیم که عمدتا به عنوان کارمند یا پیک یا تلفنچی استخدام شده بودند و چون معمولا این شرکت ها نشانی خود را به هیچ مشتری ای نمی دهند بنابراین ردیابی آنها بسیار دشوار است. حتی در یکی از پرونده ها با فردی مواجه شدیم که علاوه بر تبلیغ برای فروش دارو در شبکه ماهواره یی، نسبت به فروش لباس و کفش در داخل کشور هم تبلیغ می کرد. بازرسان ما در چند پرونده به طور شبانه روز کار کردند تا توانستند عوامل این شرکت ها را ردیابی نموده با همکاری ماموران انتظامی، بازداشت و تحویل مراجع قضایی شدند اما افراد دستگیر شده معمولا از سطح مدیر شرکت فراتر نیستند و عامل اصلی خارج از کشور حضور داشتند.
مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو همچنین گفت:با توجه به این که تولید و توزیع این داروها سوددهی بسیار بالایی دارد که به گفته افراد بازداشت شده، بسته بندی و توزیع داروها در داخل کشور گاه از 300 الی 1000 درصد برای این افراد سودآوری داشته که همین ارقام برای بسیاری افراد این انگیزه را ایجاد می کند که وارد این عرصه شوند در حالی که از قبح ماجرا هم بی اطلاعند و نمی دانند که سلامت جامعه را با چه خطری مواجه می کنند. شاید حتی باید برای این افراد هم فرهنگ سازی صورت بگیرد.

یاراحمدی در پایان با بیان اینکه غیر از مواد قدیمی قانون، هیچ تاکید جدیدی برای ممنوعیت این داروها و برخورد با عوامل تولید و توزیع آن وجود ندارد خاطر نشان کرد: جلسات مشترکی بین مسوولان سازمان نظام پزشکی، وزارت ارشاد، سازمان غذا و دارو و نیروی انتظامی در حال برگزاری است تا آیین نامه ها و دستورالعمل های ویژه ای در این خصوص تدوین شود.

Go to TOP