چاپ خبــر
اسرار سقوط 23

هوس‌رانی‌های شاه /از رابطه با محارم تا درخواست بدکاره از موسسات اروپایی

فرح خودش را روشنفکر می‌دانست. محمدرضا در مجالس با زنهای این و آن و دخترهای این و آن می‌رقصید و آنها را در آغوش می‌گرفت و می‌بوسید و فرح می‌دانست که محمدرضا… علاوه بر او با زنان دیگری هم رفت و آمد دارد، اما او نسبت به این دختر فوق‌العاده حساس شده بود.

هوس بازی های محمدرضا متاثر از توصیه مادر به فرزند!

شاه در فساد جنسی بی‌مبالاتی را به اوج رسانده بود. دربار او دائم محل رفت و آمد فواحش خارجی و معشوقه‌های داخلی بود. او از دوران جوانی تا اندکی پیش از مرگ دست از زن‌بارگی برنداشت. شاید رفتار جنون‌آمیز جنسی محمدرضا بی‌تأثیر از آموزه‌های مادرش نبود، زیرا مادرش به او سفارش می‌کرد: «از قدیم و ندیم گفته‌اند به هر چمن که رسیدی گلی بچین و برو!»

محمدرضا پهلوی و مادرش

شاه و دلال محبت او عَلَم، در رابطه با اخلاق جنسی به این اعتقاد رسیده بودند که مردان بزرگ احتیاج به یک سرگرمی دارند و مسئله جنسی بهترین سرگرمی است.

علم در یکی از یادداشت هایش می نویسد: یک روز شاه و علم «درباره دوستان مؤنث، گپ» می‌زدند. شاه از پیر شدن معشوقه‌ها صحبت می‌کرد و افزود «با وجود همه اینها اگر این سرگرمی‌ها را هم نداشتیم به کلی داغان می‌شدیم.» علم نیز که در فساد جنسی دست کمی از شاه نداشت در تأیید شاه گفت: «همه مردانی که مسئولیتهای خطیر به عهده دارند نیاز به نوعی سرگرمی دارند و به عقیده من مصاحبت جنس لطیف تنها چاره کارساز است.» (۱)

علل گرایش محمدرضا به زنان از نگاه یک روانش‌شناس

محمدرضا شاه ضعف زیادی در برابر زنان داشت، در فساد اخلاقی حد و مرزی نمی شناخت و اصول اخلاقی را رعایت نمی کرد.(۲)

یکی از روان شناسان فرانسوی که جزء پزشکان خانوادگی پهلوی بود در مورد علت گرایش شدید شاه به انحرافات جنسی می نویسد: «رضا شاه با روحیه قلدری و دیکتاتوری که داشت محمدرضا را در کودکی از خانواده دور کرد و توسط مربیان خشن فرانسوی و آلمانی در سوئیس بزرگ شد و مجموعه این وقایع در رفتار و آینده او اثر مخربی بر جای گذاشت او بعدها کوشید کمبود محبت نهادینه شده در جسم و جان خود را ضمن معاشرت های افراطی با زنان گوناگون جبران نماید.»(۳)

تاسیس تشکیلاتی برای هوسرانی های شاه

علی شهبازی یکی از نیروهای گارد شاهنشاهی و سرتیم محافظ شاه، کسی که تا پایان عمر، درخارج از کشور، مغرب، پاناما، آمریکا و مصر او را ترک نکرد، در خاطرات خود، پرده از شبکه‌ای بر‌می‌دارد که برای فساد و زن‌بارگی شاه فعالیت می‌کردند. او معتقد است از وقتی که علم وزیر شد، در وزارت دربار «تشکیلاتی ویژه برای سرگرمی شاه درست کرده بود که اعضای آن سازمان عبارت بودند از خود علم، افسانه رام، سیروس پرتوی، امیر متقی، ابوالفتح آتابای، کامبیز آتابای، هرمز قریب، سلیمانی، سرهنگ جهان‌بینی، عباس حاج فرجی، حسین حاج فرجی، ابوالفتح محوی، خانم آراسته و سرهنگ اویسی، تعدادی خارجی هم با آنها همکاری داشتند. این تشکیلات یک بودجه سرسام‌آور داشت.» او درمورد وظیفه این تشکیلات می‌گوید: «کارشان این بود که خانم‌های شوهردار و دختران بخت برگشته و یا همسران و دختران کسانی را که می‌خواستند مقامی بگیرند، برای شاه بیاورند.» (۴)

از سوی دیگر اشخاصی همچون فردوست، شمس، علم، اشرف، عبدالرضا و هوشنگ دولو ماموریت داشتند که زنانی که خوش تیپ و به سبک اروپایی بودند به شاه معرفی کرده و آپارتمان هایی در تهران برای آنها دست و پا کنند تا شاه بتواند با زنان جوان خلوت کند. (۵)

نخستین گامهای محمدرضا در مسیر فساد اخلاقی

محمدرضا در اوایل جوانی که برای تحصیل به مدرسه له‌روزه سوئیس رفته بود، عاشق یکی از مستخدمه‌های مدرسه شد و پس از برقراری ارتباط، دخترک را حامله کرد. محمدرضا با کمک فردوست با پرداخت پول از آن دخترک خواستند تا سقط جنین کند و مدرسه را ترک نماید.

رضاشاه پس از بازگشت محمدرضا از سوئیس به ملکه مادر سفارش کرد که برای جلوگیری از رابطه محمدرضا با زنان ناباب، یک خانمی برای او به دربار بیاورند. درباریان برادرزاده ساعد مراغه‌ای را که زن مطلقه‌ای به نام فیروزه بود با پرداخت ماهیانه سیصد تومان به دربار آوردند و تا ازدواج محمدرضا و فوزیه با او بود.

ازدواج هم مانع مفاسد اخلاقی محمدرضا نشد

شاه پس از ازدواج با فوزیه همچنان به روابط نامشروع خود ادامه می‌داد و همین امر موجب شد تا «ملکه فوزیه از ماجراهای عاشقانه او خشمگین» شود. شاه با حضور فوزیه، عاشق دختری به نام «دیوسالار» شد، او که هنوز به تشریفات اسکورت مبتلا نشده بود، با یک دستگاه اتومبیل به منزل دخترک می‌رفت. با شیطنت ارنست پرون موضوع به اطلاع فوزیه رسید. پرون فوزیه را سر قرار برد و وقتی محمدرضا از خانه دیوسالار بیرون آمد، او را مشاهده کرد. فوزیه نیز به تلافی خیانت شاه با تقی امامی دوست شد و اختلافات شاه و فوزیه از آن پس شدت گرفت و سرانجام منجر به طلاق گردید.

معشوقه ای به نام پروین غفاری

شاه در این دوره از زندگی‌اش «حتی آپارتمانهایی در تهران دست و پا کرد تا بتواند با زنان جوان خلوت کند.» معروف‎ترین معشوقه شاه در این دوره، پروین غفاری بود. پروین غفاری، «۱۶ـ۱۷ ساله، مو بور، زیبا و بلندقد»، دختر میرزا حسین غفاری همدانی یکی از کارمندان مجلس شورای ملی بود.

فردوست یک روز در باشگاه افسران با وی و مادرش آشنا شد و چون سلیقه شاه را می‌دانست او را به شاه معرفی کرد. سرانجام با دلالی فردوست، ترتیب ملاقات وی با شاه در سرخ حصار داده شد. پروین غفاری کم کم به دربار راه یافت و در حال و هوای ملکه شدن، از شاه حامله شد. اما شاه وی را مجبور کرد تا توسط پروفسور عدل دوست شاه سقط جنین کند. شاه پس از بهبودی پروین، خانه‌ای در خیابان کاخ نزدیک کاخ مرمر برای وی خریداری کرد تا به وی نزدیکتر باشد. سرانجام پس از مدتی پروین از چشم شاه افتاد و از دربار رانده شد.

پروین غفاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاطرات خود را در کتابی به نام «تا سیاهی…» منتشر کرد. وی در این کتاب نشان می‌دهد که «شاه چقدر موجود جلفی بوده، تا آنجا که خود به تنهایی در خیابانها به دنبال شکار دختران می‌افتاده است.»

شاه کار را به حدی رسانده که چند بار از دیوار خانه پروین بالا رفته است. او دوره بعد از طلاق فوزیه را چنین ترسیم می‌کند: «در تهران آن روزگار شایع بود که برای شبهای تنهایی او دخترانی زیبا را شکار کرده و به دربار می‌برند. حتی نام دختری ایتالیایی به نام ”فرانچیسکا“ در لیست معشوقه‌های شاه بود.»

غفاری در این کتاب یکی «از خصوصیات بارز شاه را زن‌بارگی» او می‌داند که «دست از هرزگی بر‌نمی‌داشت و در تمام بزمهای شبانه با دریدگی به زنان و دختران چشم می‌دوخت و به بهانه‌های مختلف سعی می‌کرد با آنها تنها باشد و یا آنان را به رقص دعوت کند.»

ازدواج ناکام شاه با ثریا در سال ۱۳۲۹

شاه با تداوم حکومت پهلوی‌ها و لزوم داشتن ولیعهد ناچار شد در سال ۱۳۲۹ با ثریا ازدواج کند. اما این ازدواج پس از هفت سال ثمری برای دودمان پهلوی نداشت و ثریا نیز از دربار رانده و مطلقه شد. پس از جدایی شاه از ثریا، زندگی عشقی شاه رونق گرفت و به قول ویلیام شوکراس، شاه «یک بار دیگر الواطی‌هایش را از سر گرفت.

گزارش سیا درباره مفاسد اخلاقی شاه

بعدها سیا در یکی از گزارش‌هایش درباره شاه متذکر شد که «سلیقه او جنبه جهانی دارد و همه نژادها را دوست دارد.» شاید گزارش سازمان سیا زیاده‌روی باشد چراکه هیچ گزارشی از این که شاه به دختران چینی یا آفریقایی علاقه داشته باشد نرسیده است و به گفته ملکه مادر «محمدرضا در برابر دختران موطلایی تسلیم محض بود. یک بار که در جوانی با هواپیمای آلمانی مسافرت می‌کرد عاشق میهمانداران موطلایی هواپیمایی لوفت‌هانزا شده بود… همین مسئله مدتها موجب بدبختی محمدرضا شده بود و پولهای زیادی را صرف میهمانداران لوفت‌هانزا می‌کرد و یک قسمت از دربار مسئول دعوت و پذیرایی از میهمانداران بود.»

شاه و هوس ستاره‌های سینمای آمریکا

شاه در این دوره علاوه بر مراوده با میهمانداران موطلایی اروپایی به عشق دختران آمریکایی نیز مبتلا شده بود. «در مسافرت‌هایش به آمریکا هم زنهای متعددی را می‌دید که دولو به او معرفی می‌کرد.» شاه کم کم عاشق ستاره‌های سینمایی و ملکه‌های زیبایی می‌شد و با هزینه‌های سرسام‌آور به مراد می‌رسید.

ارتشبد فردوست که خود یکی از دلالان فساد محمدرضا بود، می‌گوید: «در مسافرت شاه به نیویورک من دو نفر را به محمدرضا معرفی کردم، یکی گریس کلی بود که در آن زمان آرتیست تئاتر بود و دو بار با او ملاقات [کرد] و محمدرضا به وی یک سری جواهر به ارزش حدود یک میلیون دلار داد. این زن بعداً همسر پرنس موناکو شد… نفر دوم یک دختر آمریکایی ۱۹ ساله بود که ملکه زیبایی جهان بود… چند بار با محمدرضا ملاقات کرد و به او نیز یک سری جواهر داد که حدود یک میلیون دلار ارزش داشت.»

معروف‌ترین معشوقه‌های شاه در این دوره گیتی خطیر بود که در آستانه ازدواج با فرح «حدود یک میلیون تومان پول نقد و همین حدود جواهر به او داده شد و راهی رم شد.»

محمدرضا شاه و ازدواج با فرح پهلوی

باز شاه در سال ۱۳۳۸ برای به دنیا آوردن ولیعهد با فرح ازدواج کرد. با این که سن شاه در این دوره رو به کهولت می‌رفت، اما در فساد هر روز بدتر از گذشته می‌شد. در همین دوره بود که افراط محمدرضا در زن‌بارگی موجب تیرگی روابط شاه و فرح شد.

شاه و موسساتی که برای او فاحشه می فرستادند!

شاه و دربار بدون توجه به موقعیت ملت و مملکت جلافت را به حدی رسانده بودند که با مؤسسات فساد جنسی اروپا رابطه برقرار کردند. یکی از این مؤسسات، مؤسسه مادام کلود، «یکی از موفق‌ترین و معتبرترین شبکه‌های دختران تلفنی پاریس» بود.

این مؤسسه بود که دختری به نام «آنژ» را به شاه معرفی کرد. او با هواپیما به ایران آمد و مورد استقبال یکی از کارمندان وزارت خارجه قرار گرفت و در هتل هیلتون در یک سوئیت ساکن شد. سه روز آداب حضور نزد شاه را به وی آموختند، «وقتی شاه آنژ را دید، به قدری از او خوشش آمد که او را در تهران نگه داشتند».

اما او از زندگی در تهران خوشش نیامد، بعد از شش ماه هنگامی که قصد بازگشت را نمود به او اخطار کردند که «تو نمی‌توانی از اینجا بروی، اعلیحضرت از تو خوشش می‌آید». ولی سرانجام او موفق شد ایران را ترک گوید.

مراوده شاه و دربار با این مؤسسه ادامه داشت، این مؤسسه «برای شاه و مقامات دربار صدها دختر به تهران می‌آورد، همه اینها عادی می‌نمود و بخشی از سبک زندگی پهلوی‎ها به شمار می‌رفت».

ماجرای عشقی گیلدا و عصبانیت فرح

ولی ناگهان در ایران یک خبر عشقی از شاه منتشر شد و سپس کاخ شاه را نیز متشنج کرد. «در اوائل سالهای ۱۹۷۰ (۱۳۵۰) در دربار و بازار زمزمه‌هایی رواج یافت حاکی از اینکه شاه عاشق شده است. آن هم نه عاشق یک دختر اروپایی، بلکه یک دختر نوزده ساله ایرانی با موهایی که به رنگ طلا بود. می‌گفتند نامش گیلدا است.»

داستان گیلدا پرحادثه‌ترین داستانهای هزار و یک شب دربار پهلوی بود. شاه بی‌مهابا او را به کاخ آورد و رسماً جزء دربار شد. فرح از گستاخی شاه سخت به تنگ آمد و دعوا و درگیری را آغاز کرد.

گیلدا چگونه به دربار راه یافت؟

گیلدا دختر سرلشکر آزاد یکی از افسران نیروی هوایی اصفهان بود، در سفری که شاه به اصفهان رفت سخت شیفته او شد و او را با خود به تهران آورد.

مادر محمدرضا، داستان گیلدا را چنین تشریح می‌کند: در سال ۱۳۵۱ سرلشکر آزاد برای اینکه «خودش را به محمدرضا نزدیک کند»، از دخترش استفاده کرد، او را هنگام سفر محمدرضا به اصفهان با خود آورد و در هواپیما کنار محمدرضا نشاند و محمدرضا را خام خودش کرد. محمدرضا چنان شیفته او شد که «نمی‌توانست در برابر خواهش‌های او نه بگوید»، شاه نام او را به خاطر موهای طلائیش، طلا گذاشت.

کم کم حس رقابت فرح برانگیخته شد و بحث طلاق پیش کشیده شد. ملکه مادر از این که فرح نسبت به این دختر حساسیت نشان می‌داد، تعجب می‌کند و می‌گوید: «فرح خودش را روشنفکر می‌دانست. محمدرضا در مجالس با زنهای این و آن و دخترهای این و آن می‌رقصید و آنها را در آغوش می‌گرفت و می‌بوسید و فرح می‌دانست که محمدرضا… علاوه بر او با زنان دیگری هم رفت و آمد دارد، اما او نسبت به این دختر فوق‌العاده حساس شده بود.»

ملکه مادر علت حساسیت بیش از حد فرح را این می‌داند که «این دختر فوق‌العاده قشنگ بود». خصوصاً این که محمدرضا به زیبایی ذاتی این دختر اکتفا نکرده بود و او را نزد پروفسور تسه فرانسوی، دکتر خانوادگی دربار در امور زیبایی فرستاده بود و با چند عمل جراحی «خیلی دیدنی شده بود.»

سرانجام فرح بی‌تاب شد و وقتی «در سعدآباد چشمش به طلا افتاد. جلو رفت و کشیده محکمی به گوش طلا زد.»

مادر فرح، فریده دیبا در بزرگواری و گذشت دخترش فرح می‌نویسد: بی‌تفاوتی فرح نسبت به کام‌جوییهای محمدرضا باعث شد که شاه جسارت را از حد بگذراند و دست دختر یکی از افسران نیروهای هوایی را بگیرد و به عنوان معشوقه خود به کاخ بیاورد… محمدرضا در داخل کاخ جایگاهی را به او اختصاص داده بود. فرح با آنکه می‌کوشید نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشد، اما یک بار کشیده‌ای محکم به گوش این دختر زد.

انصراف شاه از طلاق دادن فرح

اختلافات شاه و شهبانو، شاه را به این نتیجه رساند که فرح را طلاق بدهد. ملکه مادر با او وارد بحث شد، ولی شاه اعلام کرد: «چه عیب دارد؟ او را طلاق می‌گویم. طلاق در میان مردم ایران یک امر مقبول است و خیلی مردها زنشان را طلاق می‌گویند»؛ اما ملکه مادر طلاق را به صلاح ندانست و با پادرمیانی وی شاه و ملکه «توافق کردند که به خاطر مصالح مملکت از هم طلاق نگیرند؛ ولی من‌بعد با هم کاری نداشته باشند و فقط دوست باشند و سپس، محمدرضا با این تصمیم آزادی خودش را به دست آورد و فرح هم کار خودش را می‌کرد.»

فرح دیبا و تلافی هوس‌بازی‌های محمدرضا

فرح دیبا همسر محمدرضا شاه معدوم یکی از افرادی بود که با آنکه خبرهای بسیاری درباره فساد اخلاقی او منتشر می‌شد، اما کسی از اصل ماجرا مطلع نبود.

معروف‌ترین رابطه و فساد جنسی فرح دیبا در زمان حیات محمدرضا شاه، رابطه او با فریدون جوادی بود. فرح از افشای این ماجرا واهمه‌ای نداشت، زیرا می‌گفت: …خود محمدرضا مرا آزاد گذاشته، من آزاد هستم و اختیار پایین‌تنه‌ام را دارم!

“اختیار پایین‌تنه” گویا از اعتقادات راسخ فرح دیبا بوده است. یک بار دیگر که فرح به خاطر ارتباط با فریدون جوادی در یکی از اتاق‌های بیمارستان قاهره مورد اعتراض “احمدعلی انصاری” از نزدیکان خود قرار گرفت، همین پاسخ را داد که «همه اختیار پایین‌تنه خودشان را دارند.»

بعد از مرگ محمدرضا شاه معدوم نیز این ملکه فاسد، بیکار ننشست و در مهمانی‌های خاص خود دست به انتخاب مرد دلخواه می‌زد، تا جایی که چند سال پیش پسرش به طور مشکوکی خودکشی کرد. برخی گفتند علیرضا پهلوی در پی اعتراض به اینگونه روابط مادرش خودکشی کرده بود.

البته فسادهای اخلاقی فرح دیبا به همین جا ختم نمی شود و تاریخ خاطرات زیادی از فسادهای او در فرانسه و ایران روایت و نقل می کند.

شاه تا آخرین لحظات عمرش دست از هوسرانی برنداشت

شاه در این اواخر چنان در هرزگی فرو رفته بود که حتی اگر چشمش به عکس زیبارویی می‌افتاد، عنان از دست می‌داد.کارت تبریکی را شاهزاده موناکو همراه با عکس دخترش برای شاه فرستاد، شاه تا چشمش به عکس افتاد گفت: «عجب دختر خوشگلی دارند، ای کاش می‌توانستیم دعوتش کنیم بیاید تهران.»

شاه حتی تا آخرین لحظات عمرش دست از هرزگی برنداشت. به گزارش احمدعلی انصاری دوست وفادار و همراه شاه «تا زمانی که حالش به وخامت گرایید هنوز همان روحیه زن‌بازی را حفظ کرده بود.»

مفاسد اخلاقی و خانواده محمدرضا

مسئله مهمی که بر فساد جنسی شاه دامن می‌زد، فساد اخلاقی خواهرانش اشرف و شمس بود. اشرف و شمس که از نقطه ضعف شاه آگاه بودند، «دختران زیبا را به او معرفی می‌کردند.» و «دختران جوان را به دام» می‌انداختند و برای محمدرضا به کاخ می‌آوردند.

محمدرضا در هنگام زندگی با فوزیه، با یکی از خواهران خود به نام اشرف هم رابطه غیراخلاقی داشت و به همین دلیل امتیازات مختلفی در زمینه تجارت به خواهر هوس بازش می داد. (۷)


اشرف در سفر به مصر در میان اعضای خانواده سلطنتی
اشرف، ملک فاروق (پادشاه مصر)، فائزه (خواهر فوزیه)، فوزیه (همسر اول محمدرضا)

از دیگر اعضای «خاندان هرزه پهلوی» که سوابقی در مفاسد اخلاقی دارد، مادر شاه مخلوع ایران بود که به عنوان کسی که با نگهبانان کاخ سر و سری داشت، شناخته شده بود. (۸)

منابع:

۱) سقوط ، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، ج ۱ ص ۳۰۶ تا ۳۱۹

۲) ر.ک: مفاسد اخلاقی شاه و خاندانش، جمعی از نویسندگان، تهران، جهان کتاب، ۱۳۷۹.

۳) مجموعه مقالات، سقوط، پیشین، ص ۶۹۷.

۴) سقوط ، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، ج ۱ ص ۳۰۶ تا ۳۱۹

۵) مرکز اسناد انقلاب اسلامی

۶) پایگاه جامع تاریخ معاصر ایران

۷ و ۸) سقوط ، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، ج ۱ ص ۳۰۶ تا ۳۱۹

 

منبع: تبریز بیدار

 1. jamshid گفت:

  واقعا از خدا نمیترسید طرف ۴۰ سال پیش مرده اونوقت باز پست سرش حرف میزنید اگر ما مسلمان هستیم این روش درست نیست .

 2. jamshid گفت:

  شاه میرفته توی خیابان دختر بازی یا از دیوار میرفته بالا وای ملت را چی فرض کردید .بابا انصاف هم خوب چیزیه

 3. ناشناس گفت:

  لعنت خدا بر پهلوی ها خدا عذابشان را زیاد و زیادتر کند

 4. عليرضا گفت:

  خدا لعنت کنه دودمان کثیف پهلوی رو

 5. سعید گفت:

  در وصف پهلوی ها همین بس که خاک پاک میهنم ایران حتی تحمل جسد نجس یکیشون رو هم نداشت
  و همشونو مثل سگ انداخت بیرون
  خدا دوست داران شون رو باهاشون محشور کنه
  اگه خیلی مطمئنن که آدمای خوبی بودن

 6. masoud گفت:

  آدم با ی نوشته که نمیتونه همه چیو باور کنه..هر چند همه ی شاهان و حکومتیها در جهان از دوره ی باستان تا به امروز زنباز بوده و هستند،این ی امر طبیعی شده در جهان سیاستگذاران..اما شاه مرد،پهلوی ها هم که کلا نابود شدن،مهم هم نیست که زندگی خصوصیش چه بوده،مگه ما الآن میدونیم مردان جمهوری اسلامی چطور زندگی میکنند؟برای منی که ی آدم عادی به حساب میام در این رژیم،رفاه و آسایش مهمه که متاسفانه نیست،و اینطور که از قدیمیها میشنویم،دوره ی پهلوی که همشون فاسد و زنباز بودن رفاه و آسایش مردم جامعه بیشتر از خیلی از کشورهای پیشرفته ی اون موقع بود..در ظمن،من ن طرفدار پهلویم ن طرفدار این رژیم..طرفدار زندگی ساده همراه با دلی خوش و آسایشم.

 7. رضا گفت:

  به نظر من حکوتی که در آن اسلام نباشد حکومتی نیست که به آن امید بست.حکومت پهلوی از اولش هم حکومتی غیر دینی بوده است. وبر پایه ی ظلم و وابستگی به دول خارجیبنا شده است .حکومتی که حاکم آن فاسق باشد از زیر دستان چه انتظاری هست.حکومتی که به غیر از وابستگی و حقارت ملت چیزی را در پی نداشته باشد به دست همان ملت نابود میشود. به نظر من همه چیز را اسلام بسنجیم

 8. بنده بی عیب پیدا کردی ما را هم خبر کن بی عیب خدای تبارک وتعالاست. الان در این دوران,فساد دنیا را گرفته.تمام هوس رانی ها,حالا انجام میشود که گذشتگان خوابش هم ندیدن چه رسد به عمل ان,خدا به فریاد رسد همه,گناه کاریم.

 9. روح ا۰۰۰ گفت:

  من فکر کنم این حرفها که اینجا زده شده دروغ است. او حتی اگر فاسق هم بود اما پشت سرش دروغ گفتن هنوز منصفانه و انسانی نیست. او یک عشق بسیار بزرگ داشته بنام ایران. او مشهد را تبدیل به جنده خونه نکرد……

 10. مهدی گفت:

  کاش مردم کوفه یه کتیبه میزدن سردر شهر تا یادشون نره علی و اولادش کی بودن و یادشون نره
  فاسد کیه و عالم کیه!
  تا یادشون نره شهید و کیه و قاتل کیه!
  تا یادشون نره ظالم کیه و مظلوم کیه!
  کاش ما هم سر در تک تک شهرهامون کتیبه ای داشتیم که روش نوشته بود پهلوی چه خاندانی بود و چه ظلم و فسادی تو این مملکت فراگیر بود و مردم ایران برای رسیدن به نام مبارک جمهوری اسلامی چه خون ها فدا کردند!
  تا امروز جای شهدا و شاهدان با قاتلین علی و اولادش و اصحابش عوض نشه…
  امروز تو جمهوری اسلامی هم فساد بی داد می کنه ولی این بار از زمین به آسمون باریده!
  چرا که خودمون انسان های * رو به کرسی های این مملکت نشوندین با رای دادن به آدم های * پس فساد امروز حق ماست و نوش بر جان ما…
  خدا کمکمون کنه اون روزی که قرار تو چشمای شهداء نگاه کنیم…

 11. ج گفت:

  ما خودمان انقلاب کردیم و شاه را بیرون کردیم دیگه که نباید از کار خودمون پشیمون باشیم و ملت ها هیچ وقت بی دلیل انقلاب نمی کنند ،این مثل این است که بگوییم مردم فرانسه که از حکومت خسته شده بودند و انقلاب کبیر فرانسه را راه انداختند حالا بعد از دویست سال بگوییم اشتباه کرده اند

 12. آقای مجید دلیلی نداره اگر آدمی خودش اطلاعاتش ضعیف وناقص است به شعور وبلوغ مردم توهین بکندشما آنروز نبودید واطلاع ندارید چه شده پس حق توهین ندارید .ای کاش حداقل به عدم بلوغ فکری خود اعتراف ومعذرت خواهی می کردید.شما مدیون میلیونها آدم شدید بروید ازخدای خود عذربخواهید وتوبه کنید شاید که مورد لطف الهی قراربگیرید وهدایت شوید.

  • مجید گفت:

   حالا شما که هدایت شدید و بلوغ فکری دارید کشورتان را سربلند کردید و از در و دیوار کشور عزت و غرور و پیشرفت میریزد.شما ها باید از مردم عذرخواهی کنید که ژست روشنفکری می گیرید و نخبه هایتان را از کشور فراری میدهید تا آدمهای درجه سه مثل خودتان نخبه جا بزنید

 13. شهروند گفت:

  باسلام ای کاش شمای جوان کمی باپدرت مشورت می کردی وازاو ازوضع زندگی اش در زمانهای قبل سوال می کردی تا کمی روشن می شدی توهین به دیگران هنر نیست آگاهی مهم است شما که به عنوان یک شخص محترم وآگاه اظهارنظر فرمودید نباید ندیدن رابا نبودن اشتباه کنی .عزیزم اگر عده ای باچپاول ونامردی دارندبه این مملکت ضربه می زنند نباید به پای همگان گذاشته شود.خداشر شیاطین وضربه زنندگان به این ملت ومملکت رابه خودشان برگرداند.

 14. سامان گفت:

  بعضیا چرافکر میکنن مردم ماهیچی نمیفهمن بالخره کافی از قدیمیا بپرسید اونموقع خوب بوده یاالان یا یه نگاهی به اماراقتصادی وضعیت فساد وضعیت بیکاری وسایرشاخصا بندازین ک همه چی دستتوم بیاد من الان تاصبح بگم شاه بده یاخوبه نمیتونم رومردمی ک خودشون دارن شرایطو درک میکنن تاثیربذارم به هرحال هرکسی که برای این کشورخدمت کرده وبفکرمردم وپیشرفتشه بایدبهش رحمت فرستادهرکسیم بفکردزدی وبدبختی مردمشه لعنت خددا براون باد

 15. ناشناس گفت:

  خدا یه مقدار عقل بده واقعا داره میگه طرف میلیون ها دلار خرج هوس رانی خودش میکرده تازه چند دهه پیش از کجا میاورد مگه نه اینکه از بیت المال خرج میکرده از حق مردم میزده تا خودش به کثافت کاریش برسه خدا لعنتشون کنه بعد شما میگید اون موقع خوب بوده

 16. راسته میگن آدم گشنه ایمان نداره!!یک خورده وضعیت اقتصادی با مشکل روبرو شده بعضی عگها شاهد فاسد را تنزیه میکنند درضمن خودتون به افرادی رای دادین که
  اشرافی گری دارند و ابنطوری باشه پس یزیداز همه بهتره که
  هم پول داشت هم میخانه و ……

 17. اگه شاه این همه زمان و پول واسه هوسرانی صرف میکرده پس کی فرصت کرده به کارای مملکت برسه ؟ مملکتی که شاهش با گاری جابجا میشد تبدیل به ابر قدرت منطقه شده بود . بنظرم اینجور مقالات خیلی مبالغه آمیز و تخریب کننده نوشته میشن . تاریخ رو همیشه قوم یرنده مینویسه . ای کاش سران حال حاضر مملکت هم ده برابر شاه هوس ران بودن ولی یک دهم زمان شاه پیشرفته و قدرتمند بودیم . نه اینکه بریم حج بعد به زنان و پسرامون تجاوز کنن و مسئولین پخمه و ترسو خودشونو خراب کنن .

Go to TOP