چاپ خبــر
اسرار سقوط 24

فساد مالی شاه/ چپاول اموال مردم به بهانه اهداف خیرخواهانه خاندان پهلوی+فیلم

فساد مالی از قدیم در میان پادشاهان و دربار آنها رواج داشته است و همین امر هم موجب از بین رفتن بسیاری از آنها شده است، اما سوء استفاده‌های مالی، رشوه خواری وفساد مالی خاندان پهلوی به حدی است که در طول ۲۵۰۰ سال پادشاهی ایران بی سابقه است.

علاوه بر فساد مالی ، فساد اخلاقی در این خانواده نیز زیاد بود عیاشی، قاچاق مواد مخدر، قمار در این خانواده عادی شده بود به طوری که فردوست درباره اشرف، خواهر محمدرضا پهلوی اینگونه نوشته است که: «قماربازی، قاچاق مواد مخدر و عیاشی که با سوءاستفاده‌های مالی همراه بود از جمله کارهای روزمره اشرف بود.»

در این یادداشت هدف بیان فساد مالی یا اخلاقی دربار پهلوی نیست بلکه می خواهیم تنها به گوشه‌ای از عوام فریبی و فساد اقتصادی که  در زیر سایه برنامه هایی عام المنفعه خود را نشان داد به صورت سیر تاریخی  اشاره می کنیم.
اصل اموال و دارایی‌های خاندان پهلوی به املاک و زمین‌های مغصوبه توسط رضاخان بر می‌گردد املاکی که رضاخان پهلوی با تهدید و به زور از مردم می‌گرفت و با این روش کسی که در ابتدای کودتا و حکومتش در سال۱۳۰۴ملک ، دارایی ویا کارخانه‌ای نداشت در سال ۱۳۲۰ یعنی طی حدود بیست سال اموال و دارایی هایش حدود ۲۰۰۰ ملک شش دانگ برآورده شد.
با روی کار آمدن محمدرضا  فساد مالی در دربار پهلوی دوم خیلی خطرناک تر از پهلوی اول شد چرا که در زمان رضاخان تنها وی و برخی اطرافیانش به غصب اموال مردم می‌پرداختند اما در حکومت پهلوی دوم فساد وسوء استفاده‌های مال در همه بدنه حکومت رسوخ کرد.
در دوره پهلوی دوم بر اثر فشار‌های بسیاری که از سوی مردم وجود داشت شاه مجبور شد چنین وانمود کند که می‌خواهد اموالی که پدرش غصب کرده را به مردم برگرداند.
 محمدرضا پهلوی در نخستین اقدامات خود برای جلوگیری از شدت یافتن اعتراضات، و بنا بر برخی گزارشات به توصیه محمدعلی فروغی، تمام املاک، مستغلات و کارخانجاتی را که از طریق پدرش به نام وی شده بود، به دولت وقت واگذار کرد تا به ظاهر در عمران و آبادانی کشور و امورخیریه صرف شود و همچنین اگر کسانی باشند که نسبت به این املاک، ادعای خسارت داشته باشند، پس از رسیدگی به شکایت آنها از محل همین املاک خسارت آنها بر طرف شود.
امّا بعد از گذشت ۷ سال، دولت لایحه‌ای به مجلس فرستاد که براساس آن بسیاری از آن املاک و مستغلات به مالکیت محمدرضا پهلوی بازمی گشت.این لایحه در ۲۰ تیر ۱۳۲۸ در یک مادّه واحده به این ترتیب تصویب شد که اموال مزبور به نام «موقوفه خاندان پهلوی » است و عواید ناشی از این دارایی ها  به ظاهر صرف امور خیریه شود و پس از آن محمدرضا پهلوی  در سال ۱۳۳۰ دستور تأسیس «سازمان املاک و مستغلات پهلوی » را جهت اداره دارایی‌های مذکور صادر کرد.
با گذشت چندی اعتراضات نسبت به شاه و خاندان سلطنتی با توجه به اقدامات و فساد اقتصادی بالا گرفت شاه برای اینکه این اعتراضات را بخواباند در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی «بنیاد پهلوی » را تأسیس کرد و بخشی از مایملک تصاحب شده اعم از مهمانخانه ها، سهام کارخانه ها، شرکت ها و بانک ها را در اختیار این بنیاد قرار داد.
 این بنیاد جایگزین «سازمان املاک و مستغلات پهلوی » شد و در مهر ۱۳۴۰، شاه برای سرپوش گذاشتن بر اموال نا مشروع خود فرمان وقف دارایی بنیاد پهلوی به امور خیریه را صادر کرد.در صورتی که اکثر هیئت امنای آن خود شاه و درباریان بودند.
علاوه بر اینها، مبالغ هنگفتی از درآمد نفت، به صورت اعتبارات بانکی، در اختیار بنیاد پهلوی قرار می‌گرفت. بدین ترتیب با تشکیل این بنیاد خاندان پهلوی نه تنها اموال قبلی خود را از دست نداد بلکه درآمد‌های نفتی و… هم به آن اضافه شد.
گرچه اهداف این بنیاد به ظاهر خیرخواهانه و در جهت توسعه آموزش و پرورش، اعطای بورس تحصیلی و از این قبیل مطرح می‌شد اما خانواده پهلوی علاوه بر چپاول هدایا و وام‌های بین المللی که برای این بنیاد گرفته می‌شد با داشتن ۲۰۷ مؤسسه اقتصادی از قبیل شرکتهای ساختمانی، معدنی،کشاورزی، بیمه ، بانک ، هتلها ، کازینوها (قمارخانه ها) ، کاباره‌ها و مراکز فساد، سلامت نظام اقتصادی را برهم می‌زد و زمینه انحطاط اجتماعی و اخلاقی را به وجود می‌آورد.
آنچه نوشته شدت تنها گوشه‌ای از خیانت‌ها و خباثت‌های خاندان پهلوی به ملت شریف ایران بود که با جلوه گر شدن انقلاب اسلامی بساط آنان بر چیده شد.
آنچه را در ویدئو ذیل مشاهده می کنید بازخوانی خاطرات برات محمد یزدانی است وی در سال ۱۳۱۳  در روستای امام وردی بجنورد متولد شد، یزدانی در سال ۱۳۳۶ پس از اخذ دیپلم به طور داوطلبانه دوره سربازی را در دانشگاه نظامی سلطنت آباد گذراند وی بعد از دوره سربازی در بانک عمران پهلوی به عنوان مسئول تقسیم املاک پهلوی استخدام شد اما در سال ۱۳۴۲ به دلیل سر خم نکردن در مقابل محمدرضا شاه اخراج شد. در این ویدئو یزدانی گوشه ای از عوام فریبی خاندان پهلوی را بیان می کند.
Go to TOP