چاپ خبــر
به کجا سفر کنیم؟

آبشار پونه زار : آرامش کوهستان، زیبایی طبیعت، شرشر آب‌های زلال

آبشار پونه زار فریدونشهر یکی از چشم‌نوازترین نقاشی‌های طبیعت است.  این نام به علّت فراوانی گیاه پونه در این نقطه نامگذاری شده است. اين آبشار با ديواره‌هايی پوشيده از خزه، خوش رنگ و فضايی طرب‌انگيز و ارتفاع تقريبي 75 متر يکي از زيباترين آبشارهاي ايران است که در حوالی روستای دربند در بخش پیشکوه فریدونشهر واقع شده است.

بسياري از گل‌های وحشی و دارويی ايران را می‌توان در کوه‌های اين منطقه يافت. چشمه‌های پر آب اين منطقه به سمت غرب سرازيرند و سرچشمه‌های رود دز را تشکيل می‌دهند.
آب حاصل از این آبشار از ذوب برف‌ها و یخچال‌های قلل سر به فلک کشیده فریدونشهر منشأ گرفته و پس از طی مسافتی نه چندان طولانی به رود وهرگان در قعر دره‌های عمیق کوهستان‌های متراکم غرب استان اصفهان می‌ریزند.

مسیر دسترسی

فریدونشهر در غربی‌ترین نقطه‌ی استان اصفهان قرار دارد و از شهر اصفهان 180 کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به آبشار پونه زار از خروجی میدان جهاد از فریدونشهر خارج می‌شویم و بعد از طی مسیر حدوداً 3 کیلومتری، به یک دوراهی می‌رسیم که راه سمت راست را باید ادامه دهیم. در این راه از کنار پیست اسکی فریدونشهر می‌گذریم و بعد از 10 کیلومتر رانندگی به روستای چغیورت می‌رسیم. مسیر اصلی جاده را ادامه می‌دهیم تا از سمت غرب روستا از آن خارج شویم. بعد از 6.7 کیلومتر که از روستای چغیورت خارج شدیم در سمت چپ خود در پایین دره روستایی را مشاهده می‌کنیم که دربند نام دارد. مسیر پرپیچ و خم ادامه راه را به اندازه 3.9 کیلومتر ادامه می‌دهیم. در سمت چپ خود تابلوی «آبشار پونه زار»  را مشاهده خواهیم کرد. ادامه راه را در جاده آسفالت به سمت پارکینگ ادامه می‌دهیم. از پارکینگ با نگاهی به سمت دره می‌توان آبشار زیبای پونه زار را تماشا کرد.

Untitled

بعد از پارک کردن ماشین‌ها و گرفتن کوله بر پشت در شیب نسبتا ملایم رو به پائین حرکت می‌کنیم تا بر روی چشمه‌های اطراف آبشار سوار شویم. بعد از لذت بردن از این همه چشمه و نوشیدن آب زلال و خنک آن که از تمام قسمت‌ها جاری است، در یک شیب تند و ریزشی در غرب آبشار به طرف آبشار حرکت خود را ادامه می‌دهیم.

امکانات

برای تأمین مایحتاج خود می‌توانید هر چه خواستید از شهر تهیه کنید البته در دو روستا هم مغازه‌های کوچک خوار و بار وجود دارد. خدمات درمانی هم داخل شهر وجود دارد. در مسیر خود مساجد شهر، امامزادگان شهر، ساختمان پیست اسکی و خود محدوده‌ی آبشار پونه زار دارای سرویس‌های بهداشتی هستند. جهت اسکان در فریدونشهر هم می‌توانید به ستاد اسکان مسافران در فریدونشهر که معمولاً در اداره آموزش و پرورش فریدونشهر مستقر است، مراجعه کنید. البته اگر خواستید در فضای باز و زیر چادر شب خود را به صبح برسانید لازم است بدانید شب‌های کوهستان خیلی سرد است و به کیسه خواب و یا حداقل سه پتو برای انداختن روی خودتان نیازمندید. البته فضای دل انگیز سراب فریدونشهر برای چادر زدن و شب ماندن، بسیار وسوسه کننده است.

نکته

هر جا احتیاج به راهنمایی داشتید می‌توانید با خیال راحت از اوّلین رهگذر سؤال خود را بپرسید چرا که این شهرستان از مردم مهربان و انسان دوستی برخوردار است که در راهنمایی و کمک به هم نوع خود کوتاهی نخواهند کرد.

علاوه بر این که فریدونشهر امن‌ترین شهر کشور معرفی شده است، مجموعه‌ی استثنائی از آرامش در کوهستان و زیبایی طبیعت و شرشر آب‌های زلال را یک جا خواهید دید.

سایت پونه زار، آمادگی خود را برای هرگونه راهنمایی و یاری مسافران در شهرستان فریدونشهر اعلام می‌دارد.

همشهریان عزیز برای معرفی نقاط فوق العاده گردشگری شهرستان فریدونشهر تصاویر زیبای خود را چه از طریق ایمیل و چه از طریق بخش «ارسال عکس و مطلب» در صفحه اصلی سایت ما را یاری دهند.

 1. دوست گفت:

  خیلی طولانی بود .

 2. مائده گفت:

  قشنگ عالی

 3. گلناز گفت:

  واقعا ممنونم بابت این اطلاعات دقیق از مسیر.
  فقط یک سوال اون شیب تند و ریزشی که فرمودین آیا برای خانواده مناسب هست؟
  کوهنوردی بلد نیستند و یک بچه ی یک ساله همراهشون هست
  ممنون میشم ازپاسخ سریعتون

 4. ناشناس گفت:

  این موقه از سال سرد نیست ؟؟؟

 5. محمد گفت:

  سلام
  سرویس بهداشتی مناسب داره

Go to TOP