چاپ خبــر
مذاکرات ایران و 1+5؛

عراقچی: تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و تحریم‌های آمریکا و اروپا باید برداشته شوند

مذاکرات هسته‌‌ای لوزان شمین روز خود را آغاز کرده و دیپلمات‌ها تلاش‌های برای دستیابی به راه‌حل تا پایان ماه مارس (۱۱ فرودین) را از سر گرفته‌اند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه‌زار به نقل از تسنیم، مذاکرات هسته‌ای لوزان وارد ششمین روز خود شده است تا دیپلمات‌ها بار دیگر رایزنی و چانه‌زنی‌ها را برای دستیابی به راه‌حل‌هایی درباره چارچوب یک توافق احتمالی و نیز نحوه ادامه مذاکرات، آغاز کنند.

در حالیکه گزارش‌ها حاکی از تداوم مذاکرات تا روز سه‌شنبه (۱۱ فرودین – ۳۱ مارس) است، تمام وزاری خارجه گروه ۱+۵ نیز به مذاکرات پیوسته‌اند تا آخرین تلاش‌ها را برای دستیابی به راه‌حل‌هایی به منظور تداوم مذاکرات تا انتهای ماه ژوئن (۱۰ تیر) ادامه دهند.

علی‌رغم فضاسازی‌های متعدد رسانه‌های غربی به منظور فشار بر تیم مذاکره کننده هسته‌ای، سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشورمان، تأکید کرده است که هیچگونه توافقی تاکنون با گروه ۱+۵ منعقد نشده و علی‌رغم پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است هنوز چندین مسأله وجود دارند که تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل‌ برای آنها ادامه دارد.

در حقیقت، در این دور از مذاکرات نباید انتظار دستیابی به توافقی الزام‌آور برای طرفین را داشت، بلکه همانگونه که دیپلمات‌های ارشد کشورمان نیز بیان کرده‌اند هدف از مذاکرات لوزان ۲ دستیابی به فهمی مشترک و نیز راه‌حل‌هایی است تا بر اساس آنها مذاکرات هسته‌ای به منظور دستیابی به توافق جامع در تابستان ادامه یابد.

در ادامه تحولات مذاکرات هسته‌ای لوزان به صورت لحظه به لحظه ارائه می‌شود.

۱۰ فـــروردیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

۰۱:۴۲ علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در ادامه گفتگوها درباره مسائل فنی با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، دیدار کرد. در این نشست عراقچی و شرمن نیز حضور داشتند.

۰۱:۳۸ وزیر امور خارجه کشورمان پس از فیلیپ هاموند، با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار کرد.

۰۰:۴۳ وزرای خارجه ایران و انگلستان با یکدیگر دیدار کردند.

 

۹ فــــــروردیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

۲۳:۱۸ وزیران خارجه گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس با یکدیگر دیدار کردند.

۲۳:۱۰ ایران و ۱+۵ مذاکرات را تا سه شنبه ادامه می‌دهند. یک منبع آگاه در هیات ایرانی تاکید کرد که تهران و گروه ۱+۵ شامل مذاکره کنندگان بین‌المللی امروز یکشنبه به توافق رسیده اند تا مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران را تا روز سه شنبه ادامه دهند. (بیشتر بخوانید)

۲۳:۰۹ هاموند: می‌توان به توافق هسته‌ای با ایران دست یافت. وزیر خارجه انگلستان با بیان اینکه «ایران باید تصمیم سختی بگیرد» افزود «می‌توان به توافق رسید.»

۲۲:۵۸ با ورود فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان، به محل برگزاری مذاکرات اکنون تمام وزرای خارجه گروه ۱+۵ در لوزان حاضر هستند.

۲۲:۴۴ عراقچی: تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و تحریم‌های آمریکا و اروپا باید برداشته شوند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران به تشریح آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران پرداخت. (بیشتر بخوانید)

۲۲:۲۴ فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان، که تا دقایقی دیگر وارد لوزان خواهد شد ساعت ۲۱:۳۰ به وقت لوزان (۲۳:۰۰ به وقت تهران) با ظریف دیدار خواهد کرد.

۲۲:۰۸ سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، لحظاتی پیش وارد هتل محل برگزاری مذاکرات شد تا تنها وزیر خارجه انگلستان غایب مذاکرات هسته‌ای باشد.

۱۹:۵۵ مذاکره کننده ارشد ایرانی: هیچگونه توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ صورت نگرفته است. یک مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران در باره فضاسازی رسانه های غربی اظهارداشت: “هیچگونه توافقی صورت نگرفته و موضوعاتی همچنان باقی مانده که باید حل وفصل شود. (بیشتر بخوانید)

۱۹:۳۶ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی ادعا کرد که ایران هیچ نیتی برای پایبندی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ندارد. (بیشتر بخوانید)

۱۸:۱۹ رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه مذاکرات درباره مسائل فنی برنامه هسته‌ای ایران با وزیر انرژی آمریکا ملاقات و گفتگو کرد.

۱۸:۰۶ وزیر امور خارجه کشورمان ومسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدار کردند.

۱۷:۳۰ نشست عمومی بین ایران و گروه ۱+۵ به تأخیر افتاد، ساعت ۱۸:۰۰ به وقت تهران، ظریف با موگرینی دیدار می‌کند.

۱۶:۲۹ نشست جامع بین ایران و گروه ۱+۵ بدون حضور وزرای خارجه انگلستان و روسیه برگزار می‌شود. مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه و چین و همچنین مذاکره کنندگان ارشد روسیه و انگلستان نشست گروه ۱+۵ و ایران را برگزار می‌کنند.

۱۵:۳۸ اتحادیه اروپا اعلام کرد فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی این نهاد، روز سه‌شنبه (۳۱ مارس) عازم تونس خواهد شد.

۱۵:۲۳ دیپلمات‌های اروپایی: ادامه مذاکرات تا فردا قطعی است‬. دیپلمات‌های اروپایی نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران در لوزان می‌گویند گفتگوهای هسته‌ای قطعا فردا (دوشنبه) نیز ادامه خواهد یافت. (بیشتر بخوانید)

۱۴:۴۴ جان کری و وانگ یی، وزرای خارجه آمریکا و چین، با قدم زدن در محوطه هتل محل مذاکرات به رایزنی پرداختند.

۱۲:۵۷ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در ساعت ۱۱:۰۰ به وقت لوزان (۱۳:۳۰ به وقت تهران) با وانگ یی، وزیر خارجه چین، دیدار می‌کند.

۱۲:۱۲ خبرنگار بی‌بی‌سی  می‌گوید وانگ یی، وزیر خارجه چین، نیز وارد لوزان شده است.

۱۲:۰۴ لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزرای خارجه فرانسه و آلمان، و فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک صبحانه کاری گرد هم آمدند.

۱۱:۳۸ نشست دوجانبه هیئت‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و آمریکا به ریاست ظریف و کری برگزار شد.

۱۰:۵۹ ظریف امروز با وزرای خارجه آمریکا، چین، انگلیس و روسیه دیدار می‌کند. در ادامه دور دوم مذاکرات هسته‌ای لوزان، وزیر امور خارجه کشورمان امروز با همتایان آمریکایی، چینی، انگلیسی و فرانسوی خود دیدار می‌کند. (بیشتر بخوانید)

۱۰:۵۷ ماری هارف: کری به‌خاطر مذاکرات هسته‌ای سفر بازگشت خود به آمریکا را لغو کرد.

۰۰:۱۱ روحانی: ایران انعطاف لازم را به خرج داده؛ نوبت طرف مقابل است. رییس جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفتگو کرد و در این مکالمه تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای و همکاری های دوکشور مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت. (بیشتر خوانید)

۸ فــــــروردیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

۲۳:۴۹ وزرای خارجه ایران و آمریکا بار دیگر طی نشستی دو جانبه به رایزنی با یکدیگر پرداختند. این دیدار ۴۵ دقیقه به طول انجامید.

۲۳:۳۲ کمالوندی: در برخی موارد فنی مفاهمه بیشتری حاصل شده. سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای ایران در لوزان گفت: «در برخی موارد فنی مفاهمه بیشتری حاصل شده، هر چند اختلافات باقی است.» (بیشتر بخوانید)

۲۲:۵۸ مسکو امیدوار است بحران یمن تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای ایران نداشته باشد. معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو امیدوار است که مذاکره کنندگان در گفتگوهای هسته ای ایران، به خاطر بحران یمن ذهنیت خود را تغییر ندهند و این بحران تاثیری بر فضای مذاکرات هسته ای نداشته باشد.

۲۲:۵۷ پکن هر تلاشی را برای کاهش اختلافات در مذاکرات هسته‌ای ایران انجام می‌دهد. یک مقام ارشد وزارت خارجه چین تاکید کرد که پکن همه تلاش های خود را برای دستیابی به پیشرفت در آخرین دور مذاکرات هسته ای با تهران انجام خواهد داد.

۲۲:۵۲ موگرینی: به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک شده‌ایم. مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید: «به توافق نزدیک هستیم، ولی هنوز نقاط بسیار مهمی باقی هستند.» (بیشتر بخوانید)

۲۲:۴۳ فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران وارد هتل محل گفتگوها شد.

۲۲:۲۷ خبرنگار جروزالم پست می‌گوید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در یک تماس تلفنی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کردند.

۲۰:۲۶ وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتری خود نوشت: «در مذاکرات دو طرف باید انعطاف نشان دهند. ما برای رسیدن به توافقی خوب برای همه، آماده بوده و هستیم.»

۱۹:۵۹ ظریف: با یک تفاهم مشترک می‌توانیم به سمت راه حل برویم. وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با همتایان فرانسوی و آلمانی خود گفت: “فکر می کنم اکنون فهم بهتری از موضوعات داریم و فکر می‌کنم با یک تفاهم مشترک بتوانیم به سمت راه حل برویم.” (بیشتر بخوانید)

۱۹:۱۴ فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای و دیدار با ظریف، امروز (شنبه) عازم لوزان سوئیس می‌شود.

۱۷:۵۰ وزیر خارجه کشورمان و همتای آلمانی‌اش در خلال مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان سوئیس با یکدیگر دیدار کردند.

۱۴:۳۹ عراقچی هم خبرسازی های رویترز را تکذیب کرد. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران خبرسازی رویترز در باره آماده شدن پیش نویس ۲تا ۳صفحه ای از سوی ایران و ۵+۱ را تکذیب کرد . (بیشتر بخوانید)

۱۴:۰۲ فابیوس:روی ساز و‌کارهای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران تاکید خواهم کرد. وزیر خارجه فرانسه پس از ورود به لوزان سوئیس در جمع خبرنگاران گفت من روی مکانیزم های نظارت و شفاف سازی تاکید خواهم کرد تا از پایبندی به تعهدات اطمینان حاصل شود. (بیشتر بخوانید)

۱۳:۴۲ یک منبع آگاه نزدیک به مذاکرات هسته ای ادعای رویترز در خصوص متن دو سه صفحه ای را تکذیب کرد‬‎. (بیشتر بخوانید)

۱۳:۳۸ چهارمین روز مذاکرات هسته‌ای لوزان با دیدار ظریف و کری آغاز شد. چهارمین روز مذاکرات هسته‌ای لوزان با دیدار بین هیأت‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی با حضور معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد.

۰۹:۵۰ رویترز:‌ ایران و قدرت‌های جهانی به یک توافق ۲ تا ۳صفحه‌ای نزدیک شدند. مقام‌های رسمی روز جمعه تأکید کردند که ایران و قدرت‌های جهانی برای دستیابی به یک پیمان ۲ تا ۳صفحه‌ای با ارقام خاص که احتمالاً پایه و اساس یک توافق بلندمدت برای حل و فصل مسئله هسته‌ای خواهد بود، نزدیک شده‌اند. (بیشتر بخوانید)

۰۱:۴۴ ظریف و کری برای پنجمین بار طی دو روز گذشته با یکدیگر دیدار کردند. وزرای خارجه ایران و آمریکا در تلاش برای یافتن راه‌حل‌ها در مذاکرات هسته‌ای لوزان بار دیگر با یکدیگر دیدار کردند.

۰۱:۲۲ هاموند: توافق با ایران نزدیک است اما شکل آن مشخص نیست. وزیر خارجه انگلستان می‌گوید توافق هسته‌‌ای با ایران نزدیک است اما معلوم نیست که چیزی مکتوب خواهد شد یا نه. (بیشتر بخوانید)

۷ فــروردیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

۲۳:۵۹ عراقچی: یکشنبه احتمالا نشست با حضور وزرای خارجه در لوزان خواهیم داشت. معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: اگر نشست جمع بندی در کار باشد، به دفتر سازمان ملل در ژنو خواهیم رفت. (بیشتر بخوانید)

۲۲:۵۷ بعیدی‌نژاد: تحریم و تحقیق و توسعه از اختلافات باقیمانده در مذاکرات هستند. مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان می‌گوید: «اختلافات نسبت به دورهای قبلی کمتر شده، اما هنوز اختلافات درباره موضوعات سختی باقی مانده است.» (بیشتر بخوانید)

۲۱:۵۶ یک منبع دیپلماتیک از پیوستن مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مذاکرات هسته‌ای لوزان سوئیس در روز یکشنبه خبر داد.

۲۱:۴۶ کاخ سفید: پیشرفت‌های زیادی در هفته‌های اخیر در مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته است. سخنگوی کاخ سفید می‌گوید طی هفته‌هاتی اخیر احتمال موفقیت در مذاکرات هسته‌ای ایران تغییر زیادی نکرده است. (بیشتر بخوانید)

۲۱:۲۸ ظریف در پاسخ به این سؤال که لبخند شما آیا نشانه مثبتی است یا نه گفت : «من همیشه لبخند می‌زنم. مذاکرات دشوار است و شما باید لبخند بزنید.»

۱۹:۰۶ وزرای خارجی ایران و آمریکا برای دومین بار در سومین روز مذاکرات هسته‌ای لوزان با یکدیگر دیدار کردند. (بیشتر بخوانید)

۱۸:۵۶ بنا بر گزارش‌ها وزیر خارجه چین باز هم آخرین وزیری خواهد بود که به مذاکرات هسته‌ای لوزان می‌پیوندد.

۱۸:۱۲ فابیوس: پیشرفت حاصل شود توافق با تهران در ماه مارس امکان‌پذیر است. وزیر امور خارجه فرانسه گفت اگر در مذاکرات پیشرفت حاصل شود توافق با تهران در ماه مارس امکان‌پذیر است.(بیشتر بخوانید)

۱۷:۲۲ ساعت ۱۵:۳۰ به وقت لوزان (۱۹:۰۰ به وقت تهران) وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور معاونین و نیز هلگا اشمیت، معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدار خواهند کرد. صالحی و مونیز نیز در این جلسه حضور خواهند داشت.

۱۶:۳۳ عراقچی: وزرای خارجه گروه ۱+۵ فردا و پس‌فردا به مذاکرات هسته‌ای می‌پیوندند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید سایر وزرای خارجه گروه ۱+۵ طی روزهای شنبه و یکشنبه به مذاکرات هسته‌ای لوزان می‌پیوندند. (بیشتر بخوانید)

۱۶:۱۹ صالحی:‌به فهم مشترک در زمینه‌های فنی رسیدیم. رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران در لوزان سوئیس گفت: از نظر فنی به یک فهم مشترک در مجموعه زمینه‌های فنی رسیدیم و این فهم مشترک برای رسیدن به توافق است. (بیشتر بخوانید)

۱۶:۰۴ جلسه صالحی و مونیز برای بحث درباره مسائل فنی برنامه هسته‌ای ایران پایان یافت.

۱۵:۴۹ ظریف بار دیگر بر موضوع انحصارا هسته‌‌ای مذاکرات لوزان تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید «هر دو دیپلماتی که یک جا بنشینند درباره یمن صحبت می کنند» اما «همیشه گفته ام مذاکرات ما محدود به بحث هسته ای است.» (بیشتر بخوانید)

۱۵:۳۰ معاونین وزیر امور خارجه ایران با مذاکره کننده ارشد چین به گفتگو نشستند.

۱۳:۵۳ عراقچی: نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در روزهای آتی به تفاهم می‌رسیم. معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید: «هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا در پایان این دور یا این هفته می توان به فهم مشترکی در خصوص راه حل ها رسید یا خیر.» (بیشتر بخوانید)

۱۳:۴۴ سومین روز مذاکرات هسته‌ای لوزان با دیدار کری و ظریف آغاز شد. دیپلمات‌های ارشد ایرانی و آمریکایی در سومین روز مذاکرات هسته‌ای لوزان با حضور مشاور ویژه رئیس‌جمهور کشومان که امروز وارد سوئیس شد، به گفتگو با یکدیگر نشستند.

۱۳:۳۶ حسین فریدون، برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور، نیز به مذاکرات هسته‌ای لوزان پیوست.

۱۳:۲۲ ظریف: به فضاسازی‌های غربی‌ها درباره مذاکرات توجهی نمی‌کنیم. وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات رسانه‌ها و مقامات غربی می‌گوید: “به فضاسازی های غربی ها درباره مذاکرات توجهی نمی کنیم.” (بیشتر بخوانید)

۱۱:۵۴ مذاکرات امروز (جمعه) با دیدارهای دو جانبه بین هیأت‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی در سطوح مختلف در ساعت ۱۰:۰۰ به وقت لوزان (۱۳:۳۰ به وقت تهران) از سر گرفته خواهد شد.

۰۲:۵۴ منابع خبری اعلام کردند فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان، نیز برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای لوزان راهی سوئیس خواهد شد.

۰۰:۲۲ عراقچی: برنامه‌ریزی برای حضور وزرای خارجه ۱+۵ در لوزان انجام شده است. معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید “برنامه ریزی برای حضور وزرای خارجه شش کشور انجام شده اما هیچ چیز قطعی نیست. (بیشتر بخوانید)

۶ فــــروردیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

روز دوم مذاکرات هسته‌ای لوزان چگونه گذشت؟ دومین روز مذاکرات لوزان۲ در چندقدمی ضرب الاجل ۳۱ مارس در حالی سپری شد که دیدارهای ظریف ــ کری، معاونان و همچنین تیم ایران و گروه ۱+۵ برگزار شد. (بیشتر بخوانید)

Go to TOP