چاپ خبــر
روحانی در دانشگاه تهران،

روحانی در دانشگاه: برای دولت سرشکستگی است که دانشجویش دم فروبندد/ در پی تعامل سازنده با جهان هستیم

رئیس جمهوری اسلامی کشورمان خطاب به دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات گفت: راه را برای دیپلماسی باز و به دانشگاه، اساتید بزرگ و دانشجویان اعتماد کنید.

به گزارش پونه زار به نقل از خبرگزاری ها ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی کشورمان که صبح امروز در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران سخن می گفت با بیان اینکه دانشگاه تهران حلقه وصل سنت آموزشی گذشته و جدید است گفت: در آغاز کار این دانشگاه به ویژه علوم انسانی اساتید بزرگی بودند که از حوزه‌های علمیه به این مرکز بزرگ هجرت گزیدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در گذشته  نسل‌هایی چون شهید مطهری و بهشتی و بعد طلابی چون بنده توانستیم از این مرکز علمی بهره ببریم و دانشگاه تهران به عنوان مرکزی که نه تنها تولید علم کرد بلکه احساس مسئولیت سیاسی و اجتماعی را نیز در جامعه دیروز و امروز نشر داده و خواهد داد، شناخته می شود.

اهم اظهارات رئیس جمهور در جمع دانشجویان به نقل از فارس می آید:

*(با اشاره به قرائت دو بیانیه دانشجویی) برای من بسیار زیبا بود که دو بیانیه از دو گروه دانشجویی قرائت شد این دو بیانیه چون هر دو حرف دل خود را در نوشتاری اعلام کردند بسیار زیبا بود. آزادی اظهار نظر جزو افتخارات کشور و دانشگاه‌های ما است، چنین آزادی اظهار نظر در همه کشورها نیست و این جزء آثار و افتخارات انقلاب اسلامی است.
نقد دانشجویان همان قدر زیبا است که حمایت آنان و مگر نقد حمایت نیست. نقد از دولت و دولتمردان نعمت بزرگی است که باید در برابر آن سر فرود آوریم و بدانیم نقد دلسوزانه نه تنها برای دولت که برای کشور می‌تواند ثمرات بسیار ارزشمندی را به همراه داشته باشد.
*درست است که دانشگاه مرکز حزب نیست و فعالیت یک دانشجو در دانشگاه و فعالیت سیاسی و اجتماعی که حق اوست، به عنوان یک حزب محسوب نخواهد شد، دانشجو از منظر یک سیاست‌مدار نمی‌خواهد به مسائل بنگرد، دانشگاه و دانشجو به مثابه یک عالم و اندیشمند و روشنفکر به مسائل اجتماعی و سیاسی نگاه می‌کند، یادمان نرود که رسالت اصلی دانشگاه، تولید علم و فناوری است، البته همانطور که دانشگاه شهروند متخصص را می‌سازد و تحویل جامعه می‌دهد، شهروند مشارکت‌جو و آگاه را نیز تحویل جامعه می‌دهد.
*باید دانشجویان عزیز ما به مسائل سیاسی و اجتماعی به معنای عام آن، آگاه و آشنا باشند، مقصود از سیاست، تنها بحث‌های سیاست داخلی یا سیاست خارجی نیست، مقصود من از حضور دانشگاه و دانشجو و اساتید در مسائل سیاسی و اجتماعی یعنی حتی حضور و فعالیت در بحث محیط زیست، مسائل فرهنگی جامعه و البته حضور و فعالیت در زمینه سیاست داخلی و خارجی و مسائل اقتصادی است.
*قدرت در دنیای امروز در سایه علم و دانش است. بی‌تردید دانشگاه و دانشجو باید مدیریت آینده ما را بر دوش گیرد، اقتصاد آینده و سیاست آینده ما را بر دوش گیرد، افتخار می‌کنم بخشی از دولت تدبیر و امید از اساتید به نام دانشگاه‌های ما هستند که امروز بار مسئولیت را در دولت بر عهده گرفته‌اند.
*تنها اقتصاد نباید دانش‌بنیان باشد بلکه سیاست و فرهنگ ما هم باید دانش‌بنیان باشند، سیاست داخلی ما هم باید دانش‌بنیان باشد، دولت مدرن یعنی دولت دانش بنیان؛ در تمام رشته‌ها و در تمام بخش‌ها، علم و دانش باید حاکم باشد.
*علم و دانش زمانی می‌تواند حاکم باشد که در دانشگاه‌های ما محیط آزاد نقد و اندیشه و اظهارنظر باشد.این موضوع باعث سرشکستگی یک دولت است که دانشجویش و یا استادش به خاطر بهانه‌جویی‌های عده‌ای دم فرو بندد و نتوانند اظهار نظر کنند، دانشگاه جای بیان اظهارنظر است، در دانشگاه یک زبان را بیشتر نمی‌پذیریم و آن زبان علم، خرد و عقلانیت است.
*در دانشگاه باید با آزادی آکادمیک در کنار اجرای قانون آکادمیک باشد تا بتوانیم به تولید علم،‌دانش و حکمت بپردازیم؛ تنها هم علم و دانش برای کاربرد و ساخت و ساز نیست، علم و دانش باید بتواند خلاقیت، تحلیل و فکر علمی را در جامعه به ارمغان بیاورد،آثار تحلیل و فکر علمی برای آینده کشور حتی گاهی از فناوری هم بیشتر است، سخن گفته شد که دانشگاه و مراکز علمی پژوهشی در کشور ما در مسیر پیشرفت قرار دارد که البته این موجب افتخار ماست، اما می‌خواهم بر این نکته تاکید کنم که چرخه علم، دانش و تولید علم و فناوری فقط مقاله ISI نیست.
*تنها به مقالاتی دل خوش نکنیم که گاهی برخی از آن مقالات نه تنها حتی مشکل فناوری و دانش کشور ما را نیز حل نمی‌کند بلکه گاهی مشکل دیگران را حل می‌کند؛ البته همه این سخنان به آن معنا نیست که بخواهم بگویم مقاله نوشتن بی‌ارزش است، یا بگویم همین زنجیره واحدی هم که امروز به آن افتخار می‌کنیم را کنار بگذاریم، حتی اگر نویسنده همه این مقالات با خون دل و بیدار ماندن شب آنها را نگارش کرده باشد تا چه رسد به آنکه دلاری، پولی و مسائلی به مقاله‌ای منتهی شود. حتی اگر همه مقالات هم دقیق باشد که انشاءالله اینطور است ولی باید بدانیم مقاله علمی یک حلقه کوچک از علم و فناوری است و ما باید همه حلقه‌های علم و فناوری را تکمیل کنیم.
*دانشگاه‌ها ما از نظر کمیت رشد بسیار خوبی داشته‌اند، بگذریم از اینکه آیا ترکیب رشته‌ها با نیاز کشور متوازن و متناسب است یا نه، بگذریم از اینکه دانشجویی با خون دل وارد دانشگاه می‌شود و با مشکلات این دوران را سپری می‌کند و صاحب مدرک می‌شود اما متاسفانه صاحب شغل و گاهی حتی صاحب منزلت اجتماعی هم نمی‌شود.
*باید در دانشگاه‌ها زبان علم و تحقیق، زبان رسمی باشد. در دانشگاه در کنار این زبان فقط قانون باید حکم‌فرما باشد؛ این دولت فشارهای محفلی را بر دانشگاه نخواهد پذیرفت.در دانشگاه اسلامی تنها یک گروه باید ملامت شوند و آن گروه کسانی هستند که در تولید علم و دانش و فناوری کاهلی کرده‌اند.
*ما نباید در روند معیوب نابجای بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار شویم. بر اساس فرمایشات امام علی (ع) در تضارب آراء با نقد، انتقاد و مباحثه می‌توانیم به صواب و رأس درست و واقعی دست یابیم.
*(با اشاره به لزوم آزادی عقاید اساتید) مگر دانشگاهی می‌تواند به مراتب والای علمی خود دست یابد اما استاد در کلاس در بیان عقاید خود آزاد نباشد؟!
*بعضی تلاش می‌کنند 75 یا 76 میلیون نفر جمعیت کشور را ضرب در 2 کنند یعنی همه دو چهره داشته باشند. یک جا که بحث نمره، ارتقاء و شغل به میان می‌آید یک چهره و آنجا که موضوع زندگی آزاد مطرح می‌شود با چهره‌ای دیگر نمایان شوند.
عزیزان من، دانشجویان عزیز و بزرگوار، اساتید، مسئولین، وزرا، اندیشمندان و فرهیختگان اگر جو را امنیتی کردید نفاق را توسعه داده‌اید.
*دولت تدبیر و امید به دانشگاه آزاد، منتقد، فرهنگ‌دوست و اندیش‌ورز و تعلیم دهنده شهروند متخصص و مشارکت‌جو افتخار می‌کند و دانشجویانی می‌خواهد که در همه زمینه‌ها به کمک دولت بشتابند.شما بودید که 24 خرداد 92 را آفریدید و شما بودید که تدبیر، امید و اعتدال را بر ناامیدی و افراط و تفریط پیروز ساختید.
*یک نکته بگویم و به جد بر آن تأکید می‌کنم. راست و درست است که باید تکیه ما بر ملت خودمان باشد، راست و درست به سرمایه انسان و اجتماعی خود ما است که افتخارات را خواهد آفرید. راست و درست است که در برابر بیگانگان این ملت است که استوار می‌ایستد اما به یاد داشته باشید ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که دروازه‌ها، دیوارها و مرزها به صورت ثابت وجود ندارند.
همه اشتباهات ما در سالهای گذشته این بود که در اقتصاد و سیاست خارجی دانش‌بنیان نبودیم و از دانشگاه استفاده نکردیم و از متخصصین و صاحب‌نظران بهره نبردیم.
*دولت تدبیر و امید همانطور که در ابتدا اعلام کرد در پی تعامل سازنده با جهان است و بر این پایه استوار می‌ایستد.
دولت می‌داند که با دنیای سیاست بسیار پیچیده‌ای روبرو است اما باید در عین حال باورمان شود که دنیا و جهان سیاست در برابر حماسه 24 خرداد سر فرود آورده است.
*من در سفر نیویورک این عظمت ملت ایران را از دید جهانیان بهتر لمس کردم. من به شما می‌گویم تمام کشورهای پیشرفته بدون استثناء طالب ملاقات با رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران بودم.
*رؤسای جمهور و مقامات عالیرتبه کشورهای مختلف در ملاقات با مسئولین شما مثل گذشته نصیحت نمی‌کردند و بیشتر از مسئولین کشور شما سؤال می‌کردند که همکاری‌های بیشتری در مسائل منطقه‌ای و اعلام آمادگی برای تعامل و گفت‌وگو داشته باشند. در این ملاقات‌ها هیچ‌کس نبود که به عظمت انتخابات 73 درصدی ملت ایران در  24 خرداد ماه اشاره نکند.
*این افتخار ما و شما ، مربوط به ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری است اما دولت از این فضا برای حل معضلات کشور استفاده خواهد کرد.دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با یک خزانه خالی و انبوه  بدهکاری روبرو بوده است.
*در گزارش هفته گذشته یک صندوق در دولت اعلام کرد که بیش از 50 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است؛ این فقط یک صندوق است و در همان زمان صندوق دیگری نیز اعلام کرد ما بیش از این از دولت طلب داریم.
*این 100 هزار میلیارد فقط گوشه‌ای از بدهکاری‌های دولت است اما این دولت با امید کامل و اعتماد به مردم، عقلانیت، تدبیر و کلید همت شما فرهیختگان و اندیشمندان و با استقامت ملت ایران به تعبیر مقام معظم رهبری از این پیچ به خوبی عبور خواهد کرد.
*ما امروز نیاز به دیپلماسی علم داریم و شما عالمان، فرهیختگان باید از طریق علم و دانش، مقاله، تحقیق و حضور در مجامع علمی جهان باید به این دیپلماسی برسند.
*( خطاب به دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات) راه را برای دیپلماسی باز  و به دانشگاه، اساتید بزرگ این دانشگاه‌ها و دانشجویان اعتماد کنید چرا که همه این عزیزان ایران را دوست دارند و توسعه کشور را می‌خواهند.

Go to TOP