چاپ خبــر
رئیس سازمان محیط زیست:

آب تا پایان سال در زاینده‌رود می‌ماند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که با توجه به تاکید رئیس جمهوری آب تا پایان سال در زاینده‌رود جریان داشته باشد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از راه دانا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که با توجه به تاکید رئیس جمهوری آب تا پایان سال در زاینده‌رود جریان داشته باشد.

معصومه ابتکار معاون رئیس‌ جمهوری در گفت‌وگو با ایسنا افزود: امیدواریم طبق نظر رئیس جمهور زاینده‌رود تا پایان سال جاری باشد و آب به تالاب گاوخونی هم برسد.

ابتکار همچنین با اشاره به «طومار شیخ بهایی» که به تقسیم‌بندی سنتی آب زاینده‌رود پرداخته است، گفت که در این طومار نیز به مسئله رهاسازی آب از کوهرنگ تا تالاب برای تالاب گاوخونی اشاره شده؛ چراکه دانش سنتی نیز به این موضوع معتقد بوده که چرخه هیدرلوژیکی آب برای برقراری تمام ساختارهای این زیست‌بوم بسیار ضروریست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره نقش کشاورزی در حیات زاینده‌رود هم گفت: اگر کشاورزان ما در حوزه چهارمحال و بختیاری و زاینده رود بخواهند به فعالیت خود ادامه دهند، تالاب گاوخونی و زاینده‌رود را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه « علاوه بر آن بخش‌های صنعتی و شهرداری‌ها هم با برداشت بی‌رویه آب از منابع محدود زیرزمینی و رودخانه می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند که هرگز آب داخل زاینده‌رود جاری نشود» گفت:بنابراین درخواست ما این است که هموطنان به کل چرخه آب توجه داشته باشند و میزان فعالیت‌ها را براساس ظرفیت‌ها تنظیم کنند.

ابتکار در همین رابطه با اشاره به لزوم اصلاح الگوی کشاورزی در منطقه، افزود: فعالیت کشاورزی به دلیل محدودیت منابع آب باید تغییر کند؛ به طور مثال نباید در این منطقه برنج‌کاری و یا باغاتی بدون محاسبه صحیح مصرف آب داشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین از توسعه گلخانه‌ها در استان اصفهان خبر داد و افزود: با توجه به حمایت‌های دولت آبیاری قطره‌ای گسترش پیدا کرده است و امیدواریم با مصرف منطقی آب، حق‌آبه تالاب گاوخونی بازگردد و این باعث خوشحالی مردم و کشاورزی منطقه می‌شود.

  1. واسه اصفهانیا که خوبه برن لب آب کیفشو ببرن
    واسه ماها هم خوبه میریم لب تمام چشمه و مزارع خشک حسرت میخوریم

  2. مدیر محترم سایت پونه زار احسان عزیز چرا از استخر لاک پشتی گزارش تهیه نمی کنی بالای تربیت بدنی را میگم فقط خوشحالیم که آب تا پایان سال در زاینده رود جاریه مگر فنس کشی این استخر چقدر هزینه و کار داره که بهانه محیط زیست را قرار دادند… منتظرم…..

Go to TOP