چاپ خبــر
در مصاحبه با رئیس دانشگاه پیام نور فریدونشهر مطرح شد:

تولید علم و اقتصاد مقاومتی دستور کار دانشگاه پیام نور فریدونشهر

اداوی با بیان این که اساس توسعه پایدار، کشاورزی پایدار است به کارهای پژوهشی در دست اجرای دانشگاه اشاره کرد و از راهکارهای نجات کشاورزی غالب منطقه یعنی سیب زمینی از اختلالات ناشی از تغییر اقلیم سخن گفت.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، به مناسبت هفته استاد بر آن شدیم تا طی مصاحبه‌ای با ظهراب اداوی، رئیس دانشگاه پیام نور مرکز فریدونشهر، نقش دانشگاه در توسعه شهرستان فریدونشهر را بررسی کنیم.

اداوی از 25 بهمن 1390 به عنوان سرپرست دانشگاه پیام نور فریدونشهر انتخاب شده است. رشته‌اش کشاورزی است و فریدونشهر را به خاطر گستره کشاورزی در آن که متناسب با رشته دانشگاهی‌اش بوده انتخاب کرده است.

– پونه زار: در مدتی که مسئولیت دانشگاه را بر عهده داشتید چه تحولاتی در دانشگاه به وجود آمده است؟

– اولین جلسه‌ی هم‌اندیشی اساتید در دانشگاه پیام نور ترتیب داده شد که برای مشاوره و کمک به دانشجو در زمینه علمی و فرهنگی انجام  می‌شد. هدف ما از برگزاری این جلسه افزایش اعتماد به نفس دانشجویان و انگیزه سازی در دانشجو بود که موفق هم بود و بازخورد مثبت آن را مشاهده کردیم. در نتیجه این مشاوره‌ها بسیاری از دانشجویان ما به عنوان شخصیت‌های کلیدی در اجتماع خودشان، چه شهر و چه روستا، ظاهر شدند.

یکی از کارهایی که انجام شد استفاده از اساتید مهمانی بود که با نام‌های متفرقه مبادرت به تولید مقالات ISI می‌کردند. با هماهنگ‌سازی ایشان و تولید مقالاتشان با نام دانشگاه پیام نور و تعمیم این فکر به تمام مراکز پیام نور کشور، رتبه علمی دانشگاه پیام نور بالا رفت و موفق به قرار گرفتن در بین ده دانشگاه برتر کشور شد.

برگزاری جشن بیست سالگی دانشگاه با هدف قدردانی از هیأت مؤسس و کشاورزان هم جزء اقدامات ما در این مدت بود.

یکی دیگر از مهمترین فعالیت‌های دانشگاه برگزاری اولین همایش توسعه پایدار بود که با حضور رایزن فرهنگی گرجستان در ایران و نماینده مردم فریدونشهر در مجلس برگزار شد.

اختصاص فضاهای فرهنگی، تشکیل بسیج اساتید و بازدیدهای علمی از دیگر فعالیت‌های فرهنگی-علمی و افتتاح فاز دوم دانشگاه که زیربنای دانشگاه را 2.5 برابر کرد، افتتاح نمازخانه، افتتاح ژنراتور برق اضطراری، افتتاح اتاق کنفرانس، زیباسازی دانشگاه و کوی دانشگاه از جمله اقدامات عمرانی انجام شده در این مدت است.

– پونه زار: به عنوان تنها مرکز پژوهشی شهرستان در رابطه با توسعه کشاورزی در منطقه چه فعالیتی داشته‌اید.

– رساله دکترای بنده با توجه به قطب تولید سیب زمینی بودن منطقه تنظیم شد. در این رساله روی علت آلوده شدن آب‌های شهر برف انبار به نیترات، تأثیر کودهای بیولوژیکی و قارچ‌های مختلف روی کیفیت سیب زمینی و محیط رشد آن، تغییرات در اقلیم شهرستان و نحوه سازگاری با این تغییر اقلیم کار شد.

IMG_0007

متوجه شدیم که حدسمان در مورد آلوده شدن آب‌های برف انبار به نیترات درست بوده و علت این آلودگی استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی و تجمع کود نیترات بوده است.

ما فهمیدیم استفاده از یک قارچ خاص می‌تواند باعث زیاد شدن حجم ریشه سیب زمینی شود و در نتیجه سیب زمینی مواد بیشتری از خاک جذب کند.

ومهمتر از همه تغییرات در اقلیم این منطقه را تا سال 2100 پیش بینی کردیم و اقدامات لازم برای رشد بهتر گیاه سیب زمینی در این تغییر اقلیم را مورد بررسی قرار دادیم که منجر به ارائه دو راهکار اصلی برای این موضوع شد.

اولا تخفیف گازهای گلخانه‌ای تا حدودی جلو این تغییر اقلیم را خواهد گرفت که از جمله اقداماتی که می‌توان در این راستا انجام داد عدم استفاده از کودهای شیمیایی و استفاده از کودهای بیولوژیکی به جای آن است.

ثانیا کشاورزان باید کاشت سیب زمینی خود را از اواخر اردیبهشت به دو هفته زودتر یا دو هفته دیرتر تغییر دهند تا پیک کاهش دما نتواند روی کشتشان اثر منفی بگذارد.

کشاورزان می‌بایست متناسب با تغییر اقلیم پیش آمده با انتخاب محصولات دیر رس، میان رس و یا زود رس جلو از بین رفتن و یا کاهش کیفیت محصول خود را بگیرند.

با توجه به اهمیت کشاورزی در منطقه، در حال پیگیری راه اندازی رشته مهندسی کشاوری در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور فریدونشهر هستیم که امیدواریم با پیگیری نماینده مجلس این مسأله به سرانجام یرسد.

– پونه زار: چه کارهای پژوهشی هم اکنون در دست اجرا دارید؟

-در حال حاضر دو فعالیت مهم پژوهشی در دستور کار دانشگاه است.

ابتدا همایشی است با عنوان «نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی» که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشاورزی انجام می‌شود. پشتوانه علمی این همایش 11 استادیار هستند و در حالی که دبیرخانه همایش برای سهولت ارتباطات در اصفهان برقرار شده است، مرکزیت و محل برگزاری همایش در دانشگاه پیام نور فریدونشهر خواهد بود. این همایش مهرماه سال جاری برگزار می‌گردد.

کار پژوهشی دیگر ما در دانشگاه، اهلی سازی گیاهان دارویی با هدف استفاده از پتانسیل گیاهان دارویی در فریدونشهر است. ما به دنبال این هستیم که بذر گیاهان دارویی را به بذرهای زراعی تبدیل کنیم. در این کار بزرگ پژوهشی که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری در حال «تولید علم» هستیم، اساتید مختلفی در زمینه‌های فیزیولوژیکی و ژنتیک گیاهی در حال پژوهش روی گیاهان دارویی هستند.

 

– پونه زار: اخیراً تعدادی از مسئولین به کشاورزان منطقه توصیه کرده‌اند به جای کاشت محصول سیب زمینی، مبادرت به کشت محصولات دیگر مثل زعفران کنند، آیا این نظر را تأیید می‌کنید؟

– متأسفانه این نگاه، علمی نیست. توسعه پایدار وقتی حاصل می‌شود که کشاورزی پایدار باشد. دانش سیب زمینی با تمام ظرافت‌هایش در این منطقه بومی شده است. خود محصول سیب زمینی دارای تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن انسان است و نشاسته سیب زمینی نسبت به نشاسته نان خاصیت چاق کنندگی بسیار ناچیزی دارد.

به مسئولان توصیه می‌کنم قبل از اعلام چنین مواردی تحقیقات علمی کرده و شرایط منطقه را بسنجند و لازم است مسئولان عنایت داشته باشند که علت کاهش سود سیب زمینی طی سال‌های اخیر عدم وجود صنایع جانبی مثل کارخانه سیب زمینی و یا انبار است.

 1. سیب زمینی به دانشگاه چه پس جهاد هم بیاد تدریس کنه

  • نوری گفت:

   آقای یسلیانی عزیز پس به کی چه نکنه انتظار داری جهاد بره کار تحقیقاتی کنه؟ این دانشگاهه که باید بره و تحقیق علمی کنه روی سیب زمینی که مهمترین محصول شهرستانه و کاشی سیب زمینی مهمترین شغل شهرستانه که اگر درآمدش بره بالا می تونه مشکل اشتغال شهرستان را حل کنه. می فهمی مشکل اشتغال شهرستان را حل کنه.
   دانشگاهه که باید به طور علمی به جهاد و کشاورز بگه چطور بکاره و چه موقع بکاره تا بهترین برداشت را کنه.
   از شما این حرف بعید بود

   • مراکز تحقیقاتی و تولید بذر جهاد کشاورزی در فقط استان اصفهان کم نیستند

    • واقعا از دیدن اين همه پیام در اين قسمت و در بخش برگزاری تریبون آزاد بر علیه آدمی که من او را از نزدیک میشناسم و به علم اخلاق ایمان دلسوزی و صداقت بالای ایشان اعتقاد راسخ دارم متأسف شدم واقعا متاسف شدم. از همان آقایانی که یاد میکنید و میگویید در دوران ایشان دانشگاه پویا و فعال بوده خود بنده برای گرفتن حق التدریس آمدم ایشان اصلا مرا به اتاقشان راه ندادند چه برسد به دادن درس به بنده. با ديدن اين پیام ها اتفاقات صدر اسلام یادم می افتد که امام علی ع هر چقدر مظلوم بودند و بیشتر به مردم لطف و مهربانی می کردند بیشتر مورد انتقاد بودند. شاید تقصیر آقای دکتر اداوی هم اين است که در اتاقش به روی همه باز است و به همه از جان و دل کمک می کند شاید اگر خودش را میگرفت و مثل بعضی ها اصلا دانشجو را در حدی نمی دانست که جوابش را بدهد خیلی محترم و بزرگ شمرده میشد. واقعا از ديدن پیامهاتون متاسف شدم.

     • ف گفت:

      ای بابا. یه جوری حرف میزنی انگار در زمان حضرت علی (ع) جنابعالی شرف حضور داشتی؟

     • متاسفانه با حضور اساتیدی مثل شما است که دانشگاه به این روز افتاده است بهتر نیست به برخورد * خودتان توی دانشگاه و با دانشجویان دقت کنید و بعد ببینید حق با روسای قبلی بوده یا نه.

     • وحید گفت:

      سلام آقای جوزی همون افرادی که ازشون اسم بردن به افرادی حق التدریس می دادن که واقعأ پرستیژ استادیا داشتن نه اینکه هر ننه من قریبمی یه تیکه کاغذ از دانشگاه آزاد می آورد و ادعای استادی داشت ،خب البته که نباید به هر کسی کلاس دادچون آبروی دانشگاه مطرح است اون موقع ها وظیفه استاد این بود که بره سر کلاس و تدریس کنه انصافأ هم همین جور بود استادا نیم ساعت قبل می آمدن تا بتونن کلاسا زود شروع کنن حریم استاد و دانشجو مشخص بود هیچ دانشجویی روش نمی شد به استاد بگه 6نمره میان ترما بم بدین ولی الان چی استادی که میره سر کلاس و زحمت میکشه ولی در نمره دادن منصف هست و عدالتا رعایت می کنه توسط ریاست مواخذه می شه ولی استاد (تلفنی )که کارمند شهر کرد هست و نمی تونه کلاس بیاد والبتهخ آمدنش هم به درد نمی خوره چون خیلی خیلی خیلی بی سواد هست شماره تلفنشا داده به دانشجوها که بشون بگه 6نمره کاملا بتون میدم نمیخاد کلاس بیایدایشون و شما البته که عزیز می شید

  • ای کاش به جای ایراد بنی اسراییلی گرفتن انتقادسازنده میکردی !

 2. دوست گفت:

  زنراتور
  حدثمان!!!!
  خیلی کوتاه بود پونه زار. انجام نمیشد بهتر بود.

 3. آقای رییس دانشگاه جهاد شما تقلیل چندین رتبه دانشگاه بود.حجم دانشجویان دانشگاه در دوره شما شش برابر کم شد بسه این حرفها *

  • مرد گفت:

   آقایی که نمیدونی کلا دانشجو کم شده سال پیش آقای یسلیانی سرپرست فرمانداری اعلام کردن سال 87 ما دو برابر سال 92 دانش آموز داشتیم یعنی چی ؟ یعنی اینکه کلا دانش آموز و دانشجو کم شده چه ربطی به ریاست دانشگاه داره

  • حتی در دانشگاه پیام نور گلپایگان که رتبه تک رقمی در کشور را دارد نیزدانشجو کم شده وبیشتر بر میگردد به کاهش جمیعت در سالهای اخیر در رنج سنی 18تا24سالگی والبته در سنین پایین تر وازدیاد دانشگاه ها ی ازاد وپیام نور وعلمی کاربردی صرفاجهت اطلاع

 4. علی گفت:

  منظور آقای رئیس از زیبا سازی دانشگاه دقیقا کدوم قسمت دانشگاس؟؟؟؟
  عایا تابلو دانشگاه؟
  آیا درب ورودی دانشگاه؟
  عایا سر در نداشته دانشگاه؟
  آیا دیوار ها و نرده های دانشگاه؟
  عایا کوی دانشگاه؟؟
  آیا فضای بیابان گونه دانشگاه؟؟
  و یا چارتا بوته گل و درخت که کاشته شده؟؟
  آقای رئیس کاشتن چارتا نهال که بودجه انچنانی نمیخاد برادر . همین نهال کاری تپه تتشویلی رو میشد هماهنگی کنید در دانشگاه کاشته شود.

 5. منتقد گفت:

  دکتر جان شما تلاشتو برا جلوگیری از تخفیف تعداد دانشجویان انجام بده تخفیف گازهای گلخانه ای پیش کش

 6. اوربیت گفت:

  (یکی از کارهایی که انجام شد استفاده از اساتید مهمانی بود که با نام‌های متفرقه مبادرت به تولید مقالات ISI می‌کردند. با هماهنگ‌سازی ایشان و تولید مقالاتشان با نام دانشگاه پیام نور و تعمیم این فکر به تمام مراکز پیام نور کشور، رتبه علمی دانشگاه پیام نور بالا رفت و موفق به قرار گرفتن در بین ده دانشگاه برتر کشور شد.))
  چه فایده وقتی حتی یک بار قدم در دانشگاه نزاشتن و فقط از امتیاز هیئت علمی این دانشگاه استفاده میکنن.

 7. دانشجو گفت:

  آقای اداوی عزیز شما یک فرد دانشگاهی هستید از شما بیش از این ها انتظار می رود برادر، کدوم دانشگا یا کدام محل آموزشی است که فاقد سیستم برودتی و گرمایشی باشد کدام ادارس که فاقد سیستم روشنایی باشد کدام ادارس که فاقد نمازخانه باشد کدام ادارس که فاقد اتاق کنفرانس باشد بسه بابا این حرفا * دوروبرتا نمی بینی تمام این فضاهای آموزشی و سالنها از همت روسای سابق مثل دکتر مقدسی آقای رفیعی آقای محمد صالحی بوده مخصوصا ساختمانهای جدید از زحمات آقای دکتر محمد صالحی بوده فقط در زمان شما افتتاح شدن * جتدتا مقاله نوشتی فکر کردی شاخ غولا شکستی واقعا پیش خودت چی فکر کردی مقاله نوشتن که دیگه این حرفارو نداره چه اقدام عمرانی و به درد بخور برا دانشگاه انجام دادین یادت رفته وسط زمستون تو دمای منهای 20درجه بچه های مردم با دستکش و پالتو و شال گردن و کلاه تو کلاسا می نشستن و از سرما می لرزیدن چطور همون موقع توانایی رفع این مشکلاتا نداشتین *

  • میررضایی گفت:

   من ن اصفهاني م ن ف یدون شهر میدونم کجاس ولی اقای اداوی رو خوب میشناسم اکنم وقتی تو خرمشهر و خوزستان بود ویک توصیه میکنم ب شما ک اقای اداوی رو بای عمیقن بشناسید ظاهرا نمیتوانید قضاوت درست بکنید و بدونید ک ازرایشون بهتر و دلسوزتر ب هیچ عنوان نخواهید شناخت پ قدرشو بدونید..من خودم دانشجوی ایشون بود واز نزدیک میشناسمش و خودمن الان وای دکترا میخونم …

 8. اکثر دکتر و مهندس های بومی منطقه زندگی در کلانشهرهایی مثل اصفهان را به زندگی در این منطقه ترجیح داده اند و به تبع از این نخبگان مردم عادی و بویِژه کشاورزان عازم کلانشهرها شدند و نتیجه این کار کاهش جمعیت در این منطقه و نیز بیکاری 60 درصد و عدم توسعه منطقه و نیز توسعه حاشیه نشینی در کلانشهرها و ایجاد آسیب های اجتماعی در کلانشهرها شده اند
  بعد از این قصه واقعی و سوزناک آقای دکتر اداوی به خاطر علاقه به هم منطقه و هم مردم فهیم منطقه از دانشگاه پیام نور خرمشهر به این دانشگاه منتقل می شود و در اولین همایش علمی شهرستان به دنبال توسعه پایدار شهرستان می باشدو بعد از آن در مهمترین کار تحقیقاتی به دنبال حل معضل آلودگی آب برف انبار و مشکلات سیب زمینی کاران منطقه می باشد و خود من در جلسه دفاع نامبرده در شهرکرد بودم که با چه شور و نشاطی از فریدونشهر به عنوان بام ایران یاد می کرد و از ظرفیت شهرستان سخن می گفت . من در آنروز از فریدونشهری بودن خود در پوست نمی گنجیدم.
  اما امروز با خواند این مطالب غیر علمی و اخلاقی خیلی متاسف شدم خیلی؟؟؟؟؟ آخه چرا شما فقط نیمه خالی لیوان را می بینید چ———————————————–را؟؟ چرا یک نفر هم نگاه علمی به منطقه دارد را اینچنین به سخره می گیرید . بیاییم کمی تامل کنیم و بعد…. به امید نهادینه کردن این امر در منطقه

 9. منصف گفت:

  اين كه دانشجو كم شده چه ربطي به رئيس دانشگاه داره ؟ مگر شهرستان فريدونشهر چند تا دانش آموز سال چهارم دبيرستان دارد ؟ همين ها سال ديگه دانشجو هستند . از شهرستانهاي اطرف هم ديگه به هزاران دليل كه هيچ كدام به دكتر اداوي مربوط نيست فريدونشهر را انتخاب نمي كنند! مطمئن باشيد جاي ايشان اگه كس ديگه اي بود آمار از اين هم كمتر بود.

 10. بیکار گفت:

  درود بر مسئولانی که بدون چشمداشت برای شهر تلاش میکنند. به درستی که کارشان اگر خالصانه باشد اجرشان در نزدخداوند منان محفوظ است.

 11. آقای دکتر الان دیگه باید به فکر راه انداختن دانشکده کارشناسی ارشد باشید
  یه تکونی به دانشگاه بدید لطفا

 12. دبیر گفت:

  مطمئنا هرمسئولی به خاطر وجدان کاری خودش برای موسسه یا زیر مجموعه خود تلاش می کند جناب آقای دکتر اداوی هم از این امر مستثنی نیستند و تلاش زیادی برای بهبودی این دانشگاه در زمینه های مختلف انجام دادند از امور فرهنگی ، تعمیر و تجهیزات ، حذف افراد منفی دانشگاه و …. لذا اگر انتقادی هم هست باید دور از دشمنی باشد. تشکر از دکتر اداوی

 13. نمیدونم این چه حکمتیه که کم شدن دانشجو را نسبت میدن به مدیریت دانشگاه…شما برو یقه وزیر علوم را و اون نماینده محترم منطقه را بچسب و حالیش کن وقتی چادگان واحد تاسیس میکنی دانشجوی شهر کردی دیگه اینجا نمیاد و واحدهای دیگر به همین صورت…و بهتر بگم رشته های علوم انسانی مرده به حساب میان یه روزی مثل مور وملخ ریختن تو این رشته ها اما حالا دیگه نمیان مقصر کیه؟؟؟

  • ناهید گفت:

   واقعا برا دانشگاهی که شما مدرسش باشید متاسفم این چه الفاظیه که شما به کار می برید نا سلامتی تحصیل کرده هستین مثل مور و ملخ یعنی چی شما و امثال شما با دانشجویان بقیه ی شهرها همین کارا رو کردین که دانشگاه به همچین روزی افتاده این ریسم به استادای بی سوادی چون شما که همش پیشش چاپلوسی می کنید بها دادن که دانشگاه وضعش این شده ضمنأ مجوز تاسیس دانشگاهها در شهرهای اطراف خدماتی بوده که مموتی انجام داده وبه نماینده دوره قبل برمی گردد

   • مرسی ناهید خانوم… منظورم از مور و ملخ تشبیهی بود از انبوهی تعداد دانشجو و از انتقادتون از بی سوادی اساتید حق به جانب شماست موافقم…هر کس یه فوق لیسانسی گرفته دستش اونم از نوع اموزش محور ( یک سال ونیمه ) میاد کلاس میخواد مثلا تدریس کنه فکر کنم دانشگاه شده اداره کار…………..

 14. واقعا خود شما از جایی که مدرک گرفتید اصلا راتون میدن توش چه برسه به اینکه سینه سپر کنید پرستیژ استادی بگیرید از یک طرف وگرنه اگه راست میگید چند درس و واحد تو دانسگاه آزاد دارید که مدرکتون را ازش گرفتید و جای تاسف داره که دانشگاه اجازه میده به فارغ التحصیلاش توهین بشه اون هم توسط فارغ التحصیل یه دانشگاه دیگه

 15. ( برای اطلاع عموم و جویندگان کار )….طبق توافق بعمل امده بین اداره کار ودانشگاه پیام نور شهرستان مقرر شد به ازای بکار گیری هر مدرس با حداکثر تدریس دو واحد درسی در دانشگاه یک نفر به امار شاغلین شهرستان اضافه گردد اگر حساب کنیم این به اصطلاح مدرس به ازای هر ساعت تدریس با اعمال فرمول تعداد دانشجو در هفته ده هزار تومان دریافت خواهد کرد یعنی ماهیانه چهل هزار تومان واین مدرس خوشبخت قراره همین روزا بره خواستگاری دختر رویاهاش وتشکیل یه زندگی به دور از دغدغه و توام با ارامش یعنی با این حقوق میخواد خونه بخره ماشین بخره و مایحتاج روزانه…وقتی میره خواستگاری ازش میپرسن کارت چیه ؟ سرشا بالا میگیره و میگه استاد دانشگاه خونواده عروس اب تو دلشون قند میشه…خوابم گرفت بقیشا بعدا میگم شب بخیر……………………………………

Go to TOP