چاپ خبــر
گزارشی از تجمع اعتراض‌آمیز کارمندان سازمان محیط زیست؛

از شعار «برای سگ آمدی، برای همکار بیا» تا شکست «ابتکار» در اقناع کارمندانش +عکس

ارمندان معترض به عملکرد ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست توانستند ابتکار را به جمع خود بکشانند ولی وی نتواست آنها را قانع کند و نیمی از معترضین در موقع سخنان ابتکار سالن همایش را به نشانه اعتراض ترک کردند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، در ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه صبح امروز بیش از ۱۰۰ نفر از کارمندان سازمان محیط زیست در اعتراض به سوء مدیریت و بی‌توجهی به مشکلات زیست محیطی در مقابل این سازمان تجمع کردند.

برخی از کارمندان معترض در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به مسائلی همچون بی عدالتی و تبعیض بین مدیران رده بالا و کارمندان با سابقه و کارشناسان، پایین بودن حقوق و مزایای کارمندان و حقوق‌های بسیار بالای مدیران و معاونین ابتکار، استخدام ۵۰ نفر نیروی بی‌تجربه در بدو ورود ابتکار به سازمان محیط زیست به صورت قراردادی، تحرکات انتخاباتی و سیاسی کاری مسئولان رده بالای این سازمان، قیاس دریافتی کارمندان سازمان محیط زیست با دیگر نهادهای دولتی، بی‌توجهی مسئولان به اعتراضات کارمندان و عدم تکریم و نیز عدم رسمی شدن نیروهای قراردادی بعضاً بعد از ۱۰ سال اشاره کردند.

 

 

این کارمندان معترض بعد از اظهار گلایه‌های معیشتی و عدم توجه مسئولان به آنها زبان به گلایه‌های زیست محیطی گشودند و از مسائل مختلفی مانند تجاری شدن جزیره آشوراده توسط ابتکار در دولت اسبق و عدم اتخاذ سیاست برای حفظ محیط زیست و ارتقای آگاهی و دانش کارمندان صحبت کردند.

یکی از کارمندان معترض گفت: مگر یک مدیر چند تخصص می‌تواند داشته باشد که در چند سِمَت فعالیت می‌کند؟

یکی دیگر از کارمندان ادعا می‌کرد که مجوز استحصال نمک از دریاچه ارومیه را معصومه ابتکار در دولت اسبق صادر کرده بود و همین امر موجب خشکیدن این دریاچه بود.

 

 

یکی از اعتراضات کارمندان این بود که ابتکار از بدنه کارشناسان سازمان استفاده نمی‌کند و فقط بر ۵۰ نیروی بی‌تجربه خود تکیه می‌کند و همچنین برخی از مدیران می‌خواهند با شعار حفاظت از محیط زیست وارد مجلس شوند.

نکته دیگری که یک کارمند معترض به آن اشاره کرد دیدارهای مکرر ابتکار با سفرای کشورهای دیگر است و اینکه وی به عنوان بانوی محیط زیست تقدیر می‌شود در صورتی که هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است و همه ما همان کارهایی را انجام می‌دهیم که در گذشته می‌کردیم.

آنها معتقد بودند که آمارهای محیط زیست مبنی بر کنترل آلودگی هوا و ریزگردها پوچ است و بودجه‌های که باید برای کارهای پژوهشی صرف شود به صورت صوری به دانشگاه‌ها داده می‌شود و در زمینه‌های دیگر مانند خرید خودرو صرف می‌شود.

این کارمندان معترض با پلاکاردها و شعارهای «مجابی استعفا، استعفا»، «ابتکار، حمایت، حمایت»، «مسئولان پاسخ، پاسخ»، «سکوت ما بلندتر از فریاد ما است» و «برای سگ آمدی، برای همکار بیا» سعی داشتند تا ابتکار را به جمع خود بکشانند.

*********************************

سرانجام پس از گذشت حدود ۲ ساعت از اعتراضات معصومه ابتکار به جمع معترضین پیوست و آنها را دعوت کرد برای گفت‌وگو  به سالن همایش پارک پردیسان بروند.

 

 

بعد از ورود به سالن همایش، نماینده کارمندان معترض چند دقیقه به بیان مشکلات کارمندان پرداخت و در پایان سخنانش در صورتی که به خبرنگار فارس گفته بود ما به وضعیت رسیدگی به معیشت کارمندان و سوء مدیریت درباره مسائل زیست محیطی اعتراض داریم، گفت که مشکل ما فقط مشکل حقوق است.

نماینده دوم کارمندان پشت تریبون آمد و چندین مورد از مشکلات آنها را بیان کرد که بعد از باز کردن هر مشکل با تأیید و تشویق حضار همراه می‌شد.

بعد از آن ابتکار پشت تریبون حاضر شد و با سخنانی سعی کرد تا فضا را آرام کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نه دوست داریم فضا امنیتی باشد که صدای همکاران به گوش کسی نرسد و نه تصورات همکاران تبدیل به شایعه شود.

ابتکار با بیان اینکه به شایعات نباید توجه کنید، افزود: در این دوره اتاق‌های خرد جمعی تشکیل شد که همه مشکلات شما را به ما انعکاس می‌دهد و فکر می‌کنیم که خیلی کار کرده‌ایم و برای شما تلاش کرده‌ایم. (اعتراض حضار)

وی گفت: متوسط حقوق نیروهای رسمی سازمان محیط زیست در سال ۹۲ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که در سال ۹۴ به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین متوسط حقوق قراردادهای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال ۹۲ بود که در سال ۹۴ به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. (اعتراض شدید حضار)

ابتکار در مقابل اعتراضات گفت: می‌گوییم فیش حقوقی شما را بزنند روی تابلو همه ببینند.

وی مدعی شد که وضعیت نیروهای این سازمان نسبت به سال ۹۱ و ۹۲ بهتر شده است که باز هم با اعتراض شدید حضار روبه‌رو شد.

این در حالی است که یکی از کارمندان معترض با ارائه مدارک و شواهد از احکام استخدامی هم رتبه‌هایش در سازمان دولتی دیگر به خبرنگار فارس گفت که حقوق کارمندان محیط زیست کمتر شده و اعتراض ما برای این نیست که حقوق ما را زیاد کنند. بلکه می‌خواهیم وضعیت‌مان به همان چند سال قبل برگردد.

 

 

ابتکار در ادامه سخنانش به کاهش تورم اشاره کرد که حضار با فریاد اینکه همه چیز گران شده و تورم کجا کاهش یافته است، اعتراض خود را نشان دادند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره افزایش ۳۵ درصدی حقوق کارمندان گفت: من از سوی دولت گذشته عذرخواهی می‌کنم زیرا افزایش حقوق‌ها در دولت قبل خلاف قانون بود.

حضار پس از این سخن به نشانه اعتراض گفتند که برخی از کارمندان به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و آنها رأی مثبت به نفع‌شان دادند و هم‌اکنون حقوق‌شان افزایش پیدا کرده است.

ابتکار در مقابل این اعتراض گفت: دیوان بحث دیگری دارد در ضمن من مسئول دیوان و کارمند قوه قضاییه و پاسخگویی رأی دیوان عدالت نیستم.

وی عدم افزایش ۳۵ درصدی حقوق کارمندان سابقش را به گردن نوبخت انداخت و گفت: آقای نوبخت موافقت نکردند ولی ما موافقت آن را فقط برای سازمان خودمان گرفتیم و اگر دیگر دستگاه‌های دیگر هم بفهمند آنها هم درخواست افزایش حقوق می‌کنند و آنگاه این موافقت ما نیز از بین می‌رود.

ابتکار با بیان اینکه سیاست دولت انقباضی است، گفت: لشکر بیکاران پشت در هستند و دولت هم امسال به کسری بودجه می‌خورد.

در این هنگام نیمی از جمیعت سالن را خالی کردند و ابتکار در واکنش به این حرکت گفت: آن دوستانی که رفتند مشکلات‌شان برطرف شد.

وی مدعی شد: حداقل پرداختی‌ها به مدیران و معاونان محیط زیست پرداخت می‌شود و حقوقشان در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود. (اعتراض حضار)

این در حالی است که حسابدار سازمان در همان جلسه از دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فقط به عنوان رفاهی توسط چهار معاون ابتکار خبر داد.

یکی از حضار از ابتکار پرسید: چرا مدیران باید در پایان سال ۸ میلیون تومان پاداش بگیرند و کارمندان حداکثر یک میلیون تومان! که ابتکار گفت: من این موضوع را نمی‌دانم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان از دیون همکاران توسط این سازمان در سال ۹۳ خبر داد و گفت: ماهانه از ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بابت بدهی‌های گذشته با حکم قوه قضاییه از حساب سازمان ما کسر می‌شود.

وی از پرداخت وام به ۲۵۰ کارمند در سال گذشته خبر داد که حضار اعتراض کردند و گفتند که حتی از پرداخت چنین وامی خبر هم نداشتند.

به گزارش فارس، در حالی که بخشی از کارکنان در میان صحبت‌ها، سالن را ترک کردند و عده‌ای از تجمع‌کنندگان هم که تا پایان سخنرانی مانده بودند، همچنان قانع نشده بودند سخنرانی ابتکار پایان یافت و جمع متفرق شدند.

Go to TOP