چاپ خبــر
پرورش زنبور عسل؛

چالش‌های زنبورداری در مصاحبه با زنبوردار نمونه فریدونشهر

زنبوردار نمونه فریدونشهری: با توجه به چالش‌هایی که تولید محصول عسل را تهدید می‌کند لازم است تولید فراورده‌های دیگر زنبور عسل نظیر گرده گل، پره موم و ژله رویال نیز مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، زنبورداری یکی از زیرشاخه‌های مهم دامپروری در بخش کشاورزی است. در سال جاری آقای علی حسین انیکازی به عنوان یکی از برترین‌های حوزه کشاورزی در رشته زنبورداری معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت. در همین راستا مصاحبه‌ای با این زنبوردار که 35 سال است در این رشته فعالیت می‌کند خالی از لطف نخواهد بود:

Zanboor005

– پونه زار: از شگفتی‌های زنبور عسل بفرمایید.

– زنبور عسل موجودی است که از طبیعت استفاده می‌کند ولی هیچ چیزی از آن نمی‌کاهد بلکه به غنای محیط زیست می‌افزاید و گرده افشانی و تنوع زیستی و ژنتیک گیاهی حاصل فعالیت زنبور عسل است.

در قرآن کریم نیز خداوند تولیدات زنیور عسل را شفای مردمان دانسته و به انسان توصیه کرده است سخت کوشی را از زنبور عسل بیاموزد؛ چرا که به عنوان مثال ملاقات چند گل برای زنبور عسل کافی است ولی او به این مقدار بسنده نکرده و برای تولید عسل میلیون‌ها گل را با طی مسافت‌های طولانی ملاقات می‌کند.

زنبور عسل ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که انسان با دقت در آن به عظمت خداوند پی می‌برد. از آن جمله می‌توان به لانه‌سازی زنبور عسل اشاره کرد. همچنین زنبور عسل نه تنها هیچ گاه فضولات خود را داخل کندو رها نمی‌کند بلکه مرتب اقدام به پاکسازی کندو کرده و ذرات غبار و آشغال را به خارج از کندو انتقال می‌دهد.

قابلیت مسیریابی، حس بویایی قوی، داشتن پنج چشم و قابلیت دید در تاریکی مطلق در وجود یک حشره یک گرمی از عجایب خلقت است که خداوند متعال در زنبورعسل قرار داده است.

Zanboor002

– پونه زار: چه مشکلاتی برای پرورش زنبور عسل وجود دارد.

– خشکسالی، گرد و غبار، سرما و گرمای زیاد، مرغ زنبورخوار، آفات و بیماری‌های داخل کندو و استفاده از سموم برای گیاهان از جمله مشکلاتی است که در راه تولید عسل و پرورش زنبور عسل وجود دارد.

– از سختی این شغل هم می‌توان به گرانی داروها، حمل و نقل و لوازم زنبورداری، لزوم اقامت در بیابان و مواجه شدن با انواع حیوانات وحشی و … اشاره کرد.

– پونه زار: چالش‌های انسانی زنبورداری جیست؟

– متاسفانه در کشور ما دیدگاه عموم مردم نسبت به زنبورداری و زنبور عسل فقط به تولید عسل و موم است در حالی که گرده افشانی خدمت اصلی زنبور عسل به بشریت بوده که 143 برابر سود آن از تولیدات زنبور عسل بالاتر است و فارغ از ارزش افزوده آن، مسأله‌ای حیاتی برای محیط زیست کشور به حساب می‌آید. در همین راستا لازم است توجه کنیم که حیات بیش از 250 هزار گونه گیاهی به گرده افشانی زنبور عسل وابسته است.

گاهی کشاورزان، باغداران، مرتع داران و مراکز مربوطه نسبت به حضور زنبور عسل بر روی گیاهان اظهار شکایت می‌کند و این در حالی است که وجود زنبور عسل موجب حیات و تکثیر گیاهان می‌شود. جالب این که در کشورهای پیشرفته کشاورزان، باغداران و مرتع‌داران برای استفاده از زنبور عسل در راستای بقای حیات گیاهی مزارع خود، قرارداد اسکان زنبور در مزارع خود با زنبورداران منعقد می‌کنند و زنبورداران از بسته‌های تشویقی و یارانه‌های دولتی برای پرورش زنبور عسل بهره مند می‌گردند.

Zanboor004

– پونه زار: آیا درآمد این شغل فقط به فروش عسل متکی است؟

– در حال حاضر صنعت زنبورداری ما متکی به درآمد حاصل از فروش عسل شده است ولی با توجه به چالش‌هایی که تولید محصول عسل را تهدید می‌کند لازم است تولید فراورده‌های دیگر زنبور عسل نظیر گرده گل، پره موم و ژله رویال نیز مورد توجه قرار گیرد.

فروش خود زنبور نیز یکی از راه‌های کسب درآمد در این رشته است.

– پونه زار: آیا به افراد جویای کار پیشنهاد می‌کنید وارد این شغل شوند؟

– البته پیشنهاد ما این است که به زنبورداری به عنوان شغل دوم پرداخته شود چرا که زنبور عسل و تولیدات آن به شدت وابسته به شرایط محیطی است و هر چند زنبور عسل زیان ده نیست ولی نمی‌توان حساب دقیقی از درآمد سال این شغل داشت.

Zanboor003

– پونه زار: به جز مطالبی که در چالش‌های پیش رو گفتید، چه انتظارات و پیشنهاداتی برای توسعه این شغل دارید؟

– بیش از 74 هزار زنبوردار در کشور را می‌توان به عنوان محیط بانان، مرتع داران و خادمان محیط زیست نام برد که بدون هیچ گونه حقوق و دستمزدی کارکردشان در جهت حفظ حیات گونه‌ها و زیربنایی برای توسعه محیط زیست است. نامگذاری روزی به نام «زنبور عسل» در تقویم کشورمان می‌تواند کمک شایانی به این بخش کند.

ارائه یارانه و وام‌های کم بهره در این زمینه نیز می‌تواند به رشد و بقای این رشته مهم کمک فراوانی کند.

  1. باسلام
    گزارش جالبی است لطفاٌدرمورد تمام مشاغل این منطقه گزارشات این چنین برای آگاهی عموم مردم وبالخصوص برای آگاهی جوانان ودانش آموزان تهیه فرمایید. متشکرم

  2. با سلام از باغداران و دامداران نیز گزارش تهیه کنید

Go to TOP