چاپ خبــر
گزارشی از 11 سال سکانداری بانوی سبز؛

مردم سیستان خفه شدند/ ابتکار: به ما ربطی ندارد!

در حالی که هر روز راه نفس مردم سیستان تنگ‌تر می‌شود، بانوی سبز دولت تدبیر و امید از شرایط بحرانی مردم، شانه خالی کرد و در اظهار نظری عجیب گفت: مقابله با ریزگردها و گرد و غبار استان ها به ما ربطی ندارد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از عصر هامون، در حالی که در ماه های اخیر مردم سیستان هر روزه با افزایش آلودگی هوا و بالا رفتن غلظت ریزگردها روبرو و منتظر یک اظهار نظر کارشناسی از سوی ابتکار رئیس 11 ساله سازمان محیط زیست بودند اما وی نه تنها از نگاه کارشناسی این مسئله را موشکافی نکرد بلکه در اظهار نظری عجیب عنوان کرد که مقابله با ریزگردها و گرد و غبار استان ها به ما ربطی ندارد البته این گونه اظهار نظر ها از سوی بانوی سبز دولت تدبیر و امید مسئله تازه ای نیست چرا که وی سال گذشته نیز در در قالب یک پاسخ طنزآلود گفته بود که نمی شود به هوا دستور دهیم باران ببارد!
این روزها شرایط فاجعه آمیز منطقه سیستان تنها به دستاویز سیاسی بدل شده است که هیچ فردی درباره راهکار عملی لااقل کوتاه مدت برای مردم مستأصل این منطقه سخن نمی‌گوید و اگر هم کسی راهکاری می دهد یا با عدم پیگیری های ابتکار و یا مخالفت های استاندار روبرو می شود گویی ریزگرد های سیستان تنها دستاویز سیاسی بازی مسئولین شده تا رئیس 11 ساله سازمان محیط زیست بی‌توجه به شرایط بحرانی مردم، به جای یک راهکار عملیاتی با فرار به جلو باز تمام تقصیرها را گردن دولت قبل بیندازد که این موضع نشان می‌دهد که رییس محیط زیست کشور در طول دو سال گذشته هیچ طرح خاصی حداقل در مقطع کوتاه مدت برای کاهش اثرات آلودگی هوا پیش‌بینی نکرده و انفعال حداکثری سازمان حفاظت محیط زیست سینه مردم جنوب شرق کشور را به درد آورده است.
عیسی دارابی نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش در گفت و گو با یکی از رسانه ها با بیان اینکه تمام دولت‌ها در قبال بی‌تفاوتی نسبت به پدیده روزافزون بحران‌های محیط زیستی مقصرند، عنوان کرده بود که اگر دولت قبلی هم کم کاری کرده است چرا دولت فعلی کاری انجام نمی‌دهد و کوتاهی می‌کند؟ خانم ابتکار باید بگوید که تدبیرش برای رفع معضل ریزگردها چیست نه اینکه به پاسکاری بحران به دولت قبلی و بعدی بپردازد.
چندی پیش پرفسور پرویز کردوانی پدر علم کویر شناسی ایران در گفت و گویی با این پایگاه خبری چاره کار ریزگرد های کشور را سنگ های 250 گرمی خوانده بوده و گفته بود که بنده آمادگی دارم هر زمان که استاندار سیستان وبلوچستان بخواهند با هزینه شخصی در منطقه برای رفع مشکل مردم سیستان حاضر شوم این در حالی است که با گذشت یک سال از این موضوع استانداری سیستان و بلوچستان هیچ پیگیری در این خصوص نکرده و تنها اوضاع برای مردم سیستان وخیم تر شده است.
این قبیل سیاسی‌کاری‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست برای مردم، خسته کننده و بی‌معنا شده است و ظاهرا باید منتظر باشیم تا خود ریزگردها از جولان در جنوب شرق کشور منصرف شوند وگرنه بانوی سبز دولت تدبیر و امید همچنان تنها به کارشناسی سیاسی مسائل محیط زیست اکتفا می‌کند. حال مردم استان سیستان منتظر پیگیری های لازم از سوی استاندار هستند.

 1. عزیز من بادها و طوفانهای 120 روزه سیستان را نه خانم ابتکار بلکه هیچ احدی تو دنیا نمیتواند جلو دار باشد .منطقه منطقه ی کویری است و بنده متعجبم از انتقاد سایتتان مگر جغرافیا مطا لعه نکردید. مگر این طوفان ریزگردها فقط مختص ریاست این خانم است مگر سالهای پیش نقل و نبات سر مردم سیستان میبارید . خواهشنا انتقادی کنید که قابل حل واجرا باشد . مثل اینکه بگویید چرا منطقه ی فریدن برف بالای 1 متر می اید و دولت جلو انرا نمی گیرد ایا امکان پذیر است .

  • برادرعزیز
   اولاٌ این گزارش مربوط به سایت عصرهامون سیستان می باشدواین سایت فقط نقل قول نموده است .
   دوم فرمایش شما درست بادهای 120روزه مختص این منطقه است ولی آیانمی شودبا برنامه ریزی دقیق و حسابی سعی نمود خسارت کمتری بباربیایددرخیلی ازکشور بابرنامه واقدامات اصولی توانسته اند بااین پدیده طبیعی خیلی راحت کنار آمده وخسارات راکم نمایند.
   سوم بله سازمان حفظ محیط زیست مسئول است وباید کاری بکند شماچرا عصبی میشوید.

Go to TOP