چاپ خبــر
بهتر زندگی کنید؛

۱۰ خطای پولی که افراد موفق آن را انجام نمی‌دهند

کی از مهارت های کلیدی برای دستیابی به موفقیت مالی، مدیریت پول است و مدیریت پول مهارتی است که می توانیم آن را از دوران کودکی بیاموزیم.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از ایرنا، مدیر موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان با اشاره به ده فرمان صادره برای صیانت از پول،۱۰ خطای پولی که افراد موفق آن را انجام نمی دهند، مدیریت پول عنوان کرد.

امیررضا حسنی افزود: یکی از مهارت های کلیدی برای دستیابی به موفقیت مالی، مدیریت پول است و مدیریت پول مهارتی است که می توانیم آن را از دوران کودکی بیاموزیم.

وی یادآور شد: دوران یادشده همان زمانی که یاد می گیریم چگونه با تهدید ها و چالش هایی که در زندگی پیش رو داریم، مواجه شویم، می توان از همین حالا شروع کرد.

وی اظهار داشت: تصمیم بگیرید نظیر افراد موفق، مدیریت موثری روی پولتان داشته باشید. مدیریت پول هم قواعد خاص خود را دارد که باید زمانی را به فراگیری آنها اختصاص دهید. این کار باعث می شود تا در سال های آینده بتوان منفعت بیشتری از پول خود حاصل کرد.

اما افراد موفق در مواجهه با موضوعی به نام پول چه می کنند؟

*فرمان اول: بیش از اندازه خرج نمی کنند

حسنی بیان داشت: نخستین و اساسی ترین قانون پول این است پایین تر از سطح درآمد خود زندگی کنید. این قانون از پایه ای ترین اصول ثروتمندان است. اگر نمی توانید نظیر ‘جان تمپلتون’ بیلیونر معروف و افسانه ای نیمی از درآمدتان را پس انداز کنید، نگران نباشید. می توان با کنار گذاشتن ۱۰ تا ۱۵ درصد از درآمدتان حاشیه امن مطلوبی برای خود ایجاد کرد و به اهداف مالی خود رسید.

مدیر موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان اظهار داشت: سعی کنید پایین تر از حدی که بدست می آورید زندگی کنید. این کار را با پیدا کردن راههایی برای پس انداز شروع کنید. باید دید بلند مدت داشته باشید و رشد درآمدتان را بر مصرف ترجیح دهید. این کار را با یادگیری مداوم و کشف راه های جدید انجام دهید.

*فرمان دوم: قیمت را به ارزش ترجیح نمی دهند

حسنی گفت: تا به حال به نوع خرج کردن پول خود دقت کرده اید؟ وقتی می خواهید پولی برای کالا یا خدمات پرداخت کنید چه عواملی را در نظر می گیرید؟ ارزش یا قیمت؟ پولی که برای سرمایه گذاری، یک وعده غذا یا خرید لباس پرداخت می کنید فقط بخش کوچکی از پرداخت های شماست. افراد موفق به ارزش های خوب فکر می کنند نه قیمت های خوب. آنها به رشد سرمایه گذاری هایشان در آینده می اندیشند.

وی ادامه داد: این افراد حتی برای نیازهای شخصی به دنبال بالاترین کیفیت با طول عمر بیشتر هستند. برای مثال فرض کنید می خواهید یک جفت کفش برای نیاز روزمره خود تهیه کنید. شاید رقمی که برای خرید یک جفت کفش با کیفیت نسبتا خوب می پردازید از نگاه شما اقتصادی به نظر نرسد. اما صبر کنید! اندکی بیشتر دقت کنید. شما در سال چند جفت کفش می خرید؟ عمر کفشی که می خرید چقدر است؟ چقدر از استانداردهای سلامتی پا در آن رعایت شده است؟

به گفته حسنی، شاید به نظر برسد پول زیادی برای یک جفت کفش با کیفیت می پردازید اما با یک نگاه بلند مدت متوجه خواهید شد که به نفع هزینه های خود عمل کرده اید. ارزش را متناسب با قیمت در نظر بگیرید. در خریدهایتان، محصولات با کیفیت و با طول عمر بالا را ترجیح دهید.

*فرمان سوم: حساب و کتاب پول خود را فراموش نمی کنند

وی گفت: پیشرفت تکنولوژی حضور فیزیکی پول را در جیب مان کم کرده، اما عادت های رفتاری ما در مواجهه با پول تغییری نکرده است. حالا به جای پول نقد یک کارت بانکی داریم که هیچ فرقی با پول نقد ندارد تنها در فضای کیف پولمان صرفه جویی شده است. هر وقت که دوست داریم (حتی راحت تر از قبل) خرید یا از خودپرداز پول برداشت می کنیم.

حسنی اضافه کرد: در حالی که افراد موفق، میزان پول قابل خرج کردن و تراکنش های مالی خود را با دقت زیر نظر دارند: چقدر پول در کارت بانکی دارند، چقدر پول از دستگاه خودپرداز دریافت و چه میزان از آن را صرف معاملاتشان می کنند. سعی کنید چند مقطع زمانی را در هر ماه به بررسی حساب های مالی تان اختصاص دهید. به این صورت متوجه می شوید دقیقا با پولتان چه کرده اید.

*فرمان چهارم: همیشه و در همه حال از یک استراتژی استفاده نمی کنند

حسنی معتقد است: وقایع خوشایند یا ناخوشایند زندگی از قبیل تحصیل، ازدواج، فرزند دار شدن، شغل جدید، مهاجرت، طلاق، از دست دادن پدر یا مادر و برخی از وقایع دیگر، تغییراتی در زندگی هستند که متناسب با شرایط وقوع آنها، برنامه ریزی مالی هم باید تغییر کند.

مدیر موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان گفت: خوب است که خودتان(یا همراه با یک کارشناس مسائل مالی)هر سال روند زندگی و اهداف و شرایط مالی تان را بررسی و مطابق با آنها برنامه ریزی مالی خود را تدوین و اهداف مالی تان را با یک برنامه ریزی بلندمدت تنظیم کنید.

*فرمان پنجم: بدون محاسبه ریسک نمی کنند

وی درخصوص فرمان پنجم گفت: ‘وارن بافت’مالک شرکت برکشایر هاتاوی و از ثروتمندترین افراد دنیا درباره ریسک، جمله معروفی“ اولین قانون این است که پولتان را از دست ندهید”را بیان می کند.
وی ادامه داد: در تمام سرمایه گذاری ها احتمال سود یا ضرر وجود دارد اما افراد باهوش از دو ابزار برای جلوگیری از ضرر استفاده می کنند. آنها بیمه را عاملی برای کنترل ریسک می دانند و در شرایط مناسب از آن استفاده می کنند و دیگر اینکه سرمایه خود را به صورت بهینه و محاسبه شده به دارایی های گوناگون با ریسک های مشخص اختصاص می دهند.

*فرمان ششم: پولشان را بی ارزش نمی کنند
حسنی با اشاره به اینکه اگر افراد تنها به حقوق ماهانه خود وابسته هستند، گفت: این حقیقت را بدانید که به موفقیت مالی نخواهید رسید و به احتمال زیاد در دوران بازنشستگی وضعیت مالی خوبی نخواهید داشت. اگر پولتان را فقط مصرف کنید یا بگذارید راکد بماند، توان مالی تان هر روز در برابر تورم ضعیف و ضعیف تر می شود.

وی تاکید کرد: افراد موفق همیشه سعی می کنند درآمد بیشتری کسب کنند. آنها به رشد درآمدشان اهمیت می دهند. به عنوان مثال سرمایه گذاری در بازار سهام را به عنوان یک گزینه سودآور می بینند.

*فرمان هفتم: خودشان تمام کارها را انجام نمی دهند

به گفته حسنی، افراد موفق خودشان را به خوبی می شناسند، بر نقاط قوت شان تمرکز و نقاط ضعف شان را برون سپاری می کنند. یعنی کارهایی را که در آن مهارت کافی ندارند به عهده افراد متخصص می گذارند. در این صورت کارها با کیفیت و سرعت بیشتری انجام می شود.

*فرمان هشتم: مسئولیت انتخاب هایشان را به شخص دیگری واگذار نمی کنند

به گفته این کارشناس پژوهش های اقتصادی، افرادی که در مسائل مالی به موفقیت رسیده اند خوب می دانند که باید مسئولیت انتخاب هایشان را خودشان به عهده بگیرند. آنها از افراد خبره برای مشورت و راهنمایی بهره می برند اما اینطور نیست که اگر در انتخابی با ضرر یا شکست مواجه شدند همه را از چشم آن فرد ببیند. اگر از کسی (کارشناس مالی یا حقوقی)کمک خواستید، می توانید با طرح پرسش هایی از آنها بخواهید که مسائل را برایتان تحلیل کنند تا به درک بهتری از موضوع برسید اما در نهایت این شما هستید که انتخاب می کنید نه شخص دیگری.

*فرمان نهم: وقت شان را تلف نمی کنند

وی با این پرسش که آیا افراد موفق ۲۵ ساعت در روز کار می کنند؟ پاسخ داد خیر. هم شما هم بیل گیتس ۲۴ ساعت در روز زمان دارید. تنها تفاوت این است که افراد موفق زمان را بهتر مدیریت می کنند. با مطالعه کتاب هایی در زمینه رشد و توسعه فردی، می توانید از زمانتان بهره بیشتری ببرید.

*فرمان دهم: در ‘نه’ گفتن تعارف نمی کنند

وی یادآور شد: افرادی که از نظر مالی موفق هستند به طور معمول از این عادت مشترک برخوردارند. آنها به ندرت تصمیم هایی بدون بررسی و تفکر، درباره شرایط می گیرند. در مقابل، آنها زمانی را به پژوهش درباره احتمالات، توجه به شرایط موجود و تمرکز بر آن چه واقعا اهمیت دارد، صرف می کنند.
وی اظهار داشت: ممکن است گاهی بر سر دو راهی هایی قرار بگیرید که تصمیم گیری سخت به نظر برسد. اما به نفعتان است اگر به شغل خود علاقه ای ندارید، بگویید ‘نه’ و آن را رها کنید. به خودتان در برابر خوشی های زودگذر و لحظه ای، بگویید ‘نه’ و از آن عبور کنید. به درخواست هایی که از شما می شود و انجام آن برای شما دشوار است بگویید ‘نه’ و خود را دچار دغدغه نکنید.
وی در پایان با اشاره به اینکه، تعادل زندگی را نباید بر هم زد، گفت: رسیدن به موفقیت مالی هدفی معقول و معتبر است اما موفقیت مالی چیست؟ غیر از این است که می خواهید به سطح رفاه مطلوب تری در زندگی خود برسید؟ (برای مثال دسترسی بهتر به تکنولوژی های روز داشته باشید، یا اینکه از سلامتی و آرامش بیشتری در زندگی بهره مند شوید). رسیدن به موفقیت مالی به قیمت از دست دادن سلامتی یا دور شدن از آرامش، کاری عبث و بیهوده است چرا که موفقیت مالی فقط یک نمود از موفقیت است و نه همه آن! اهداف شخصی تان را مرور کنید و ببینید آیا تعادل بین اهداف مالی و زندگی تان برقرار است یا خیر.

  1. مدیر محترم پونه زار. اقای جدیدی از انتخاب مطالب اموزنده و متنوع در سایتتان کمال تشکر را داریم

Go to TOP