چاپ خبــر
پژوهشگر فریدونشهر؛

آمریکا به دنبال احاطه بر جهان، پای میز مذاکره با ایران نشسته است

پژوهشگر فریدونشهری دلیل آمریکا به عنوان رأس هرم قدرت استکبار جهانی برای مذاکره با ایران را تلاش برای تسلط بر منطقه هارتلند دانست.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، هفته‌ای که گذشت یکی از تاریخی‌ترین وقایع کشور را در برداشت و آن تصویب برنامه جامع اقدام مشترک در مجلس شورای اسلامی به عنوان توافقی بین کشورمان و گروه ۵+۱، بعد از ۱۲ سال مذاکره در مورد مسائل هسته‌ای کشور بود. طرحی که با تصویبش ظرف ۱۵ دقیقه علامت‌های تعجب و سؤال زیادی را در پی داشت.

مسأله‌ای که اکنون در دوران پسابرجام قابل توجه است عمل به وعده‌هایی است که دو طرف معاهده برجام در این توافقنامه آورده‌اند. در داخل کشور نیز با توجه به تمرکز دولت از آغازین روزهای فعالیت خود تاکنون در بحث توافق هسته‌ای با این توجیه که کلید حل مشکلات در توافق با غرب است، انتظارات زیادی بعد از تصویب برجام به وجود آمده است.

رئیس جمهور طی سخنرانی‌های مختلفی حل مشکلات مختلف کشور را در گرو این توافق خواند و این مسأله تا جایی پیش رفت که وی اشتغال، ازدواج، اعتیاد و حتی آب خوردن مردم را هم وابسته به رسیدن به توافق هسته‌ای با غرب دانست.

محمد سپیانی که یک دبیر بازنشسته فریدونشهری است در گفتگو با خبرنگار پونه زار ضمن بیان این که برجام باید حقوق ملی کشور را تأمین کند، گفت: نباید انتظار داشت با اجرای برجام همه مشکلات کشور رفع شود.

وی با بیان این که همه کشورهای طرف مذاکره با ایران بمب هسته‌ای نگهداری می‌کنند و این بر کسی پوشیده نیست اظهار کرد: آن‌ها از گذشته تاکنون ایرانیان را وحشی می‌خوانند و علنا می‌گویند اگر ایران به انرژی هسته‌ای دست پیدا کند مانند شمشیری است که به دست زنگی مست داده شود.

*دولتمردان باید جلو زیاده‌طلبی غرب را بگیرند

این دبیر بازنشسته تصریح کرد: این زیاده‌طلبی غرب است که می‌گویند ما می‌توانیم بمب هسته‌ای داشته باشیم ولی ایران را از داشتن انرژی صلح آمیز هسته‌ای منع می‌کنند و از دولتمردان انتظار می‌رود جلو این زیاده‌خواهی غرب بایستند.

سپیانی در پاسخ به این سؤال که آیا به پایبندی غرب نسبت به تعهداتش در برجام خوش بین هست یا نه؟ گفت: در صورتی که ایران در اجرای حتی یکی از تعهدات خود کوتاهی کند، غرب به تعهداتش عمل نخواهد کرد بلکه حتی اگر ایران به همه تعهدات خود هم عمل کند، باز هم نگاه کشورهای غربی به منافع اقتصادی خودشان است.

*آمریکا به دنبال تصرف هارتلند است

وی پاسخ جالب توجهی به این سؤال خبرنگار پونه زار داد که پرسید: چرا آمریکا و غرب با وجود تسلط بر جهان پای میز مذاکره با ایرانی می‌نشینند که تنها ۱٫۱ درصد از خشکی‌های جهان را به خود اختصاص داده است؟

این پژوهشگر فریدونشهری اظهار کرد: هیتلر دو مشاور به نام‌های «مکندر» و «ماییک» داشت که معتقد بودند هر کس بتواند بر سرزمین هارتلند (Heart Land) تسلط پیدا کند، جهان را در دست خواهد گرفت و این سرزمین هارتلند «کشورهای آسیای غربی» را شامل می‌شود.

سپیانی هدف لشکرکشی هیتلر در جنگ جهانی دوم به آسیا را همین مسأله دانست و بیان کرد بیشتر جنگ‌هایی که تاکنون در دنیا اتفاق افتاده است به همین دلیل در این منطقه از کره زمین بوده است و علت توجه غرب و آمریکا به کشور ما نیز همین نکته است؛ آن‌ها می‌خواهند با تسلط بر ایران مدیریت جهان را در دست داشته باشند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فریدونشهر هم در گفتگو با خبرنگار پونه زار با بیان این که همه مشکلات با انجام معاهده برجام حل نمی‌شود، وظیفه دولتمردان را احیای حقوق ملت دانست و اظهار امیدواری کرد با اجرای تعهدات طرفین معاهده برجام قدری از مشکلات مردم کاسته شود.

*ایران، محدوده کوچکی که منطقه را هدایت می‌کند

نورمحمد رحیمی گفت: ایران با هیچ کس رودربایستی ندارد و در صورتی که طرف غربی کوچکترین نقض پیمانی کند ما به قبل از برجام خود بازخواهیم گشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا به عنوان بزرگترین کشور رسانه‌ای دنیا در حالی که ابرقدرت جهانی است، پای مذاکره با ایران نشست؟ گفت: درست است که ایران در مقایسه با جهان کشور کوچکی است ولی همین کشور، در حال حاضر منطقه را مدیریت می‌کند و ما مشاهده می‌کنیم که با یک کلام رهبر معظم انقلاب کل منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

Go to TOP