چاپ خبــر
معرفی ویژگی ها و ظرفیت های شهرستان فریدونشهر ؛

اگر کسی دوست دارد به فریدونشهر سفر کند …

متن زیر به قلم مهدی سلیمی فرماندار فریدونشهر نوشته شده است که به معرفی ویژگی های ممتاز و ظرفیت های بالای شهرستان فریدونشهر می پردازد .

شهرستان فریدونشهر با نزذیک به 40 هزار جمعیت شهری و روستایی و قریب به 20 هزار نفر جمعیت عشایری و دارا بودند 2 شهر و یک بخش مرکزی و 105روستا  غربی ترین شهرستان استان اصفهان به شمار می رود.

کل مساحت  شهرستان فریدونشهر 180 هزار هکتار میباشد . برای معرفی ظریفیت ها و نعمت های خدادادی فریدونشهر باید ساعت ها صرف کنیم و صفحات زیادی بنویسیم اما می توان معرفی اجمالی از ویژگی ها و ظرفیت های مهم شهرستان فریدونشهر داشت :

          اگر کسی قصد دارد به مرتفع ترین شهر ایران و بام ایران بنابر اعلام رسمی سازمان جغرافیایی سفر کند به فریدونشهر سفر کند .

          اگر کسی وست دارد به سرزمینی سفر کند که بیش از 1000 دهنه چشمه خروشان آب شیرین دارد به فریدونشهر سفر کند .

          اگر کسی دوست دارد به جایی سفر کند که 7 ماه از سال میزبان طلای سفید ، برف هست و تنها پیست اسکی استان اصفهان را دارا می باشد وبه تازگی بین المللی شده به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی دوست دارد زیباترین آبشارهای دائمی پیرامون از جمله آبشار بی نظیر پونه زار ، طرزه ، دورک و ونیزان را از نزدیک ببیند  به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی می خواهد 50 هزار هکتار جنگل بلوط و سروهای چند هزار ساله را ببیند به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی دوست دارد ببیند حیواناتی چون پلنگ و خرس و گراز و گرگ و شغال و بز کوهی و کبک و … چگونه در یک حیاط وحش بزرگ و بکر زندگی می کنند به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی دوست دارد بی نظیرترین عسل های وحشی  با خلوص 100 درصد،  تولید شده در طبیعت بکرو زیبای فریدونشهر را تهیه کند به فریدونشهر سفر کند  .

          اگر کسی میل دارد به جایی سفر کند که بیش از 800 نوع گونه گیاهی زاگرس مرکزی در ان وجود دارد و نزدیک به 13 گونه گیاهی منحصر بفرد در سراسر دنیا در ان رشد می کند مانند کرفس کوهی ، تره و شوید کوهی ، گلابی و سیب وحشی ، سماق و انگور وحشی به فریدونشهر سفر کند .

          اگر سرمایه گذاری می خواهد به یکی از بهترین مناطق و گنج های معدنی کوهستانی دست رسی پیدا کند به فریدونشهر با کوهستان های بلند و دیدنی سفر کند .

–          اگر گردشگران و توریست ها قصد سفر به نقطه ای دارند که 60 هزار هکتار لاله واژگون را بتوانند ببینند و به جایی سفر کنند که رودخانه های بزرگ داشته باشد به فریدونشهر سفر کنند تا رودخانه هایی چون  کاکلستان ، ویلان ، رودبار و دورک را که در طول سال  جاری هستند را ببینند .

          اگر کسی دوست دارد اسکی ، لژ سواری و بازی های زمستانی را روی برف طبیعی تجربه کند به فریدونشهر سفر کند .

          اگر کسی دوست دارد بداند  چگونه 5 قوم مختلف گرجی ، بختیاری ، ترک ، فارس و ارمنی در نهایت صفا و صمیمیت و با کمترین تنشی در کنار هم زندگی می کنند و چرا فریدونشهر  از طرف یونسکو تا مرز دریافت عنوان شهر پاک رفته است به فریدونشهر سفر کند.

–          اگر کسی دوست دارد به بهترین فراورده های طبیعی لبنی دست پیدا کند به فریدونشهر سفر کند .

          اگر کسی دوست دارد بهترین گوشت قرمز را تهیه کند به دلیل داشتن علفزارها و مراتع وحشی مورد چرای دام ها به فریدونشهر سفر کند .فریدونشهر 21 درصد گوشت قرمز استان اصفهان را تامین میکند .

–          اگر کسی دوست دارد به یکی از قطب های اصلی پرورش ماهی های سردابی و قزل آلا که بعضی از ان ها سالیان متمادی مقام اول را در کشور به دست آورده اند دسترسی پیدا کند به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی دوست دارد به شهرستانی سفر کند که متوسط بارندگی سالانه آن به 570 میلیمتر می رسد و حجم ریزش های جوی آن به یک میلیارد و سیصدو بیست میلیون متر مکعب و جمع روان آب های خروجی آن نزدیک به 700 میلیون متر مکعب است به فریدونشهر سفر کند .

–          اگر کسی دوست دارد به شهرستانی سفر کند که دارای تنها روستایی است که انرژی خود را از خورشید تامین می کند و فاقد هرگونه راه دسترسی و مسیر مواصلاتی و محصور میان کوه ها و رودخانه های خروشان هست و دارای جمعیتی بالغ بر 400 نفر می باشد،  به فریدونشهر سفر کند  .

عکس ها و تصاویر شهرستان فریدونشهر در قسمت -فریدونشهر- و -گالری عکس- سایت در دسترس است .

  1. بسمه تعالی
    باعرض سلام خدمت جنابعالی:
    از خواندن مطالب فوق بسیار لذت بردم،خواهشمندم کمی هم درمورد روستاهای فریدونشهر و آداب و رسوم مردم خونگرم آنجا صحبت کنید.
    متشکرم

  2. خیلللللللللللللللللللللللللللللللللللیییی خوووووووووووووووووووووووووووببببببببببببببببببببببببببببببب

Go to TOP