چاپ خبــر

سلفی می گیرم،پس هستم!/سونامی سلفی چگونه به راه افتاد؟

سونامی عکس های سلفی به عنوان یک پدیده نوظهور در مدت زمان اندکی در جامعه شایع شد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیشرفت دنیای دیجیتالی و الکترونیک، تاثیرات بسیاری را بر ساز و کار ارتباطی میان افراد،جامعه و حتی فراتر از یک شهر،منطقه وکشور در وسعتی به تمامی دنیا گذاشته است.

در این میان،تولید و عرضه گوشی های هوشمند چنان تغییر و تحولات شگرفی را در تعاملات اجتماعی ایجاد کرده که شاید در گذشته نه چندان دور قابل تصور نبود.

در این وادی،ثبت و انتشار عکس های سلفی و به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی با استقبال قابل تاملی در جامعه همراه شده است.

ثبت و نگهداری عکس انفرادی،خانوادگی و ضبط لحظات خاطره انگیز،پدیده ای نوظهور نیست و از دیرباز وجود داشته و می توان گفت تمامی افراد کم و بیش چنین تجربه ای را در آلبوم خاطرات خود به عنوان یادگاری از گذشته یا ثبت واقعه ای جدید برای زنده نگه داشتن آن در آینده داشته و دارند.

اما نکته قابل تامل به اشتراک گذاری آن برای عموم افراد و آحاد جامعه است،به تعبیر دیگر چه تغییر و تحولاتی در زیر پوست جامعه ایجاد شده  که در مدت زمان نه چندان طولانی،جامعه ای که با محافظه کاری از به نمایش گذاشتن هویت خود برای عموم افراد دیگر جامعه معذوریت و پرهیز داشت،امروزه بصورت خودجوش به ثبت تصاویر شخصی خویش و نمایش گذاری آن برای صدها،هزاران و شاید میلیون ها نفر مبادرت می ورزد.

نیاز به دیده شدن

فاطمه حق گو، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در تشریح عوامل موثر در شیوع چنین پدیده ای عنوان کرد:نکته قابل توجه در خصوص این پدیده،جوان گرایی بارزی است که در علاقه مندان به ثبت و انتشار عکس های سلفی مشاهده می شود و به عبارت دیگر عمده فعالان این عرصه را نوجوانان و جوانان تشکیل داده اند و افراد میانسال و یا کهنسال تمایل کمتری برای انتشار عکس های سلفی از خود نشان  می دهند.

وی افزود:از نظر بنده عامل اصلی شیوع چنین پدیده ای را باید در تمایل به ((دیده شدن)) از سوی افراد جستجو کرد و به بیان دیگر علاقه جوانان و نوجوانان جامعه ما در عصر کنونی برای دیده شدن فزونی یافته است.

این جامعه شناس وآسیب شناس اجتماعی عنوان کرد:از سوی دیگر می توان گفت جامعه با یک پوست اندازی مواجه شده و تمایل به مشارکت اجتماعی به نحو قابل توجهی در مقایسه با گذشته افزایش یافته است.

حق گو گفت:اگر در گذشته مشارکت عمومی و اجتماعی در فواصل انتخاباتی ظهور و بروز پیدا می کرد که البته حس و عِرق ملی،توجه به سرنوشت و آینده خویش و کشور و شرایط بین المللی حاکم در زمان برگزاری انتخابات در آن دخیل بود اما امروز جامعه و بخصوص نسل جوان از هر فرصتی برای دیده شدن و مشارکت اجتماعی استفاده می کند.

وی افزود:انگیزه  و عاملی دیگر که در تشدید و شیوع این پدیده اثر گذار خواهد بود ناشی از برداشت و احساس درونی برخی از جوانان است که گمان می کنند جامعه استعدادهای آنها را نادیده گرفته و به نوعی با چنین روش هایی خود را از لحاظ روحی و روانی اغنا می کنند تا از قالب احساس انزوای خود انگاشته خویش خارج شوند و خود را در متن جامعه مطرح سازند.

روزنامه خراسان نیز چندی پیش در یادداشتی علت وفور عکس های سلفی را به کم شدن خاطرات ماندگار مرتبط دانست.

یادداشت این نشریه از ایفای نقش عکس های سلفی به عنوان یک زبان و رسانه برای ثبت خاطرات حکایت دارد و در ادامه می افزاید:برای برخی،عکس های سلفی پیروی از یک مد و انجام آنچه که در جامعه مرسوم شده محسوب می شود و عامل دیگر را باید در رشد فردیت در جامعه جستجو کرد.

این کارشناس اجتماعی یادآور شد:شیوع عکس های سلفی به حدی رسیده که به یک عادت در بسیاری از خانواده های ایرانی تبدیل شده و زندگی شخصی آنها را نیز در بر گرفته است،پدیده ای که فی النفسه و به خودی خود بلا اشکال است اما چرایی شیوع چنین پدیده هایی در جامعه ای که تا پیش از این اغلب کاربران علاقه ای به شناخته شدن هویت خویش در فضای مجازی نداشتند و اغلب با تصاویر و عکس های غیر واقعی خود را نشان می دادند اما امروز تلاش بسیاری برای دیده شدن و انتشار هویت خویش می کنند از تحولات قابل تاملی است که از تغییرات عمیق اجتماعی حکایت دارد.

Go to TOP