چاپ خبــر

20 درصد کل صادرات ایران به کشور عراق انجام می شود/سهم اندک ایران از بازارهای عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: در 10 سال گذشته با افزایش حجم صادرات ایران به عراق این رقم از سه درصد به 20 درصد در زمان کنونی رسید.

به گزارش پونه زار و به نقل از خبرگزاری مهر:  محمد رضا زاده پیش از ظهر دوشبه در نخستین میزگرد بررسی موانع صادرات ایران به عراق در سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه  ایران بیشترین طول مرزی را با عراق دارد، اشتراکات مذهبی، فرهنگی و هم زبانی بین مردم این دو کشور زیاد است و عراق نخستین مرجع صادراتی ایران در پنج سال گذشته بوده، افزود: بیشترین نمایشگاه ها را ایران در عراق برگزار می کند و بیشترین حجم جمعیتی استانهای مرزی در عراق با ایران است.

وی ادامه داد: با تمامی آنچه گفته شد جای بسی تامل است که چرا صادرات ایران به عراق حرف نخست را نمی زند و ما سهم کمی از صادرات به این کشور را داریم.

رایزن بازرگانی ایران در عراق اظهار کرد: سیمان، روغن و موتور خودرو در سال گذشته جزء نخستین کالاهای صادراتی ما به عراق بوده اند.

رضازاده در توصیه ای به تجار ایرانی تصریح کرد: تجار باید از بازار عراق شناخت کافی داشته باشند، پیش از هر چیز بازار را از نزدیک ببینند و شناخت پیدا کنند، نوع و حوزه فعالیت خود و منطقه را مشخص کنند و تبلیغات و شرکت در نمایشگاه ها و هیاتهای اعزامی به عراق را در برنامه داشته باشند.

وی یادآور شد: تجار باید حجم تواناییهای خود را با آنچه وعده می دهند مطابقت دهند، آنان باید ارتباط خود را با مناطق و اتحادیه های صنعتی، کشاورزی و بازرگانی استانی حفظ کنند.

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: نمایشگاه بغداد که سازمان منطقه آزاد اروند نیز در آن حضور پیدا می کند بهترین فرصت برای تجار ایرانی و عراقی برای ارائه توانمندیهای خود است.

رضا زاده افزود: برای شرکتهایی که مایل به حضور در این نمایشگاه را دارند از سوی شرکت سهامی نمایشگاه ها 40 درصد به صورت یارانه پرداخت می شود ضمن آنکه سازمان منطقه آزاد اروند نیز 50 درصد از سهم شرکتها را پرداخت می کند.

به گفته وی به ازای هر متر غرفه که توسط تجار در نمایشگاه بغداد گرفته می شود شرکت سهامی نمایشگاه ها 20 کیلوگرم بار را به صورت رایگان حمل می کند.

رایزن بازرگانی ایران در عراق در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: هیچ اثری از نا امنی در آن منطقه نیست و ما از تمامی تجار ،بازرگانان و صنعتگران برای شرکت در این نمایشگاه دعوت می کنیم.

Go to TOP