چاپ خبــر

بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان

نشریه فوربس در جدیدترین گزارش خود در سال 2016 بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان را که سهام آنها در بازار سهام معامله می‌شود، براساس میزان تولید معرفی کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، نشریه فوربس در یکی از گزارشات خود در سال 2016 بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان را که سهام آنها در بازار سهام معامله می‌شود، براساس میزان تولید معرفی کرده است. در این گزارش شرکت‌های روسی در صدر فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان قرار دارند. به گزارش وب‌سایت فوربس بر اساس آمار منتشر شده از تولید، روسیه نسبت به دیگر مناطق بیشترین تولید نفت را داشته است. این کشور برای دهه‌ها یک تولیدکننده عمده نفت و گاز بوده است.

در فهرست 25 شرکت بزرگ نفت و گاز جهان، هفت شرکت آمریکایی هستند. به این ترتیب در این فهرست آمریکا بیشترین شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان را به خود اختصاص داده است. در این فهرست شرکت آمریکایی اکسون موبیل در جایگاه سومین شرکت بزرگ تولیدکننده نفت و گاز جهان قرار گرفته است.

احتمالا بسیاری از مردم نمی‌دانند چین درمیان 5 تولیدکننده بزرگ نفت جهان قرار دارد. اما شرکت پترو چاینا که سهام آن در سال 2007 در بازار سهام عرضه شد، به اندازه اکسون موبیل نفت تولید می‌کند و یکی از سه شرکت چینی است که در فهرست 25 شرکت بزرگ نفت و گاز جهان قرار گرفته است.

کشورهای اروپایی نیز در این فهرست حضور پررنگی دارند به‌طوری که از شش شرکت عمده، مقر چهار شرکت در اروپاست. شرکت بریتیش پترولیوم(بی‌پی) بزرگ‌ترین شرکت این گروه است و به‌رغم سرمایه‌گذاری منفی از زمان انفجار سکوی نفتی دیپ‌واتر هاریزون، در فهرست فوربس در جایگاه پنجم قرار گرفته است. برای تدوین این فهرست از آمار اطلاعات بازار جهانی استاندارد‌اند پورز که 2367 شرکت را در بخش انرژی تحت پوشش قرار می‌دهد و همچنین آمار بازارهای سهام سراسر جهان استفاده شده است. ارقام تولید بر اساس معادل بشکه نفت(BOE) ارائه شده است. این واحد انرژی حجم انرژی نفت، گاز مایع طبیعی و گاز مایع هر شرکت را به معادل یک بشکه نفت تبدیل می‌کند. برای مثال در مورد گاز طبیعی حدود 6 هزار فوت مکعب، انرژی‌ای معادل یک بشکه نفت دارد. در این فهرست همچنین ارزش سرمایه‌گذاری هر شرکت ارائه شده است. فهرست کامل 25 شرکت بزرگ نفت و گاز جهان به این قرار است:

1- گازپروم: این شرکت با تولید معادل 38/ 8 میلیون بشکه نفت در روز بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده انرژی است که سهام آن در بازارسهام عرضه می‌شود. گازپروم عمدتا به دلیل تولید گاز طبیعی مشهور است و نزدیک به 13 درصد از کل گاز جهان را تولید می‌کند. این شرکت به‌جز آمریکا بیش از هر کشور دیگری گاز طبیعی تولید می‌کند در شرایطی که گازپروم 86 درصد گاز طبیعی تولید می‌کند، شرکت تابعه آن یعنی گازپروم نفت، بازوی تولیدکننده نفت این شرکت است. ارزش سرمایه‌گذاری گازپروم 3/ 84 میلیارد دلار است.

2- روسنفت: این شرکت بزرگ‌ترین شرکت نفتی است که سهام آن در بازار سهام معامله می‌شود. آماری که به تازگی توسط روسنفت منتشر شده است نشان می‌دهد تولید این شرکت معادل 07/ 5 میلیون بشکه نفت در روز است که از این میزان 81 درصد نفت است. روسنفت 40 درصد از نفت روسیه را تولید می‌کند که به‌جز آمریکا و عربستان سعودی، از هر کشور دیگری بیشتر است. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 5/ 72 میلیارد دلار است.

3- اکسون موبیل: این شرکت معادل 10/ 4 میلیون بشکه نفت در روز تولید دارد که از دو غول روسی صدر فهرست کمتر است، اما ارزش سرمایه‌گذاری اکسون موبیل که 390 میلیارد دلار است، بالاترین میزان در فهرست فوربس است. این شرکت موفق شد سال گذشته تولید نفت خود را نزدیک به 13 درصد افزایش دهد، اما کاهش قیمت نفت و گاز موجب شد این شرکت برآورد خود را از نقدینگی حاصل از نفت و گاز کاهش دهد و از 208 میلیارد دلار در سال 2014 به 78 میلیارد دلار در سال 2015 برساند.

4- پتروچاینا: تولید پتروچاینا تقریبا برابر با تولید اکسون موبیل و معادل 07/ 4 میلیون بشکه نفت در روز است. این شرکت شاخه شرکت ملی نفت چین است که سهام آن در بازار سهام عرضه می‌شود. ارزش سرمایه‌گذاری پتروچاینا 303 میلیارد دلار است و از این لحاظ بعد از اکسون موبیل در جایگاه دوم قرار دارد.

5- بریتیش پترولیوم: این شرکت بزرگ‌ترین شرکت اروپایی با تولید معادل 24/ 3 میلیون بشکه نفت در روز است، اما این شرکت در سال 2015 با زیان خالص 5/ 6 میلیارد دلاری رو به رو شد که بزرگ‌ترین زیان در سه دهه گذشته بود. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 121 میلیارد دلار است. پیش از واقعه انفجار سکوی نفتی دیپ‌واتر هاریزون در خلیج مکزیک در سال 2010، ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 200 میلیارد دلار بود.

6- رویال داچ شل: تولید این شرکت در سال 2015 معادل 95/ 2 میلیون بشکه نفت در روز بود. در این سال میزان ذخایر نفت این شرکت تا 5/ 13 درصد و میزان ذخایر گاز طبیعی تا 7 درصد کاهش یافت. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 216 میلیارد دلار است و از این نظر در جایگاه سوم فهرست فوربس قرار دارد.

7- شورون: تولید شورون در سال 2015 معادل 62/ 2 میلیون بشکه نفت در روز بود که از این میزان 67 درصد مربوط به تولید نفت بود. این شرکت موفق شد تولید را نسبت به سال 2014 تا 2 درصد افزایش دهد. ارزش سرمایه‌گذاری شورون 207 میلیارد دلار است.

8- پتروبراس: این شرکت برزیلی در سال 2015، معادل 55/ 2 میلیون بشکه نفت در روز تولید داشت. تولید این شرکت نسبت به سال 2014 با رشد 4 درصدی رو به رو شد. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 132 میلیارد دلار است.

9- لوک اویل: لوک اویل سومین شرکت روسی در فهرست فوربس است. تولید این شرکت معادل 40/ 2 میلیون بشکه نفت در روز است. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 36 میلیارد دلار است.

10- توتال: تولید این شرکت در سال 2015 معادل 35/ 2 میلیون بشکه نفت در روز بود. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 136 میلیارد دلار است.

11- استات‌اویل: این شرکت نروژی معادل 81/ 1 میلیون بشکه نفت در روز تولید داشته است و ارزش سرمایه‌گذاری آن 63 میلیارد دلار است.

12- انی: در سال 2015 تولید این شرکت ایتالیایی معادل 69/ 1 میلیون بشکه نفت در روز بود و ارزش سرمایه‌گذاری آن 74 میلیارد دلار است.

13- کونوکو فیلیپس: این شرکت آمریکایی در زمینه اکتشاف و تولید بزرگ‌ترین شرکت جهان است. تولید این شرکت معادل 59/ 1 میلیون بشکه نفت در روز بود و ارزش سرمایه‌گذاری آن 72 میلیون دلار است.

14- سورگوت نفته‌گس: این شرکت که مقر آن در سیبری است، در سال 2015 معادل 49/ 1 میلیون بشکه نفت در روز تولید داشت و ارزش سرمایه‌گذاری 5/ 8 میلیارد دلار است.

15- شرکت ملی نفت فلات قاره چین(CNOOC): این شرکت بزرگ‌ترین شرکت نفت و گاز فراساحلی چین است که تولید آن معادل 36/ 1 میلیون بشکه نفت در روز است. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 61 میلیارد دلار است.

16- شرکت‌ ساینوپک: تولید این شرکت چینی معادل 32/ 1 میلیون بشکه نفت در روز و ارزش سرمایه‌گذاری آن 130 میلیارد دلار است.

17- نفت و گاز طبیعی: این شرکت بزرگ‌ترین شرکت اکتشاف و تولید نفت هندوستان است و تولید آن معادل 07/ 1 میلیون بشکه نفت در روز است. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 23 میلیارد دلار است.

18- آنادارکو: این شرکت آمریکایی معادل 840 هزار بشکه نفت در روز تولید دارد و ارزش سرمایه‌گذاری آن 43 میلیارد دلار است.

19- منابع طبیعی کانادا: تولید این شرکت معادل 790 هزار بشکه نفت در روز است و ارزش سرمایه‌گذاری آن 40 میلیارد دلار است.

20- دوان انرژی: این شرکت نیز آمریکایی است و روزانه معادل 680 هزار بشکه نفت تولید دارد. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 29 میلیارد دلار است.

21- اکوپترول: این شرکت بزرگ‌ترین شرکت نفت و گاز کلمبیاست که تولید آن معادل 67 میلیون بشکه نفت در روز است. ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 33 میلیارد دلار است.

22- اکسیدنتال پترولیوم: این شرکت آمریکایی معادل 650 هزار بشکه نفت در روز تولید دارد و ارزش سرمایه‌گذاری آن 58 میلیارد دلار است.

23- سانکور انرژی: این شرکت کانادایی معادل 580 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند و ارزش سرمایه‌گذاری آن 50 میلیارد دلار است.

24- ایی‌او‌جی ریسورس: تولید این شرکت آمریکایی معادل 57/ 0 میلیون بشکه نفت در روز است و ارزش سرمایه‌گذاری آن 47 میلیارد دلار است.

25- رپسول: این شرکت اسپانیایی معادل 560 هزار بشکه نفت در روز تولید دارد و ارزش سرمایه‌گذاری آن 33 میلیارد دلار است.

  1. شهروند گفت:

    بزرگترین شرکت نفتی جهان شرکت آرامکو هستش.شرکت نفتی که متعلق به سعودی هاست.با درآمد سالانه 478 میلیارد دلار.فکر کنم تو این لیستی که منتشر شده پنج تا شرکت اولو که با هم جمع کنی ارزش کلشون (تازه اونم نه درآمد سالانشون) به آرامکو میرسه.
    منبع: دhttp://www.worldatlas.com/articles/biggest-oil-companies-in-the-world.htmlد

Go to TOP