چاپ خبــر

450 زنی که در ظهور امام زمان(عج) نقش دارند

در این گزارش به بیان احادیث و روایات در خصوص رجعت زنان هنگام ظهور حضرت حجت(عج) و نقش آنان در حکومت مهدوی می‌پردازیم.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از دلایلی که حضرت محمد(ص) در سالهای سخت صدر اسلام توانست این دین الهی را ترویج دهد، حضور بانویی همچون خدیجه(س) به عنوان زن با صلابت و شکوه در کنار ایشان بود و این امر نشان می‌دهد که اسلام و رسولش چقدر به جایگاه مهم زن واقف هستند.
جلوتر که می‌آییم، باز هم این حضور عمیق‌تر می‌شود. بانوی با کرامتی همچون فاطمه(س) که آنگونه از امامت علی(ع) حمایت کرد و اولین شهید راه ولایت شد و زینب(س) که طلایه‌دار کاروان اسرای بال و پر شکسته آل‌الله بود.
نقل شده است که در زمان ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) زنان نقش پررنگی در حنگ ها داشته اند. «ام‌الفضل» دختر حارث از یاران علی(ع) بود و در مکه زندگی می‌کرد. وی اطلاعات مربوط به تجهیز لشکر «ناکثین»  را بدست آورد و مردی به نام ظفر را اجیر کرد تا امیرالمؤمنین(ع) را از توطئه طلحه و زبیر و عایشه آگاه سازد.
 اینها همه نمونه‌های حضور زنان درجامعه اسلامی است و به حق که در هیچ مکتب و گرایشی مانند اسلام، مقام بانوان اینگونه مورد حمایت قرار نگرفته است.
زنان در زمان غیبت صغری حضرت مهدی(عج) چه جایگاهی داشتند؟ آنچه از گفتگوی احمد ابن ابراهیم به حکیمه دختر امام جواد(ع) برمی‌آید، پس از گذشت دو سال از رحلت امام حسن عسگری(ع) همچنان بسیاری از کارها بدست مادر بزرگوار امام یازدهم انجام می‌شد که البته به اذن و اجازه حضرت حجت(عج) بود اما در مورد حضور زنان در قیام مهدوی و عصر ظهور چند دسته روایت وجود دارد که به آنها می‌پردازیم:
1. روایاتی که بیانگر حضور 50 زن در بین یاران امام زمان(عج) است. امام باقر(ع) می‌فرماید:«به خدا قسم 313 نفر می‌آیند که 50 نفر آنها زن هستند.»
و درجای دیگر امام باقر(ع) می‌فرماید:«در زمان حکومت مهدی(عج) به همه مردم حکمت و علم بیاموزند تا آنچه که زنان در خانه‌‌ها، با کتاب خدا و سنت پیامبر، قضاوت کنند».
در روایات نقل شده 313 نفر دستیاران حضرت حجت(عج) در زمان ظهور هستند که از جانب ایشان سنگینی بار حکومت را بر دوش می‌کشند و آنان برترین قاضیان، حاکمان و فقیهان در دین هستند.
همین موضوع نشان می‌دهد که اسلام در هر شرایطی به زنان با عزم و اراده راسخ اطمینان دارد و آنان را در مسائل بسیار مهم همچون بنای حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) دخیل قرار می‌دهد.
2. روایتی که 400 زن آسمانی را در حکومت مهدوی بازگو می‌کند. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند:«عیسی‌بن مریم(ع) همراه با 800 مرد و 400 زن از بهترین و شایسته‌ترین افراد روی زمین فرود خواهد آمد.» و به طور حتم این زنان، از پاکان دوران خود بوده‌اند که به این سعادت نایل می‌شوند.
3. از امام صادق(ع) روایت است که در زمان ظهور 13 زن رجعت می‌کنند که در میان آنها سمیه مادر عمار یاسر نیز دیده می‌شود و مشخصه بارز این زنان صبر و استقامت آنها در برابر سختی کفار و دشمنان اسلام بوده است.
تمام مطالب گفته شده این موضوع را بیان می کند که تفکر اسلام ناب، گرامی‌داشتن زن در جامعه و ارج نهادن به جایگاه متعال اوست.
حجت الاسلام و المسلمین حسن کمالی، کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره نقش زنان درحکومت حضرت مهدی(عج) اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های حکومت امام دوازدهم شیعیان، جهانی بودن آن است و تنها حکومت واحد جهانی بعد از پیغمبر حکومت امام زمان(عج) است. ایشان در حکومت خود مسلما آمال و آرزوهای تمام انبیا را جامه عمل می‌پوشانند و به طور حتم در این جامعه حقوق و شخصیت زنان هم‌سان مردان است و حتی آنان در بخش‌هایی نقش رهبری نیز دارند.
وی خاطرنشان کرد: همان‌طور در زمان رسول خدا(ص)، ایشان به زنان هویتی جدید و والا دادند، حکومت حضرت مهدی(عج) نیز همین‌طور خواهد بود.
Go to TOP