چاپ خبــر

علل بیشتر دعواهای شما با همسرتان چیست؟

با هم به این نتیجه برسید که در خانواده شما چه نوع شرایطی حاکم است، آیا همه مخارج خانه را باید شوهر بپردازد یا شما از آن زوج‌هایی هستید که هزینه‌ها را نصف نصف می‌کنید؟

با همسرتان بیشتر از همه به چه دلیل دعوا می‌کنید؟

الف- مسائل مالی

ب- اختلافات خانوادگی

ج- مشکلات زناشویی

اگر پاسخ شما گزینه الف است، همین‌جا به شما می‌گوییم که بیشتر مراقب زندگی مشترک‌تان باشید چون تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌هایی که مدام بر سر مسائل مالی باهم بگو مگو و دعوا می‌کنند بیشتر از سایرین در معرض طلاق و جدایی قرار دارند. پس این موضوع را جدی بگیرید و با کمک چند توصیه زندگی مشترک‌تان را از همین امروز نجات دهید.

*حرف بزنید

صحبت در مورد پول و مسائل مالی مثل خیلی از موضوعات سیاسی و غیر سیاسی با «مذاکره» حل می‌شود. پس در اولین گام به جای دعوا و مشاجره، لحن صحبت‌تان را تغییر دهید و فکر کنید پای میز مذاکره نشسته‌اید و می‌خواهید مثلا با یک مشتری بر سر مسائل مالی به توافق برسید. در این صورت بعد از چند جلسه می‌فهمید که ریشه مشکلات کجاست و البته همسرتان هم احتمالا می‌فهمد که از چه چیزی عمیقا ناراحت هستید و در نتیجه به چه علت آزردگی‌تان را با خشم و غضب نشان می‌دهید.

نتایج یک تحقیق که توسط پژوهشگران انگلیسی در مورد ارتباط طلاق با مسائل مالی انجام شد، نشان می‌دهد که برای حل و فصل این مشکلات زمان زیادی مورد نیاز است و زوج‌ها به این سادگی‌ها هم به توافق نمی‌رسند. وقتی پای بحث و جدل به میان می‌آید، بعضی از زوج‌ها از الفاظ نامناسبی استفاده می‌کنند و همدیگر را با کلمات ناشایستی مورد خطاب قرار می‌دهند؛ در نتیجه احترام دوطرف از بین می‌رود. در این شرایط بعضی از زن و شوهرها طوری پل‌های ارتباطی‌شان را خراب می‌کنند که جای هیچ جبرانی باقی نمی‌ماند.

به گفته روانشناسان مشکلات مالی می‌تواند از همان روزهای اول ازدواج یا حتی در دوران نامزدی پیش بیاید و جرقه‌های بگومگو از همان زمان شکل گیرد. در واقع یکی از شاخصه‌های تفاهم در زندگی زناشویی این است که زوج‌ها بتوانند بر سر موضوعات مالی به تفاهم برسند و چارچوب‌هایی را برای خودشان تعیین کنند.

*پول همه زندگی نیست

مدام به این فکر نکنید که چطور می‌توانید درآمد بیشتری داشته باشید. این موضوع حال شما را بد می‌کند و اگر تمام فکر و ذهنتان پول باشد، از جنبه‌های دیگر زندگی دور می‌مانید و این استرس بیش از حد، زندگی مشترک شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس آرامش داشته باشید و بدانید پول برای رفاه و آسایش بیشتر لازم است اما نباید خوشی‌های دیگر زندگی‌تان را برای درآمد بیشتر فدا کنید. اگر همسرتان چنین رفتاری دارد این مشکل زندگی‌تان باید بررسی شود.

*این تمرینات را انجام دهید

بودجه خانواده را بار دیگر باهم بررسی کنید. صادقانه در مورد نوع خرج کردن، پس‌انداز و پرداخت‌های خودتان قضاوت داشته باشید. با هم به این نتیجه برسید که در خانواده شما چه نوع شرایطی حاکم است و چطور می‌توانید آن را بهبود ببخشید. آیا همه مخارج خانه را باید شوهر بپردازد؟ یا شما از آن زوج‌هایی هستید که همه هزینه‌ها را نصف نصف می‌کنید؟

*برنامه‌ای در نظر بگیرید

برای زندگی مشترک‌تان یک برنامه مالی در نظر بگیرید و سعی کنید به آن وفادار بمانید. می‌توانید موارد این برنامه را روی کاغذ بیاورید و هر چند وقت یک‌بار آن را مرور کنید. از همسرتان بخواهید که به این برنامه وفادار باشد و شما هم با تمام وجود برای رسیدن به اهداف مالی‌تان تلاش کنید. اگر می‌بینید که جایی از برنامه نیاز به بازنگری دارد، با نظر همسرتان آن را تغییر دهید.

*فقط به خاطر پول!

به نقش خودتان توجه داشته باشید

آیا فردی ولخرج هستید یا پس‌انداز کردن در خون شماست؟ درباره آنچه فکر می‌کنید با همسرتان حرف بزنید. اگر نسبت به همسرتان رفتار متفاوتی دارید (مثلا شما اهل پس‌انداز کردن هستید و او ولخرجی می‌کند) به او بگویید که این موضوع حس خوبی را در شما ایجاد نمی‌کند اما به این فکر کنید که هر کدام از این ویژگی‌ها در زندگی شما چه نقشی دارد و چطور می‌توانید در این زمینه به تعادل برسید.

*کمک بخواهید

اگر نمی‌توانید بر سر مسائل مالی به توافق برسید و جنگ و دعواها همچنان ادامه دارد، نزد مشاور بروید تا به کمک او بتوانید اختلافات‌‌تان را حل و فصل کنید.

منبع: تابناک

Go to TOP