چاپ خبــر
شهید دستوری:

هرکس بتواند خود را از ریاکاری برهاند و برای خدا خالص کند بهترین کار را انجام داده است

مهمترین خصلت این شهید، خدایی شدن و جذابیت معنوی بود که در اثر تقید به دین در وی به وجود آمده بود.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، شهید علیرضا دستوری فرزند حسین، پنجم فروردین ماه ۱۳۴۲ در فریدونشهر دیده به جهان گشود. در زمان کودکی پدر خود را از دست داد و با وجود مشکلات زیاد در زندگی موفق شد مدرک دیپلم خود را در رشته علوم تجربی اخذ کند.

در طول این مدت از حضور در صحنه های انقلاب اسلامی همچون حضور در نماز جمعه، مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی، شرکت در راهپیمایی های انقلاب و توزیع اعلامیه های حضرت امام(ره) غافل نبود و در تاریخ ۱۵/۷/۱۳۶۲ به عنوان نیروی پاسدار به همراه لشکر ۱۴ امام حسین(ع) به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد.

وی بعد از سه ماه جهاد فی سبیل الله در تاریخ ۲۳/۱۱/۱۳۶۲ در اثر اصابت ترکش در منطقه پنجوین به جرگه شاهدان پیوست.

شهید دستوری صبور و باخلاق و نسبت به ظواهر فریبنده دنیا بی اعتنا بود؛ دائم در فکر خدا و روز قیامت به سر می برد و این تفکر چنان در او اثر گذاشته بود که چهره و افعال او معنویت خاصی به خود گرفته و جذبه خاصی به وی بخشیده بود. وی در برخوردهای اجتماعی قلوب مردم را به خود جذب می کرد. نسبت به مسائل مذهبی مقید بود و در مراسمات ائمه(ع) با عشق و علاقه شرکت می کرد.

 

وصیت نامه شهید

با حمد وستایش خداوند قادر و متعال و آنکس که می‌میراند و زنده می‌کند و آگاه از پنهان و آشکار است.

تنزیل الکتاب من الله العزیز الحکیم انا انزلنا الیک الکتاب بالحق فاعبدالله مخلصاً له الدین الا الله الدین الخالص و الذین و اتخذوا …

آیات ۱، ۲ و ۳ از سوره مبارکه زمر

این کتاب از جانب خدای مقتدر حکیم بر محمد نازل گردیده ما این کتاب را بر تو به حق فرستادیم پس خدای را پرستش کن و دین را برای او خالص گردان ( و دل از غیر خدا بگردان ) آگاه باشید که دین خالص برای خداست و اما آنانکه غیر خدا را به دوستی و پرستش بر گرفتند و گفتند ما آن بتان را نمی پرستیم مگر برای این که ما را به درگاه خدا خوب نزدیک کنند و البته خدا این را نخواهند پذیرفت و میان آنها در آنچه با حق خلاف کنند حکم خواهد کرد که خدا هرگز آن را که بسیار کافر نعمت و دروغ گوست نخواهد پذیرفت .

برادران عزیز : هر چند که احتیاج به وصیت نیست ولی لازم دیدم در آخرین لحظات به عنوان آخرین چیزی که می خواستم با شما در میان بگذارم بدین وسیله باشد .

برادران عزیز بر اساس دستور قرآن کریم که به ما دستور می دهد دین خود را برای خدا خالص گردانید و از ریا و ریا کاری بپرهیزید که این شرک است و هرکس تواند خود را از این برهاند به نظر من بزرگترین کار خوب را در زندگیش انجام داده است و این قدمی است که بتواند نفس عماره خود را سرکوب کند و از آن رهایی یابد و با رها شدن از آن دیگر هیچ مشکلی برای او نخواهد بود و به راحتی می تواند تمام مسائل مادی و معنوی خود را که در زندگی پیش می آید برای خود حل کند و برای او مشکلی وجود نخواهد داشت که آن مانع از پرداختن انسان به معنویات و پیوستن به خدا باشد و پیوستن به خدا و شهادت در راه خدا برای مومن از هر چیز بهتر و بالاتر است .

برادان بر اساس آیه قرآن کریم با کفار جنگ وقتال کنید و این چیزی است که خداوند این عالم که همه چیز تحت اختیار اوست از شما خواسته است و در این مبارزه و جنگ با کفار عضو هیچ دسته و گروه قرار نگیرید مگر حزب الله ،که حزب الله پیروز است و خدا یاری دهنده آن و روح الله رهبر و امام آن است برادران و خواهران وای امت شهید پرور و ای امت حزب الله از رهبر کبیر انقلاب اطاعت کنید و او را دعا کنید و همیشه دعایتان این باشد که : خدایا خدایا تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار  باز ای ملت ایران و امت حزب الله متذکر می‌شوم که اطاعت از امر امام و رهبر امری واجب است قرآن کریم می فرماید : ولا تقولوا لمن یقتل فی سبیل لله اموات بل احیاء و لکن لا تشعرون و لنبلونکم بشیء من الخوف و لجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین

آیات ۱۵۴- ۱۵۵ از سوره مبارکه بقره

((نگویید آنان که کشته شده اند در راه خدا مردگان اند بلکه زنده گان اند ولیکن شما نمی دانید و هر آئینه بیازماییم شما را به چیزی از ترس و گرسنگی و کاهشی از جان‌ها و میوه‌ها و مژده ده به صبر کنندگان ))

 

برادران جهاد کنید بکشید کافران را و کشته شوید در راه خدا که زنده اید ولی زندگان از نظر مادی این را نمی توانند درک کنند و نخواهند کرد چون کسی که در لجن مادیات خود را فرو برده است دیگر فرصت ندارد که در مورد این چیز ها فکر کند و خدا می آزماید شما را هر لحظه و هر روز و هر وقت و ساعت . خوشا به حال کسی که از این امتحان سربلند قبول شود نزد خدا است .

ولی شما مادرم خواهرانم وبرادران عزیزم بدانید که مرگ از جانب خدا دیر یا زود فرا می رسد و در این دنیا کسی نیست جز خود خالق که ما را آفریده است خدای بزرگ که می‌میراند و زنده می‌کند و همه چیز به امر و اراده اوست و در آیه ذکر شده قرآن کریم می ‌فرماید که ما هر لحظه شما را به چیزی آزمایش می کنیم و می‌فرماید که با میوه‌ها شما را می‌آزماییم شاید این ثمره معنی بدهد و ثمره همان مایه عمر شما یعنی یک جوانی باشد که یک عمر زحمت کشیده‌اید و او را بزرگ کرده‌اید و یا چیزی مثل همین.

مادر عزیزم و خواهرانم و برادرانم امیدوارم مرا ببخشید از این که نتوانستم در این مدت که با شما بودم آنچه را که حق شما بود ادا کنم و من خودم می‌دانم که شما از دست من بسیاری مواقع ناراحت می شدید امید وارم که مرا ببخشید و حقی را که نسبت به شما داشتم حلال کنید .

مادرم و برادران وخواهران مرا ببخشید که وقت آمدن نتوانستم از بعضی از شما خداحافظی کنم و موفق به دیدن شما به علت کمی وقت نشدم انشاءالله در آخرت همدیگر را ملاقات خواهیم کرد .

در پایان خداحافظی با شما و تمام افراد خانواده‌مان به عنوان آخرین بار پیام من این است که قدر این امام و نائب بر حق‌حضرت مهدی‌(عج) را بدانید و به نظر من اطاعت از او امری واجب است و هیچ راهی جز راه الله و هیچ حزبی جز حزب الله و شهادت در راه خدا و علی گونه شدن را نپذیرید و امید‌وارم در این دنیای فانی و زود گذر راهی جز این انتخاب نکنید.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

ششم جمادی الاول سال هزار و چهارصد و ده هجری قمری

برابر با یازده اسفند هزار و سیصد و شصت هجری شمسی

علیرضا دستور ۱۱/۱۲/۱۳۶۰

 1. روحش شاد و راهش پر رهرو باد . شادی روحش صلوات..

 2. جدیدی گفت:

  شهید دستوری ازشهدای شاخص شهرستان فریدونشهربود روحش شادویادش گرامی وراهش پررهروباد.انشاءالله.

 3. روحش شاد و راهش پر رهرو باد……

 4. یکی از افتخارات بنده این بوده و هست که شهید دستوری بچه محل ما بود. همیشه لبخند بر لب داشت. یادم نمی آید او را عصبانی دیده باشم. یک خاطره هم دارم که شنیدنی است. شب عید که بچه ها می روند و از پشت بام ها قوطی آویزان می کنند برای گرفتن هدیه و خوراکی ، من هم در دوران کودکی ام همراه با چندتا از بچه ها رفته بودم پشت بام خانه ی شهید دستوری. ( آن وقت ها خانواده های مذهبی با این رسم مخالف بودند، الان را نمی دانم )خوب چون خانواده ی ایشان هم مذهبی و مقید بودند دست دست می کردیم که قوطی ها را بفرستیم پایین یا نه که متوجه شدیم یکی دارد می آید بالای بام. همه فرار کردند و من جا ماندم. شهید دستوری بود. من ترسیده بودم که الان است که دعوایم کند. در عین ناباوری من جلو آمد و با همان لبخند همیشکی گفت فلانی تویی؟ گفتم بله. گفت چرا پس قوطی ات را خانه ی ما آویزان نمی کنی؟ نمی توانستم چیزی بگویم. گفت بده من قوطی را… قوطی را از دستم گرفت و آویزان کرد توی حیاط خانه شان و سر و صدایش را درآورد. با سر و صدای قوطی فلزی برادر شهید آمد توی حیاط و صدا زد دست از این کارها بردارید و چند جمله ی دیگر که یادم نیست. اما شهید دستوری همچنان قوطی را به دیوار و ستون های ایوان می زد. برادر ایشان بیشتر عصبانی شد و گفت الان میام پشت بام و حسابتون را می رسم. شهید دستوری هم در حالی که می خندید قوطی را بالا کشید و داد دستم و گفت ای داد بی داد اوضاع خرابه بیا قوطی ات را بگیر و بدو تا نیومده … بعدها فکر کردم که شهید دستوری فقط می خواست دل مرا شاد کرده باشد و چون از ترسم آگاه شد به جای من تلاش کرد هدیه ای برایم از خانواده اش بگیرد… همیشه با ذکر این خاطره بغض می کنم… روحش شاد و راهش پر رهرو… انشاالله در روز قیامت ما را هم شفاعت کند. عکس ایشان همیشه توی گوشی همراه من هست … شادی روح شهیدان صلوات .

 5. نه تنها عکس این شهید عزیز از عکسهای ماندگار دوران دفاع شد . بلکه اخلاق حسنه ی ایشان نیز برای ما ماندگار شد . تمامی شهیدان بزرگوار شهرستانمان که می شناختیم واقعا با اخلاق و کار درست بودند . روح همه این عزیزان شاد

 6. جا دارد از سپاه حوزه علمیه و فرمانداری تشکر کنم که همه روزه میبینند که شهیددستوری پشت پرچم مخفی شده و هیچ کس کاری انجام نمی دهد تندیس شهید روبروی حوزه علمیه همه فقط ادعا

 7. سلام ودرودخدابه روان پاک شهدا بخصوص شهیدوالامقام دستوری عزیز.ازیادم نمیرود هنگامی که این شهید عزیز مجروح شد ترکش به کمروآسیب دیدن نخاع وقطع پا دربیمارستان عیسی بن مریم بستری بود شب خواب دیدم گفت چرا نمیای بدیدنم صبح مرخصی گرفتم رفتم بیمارستان عیادت وبرگشتم یک روز بعد روح پاک ایشان پرکشید وبدیدار حق شتافت روحش شادوراهش پررهروباد.درقلبم جادارد.بگذار بگویم شهید دستوری دربین همشهریان مظوم بودند .

 8. همرزم گفت:

  باسلام
  تصویر شهید دستوری درزمان شهادتش تصویر برجسته روزنامه هاومجلات درسراسر کشوربود ولی افسوس که مادرشهرشهید دستوری کوچه بن بستی به نامش داریم که اگرازهرشهروندی بپرسی نمی داند که کجاست.به پاس این شهید عزیز شایسته است خیابانی رابه این نام وتندیسی به نام وی داشته باشیم. انشاءالله.

 9. سلام برشما دوست عزیز باشما موافق هستم این را باید ازشورای شهرپرسید؟

 10. ناشناس گفت:

  آقای یسلیای اینقدر باحوزه بدنباش وسوءظن نداشته باش اگه شهید دستوری پشت پرچم پنهان شده وماچیزی نمیگیم چون شهدا همه برای اعتلای همین پرچم رفته اند حالا شما مشکل با حوزه داری ازیه راه دیگه وارد شو یانه غریبه که نیستی پاشو یه سری بیا حوزه حضرت ولیعصر سلام الله علیه وبه ما عیوبمون راهدیه بده ما خوشحال میشیم خدانگهدارتون باشه

 11. حسن اصلانی گفت:

  شهدا یاد وخاطراتشان زنده هستن برای سرافرازی خون شهدا تمام تلاشمان را میکنیم…روح پر نور شهید دستوری شاد

Go to TOP