چاپ خبــر
در آستانه ورود به سومین ماه بهار؛

قابل توجه مسئولین؛ بخاری‌های فریدونشهر امروز خاموش شدند

مردم فریدونشهر بعد از 8 ماه وسایل گرمایشی خود را خاموش کردند. وسایل گرمایشی که در چند شهر و روستا با گاز شهری می سوزد و در دیگر نقاط شهرستان عمدتا با چوب جنگل هایی است که قرار است ریه تنفسی استان اصفهان باشد. کمی توجه مسئولین شرکت گاز به این شهرستان در نرخ گازبها و گازرسانی به روستاها علاوه بر کم کردن محرومیت این شهرستان، کمک بزرگی است در حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از مهاجرت به کلان شهرها.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، در حالی وارد سومین ماه بهار شدیم که این هفته مردم فریدونشهر بخاری های گازی خود را خاموش کردند. البته مردم شهرهای فریدونشهر و برف انبار و چند روستای نزدیک؛ باقی روستاها که کلا از نعمت گاز محرومند.

البته خیال مسئولین راحت باشد و لازم نیست همانند دیگر مناطق کشور نگران افزایش مصرف برق در فریدونشهر همزمان با گرم شدن هوا باشند چرا که فریدونشهر در بهار و تابسان این قدر خنک هست که اگر نیاز به روشن کردن بخاری پیش نیاید، نیازی به روشن کردن کولرهای پرمصرف آبی و گازی نخواهد بود. با چرخی در این شهرستان خواهید دید در منازل فریدونشهر نه کولری قرار دارد و نه حتی در ساخت آن ها کانال کولر در نظر گرفته شده است.

BarfRoobi001

بخاری های فریدونشهر در حالی در آستانه سومین ماه سال خاموش شد که از 8 ماه پیش روشن شده و تاکنون مرتب در حال سوزاندن گاز و گرم کردن منازل بودند. این مسأله البته جدید نبوده و بخشی از زندگی هر ساله مردم بام ایران است. مسأله ای تکراری که در معرض غفلت مسئولین واقع شده است.

در ضمن لازم به ذکر است در حالی که شهرها و چند روستای برخوردار این شهرستان از نعمت گاز شهری در مدت این 8 ماه و بلکه بیشتر در حال سوزاندن گاز شهری برای گرم شدن هستند، در مناطقی که از این نعمت برخوردار نیستند مردم به شیوه ای دیگر خود را گرم می کنند. آن ها مجبورند غالبا برای گرم کردن خود از چوب درختان جنگل ها استفاده کنند.

Cilander008

جنگل های بلوطی که از آن به عنوان قوی ترین پوشش گیاهی استان اصفهان، ریه تنفسی اصفهان و سد استان اصفهان در برابر ورود گرد و غبار به این استان یاد می شود. در این 8 ماه اداره منابع طبیعی شهرستان فریدونشهر تلاش کرده است با حمل رایگان سیلندر گاز به روستاهای دورافتاده فریدونشهر مردم این روستاها را تشویق به جایگزینی این سیلندرها به جای چوب درختان کند، اما مگر این اداره توان و بودجه حمل چه مقدار سیلندر گاز را برای این همه روستای پراکنده و دوردست شهرستان دارد؟

 

 

 

تامین گاز برای مردم محروم شهرستان فریدونشهر که بعضا حتی از نعمت جاده، به عنوان اولین نیاز توسعه هر منطقه ای، محرومند نه تنها قدمی در مسیر رفع محرومیت از این مناطق به عنوان بخشی از ملت ایران است بلکه موجب حفظ منابعی می شود که در صورت از بین رفتن آن دیگر نمی شود آن ها را بازگرداند. منابعی که از آن ها به عنوان سد اصفهان در برابر ورود گرد و غبار و به عنوان ریه تنفسی استان اصفهان یاد می شود.

Jungle006

اما باید مسئولین چه در عوض این که این مردم در اوج مصرف برق در کشور، هیچ گونه بار اضافی را تحمیل وزارت نیرو نمی کنند، چه در عوض این که این مردم مجبورند 8 ماه از سال وسایل گرمایشی و بخاری های گازسوز خود را روشن نگه دارند، نگاهی ویژه در رابطه با تعیین مبلغ گاز برای این شهرستان داشته باشند.

این مردم محرومیت ها و سختی های فراوانی را به جان خریده اند ولی به کلان شهرها مهاجرت نکرده اند و باعث به وجود آمدن مشکلات حاشیه نشینی برای کلان شهرها و شهرهای بزرگ کشور نشده اند پس حق دارند مسئولین تا آن جا که می توانند تلاش کنند تا از شدت سختی ها و محرومیت این مردم کم کنند و تا جایی که امکان پذیر است درصدد ایجاد امکانات برای این مردم برآیند.

گاه این رفع محرومیت ها بسیار هزینه بر است اما گاهی فقط و فقط با یک نگاه ویژه به میزان مصرف سوخت این مردم و تجدیدنظر در گازبهای این شهرستان می توان از شدت محرومیت آن کاست و قدمی برای خدمت به این مردم برداشت.

 1. عالی پونه زار. هر چه از دل براید لاجرم بر دل نشیند.
  حرف دل مردم

 2. باسلام:
  مسئولین محترم باید بادرنظرگرفتن سرمای شدید منطقه وشرایط ویژه این شهرستان که مختص مناطق سردسیری
  است تصمیمات مقتضی رااتخاذ نمایندوآبونمان ونرخ گاز،آب وبرق راباتوجه به این شرایط تعریف نمایندهمانند مناطق گرمسیری که تمام آبونمان های آنها باسایرمناطق متفاوت است وتخفیف ویژه ای برای آنها قائل
  شده اند.
  شهرستان فریدونشهر که تامین کننده آب چند استان است نبایدبهای آب مصرفی آن همانندمناطق دیگرباشد.
  درضمن بنابر عدالت اجتماعی همانندمناطق نفت خیز کشورکه درصدی ازبهای فروش نفت به آن مناطق اختصاص یافته،باید بخشی ازبهای فروش آب به مناطق آبخیز اختصاص یابد.واین عدالت اجتماعی است وتاکنون هم مسئولین محترم کوتاهی کرده اند که آنهارابه خداوند متعال واگذارمی کنیم.

 3. با سلام -مردم فریدونشهر و بویین میاندشت مواظب باشیم با اقلیم یک ودو و… گول نخوریم .اگر بهای گاز مصرفی شما در منطقه فریدونشهر که اقلیم ۱ است مثلا ۵۰٫۰۰۰ تومان باشد برای کسی هم که در گرمسیر و اقلیم ۳یا ۴ است شاید ۵۵٫۰۰۰ بشود . مهم این است که در منطقه فریدونشهر وبویین میاندشت تا اوایل خرداد نمی توانیم بدون بخاری زندگی کنیم .و کلاهی که در قبض های فعلی سرمان گذاشته اند این است که در اقلیم ۱ و۲ که ما هستیم باید تا اول اردیبهشت را به عنوان فصل سرد حساب می کردند ولی فقط تا ۱۶ فروردین را فصل سرد برای ما حساب کرده اند . به خاطر همین است که مبلغ قبض های خرداد دو سه برابر قبض های اردیبهشت شده اند وخوشحالی می کنیم اقلیم ۱ هستیم . من قبض قبلی ام که هوا سرد تر بود ۲۲هزار توان است ولی قبض فعلی ۶۶ هزار تومان شده است. خودتان مقایسه کنید

 4. مجتبی زمانی گفت:

  فروش لوله بخاری زمانی
  09130939980
  قیمت تولیدی

Go to TOP