چاپ خبــر

راهنمای خرید سرامیک

یکی از مواردی که می‌تواند به جذاب کردن محیط خانه شما کمک کند کاشی‌ها و سرامیک‌های خوش رنگ و لعابی هستند که با طراحی‌های دلپذیر و زیبا زینت‌بخش خانه‌های امروز ما شده‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مواردي که می‌تواند به جذاب کردن محیط خانه شما کمک کند کاشی‌ها و سرامیک‌های خوش رنگ و لعابی هستند که با طراحی‌های دلپذیر و زیبا زینت‌بخش خانه‌های امروز ما شده‌اند.

سری زدیم به بورس فروشگاه‌های کاشی و سرامیک در خیابان شیراز و گپی زدیم با فروشندگان کاشی و سرامیک تا بتوانیم در نهایت با پیشنهادهایی کاربردی فضایی دوست‌داشتنی و چشم‌نواز را برای منازل شما به ارمغان بیاوریم. اما پیش از آنکه به این موضوع بپردازیم باید بدانید که ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های کاشی وسرامیک در جهان وششمین صادرکننده جهانی این محصول به حساب می‌آید.

کاشی و سرامیک در ایران قدمت زیادی دارد و آثار باستانی کشف شده نشان دهنده مهارت و هنر ناب ایرانیان در این صنعت است، هر چند که این روزها محصولات متنوعی از کشورهای اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و چین در بازار كاشي و سراميك ایران به فروش می‌رسد.

در دو بازار عمده‌فروشی این محصولات که یکی در شرق تهران (خیابان بنی‌هاشم) و دیگری در مرکز پایتخت (خیابان شیراز) واقع شده‌اند، بیش از65 درصد کاشی و سرامیک موجود ایرانی است و به گفته فروشندگان، اغلب مصرف‌کننده‌ها هم ترجیح می‌دهند کاشی ایرانی خریداری کنند؛ چراکه هم کیفیت کاشی ایرانی زبانزد خاص و عام است وهم قیمت پایین تری نسبت به نمونه‌های خارجی خود دارد.

البته نباید از ذکر این نکته هم غافل شد که کاشی‌های اسپانیایی و ایتالیایی با وجود قیمت بالایی که دارند طرفداران بسیاری در بازار ایران پیدا کرده‌اند و برای منازل لوکس معمولا از این کاشی‌ها استفاده می‌شود، البته کاشی‌های اروپایی فقط در ابعاد بزرگ وجود دارند و کوچک‌ترین اندازه آنها سایز 60×60 سانتی‌متر مربع است كه با اين مساحت، استفاده از آن براي آپارتمان‌هاي كوچك مقياس، عملا غيرممكن است. یکی از انواع بسیار گران از این دست کاشی‌ها، کاشی تک گل اسپانیایی است که به صورت تک فروشی عرضه و هر دانه آن تقریبا به قیمت 40هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

در مقابل، کاشی‌های چینی که در دسته بی‌کیفیت‌ترین‌ها قرار می‌گیرند و با کپی کردن الگو و طرح‌های اروپایی سعی دارند تا به عنوان یک کالای خارجی در بازار جایی برای خود بازکنند چندان مشتری ثابتی در بازار کاشی و سرامیک تهران ندارد.

البته کاشی‌ها و سرامیک‌های چینی به خاطر اینکه پولیش می‌خورند بسیار براق و زیبا هستند ولی این موضوع از طرفی هم باعث لیز بودن بیش از حد سرامیک‌های کف می‌شود. یک ویژگی دیگر این سرامیک‌ها این است که بدون بند کار می‌شوند و این یک عیب محسوب می‌شود؛ چرا که این بندها بسیاری از فشارهای میان کاشی را دفع کرده و باعث استحکام آنها می‌شود.

طبیعی است که مردم تخصصی در مورد مواد ساخت کاشی و سرامیک نداشته باشند و به جهت همین بی‌اطلاعی و تنها به خاطر خارجی بودن کالا آن را خریداری می‌کنند، اما نباید این نکته را فراموش کرد که ایران مرغوب‌ترین کاشی‌های دنیا را دارد. کاشی‌هایی که در مقایسه با همتایان خارجی شان به طور متوسط 20 درصد از مرغوب‌ترین و گران‌ترین کاشی‌های خارجی ارزان‌تر هم هستند. اما اینکه کدام شرکت‌های تولید‌کننده این محصول موفق تر و مشهورترند می‌توان به کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک مهسرام، عقیق، الوند، سینا و خزر اشاره کرد که قریب به اتفاقشان در استان یزد واقع شده‌اند.

درجه‌بندی کاشی‌ها کاشی‌ها با توجه به اینکه درجه یک، دو یا سه دارند قیمت‌های متفاوتی هم دارند، البته ناگفته نماند که طراحی ظاهری آنها هم در قیمت نهایی این محصول تاثیر بسزایی دارد. قیمت کاشی‌های موجود در بازار تهران از 7 هزار تومان شروع می‌شود و تا 90 هزار تومان ادامه دارد، اما نکته قابل‌توجه خریداران باید این موضوع باشد که هنگام خرید به درجه‌بندی کیفی کاشی که روی کارتن آن ثبت شده دقت شود تا کاشی‌های درجه دو و سه را صرفا به خاطر طراحی آن به جای کاشی درجه یک خریداری نکنيد.

Go to TOP