چاپ خبــر

حقایقی درباره آنتی بیوتیک ها/ طبابت خودسرانه،ممنوع!

آنتي بيوتيك ها دسته ای از داروها هستند كه ما را از گزند عوامل بيماری زای عفونی محفوظ نگه می دارند اما مصرف نابجای اين داروها عواقبی را برای مصرف كنندگان به بار می آورد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در شرايط خاص، براي بيمارانی كه دفاع طبيعي بدن آنها پایين است، ممكن است از آنتي بيوتيك ها براي پيشگيري از عفونت هاي ثانويه ناشي از باكتري ها استفاده شود، اما در افراد طبيعي نيازي به تجويز و مصرف آنتي بيوتيك براي درمان عفونت هاي ويروسي نظير سرماخوردگي و آنفولانزا نيست.
مصرف بیش از اندازه یا استفاده غلط از آنتی بیوتیک ها می تواند باکتری های مفید بدن را از بین برده و جذب ویتامین ها را مختل سازد؛ متاسفانه یکی از داروهایی که مصرف خود سرانه آن ها در میان مردم ما رایج است همین آنتی بیوتیک ها هستند که اگر بدن نسبت به آن مقاوم شود در شرایط بحرانی که نیاز مبرم به این دارو دارد متاسفانه پاسخگو نبوده و عوارض جبران ناپذیری را برای سلامت بیمار بدنبال دارد.
حقایقی درباره آنتی بیوتیک ها/ طبابت خودسرانه،ممنوع!
* برای درمان عفونت های ویروسی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست
دكتر سيد مهدي سجادي، دبير انجمن داروسازان ايران نیز با بیان این که برخلاف ساير داروها، ميكروب ها با تغييراتي خودشان را در مقابل آنتي بيوتيك ها مقاوم مي كنند، اظهار داشت : اين مقاومت نسل به نسل به ميكروب هاي بعدي منتقل مي شود و تدريجا با ميكروب هايی مواجه مي شويم كه هيچ دارويي روي آنها موثر نيست ؛ در نتيجه آنتي بيوتيك هايی كه سال ها براي درمان يك نوع عفونت خاص مورد استفاده قرار می گرفتند، كارايی خودشان را از دست می دهند.
وی ادامه داد : در اين صورت سال ها زمان نياز است تا دانشمندان داروسازي يك آنتي بيوتيك جديد را كشف و به بازار ارائه كنند و در اين مدت بيماران زيادی جان خود را از دست می دهند.
وی با اشاره به عدم كارايي آنتی بیوتیک ها براي درمان عفونت هاي ويروسي نظير سرماخوردگي و آنفولانزا تصریح کرد :هر چند كه در شرايط خاص، براي بيماراني كه دفاع طبيعي بدن آنها پایين است، ممكن است از آنتي بيوتيك ها براي پيشگيري از عفونت هاي ثانويه ناشي از باكتري ها (متعاقب سرماخوردگي) هم استفاده شود، اما در افراد طبيعي نيازي به تجويز و مصرف آنتي بيوتيك براي درمان عفونت هاي ويروسي نظير سرماخوردگي و آنفولانزا نيست.
به گفته سجادی معمولا اين بيماران بعد از يك تا دوهفته استراحت و تقويت سيستم ايمني بدن، بدون نياز به دارو بهبود مي يابند و تنها داروهاي مسكن، ضد التهاب و تب بر براي آنها كافي است.
* توصیه به مصرف آنتی بیوتیک از یک بیمار به بیمار دیگر صحیح نیست
یکی از فرهنگ های رایج غلط در بین افرادی که خودسرانه اقدام به مصرف انواع داروها بویژه آنتی بیوتیک ها می کنند این است که به راحتی استفاده از آن را به دیگران نیز توصیه کرده و این در حالی  است که بارها پزشکان و رسانه ها در این زمینه هشدار داده اند که نباید مصرف داروی فعلی خود را در شرایط مشابه به دیگران توصیه کرد.
آنتی بیوتیک ها از آن دسته داروهایی هستند که حتما باید طبق نظر پزشک تجویز و مصرف شوند زیرا در غیر اینصورت نه تنها کارایی لازم را نداشته بلکه صدمات دیگری را برای مصرف کننده به دنبال دارند.
دبیر انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه آنتي بيوتيك ها بسيار اختصاصي عمل مي كنند؛ می گوید: پزشك باید بر اساس معاينه و آزمايش، ميكروبي را كه باعث ايجاد بيماري شده است؛شناسايي و دقيقا آنتي بيوتيك اختصاصي آن را براي بيمار تجويز كند.
وی با تاکید بر اینکه توصيه به مصرف آنتي بيوتيك از يك بيمار به بيمار ديگر، اصلا صحيح نيست اذعان داشت : این کار  ممكن است درمان بيماري را به تاخير انداخته و باعث ايجاد مقاومت در ميكروب ها شود.
وی با اشاره به اینکه امروزه ثابت شده مصرف بي رويه آنتي بيوتيك ها به خصوص در سنين كودكي و نوجواني، مي تواند باعث بروز چاقي در بزرگسالي شود؛ می افزاید : مصرف بيش از حد و نا به جاي اين داروها، باكتري هاي مفيد بدن بویژه دستگاه گوارش را از بين برده و بيماري هاي جديدي را ايجاد مي کند.
* عوارض مقاومت به آنتی بیوتیک ها جدی است
اغلب افرادی که خودسرانه اقدام به مصرف آنتی بیوتیک می کنند بدون این که متوجه باشند بدن خود را در مقابل این دارو مقاوم می کنند و نمی دانند که در شرایط بحرانی و ضروری عفونت ها سخت درمان شده و هزینه های درمانی آن ها افزایش می یابد ضمن آن که آنتی بیوتیک هایی که طیف وسیعی دارند در icu جوابگو نخواهند بود.
حقایقی درباره آنتی بیوتیک ها/ طبابت خودسرانه،ممنوع!
* مصرف به موقع و کامل کردن دوره درمان ضروری است
سجادی نكته مهم در مورد مصرف آنتي بيوتيك ها را مصرف دارو سروقت تعیین شده توسط پزشك و كامل كردن دوره درمان دانست و بیان کرد: اين كه داروي آنتي بيوتيك بايد قبل يا بعد از غذا مصرف شود، تداخل آن با داروهاي ديگر چگونه است، چه عوارض جانبي ای به همراه دارد و مصرف آن در بارداري و شيردهي چگونه است ؛حتما بايد از دكتر داروساز در داروخانه سوال شود تا بهترين نتيجه و كمترين عارضه را داشته باشد.
دبیر انجمن داروسازان ایران در خصوص مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک ها تصریح می کند : تنها پزشک است که مي تواند از بين انواع مختلف آنتی بيوتيک ها ٬ نوع مؤثر بر درمان بيماری شما را تشخيص دهد و از دیگر عوامل مؤثر در انتخاب آنتی بیوتیک از طرف پزشک‌٬ اطلاع از سابقه حساسیت بیمار به یک آنتی بیوتیک خاص‌٬ قیمت دارو٬ زمانبندی دوز دارو ٬ عوارض عمومی دارو ٬ سن بیمار ٬ بقیه داروهایی که فرد دریافت می‌کند و محل اکتساب عفونت در جامعه است‌.
بهتر است قبل از مصرف خود سرانه هر نوع دارو بویژه انواع آنتی بیوتیک ها کمی فکر کرده و صرفا به خاطر پرداخت مبلغی اندک از رفتن به پزشک سرباز نزده و سلامت خود را به مخاطره نیندازیم زیرا در صورت ایجاد هر نوع مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک نه تنها باید هزینه های سرسام آوری را متحمل شویم بلکه مهمتر از آن سلامت جسم و روحمان است که به خاطر سهل انگاری و توجه نکردن به هشدارهای پزشکان به راحتی آن را در معرض خطر قرار داده ایم.
Go to TOP