چاپ خبــر

بهشتی بر بام ایران زمین(قسمت اول)

شهرستان ما از جمله مناطقی است که به لحاظ اقلیم و زیست بوم خاص شرایط منحصر به فرد و ویژه ای دارد.

یا لطیف

مسئول محترم سایت پونه زار سلام علیکم

با احترام به شما و تمامی بینندگان عزیز این سایت، چنانچه شما و همه ی مردم عزیز شهرستان فریدونشهر خاصه مخاطبین فهیم سایت پونه زار واقف هستید شهرستان ما از جمله مناطقی است که به لحاظ اقلیم و زیست بوم خاص شرایط منحصر به فرد و ویژه ای دارد.

شرایطی که به مرور زمان و با توسعه ی ارتباطات بازخوردهای مختلفی داشته است. با توجه به مسائل موجود در این زمینه و اینکه این بازخوردها در حال حاضر می تواند به نوبه ی خود فرصت و یا تهدیدی برای شهرستان ما قلمداد شود، بنده تصمیم گرفتم از طریق سایت بومی و پرمخاطب پونه زار طی سه یادداشت با عنوان «بهشتی بر بام ایران زمین» دغدغه ها و راهکارهای موجود را به اشتراک با مخاطبین ارجمند و هم شهرستانی های عزیز بگذارم.

امید که با همراهی اندیشمندان شهرستان و گروه های مردم نهاد دوست دار طبیعت و محیط زیست که عمیقا سپاسگزار این عزیزان هستم بتوانیم اولا: به یک خرد جمعی در این زمینه برسیم. و دوما: زنگ بیدارباش و خطری باشیم در گوش مسئولان شهرستان. با این توضیح مستدعی است در صورت موافقت با درج یادداشت های مذکور اعلام فرمایید تا مطالب آماده و ارسال شود.

همچنین از علاقمندان و دلسوزان منطقه نیز دعوت به هم اندیشی و مشارکت در این مباحث بفرمایید. عناوین سه یادداشت به شرح ذیل می باشد که پس از درج دو یادداشت اول و دوم و با توجه به بازخوردهای عمومی اندیشمندان شهرستان، یادداشت سوم آماده و درج خواهد شد.

1-فریدونشهر – محیط زیست – گونه های جانوری و گونه های گیاهی – با رویکرد تهدید یا فرصت

2-فریدونشهر – پتانسیل گردشگری

3-آنجا که هستیم و آنجا که می توانیم باشیم – مبتنی بر واقعیت

منتظر پاسخ شما هستم با تشکر و احترام – یک دوست


بسم الله الرحمن الرحیم

پونه زار همان طور که پیش از این هم اعلام آمادگی نموده است، از چنین عناوینی استقبال می کند؛ باشد که قدمی به منظور پیشرفت و توسعه شهرستان عزیزمان برداشته شود. لذا از مخاطبین هم درخواست داریم در این موضوع وارد شده و با ارائه نظرات خود به مطالب عمق ببخشند.

مدیر مسئول پایگاه تحلیلی خبری پونه زار

 1. با سلام خدمت همشهریان گرامی . به عرض عالیان میرساند که حضور گردشگر در هر منطقه قطعنا با عث رونق ان منطقه میگردد به شرطی که صرفا منوط به خرید کالا از مغازه داران شهر بسنده نکنیم و فکر نکنیم خرید و فروش زیاد باعث رونق منطقه میشود . در شهرهای شمالی کشور با توجه به فضاهای سبز زیاد مسئولان ان شهرها اقدام به ایجاد مراکز تفریحی و تورهای گردشگری نمودهاند که نمایندگانشان در شهرهای بزرگ اقدام به تبلیغ و جمع اوری گردشگر میکنند و سود ان نسیب خود شهر میشود ولی متاسفانه گردشگران منطقه ما در اصفهان یا شهرهای دیگر همگی غیر بومی بوده و هیچ ارتباطی با مسئولان شهر ی ما ندارند و خود سرانه اقدام مینمایند که این امر باعث میشود که حتی خرید مایحتاج را نیز در همان شهرهای خودشان انجام دهند که با توجه به باین موارد مسئولان شهری باید تدبیری باندیشند و با مجوزات و شرایط خواص این گردشگران را بپذیرند نه انکه خودسرانه بیایند بروند و ضمن هیچ نظارت و راهنمایی طبیعت را خراب کرده و تنها مردم ما اشغال جمع کن انها باشند . عزیزان هیچ گروه گرشگری بدون مجوز نباید وارد طبعت بکر منطقه شود و اگر اینها مدیریت نشوند تا چند سال اینده چیری به نام بهشتی بر بام ایران نخواهیم داشت …

  • یک دوست گفت:

   همشهری عزیز از اصفهان. سلام علیکم… ممنون از اینکه در این زمینه اعلام نظر و به نکته قابل تاملی اشاره کرده اید. البته وضعیت گردشگری در شهرستان ما معایب و کاستی های فراوانی دارد که انشاءالله در این یادداشت ها اشاره خواهد شد. خواهشی که از شما دارم این است که مشارکت تان در این بحث را ادامه دهید تا با هم فکری بتوانیم به نتایج ارزشمند و قابل اجرایی برسیم.
   باز هم ممنون از اینکه نظر دادید.

 2. معلم گفت:

  باسلام خیلی عالی است همگان استقبال می کنند ادامه دهید .البته موضوعات بسیارکلی هستند اگر به صورت جزئی ترمطرح شوند جالبتر خواهد شد.

 3. برای حفظ گونه های جانوری و گیاهی به نام بهشتی بر بام ایران با رویکرد فرصتی برای گردشگری به چند نکته باید توجه داشت
  1-توسعه در شهرستان باید با حفظ محیط زیست همگام شود .
  2- گونه های گیاهی و جانوری در شهرستان به سرعت رو به زوال است و حفظ این ذخایر در قالب مناطق حفاظت شده، باید رخ دهد.
  3-باید حفاظت از محیط زیست با کمک ساکنان مناطق و مردم روستاهای وعشایر صورت گیرد.
  4-شکار غیر مجاز، وجود سلاح فراوان غیر مجاز در دست شکارچی های غیر قانونی و فرهنگ پایین بعضی افراد از عوامل تهدید زیستگاه های طبیعی شهرستان ماست.
  سوره مبارکه البقرة آیه ۲۰۵
  وَإِذا تَوَلّىٰ سَعىٰ فِي الأَرضِ لِيُفسِدَ فيها وَيُهلِكَ الحَرثَ وَالنَّسلَ ۗ وَاللَّهُ لا يُحِبُّ الفَسادَ﴿۲۰۵﴾
  هنگامی که روی برمی‌گردانند، در راه فساد در زمین، کوشش می‌کنند، و زراعتها و چهارپایان را نابود می‌سازند؛ (با اینکه می‌دانند) خدا فساد را دوست نمی‌دارد.

Go to TOP