چاپ خبــر
مشروح /روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:

آرامش میان قوا دستاورد بزرگی است/ بدون کمک‌های رهبری و حمایت مردم هیچ موفقیتی امکان‌پذیر نبود

رئیس‌جمهور گفت: دولت برای اقشار کم‌درآمد تا پایان سال ۲ بسته کالایی در نظر گرفته است.

به گزارش پونه زار به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امشب سه‌شنبه با حضور در شبکه یک سیما به صورت زنده و تلویزیونی به ارائه گزارش 100 روزه دولت پرداخت.

روحانی در ابتدای سخنان خود با سلام و درود بر امام‌حسین(ع) و یاران و اصحابش و همچنین درود بر بسیجیان دلاور و مردم دلاور و مهربان ایران، گفت: من در ایام تبلیغاتی به مردم بزرگ وعده داده بودم که علاوه بر برنامه 4 ساله دولت تدبیر و امید، برنامه کوتاهی نیز برای صد روز داشته باشم و در پایان 100 روز، کار و عملکرد دولت را به ملت عزیز گزارش دهم.

*گزارش 100 روزه دولت 3 بخش دارد

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا عدد 100 را برای گزارش خود انتخاب کردید، پاسخ داد: صد بالاخره یک معیاری است. در نمره دادن‌ها هم معمولا نمره بالا 100 است. 100 روز دوره زمانی است که نه خیلی کوتاه است که نشود برنامه‌ای اجرا کرد و نه آن‌قدر طولانی است که گزارش مطول شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مبنا این بود که برنامه کوتاه‌مدت 100 روزه مورد نظر دولت باشد و دولت به مردم گزارش دهد. البته این گزارش 3 بخش دارد که بخش اول را امروز می‌گویم. بخش دوم گزارش مکتوب است که در رسانه‌های مکتوب و سایت‌ها منعکس می‌شود. بخش دیگر گزارشی است که وزرا و سایر مسئولان و معاونان به اطلاع مردم خواهند رساند که بلافاصله از فردا، آنها هم به تدریج در گفت‌وگو با صداوسیما یا روزنامه‌ها یا خبرگزاری‌ها ارائه می‌‌شود.

*از این پس در هر مقطعی به طور منظم دولت به مردم گزارش کار می‌دهد

به گزارش تسنیم، روحانی ادامه‌ داد: هر روز از ریاست‌جمهوری، برای من بسیار مهم است. دولت همه‌ تلاشش این است که حداکثر استفاده را از این دوره چهارساله برای خدمت به مردم ببرد. شاید برای  اولین بار در جمهوری اسلامی ایران، من در روز تحلیفم دولت را به مجلس معرفی کردم.

وی با بیان اینکه این بدان معناست که دولت تلاش می‌کند که از فرصتی که در اختیار دارد، حداکثر استفاده را داشته باشد، تصریح کرد: همان‌طور که دولت اولین دولتی است که وزرا را معرفی کرده، اما هفته پیش یعنی در آخرین روزهای صد روزگی، دولت تکمیل شد.

*مردم باید از جزئیات برنامه‌های دولت باخبر باشند

روحانی اظهار داشت: در هر صورت از نمایندگان و مردم تشکر می‌کنم. البته گزارش دولت مخصوص برنامه 100 روزه نیست. از این به بعد در هر مقطعی به طور منظم دولت به مردم گزارش کار می‌دهد. دولت باید در برابر مردم پاسخ‌گو باشد و افتخارش همین است. مردم باید از جزئیات برنامه‌های دولت باخبر باشند. دولت بدون همکاری و همیاری مردم نمی‌تواند وظیفه سنگین اداره کشور را به مقصد برساند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ضمناً دولت می‌خواهد مردم و دولت از نظر اطلاعات نزدیک به هم باشند. حتی مردم از مشکلات دولت باخبر باشند. دولت ممکن است پیشرفت کند، حتما این پیشرفت را خواهد گفت. همچنین است درباره برنامه‌های بلند مدت.

*با اولین مشکلی که در روزهای اول کاری‌ام مواجه شدم، شرایط کالاهای اساسی در کشور بود

به گزارش تسنیم، روحانی خاطرنشان کرد: صاحب‌نظران و مردم با نقد و نصیحت و پیشنهاداتشان می‌توانند به دولت کمک کنند. دولت متعلق به مردم است و افتخار می‌کند خدمتگزار مردم خوب و عزیز کشورمان باشد.

رئیس جمهور در ادامه این برنامه تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که بخش عمده انتظارات مردم درباره عملکرد اقتصادی دولت است. از این مشکلات که فرمودید فوری‌ترین آنها که دولت مجبور بوده انجام دهد، چه بوده است؟، گفت: در گزارش امشب ضمن اینکه گزارش عملکرد 100 روزه به مردم داده خواهد شد، به همان صورت به مردم خواهم گفت که در چه شرایطی ما کار را آغاز کردیم و در واقع از دولت گذشته چه ارثی به ما رسید و با آن ارث ما کار را شروع کردیم.

*در همان روزهای اول پس از انتخابات گزارشی به دستم رسید که نشان می‌داد کشور از لحاظ کالاهای اساسی دچار مشکل است

وی با بیان اینکه اولین روزهای بعد از انتخابات، من با اولین مشکلی که مواجه شدم شرایط کالاهای اساسی در کشور بود، افزود:  اولین گزارشی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفتم این بود که وضع کالاهای اساسی در کشور چگونه است و با گزارشی که داده شد بسیار نگران شدم چون برخلاف آنچه در ذهنم بود و فکر می‌کردم تا 3-4 ماه انبارها پر است.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در همان روز سوم و چهارم بعد از انتخابات(قبل از تحلیف و تنفیذ)گزارشی به دستم رسید که نشان می‌داد کشور از لحاظ کالاهای اساسی و از جمله گندم دچار مشکل است.

*در یکی از استان‌ها گندم فقط برای سه روز در سیلو وجود داشت

وی با بیان اینکه در یکی از استان‌ها گندم فقط برای سه روز در سیلو وجود داشت، اظهارداشت: بلافاصله من برخی مسئولان اجرایی را در همان دولت خواستم و با آنها صحبت کردم و  مشکلاتی که برای تامین ارز و خرید بود و برخی کالاها در راه بود و برخی از آنها در بندر بود و ما دموراژ می‌دادیم.

روحانی با بیان اینکه این اولین مشکلی بود که با آن روبرو شدم، گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شد و وقتی دولت کارش را شروع کرد، ذخیره قابل توجهی فراهم شده بود. بعد از شروع دولت، اقدام اول فوری ما این بود که ذخیره را قابل قبول کنیم.

*امروز در همه کالاهای اساسی انبارهای‌مان پر است

وی خاطرنشان کرد: امروز الحمدلله در همه کالاهای اساسی انبارهایمان پر است و مشکل نداریم، ضمن اینکه برای آینده دور نیز خرید انجام شده است.

رئیس جمهور افزود: مسئله دومی که مردادماه با آن روبرو شدیم، تعبیری است که من یک بار از آن به عنوان خزانه خالی اشاره کردم. خزانه کشور آنجاست که درآمدهای دولت به آنجا منتقل می‌شود و مخارج هم از همان‌جا تامین می‌شود.

*موجودی خزانه کشور در زمانی که دولت را تحویل گرفتم حدود 1280 میلیارد تومان بود

به گزارش تسنیم، روحانی اضافه کرد: طبق قانون بودجه، ما باید ماهانه 17500 میلیارد تومان درآمد می‌داشتیم چون طبق قانون بودجه درآمد و مخارج ما، 210 هزار میلیارد تومان در طول سال بوده که برای یک ماه 17500 میلیارد باید تا پایان مرداد در خزانه می‌داشتیم.

وی با بیان اینکه 12 مرداد و روزی که کار را شروع کردیم، موجودی خزانه حدود 1280 میلیارد تومان بود، اظهار داشت: اواخر مرداد ماه که باید حقوق را پرداخت می‌کردیم، موارد ضروری در بخش حقوق می‌بایست 7500 میلیارد تومان پرداخت می‌کردیم.

* مجبور شدیم بودجه 92 را اصلاح کرده و آمار و ارقام آن را واقعی کنیم

رئیس جمهور تصریح کرد: از این 7500 میلیارد  تومان، فقط 2870 میلیارد تومان بیشتر در خزانه نبود. یعنی بیش از 4060 میلیارد تومان ما می‌بایست از بانک برای پرداخت حقوق قرض می‌گرفتیم، لذا در همان مردادماه دولت برای پرداخت حقوق تقریبا 4600 میلیارد تومان بدهکار بود و باید تامین می‌کرد.

روحانی با بیان اینکه ما با مشکلی به نام عدم تامین درآمدها روبرو بودیم، تاکید کرد: در 5 ماه اول آن مقداری که در بودجه پیش‌بینی شده بود، فقط 47 درصد منابع تامین شده بود، البته اگر بودجه مصوب را بگوییم اکنون 56-7 درصد می‌شود تامین کرد، لذا مجبور شدیم بودجه را اصلاح کرده و آمار و ارقام بودجه را واقعی کنیم.

وی افزود: لذا با 2 فوریت، اصلاحیه بودجه را به مجلس دادیم که تا امروز هنوز برنگشته و دست مجلس است.

*در سال 91 تورم بالای 40 درصد و رشد هم منفی بود

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور با بیان اینکه مجلس 40 هزار میلیارد تومان به دلیل اینکه ارقام بودجه واقعی نبود کسر کرد، اظهار داشت: البته همین رقم هم، پیشنهاد دولت 150 هزار میلیارد برای اصلاح بود که 20 هزار میلیارد در مجلس اضافه شد. این  شرایطی بوده که از لحاظ اقتصادی کشور را تحویل گرفتیم.

روحانی در ادامه گزارش 100 روزه خود با بیان اینکه بنده برای اینکه مردم از وضعیت آگاهی کامل داشته باشند چند بار تاکید کردم که شرایط اقتصادی کشور، حالت رکود تورمی داشته است، تصریح کرد: خب سال‌هایی در کشور بوده که دچار رکود بودیم و تولید رشد کافی نداشته و مثلا در یک سال‌هایی بوده که رشد اقتصادی ما حتی منفی 9 درصد بوده است، همانند سال 1365، اما در عین حال همان سالی که رشد ما منفی بوده، تورم ما آن‌قدر زیاد نبوده است.

وی ادامه داد: سال‌هایی هم تورم زیاد بوده مانند سال 1374 که 49 درصد بوده، اما در عین حال رشد هم 3 درصد بوده است. اینکه تورم بالای 40 درصد باشد و رشد هم منفی باشد و رکود باشد، سال 91 است. شما در این سال می‌بینید که رشد ما منفی 5 ممیز 8 دهم بوده و تورم ما بالای 30 درصد است.

*تقریبا هر دو سه روز یک‌بار نرخ تورم را از مسئولان سوال می‌کنم و هر هفته از مسئولان آمار می‌خواهم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در شرایطی که دولت را تحویل گرفتیم، تورم بالای 40 درصد بود، گفت: این شرایط که این حد رکود و این حد تورم دارد، در تاریخ 50 ساله کشور ما بی سابقه است. به غیر از سال 57 و 58 که شرایط خاصی بر کشور به خاطر انقلاب حاکم بود، در 50 سال گذشته چنین شرایط رکود تورمی بی‌سابقه بوده است.

“این آمار و ارقام نشان می‌دهد چه شرایطی از دولت گذشته به ما به ارث رسید، البته اینکه اینها را می‌گویم به خاطر اینکه مردم بدانند شرایط چه بوده و نه اینکه ما از مشکلات بترسیم. به حول و قوه الهی مشکلات را به کمک مردم حل کرده و از تنگناهای اقتصادی عبور می‌کنیم. می‌بینید که در همین مدت کوتاه 100 روزه در تورم توانستیم قدم مهمی برداریم. آن‌قدر موضوع تورم برای من مهم است که تقریبا هر دو سه روز یک‌بار از مسئولان سوال کرده و هر هفته از مسئولان آمار می‌خواهم. می‌دانید در ماه‌های گذشته هر ماه نسبت به ماه قبل تقریبا 2.2 روند صعودی تورم بوده است”.

*در پایان مهرماه تورم نقطه به نقطه 36 درصد شده/ این خبر بسیار خوشی است که از 43 به 36 رسیدیم

به گزارش تسنیم، روحانی افزود: در 2 ماه اخیر روند 1.2 شده و یک واحد کاهش یافته است که خیلی برای ما مهم است. ما در حالی که در پایان مرداد و شهریور ماه تورم نقطه به نقطه ما 43 درصد بوده، در پایان مهرماه تورم نقطه به نقطه ما 36 درصد شده است و این خبر بسیار خوشی است که از 43 به 36 رسیدیم.

به گفته روحانی دولت در این مدت تلاش کرده تا رشد تورم، صعود تورم را مهار کند و در این مدت مهار کرده است.

*می‌خواهیم تا پایان سال آتی تورم به پایین 25 درصد برسد

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که تا پایان سال این تورم را از این حدی که هست به یک نقطه مطلوب برسانیم و در سال آینده از برنامه‌های اساسی دولت مهار تورم خواهد بود. می‌خواهیم تا پایان سال آتی تورم به پایین 25 درصد برسد، البته تا پایان امسال هم با وجود اینکه ماه‌های پایان سال کنترل تورم سخت‌تر می‌شود، قول مسئولان این است که تورم به 35 درصد خواهد بود، لذا درباره تورم قدم بزرگی خواهیم برداشت و در یکی دو ماه گذشته قدم‌های خوبی در این زمینه برداشتیم.

*دولت قبلی پولدارترین دولت بوده/ متاسفانه بدهکارترین دولت هم بوده است

” اگر بگوییم دولت گذشته حداقل در درآمدهای ارزی نفتی و غیرنفتی پولدارترین دولت بوده…؛ در طول 8 سال درآمد نفتی ما 600 میلیارد دلار بوده که بی‌سابقه است. ضمن اینکه درآمدهای دیگری داشتیم. کشور از نظر درآمد ارزی 750 میلیارد درآمد داشته است. دولتی که پولدارترین دولت بوده متاسفانه بدهکارترین دولت هم بود. یعنی دولتی که به ما به ارث رسید.”

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور به ارائه آماری از بدهی‌‌های دولت گذشته اشاره کرد و گفت: بدهی دولت به سیستم بانکی در روزی که دولت را تحویل گرفتیم، بیش از 74 هزارمیلیارد تومان بوده است. بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی 60 هزار میلیارد تومان بوده است. آمار و ارقامی که بخش‌های مختلف دولت به من دادند، بدهی دولت به پیمانکاران و بخش‌های مختلف و بخش خصوصی حدود 55 هزار میلیارد تومان است. همین سه رقم را کنار هم قرار بدهید، ضمن اینکه ارقام دیگری است. بدهی صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح رقم‌های عجیب و غریبی به ما گزارش دادند. ما البته می‌دانستیم دولت بدهکار است، اما اینکه دولتی که بیشترین درآمد ارزی را در هشت سال داشته وقتی دولت را به منتخبان مردم تحویل می‌دهد، این همه بدهکاری به علاوه تعهدات دیگر.

*68 درصد از تعهدات دولت قبلی باقی مانده است

روحانی با اشاره به تعهدات ایجاد شده در طول سفرهای استانی دولت قبل،‌ خاطرنشان کرد: در این هشت سال در سفرهای استانی تعهداتی که داده شده 211 هزار میلیارد تومان است. از این تعهد فقط 32 درصد انجام شد و 68 درصد برای دولت‌های بعدی باقی ماند. از آن طرف اعتبارات و تسهیلاتی که در سفرهای استانی تعهد شده 30 درصد اجرا شده و 70 درصد باقی مانده است. معنایش چیست؟ یعنی 16 سال دیگر اگر همان پول و امکانات باشد، طول می‌کشد که آن تعهدات را عملی کرده و اجرا کنیم.

“پروژه های عمرانی که اکنون در کشورمان شروع و پهن شده، 400 هزار میلیارد تومان تعهد است. امسال در 5 ماه اول 3 درصد تعهدات عمرانی تحقق یافته است. اینجا می‌خواهم اشاره کنم به سوالی که کردید. خب با این مشکلات شما می‌گویید تورم تا حدی مهار شده و جلوی رشد این تورم گرفته شده و رشد کاهشی داشته است. شما اگر در بخش‌های مختلف آمار و ارقام نگاه کنید، می‌بینید که آن رشد حالت تنزل یافته، هر چند تورم مدت‌ها باقی است و باید به تدریج به نقطه مطلوب باز گردد. اما چرا این تورم درست شد؟”

*اولین عامل بزرگ تورم، رشد بی‌حساب نقدینگی در جامعه است

به گزارش تسنیم، وی اولین عامل بزرگ تورم را رشد بی‌حساب نقدینگی در جامعه عنوان کرد و ادامه داد: در سال 84 نقدینگی 68 هزار میلیارد بود. در پایان دولت چیزی حدود 470 و خرده‌ای هزار میلیارد بوده، یعنی 7 برابر شده است.

رئیس‌جمهور افزود: برای اینکه روشن‌تر شود، یک بخشی از نقدینگی مربوط به بدهی دولت به سیستم بانکی کشور مربوط می‌شود و شما می‌بینید که وقتی نقدینگی دولت و تعهد دولت اضافه شده و از بانک مرکزی استقراض شود مرتبا، چه مشکلاتی ایجاد می‌شود.

*برای مسکن مهر تاکنون 43 هزار میلیارد از سیستم بانکی کشور استقراض شده است

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مسکن مهر اشاره کرد و گفت: مسکن مهر برای افرادی کم درآمد پیش‌بینی شده بود. همه گفتیم  کار خوبی انجام شده است. هیچ‌کس نمی‌تواند منکر باشد که ساخت مسکن برای مردم کار بسیار خوب و ارزشمندی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با طرح این پرسش که مسکن بسازیم اما چطور و کجا و با چه حجمی و با چه شرایطی و از همه مهمتر پولش را از کجا بیاوریم؟ گفت: اگر پولش را از جیب تک تک مردم درآورده باشیم چه؟ برای مسکن مهر تاکنون 43 هزار میلیارد از سیستم بانکی کشور استقراض شده است.

وی با اشاره به اینکه کل پایه پولی کشور تاکنون 100 هزار میلیارد بوده است، اظهار داشت: از زمان خلق پول تاکنون که از این مقدار 43 هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر است، یعنی اینکه بخش بزرگ تورم ما از این‌ جا نشات می‌گیرد.

*دولت خود را در زمینه مسکن مهر متعهد می‌داند/ قراردادهای مردم در این باره برای دولت محترم است

رئیس‌جمهور افزود: شما وقتی پول پرقدرت را از بانک مرکزی به جامعه می‌آورید به یک معنا می‌توانیم بگوییم تورمی که مردم ما تحت فشار قرار گرفتند، یک بخش بزرگش مربوط به مسکن مهر است.

روحانی با بیان اینکه من از مسئولان محترم بخش‌های مختلف دولت خواهش می‌کنم به مردم در این زمینه توضیح بدهند که این 43 هزار میلیارد تومان که برای مسکن مهر گرفته شده، چقدر تورم ایجاد کرده است، گفت: البته مقصود من این نیست که مسکن مهر را تکمیل نکنیم. دولت خود را در این زمینه متعهد می‌داند و از این رو قراردادهای مردم در این باره برای دولت محترم است.

وی تصریح کرد: دولت برای مسکن مردم طرح خواهد داشت و آن را عرضه می‌کند اما یک بخش بزرگ تورم مربوط به مسکن مهر است، چون در این زمینه تدبیر، حساب و کتاب نبوده و این‌طور شده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تورم یعنی مالیات فقرا و به این معروف است. آیا از مردم در این باره اذن و اجازه گرفته شده که از جیب فقرا پول بگیریم و برای عده‌ای مسکن درست کنیم؟ آنها که صاحب مسکن شدند نفسی کشیدند اما همین مسکن مهر مشکلاتی دارد، چرا که جنبه‌های مختلف آن هنوز تامین نشده است.

روحانی با طرح این پرسش که چگونه می‌توانیم این تورم را مهار کنیم؟ اظهار داشت: اگر رشد نقدینگی را مهار کنیم، آمار نشان می‌دهد در همین 2-3 ماهه رشد متوقف و نزولی شده و ما داریم نقدینگی را مهار می‌کنیم.

*دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی، هرماه باید 3500 میلیارد تومان پرداخت کند

“به خصوص آنجا که بحث پایه پولی و پول بانک مرکزی است باید حواسمان زیاد جمع باشد که چه کاری انجام می‌دهیم”.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌خواهید با ادامه مسکن مهر و هدفمندی، تورم را کنترل کنید؟ گفت: من لازم است بگویم دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی، هرماه باید 3500 میلیارد تومان برای یارانه پرداخت کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: طبق قانون باید این پول از افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی و . .. تامین شود. آن پول، کمی بیشتر از نصف این پول را فقط تامین می‌کند. بخشی از این را باید از مصوبات مجلس و منابع بودجه‌ای استفاده کنیم و در عین حال هر ماه ما برای اینکه 3500 میلیارد تومان را پرداخت کنیم، کسر داریم.

به گزارش تسنیم، روحانی با اشاره به اینکه دولت حتما باید روند پرداخت را اصلاح کند، اظهار داشت: ما 2 راه داشتیم، یا باید یارانه را کاهش دهیم، که دیدیم مردم و به خصوص اقشار کم درآمد روی آن  حساب کردند و اگر بخواهیم کم کنیم برای این اقشار مشکل‌آفرین خواهد بود.

“راه‌حل دیگر آن بود که به بخشی از جامعه یارانه ندهیم، چون اساسا یارانه درست شد تا وقتی قیمت‌ها افزایش می‌یابد بتواند زندگی اقشار کم درآمد را جبران کند”.

وی افزود: خیلی فکر کردیم چطور می‌شود افرادی که نیازمند نیستند، یارانه نگیرند و بقیه بگیرند، راه‌های مختلفی پیش‌بینی شد اما امسال از آنها صرف‌نظر کردیم. به خاطر اینکه  بفهمیم چه کسی نیاز به یارانه ندارد، راه‌حل‌های پیش‌بینی شد که دیدیم باید در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید حساب‌های بانکی و املاک مردم را می‌دیدیم، افزود: این ممکن است برای کوتاه‌مدت و برای موضوعی مفید باشد اما در درازمدت حتما ضرر دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس‌جمهور در ادامه گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی خود با انتقاد از ورود به زندگی خصوصی افراد، تصریح کرد: اگر بخواهیم این‌طور در زندگی خصوصی دخالت کنیم، اعتماد مردم سلب می‌شود و رونق اقتصادی از بین می‌رود.

*دولت قصد دارد پرداخت یارانه را تا پایان سال به همین شکل فعلی ادامه دهد

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از هدف‌های ما در همین بحث تورم که اشاره کردید، کنترل نقدینگی و یک طرف دیگر بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید است. می‌شود رونق را به وجود آورد و فضای کسب و کار را بهبود داد اما آیا در عین حال باید برویم در زندگی خصوصی مردم کند و کاو کنیم؟  آن وقت مردم به بانک اعتماد نکرده و پولشان را از بانک خارج می‌کنند. در مجموع ضررش از نفعش بیشتر خواهد بود.

*دولت حتما شیوه پرداخت یارانه را اصلاح می‌کند

وی با اشاره به موضوع یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: دولت قصد دارد پرداخت یارانه را تا پایان سال به همین شکل فعلی ادامه دهد و هر فکری برای بهبود آن به سال آینده موکول می‌شود. دولت حتما شیوه پرداخت یارانه را اصلاح می‌کند و هم در شیوه و دهک مطالعه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت مصمم است یارانه‌ها را در سال آینده عملیاتی و اجرایی کند و البته مرحله دوم یارانه را هم مصمم است سال آینده عملیاتی و اجرایی کند، خاطرنشان کرد: البته دولت اقدامکی را هم امسال برای اقشار کم درآمد در حد توان خود انجام خواهد داد.

*برای اقشار کم درآمد تا پایان سال 2 بسته کالایی در نظر خواهیم گرفت

وی افزود: انشاءالله برای این اقشار تا پایان سال 2 بسته کالایی را در نظر خواهیم گرفت. برای کارمندان دولت، اقشار کم درآمد و … . این بسته و زمان و مقدارش انشاءالله اعلام خواهد شد، البته گزارشی را هم وزارت بهداشت و درمان داده راجع به وضع دانش‌آموزان در مدارس و ضرورت اینکه باید از لحاظ سلامت این دانش‌آموزان و رشد آنها دولت اقدامی کند، ارئه داده بود که دولت تصمیم گرفت از همین آذر ماه، توزیع شیر رایگان را برای مدارس انجام دهد و هم برای دوره ابتدایی در سراسر کشور و هم سه سال اول متوسطه، از کلاس اول تا کلاس نهم.

*دولت در طول 100 روز 35 تصمیم برای تسهیل در مسائل اقتصادی گرفته است

روحانی با بیان اینکه اینها قدم‌های کوچکی است که دولت انشاءالله تا پایان امسال برخواهد داشت، افزود: دولت در بخش اقتصادی برای سال آینده برنامه‌ریزی‌هایی دارد. در سال آینده چند هدف مهم را دنبال می‌کنیم. غیر از فضای کسب و کار که تکیه ما بر این است که بخش خصوصی ما در جامعه فعال‌تر شود، می‌دانید که دولت در این 100 روز، سی و پنج تصمیم برای تسهیل در مسائل اقتصادی گرفتیم. به ویژه در تولید و صادرات و گمرکات و پیش پرداخت‌هایی که مردم می‌خواهند انجام دهند و گشایش ال‌سی‌ها. این مصوبات ابلاغ شد و اکنون می‌توانم بگویم همه‌ این 35 مصوبه عملیاتی و اجرایی شده است.

وی به موضوع کشاورزی و کشاورزان اشاره کرد و گفت: من امیدوارم سال آینده وضع محصولات کشاورزی‌مان بسیار بهتر از امسال باشد. می‌دانید که امسال ناچار شدیم برای بیش از 7 میلیون تن گندم اقدام کنیم. امیدواریم انشاءالله سال آینده وضع ما نه تنها در گندم بلکه در همه محصولات بهتر شود.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای اولین‌بار قیمت تضمینی را در شهریورماه اعلام کرده و تسهیلات را در اختیار کشاورزان قرار دادیم و به ویژه در ماشین‌آلات کشاورزی کمک‌های زیادی کردیم، اظهار داشت: بار استقلال کشور و امنیت کشور در محصولات غذایی بر دوش کشاورزان است و من بر آنها که در حماسه 24 خرداد حضور خوبی داشتند درود می‌فرستم.

روحانی به اقدامات انجام شده دولت در بخش دارو اشاره کرد و گفت: در بخش دارو هم دولت اقدامات بسیار مهمی انجام داده است. تقریبا کمبود دارو به طور کامل مرتفع شده و قیمت دارو نسبت به  گذشته بسیار متناسب شده است. برای آنهایی که بیماری خاص یا صعب‌العلاج دارند تسهیلات لازم برای تامین دارو پیش‌بینی شده است. وضع دارو انشاءالله بهتر هم خواهد شد. بخش سلامت ما قدم‌های جدی برمی‌دارد، البته کمبودهای مالی دارد که انشاءالله دولت تامین خواهد کرد.

وی از اعزام تیم‌های مختلفی در سراسر کشور به مناطق محروم برای پیگیری مسئله سلامت خبر داد و گفت: دولت در این 100 روز اقدامات بسیار خوبی در حد توانش البته نه در شان ملت ایران انجام داده است.

به گفته رئیس‌جمهور دولت برای سال آینده چند برنامه را مدنظر دارد، یکی بحث مرحله دوم یارانه است که در حال طراحی است و دیگری مهار تورم است.

روحانی با بیان اینکه می‌خواهیم تا پایان سال 93 تورم را به زیر 25 درصد برسانیم، خاطرنشان کرد: در رشد اقتصادی که وضعمان در سال 91، آمار منهای 5.8 را نشان می‌داد و این یعنی اینکه  به تعبیر مجری برنامه، اقتصاد ما حدودا 6 درصد کوچک شد. یعنی سفره مردم حداقل 6 درصد خالی شد. تلاش می‌کنیم در سال 92 انشاءالله در پایان سال کاری کنیم که این منفی 5.8 انشاءالله به صفر یا حتی درصدی پائین‌تر برسد، البته یک درصد را بعید می‌دانم اما تلاش می‌کنیم به نیم درصد برسد.

*دولت باید در اول تیرماه نرخ دلار را به  2477 تومان برساند

وی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال 93 انشاءالله رشد اقتصادی‌مان مثبت 3 باشد، البته رشد اقتصادی طبق برنامه باید 8 می‌شد اما  به هرحال باید اقدامات گذشته جبران شود، البته بحث مهار تحریم را هم داریم. برای سال آینده تلاش می‌کنیم اگر بتوانیم یکسان‌سازی نرخ ارز را انجام دهیم، چون این تفاوت قیمت ارز خیلی مشکلات درست می‌کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که این دولت با آن مواجه شد، این بود که مجلس گفته بود دلار از هزار و دویست‌ و خرده‌ای باید بشود 2477 تومان، افزود: دولت باید در اول تیرماه نرخ دلار را به  2477 برساند. متاسفانه دولت قبل این کار را نکرد و وقتی ما آمدیم با این مشکل مواجه شدیم.

وی افزود: دولت باید قیمت ارز را دو برابر می‌کرد. به گزارش تسنیم، یعنی قیمت کالاهای وارداتی باید دو برابر می‌شد که مشکلات زیادی فراهم می‌کرد. محاسبه کردیم برخی موارد مانند نان و دارو را با پرداخت یارانه کنترل کردیم. بخش‌های دیگر را با شیب ملایم کاری کردیم که با آن دلار به 2477 برسد.

“برخی مردم می‌گویند چرا در دولت جدید گرانی شد. مردم بدانند باری به دوش این دولت افتاد که قیمت دلار را طبق قانون مجلس 2 برابر کرد در حالی که باید در دولت قبلی این کار انجام می‌شد. به گزارش تسنیم، اما بحمدالله ما از این پیچ‌ها به خوبی عبور کردیم. از همکاری مردم در این زمینه‌ها تشکر می‌کنیم، چرا که اگر یاری مردم و حمایت مقام معظم رهبری نبود، نمی‌توانستیم از این وضعیت عبور کنیم”.

روحانی در پاسخ به این سوال که شما با توپ سیاست‌خارجی گل اقتصادی زدید. با چه روشی در این مدت به این سطح پیشرفته از سیاست‌خارجه رسیدید؟ اظهار داشت:  سیاست خارجی جزو اولویت‌های دولت بود، البته این بدان معنا نبود که سیاست‌های فرهنگی، داخلی و … اهمیتش کمتر است. بلکه به خاطر مشکلی که کشور بدان مواجه بود این برای دولت مهم بود. در سطح جهانی متاسفانه دشمنان یک ایران‌هراسی را به وجود آورده بودند. روابط دولت با دنیا در حد بسیار پائینی بود و تنها با کشورهای محدودی ارتباط داشت.

وی افزود: مشکلات فراوانی برای ایرانیان داخل و خارج بود. ما در سفرهای خارجی در بیشکک و نیویورک وقتی با ایرانیان روبرو شدیم، مشاهده کردیم چه شور و عشقی به وطن دارند، حتی شاید بیشتر از مردم داخل کشور، چون از آب دور شدند قدر آب را بیشتر می‌دانند. به گزارش تسنیم، اینها سرمایه‌های بزرگی هستند. انشاءالله می‌آیند و به رشد کشور کمک می‌کنند. کشور ایران متعلق به آنها هم است. ایرانیان قدرت بزرگی در دنیا هستند. در همین دیپلماسی عمومی ایرانیان نقش بسیار زیادی می‌توانند داشته باشند. تقریبا در همه کشورها ایرانیان بخش بزرگی‌شان از نخبگان جامعه، اساتید، بزرگان و پزشکان هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه در این مدت فشار ظالمانه‌ای به بهانه مسئله هسته‌ای به مردم وارد شده بود، گفت: البته نمی‌خواهم بگویم همه مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم است، چرا که عمدتا مربوط به بی‌تدبیری بود.

وی با اشاره به اینکه درست وقتی می‌رفتیم به سمت تحریم، دولت می‌گفت تحریم کاغذ پاره‌ای بیش نیست،خاطرنشان کرد: دولت وابستگی‌اش به خارج بیشتر می‌کرد. در سال قبل از سال 84 وارداتمان حدود 38 میلیارد بوده و بعد به کجا رسید؟ که در نهایت به 75 میلیارد در سال 90 رسید.

رئیس جمهور تاکید کرد: شما وقتی با دنیا در حال مبارزه هستید باید به خودتان تکیه  کنید. با شعار که نمی‌شود با دنیا مقابله کرد، البته نباید از فشار دنیا بترسیم بلکه باید تدبیر کنیم و به خود متکی شویم. اینکه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر اقتصاد مقاومتی تاکید کردند برای همین مسئله است.

روحانی خاطرنشان کرد: از سال 1379 تا سال 1383 هر سالی در بحث گندم، خرید ما از کشاورز داخلی 1 میلیون تن اضافه شد و به طور طبیعی خرید ما از خارج کم شد و تا سال 1383 در گندم خودکفا شدیم.

وی گفت: در این سال بیش از 11 میلیون تن خرید از کشاورزان‌مان بود و نیازی به خارج نداشتیم و از سال 1384 به بعد هر سال خرید داخلی ما 1 میلیون تن کم شده و خریدمان از خارج 1 میلیون تن اضافه شده، تا جایی که امسال ناچاریم بیش از 7 میلیون تن خریداری کنیم.

*در سال‌های اخیر برای چینی‌ها و کره‌‌ای‌ها شغل زیادی ایجاد کردیم، اما در داخل مشکل اشتغال داشتیم

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه وقتی داریم با چند قدرت غربی دنیا مبارزه می‌کنیم باید خود را آماده کنیم، اظهار داشت: متاسفانه عمل با شعار ما در دولت گذشته سازگار نبود و امیدواریم حرکت ما به سمت خوداتکایی بیشتر و تکیه بر کشاورزان داخلی باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: البته در سال‌های اخیر برای چینی‌ها و کره‌جنوبی و دیگران شغل زیاد درست کردیم اما در داخل مشکل اشتغال داشتیم و حضور اقتصادی‌مان در صحنه بین الملل چقدر ضعیف بود اما اکنون شرایط دارد به تدریج بهتر می‌شود.

روحانی ضمن تشکر از محمدجواد ظریف و همه وزرا و مسئولان، گفت: انصافا تلاش مجدانه‌ای کردند، البته همه وزرا گزارش خواهند داد اما در سیاست‌خارجی قدم‌های بسیار خوبی برداشته شد و از اول هم با بهار خوبی شروع شد. به عبارتی سالی که نکوست از بهارش پیداست.

وی به مراسم روز تحلیف منتخب مردم در 24 خرداد اشاره کرد و با بیان اینکه روز تحلیف 55 هیئت از دنیا شرکت کردند که 10 رئیسجمهور و 2 نخست‌وزیر و 6 رئیس‌مجلس و 11 وزیرخارجه و بقیه وزرا بودند، اظهارداشت:  بعد در سفر اجلاس شانگهای در بیشکک شرایطی پیش آمد که با 2 قدرت بزرگ از 5 قدرت بزرگ شورای امنیت توانستیم ملاقات داشته باشیم که پایه‌گذاری بسیار خوبی برای روابط با چین و روسیه کردیم و بحمدالله آن توافقات عملا آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، رئیس جمهور با بیان اینکه توافق ما با آنها هم در بحث اقتصادی  و هم سرمایه‌گذاری آنها در ایران و هم در بخش‌های سیاسی و فرهنگی بود، افزود: ما با 5 قدرت تقریبا از چین شروع و به روسیه و اخیراً با انگلیس تماس تلفنی من با کامرون بود.

*همه جا کلید دست مردم بوده و حضور و حمایت‌شان دنیایی از شور است

“ما برای اجلاس ژنو، به هر 5 کشور پیغام داده بودیم که می‌خواهیم مذاکره داشته باشیم. آنها تلفن کردند اما درخواست اولیه از ما بود”.

روحانی با تاکید بر اینکه همه جا کلید دست مردم بوده و حضور و حمایت مردم دنیایی از شور است، افزود: من به‌ عنوان عضو کوچکی از مردم در برابر عظمت و فداکاری مردم احساس کوچکی می‌کنم و ایستادگی مردم موجب شد این قفل باز شود.

وی اضافه کرد: اگر حماسه سیاسی مردم که تاکید مقام معظم رهبری بود و آن تدبیر رهبری و حضور مردم در کنار صندوق آرا نبود، ما کلید داشتیم؟ کلید حضور و حمایت مردم است، البته دولت هم به عنوان خادم مردم تلاش می‌کند.

“فقط یک قفل نیست اما یکی باز شده است؛ عده‌ای در دنیا دنبال این هستند کاری کنند این قفل را باز نکنند. حالا ممکن است عده‌ای در داخل باشند که کودکانه بخواهند عمل کنند، البته در داخل درباره  مسائل ملی خوشبختانه دارای یک وحدت ملی هستیم”.

*در بحث هسته‌ای به مردم اطمینان می‌دهم که اولین قفل باز شده است

روحانی ادامه داد: هر چه بخواهیم به دست بیاوریم از وحدت و انسجام داخلی می‌توانیم به دست آوریم. برخی وقت‌ها آتش درحال خاموش شدن است اما عده‌ای هیزم می‌آورند. بعضی انگار از شعله آتش خوششان می‌آید. به گزارش تسنیم، با انسجام می‌توانیم از پله‌های پیشرفت بالا رفته و به بام برسیم. در هسته‌ای اگر پیشرفت داریم به خاطر هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم و حضور مردم است. البته کارشناسان و دیپلمات‌های ما هم سهم دارند و تلاش می‌کنند.

“من در بحث هسته‌ای به مردم اطمینان می‌دهم که اولین قفل باز شده است. ما پایه ساختمان تحریم را لرزاندیم. مردم شکی نداشته باشند. اینکه برخی شعار می‌دهند در دنیا به خاطر این است که چاره‌ای ندارند و باید صورتشان را سرخ نگهدارند. با این توافق سیستم بانکی متحول می‌شود”.

وی افزود: در این توافق آمده تحریم جدیدی اعمال نمی‌شود. این یعنی مهار و محدود کردن تحریم وخیلی‌ها تلاش می‌کردند ایران منزوی باشد اما امروز دشمنان ما منزوی است و ایران از همیشه در صحنه بین‌المللی فعال‌تر است. آن فضایی که در بیشکک و نیویورک دیدیم گویای این مطلب است؛ وزیرخارجه ایتالیا در این باره گفت که فضای دنیا به سمت رقابت برای تعامل با ایران است. 10-15 متقاضی ملاقات با ایران در نیویورک باقی ماندند چون وقت نبود و این آیا منزوی بودن ما را نشان می‌دهد؟ حسن روحانی کسی نیست. نماینده ملت ایران مهم است. این انتخابات دنیا را تکان داد. مردم ایران بزرگ هستند و همه افتخارات را آنها آفریدند”.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بحث هسته‌ای می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که اصول مدنظر مردم و حقوق مردم و چارچوبی که مقام معظم رهبری ترسیم کردند تا پایان مراعات می‌شود؛ یعنی در کشور حق هسته‌ای ما با قدرت بیشتر و شفافیت بیشتر عملیاتی و اجرایی خواهد شد. حتی بخش غنی‌سازی که یک بخشی از حقوق ما به شمار می‌رود ادامه خواهد یافت و هیچ‌وقت غنی‌سازی متوقف نخواهد شد. به گزارش تسنیم، این خط قرمز ماست. غنی‌سازی حق روشن ماست. حال هر کس می‌خواهد خوشش بیاید و یا نیاید. برخی NPT را جوری تفسیر می‌کنند. باید بگویم  اینها حقوقدان هم نیستند. طوری تفسیر می‌کنند که از یک سرهنگ بیشتر برمی‌آید تا حقوقدان.

وی با بیان اینکه هر چه در مقررات بین‌الملل ممنوع نشده از جمله غنی‌سازی  آزاد است،‌گفت:  آنها می‌گویند انرژی صلح‌آمیز. مگر برق اتمی صلح‌آمیز نیست؟ این رآکتور سوخت و لذا غنی‌سازی می‌خواهد. روی چارچوب‌های اصلی ایستاده‌ایم و مردم مطمئن باشند. باید ظلمی هم که به مردم شده برداشته شود. هدف ما رفع تهدیدها و شکستن تحریم‌هاست. هدفمان این است که فرصت لازم را در صحنه بین‌الملل ایجاد کنیم. همان که به تعبیر تعامل سازنده با جهان گفتیم. انشاءالله تا جایی پیش می‌رویم که به تعامل کامل با 5+1 برسیم البته راه طولانی است اما انشاءالله می‌رسیم.

رئیس‌جمهور افزود: اولین مسئله در انسجام این است که همه به حقوق یکدیگر احترام بگذارند. من آن منشور حقوق شهروندی را که به ملت عزیزمان قول داده بودم، امشب پیش نویسش روی سایت قرار گرفت تا مردم و نخبگان نظر دهند. این پیش‌نویس اولیه را بخش حقوقی تامین کرده و من گفتم قبل از اینکه من ببینم در اختیار مردم قرار دهید تا نظرشان را بدهند. به خصوص حقوقدانان و صاحبان اندیشه. به گزارش تسنیم، بنابراین اولین قدم این است که به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم و در جامعه ما همه احساس آرامش کند. یکی از نکات مثبتی که حس می‌کنم بوده، این است که یک آرامشی به وجود آمده است البته نه فقط در سکه و دلار و مسکن و اصلا در جامعه و دانشگاه و بازار و مدارس و ورزش احساس آرامش است.

روحانی با اشاره به موفقیت‌های ورزشی، گفت: در ورزش کاری نکردیم. در والیبال، فوتبال ساحلی، فوتبال و … همه‌جا شور هست و جوانان پیروزی می‌آفرینند. حال یک عده‌ای می گویند روحانی متشکریم(خنده). همه باید از ملت عزیزمان متشکر باشیم. ما در این 100 روز کار زیادی نکردیم. من عضو کوچکی از این ملت بزرگ هستم. واقعا این چنین است و غیر این نیست. خدمت به این مردم واقعا افتخار است.

*با نزاع میانه‌ای ندارم

وی با بیان اینکه ما  سایه سیاست را از ورزش برداشتیم و این همه موفقیت آمد، افزود: در فضای فرهنگی یک خرده فضای امنیتی را کنار بردیم و به همین خاطر آرامش ایجاد شد. دولت همه‌ امکانات در اختیارش نیست و اختیاراتش در چارچوب قانون‌اساسی است، اما رئیس‌جمهور مسئول اجرای تک‌تک قانون‌اساسی است. تمام وعده‌هایی که به مردم دادم، پای وعده‌ام ایستاده‌ام.

به گزارش تسنیم، روحانی گفت: من با نزاع میانه‌ای ندارم. اینکه برخی فقط با نزاع می‌خواهند به پیروزی برسند، این در واقع بی‌هنری است.

رئیس‌جمور با  تاکید بر تعامل میان قوا در داخل و اتحاد و انسجام، تصریح کرد: ما با قوای دیگر باید دست به دست هم دهیم. هم مجلس و هم قوه قضائیه به ما لطف دارند. یکی از افتخارات ما این است که در این دولت یک آرامشی در روابط قوا ایجاد شد که قبل از این دولت تا مرز شکایت و دادگاه پیش رفت.

“مردم ما واقعا از اختلاف رنج می‌برند. از اختلاف سودی نمی‌برند. البته این انسجام و وحدت یک عاملش این است که رهبری مقتدر داریم و همه قوا به رهبری احترام می‌گذارند. رهبری هماهنگ‌کننده قواست اما الحمدلله بین قوا امروز تعامل سازنده است. قبل از دنیا باید تعامل سازنده با خودمان داشته باشیم. امید و آرامش و کرامت را باید مدنظر قرار دهیم. امید الحمدلله در جامعه ما در حد بسیار عالی هست. آرامش هم الحمدلله هست. به گزارش تسنیم، دولت هر کاری بتواند درباره امید و آرامش انجام خواهد داد. حقوق شهروندی بخشی است برای ایجاد آن کرامت. باید همه به همه احترام کنیم. دولت واقعا از نقد بدش نمی‌آید. همیشه از رسانه ملی متشکر بودیم. رسانه ملی رفتارش نسبت به دولت ما، مانند رفتار با دولت‌های قبلی در ماه‌های آخر است. این البته حق رسانه ملی و سایر رسانه‌هاست. نقد اتفاقا به نفع ماست. ما مگر معصومیم و خطا نمی‌کنیم؟ نقد اگر سازنده باشد به نفع همه ماست.”

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از نقد رسانه ملی استقبال می‌کنیم و همه باید آستانه تحملمان را بالا ببریم و همدیگر را تحمل کنیم و بدانیم با تحمل بیشتر نفع بیشتر عاید این مردم می‌شود، گفت: ما تاکنون در هسته ای چطور پیش رفتیم؟ اگر مجلس و سایر ارگان‌ها کمک نمی‌کرد و هدایت و کمک مقام معظم رهبری نبود، به اینجا نمی رسیدیم. همه قوا به رهبری احترام کرده و چارچوب هدایت ایشان را پذیرفتیم و بحمدالله قدم خوبی برداشتم که همه دوستان ما خوشحالند. حالا یک رژیم نامشروع اشغالگر را رها کنید. این رژیم بنیانش بر ظلم و جور و دعواست. یک عده جنگ‌طلب محدود و حالا یکی دو کشور روی اغراضی ناراحت باشند.

روحانی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در جهت پیشگیری از وقوع جنگ در منطقه خاورمیانه، خاطرنشان کرد: امروز دولت‌ها و ملت‌ها خوشحالند. ما در اولین قدم در منطقه تلاش کردیم در سوریه جنگ نشود. از تلفنی که بین من و پوتین شروع شد تا تماس‌های تلفنی دیگری که ادامه داشت و البته خیلی‌ها تلاش کردند. ما هم به سهم خودمان تلاش کردیم. خود دولت سوریه بیشترین کمک را کرد. الحمدلله از سایه جنگی که می‌توانست برای منطقه خیلی خطرناک باشد، عبور کردیم.

*سند توافق ژنو همین است که منتشر شده/ هیچ چیز پنهانی وجود ندارد

وی افزود: در توافق اخیر هم کل منطقه احساس آرامش و امید می‌کند. کشورهای عربی هم حالا باید همه خوشحال باشند. ما برای دوستان و همسایگانمان پیام دادیم. به ضرر هیچ یک از همسایگانمان نیست. برخی فکر می‌کنند ایران به دنبال ساخت بمب است. ایران هیچ‌وقت دنبال ساخت سلاح‌های کشتار جمعی و به خصوص سلاح هسته‌ای نبوده است.

روحانی اظهار داشت: هدف ما پیشرفت و توسعه است. سند توافق همین است که منتشر شد. زمینه‌ای ممکن است باشد که اجرایی است. هیچ چیز پنهانی وجود ندارد. توافق این است که چند بانک در دنیا بتوانند فعالیت‌های بانکی ما را دنبال و حمایت کنند. اینکه چگونه دنبال کنیم توافق را یا اینکه یک کمیته مشترک باید این کار را بکند. ممکن است سند الحاقیه‌ای برای اجرا باشد اما سند اصلی همان است که منتشر شد. در این توافق مهم نیست که در این 6 ماه چه کاری انجام می‌شود. مهم این است که سر اصول توافق کردیم، یعنی اینکه حق غنی‌سازی داریم و در پایان همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد و کشورها با ایران همکاری هسته‌ای خواهد داشت و در نهایت ایران مانند همه کشورهایی که NPT را امضا کردند و از حقوق برخوردار خواهد بود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و اقتصادی لقب دادند، خاطرنشان کرد: تاکنون همه در فضای حماسه سیاسی بودیم. حالا سیاست داخلی یا خارجی. در اقتصادی هم حرکت‌هایی شروع شده اما حماسه از امروز به بعد باید شروع شود چراکه فضا مناسب‌تر شده است. دیروز اگر فضا این بود که فردا و پس فردا تحریم‌های جدید می‌شود، طبق توافق تحریم جدید نخواهد بود.

به گزارش تسنیم، روحانی گفت: خواهید دید توافق با کشورهای خارجی و سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر خواهد شد. اینکه شما می بینید در همین چند روز صف می‌بندند و هجوم می آورند به خصوص در پتروشیمی و ماشین‌سازی که تحریم برداشته شده است. این هجوم فرصتی برایمان ایجاد می‌کند. همه تلاشمان این است که فضای کسب و کار را بیش از پیش بهبود ببخشیم. من بسیار به آینده کشور امیدوارم.

وی با بیان اینکه گزارش امروز به معنای تنها گزارش دولت نخواهد بود و گزارش کتبی  هم خواهیم داد و وزرا هم گزارش خواهند داد، افزود: قول داده بودیم در کنار چرخیدن سانتریفیوژ، اقتصاد هم بچرخد و زندگی مردم هم بهتر شود که الحمدلله به این هدف رسیدیم. در همه زمینه‌ها انشاءالله شاهد رونق خواهیم بود.

رئیس جمهور در تشریح اقدامات فرهنگی دولت خاطرنشان کرد: فرهنگ دولتی نمی‌خواهیم اما دولت فرهنگی را قطعا می‌خواهیم. سیاست دولت این است که مداخلاتش را در امر فرهنگ به حداقل ممکن برساند. البته برخی جاها مثل آموزش و پرورش و ارشاد و … دولت حضور دارد و وظایفی طبق قانون‌اساسی بر عهده دارد اما در جایی که دخالت دولت ضروری نباشد حتما خودش را کنار می‌کشد.

به گفته روحانی تصدی‌گری دولت در امر فرهنگ باید به حداقل ممکن برسد. صاحبان فرهنگ باید فرهنگ را به عهده بگیرند. انجمن‌های علمی و پیشکسوتان باید بیایند. قانون باید جهت‌گیری فرهنگی را مشخص کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی در برخی موارد البته مشخص می‌کند.

*در همین 100 روز اول خیلی کتاب‌ها ممنوع شده بود که آزاد کردیم

“یک نکته می‌خواهم بگویم. ما باید به صاحبان فرهنگ اعتماد کنیم. صاحبان فرهنگ در کشور فرهیختگان و بزرگان ما هستند. در برخی مقاطع خیلی به آنها بی‌اعتمادی شد. به فیلمسازان و نویسندگان باید اعتماد کنیم. در همین 100 روز خیلی کتاب‌ها که ممنوع شده بود، آزاد کردیم. برخی‌ها که ممنوع‌القلم شده بودند، تبدیل کردیم به سریع‌القلم. خیلی مقررات دست و پاگیر را هم در بخش فرهنگ و هم در اقتصاد داریم و روان‌سازی می‌کنیم. باید فضای امنیتی را از فرهنگ کنار بزنیم”.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه دولت نظرش این است که هیچ فیلتری بهتر از افکار عمومی مردم نیست، گفت: وقتی فیلمی ساختند که مردم نرفتند ببینند و بی‌اعتنا شدند، آنها فکر خود را می‌کنند. من نمی‌گویم در بحث فرهنگی نباید قانون داشته باشیم، اتفاقا باید قانون شفاف داشته باشیم اما مداخلات دولت باید به حداقل برسد.

وی افزود: باید به انجمن‌های فرهنگی و صنفی اعتماد کنیم. خود آنها صلاحیت‌شان از کارمندان دولت که بخواهند دخالت کنند، بیشتر است.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه باید با هم تعامل و فضای مناسب ایجاد کنیم، اظهار داشت: این دولت خلاصه دنبال آشتی با همه است. دولت در گذشته با کارشناسان فاصله  گرفته بود، به طوری که دیدید درب سازمان مدیریت قفل شد و می‌خواهیم درب آن را باز کنیم.

روحانی ادامه داد: امروز می‌بینید که دولت با فضای فرهنگی آشتی کرده و می‌خواهد با دانشجویان هم آشتی کند. ما یک فضای رقابتی خوب در فرهنگ باید ایجاد کنیم.

“مردم ما خواهان کالای خوب فرهنگی هستند. مگر می‌شود مردم کالای خوب نخواهند”.

وی تاکید کرد:  نه اینکه به بخش فرهنگ کمک نکنیم، بلکه نمی‌خواهیم مداخله کنیم. می‌خواهیم عادلانه کمک کنیم. ما نمی‌خواهیم تحت عناوین خاص، افراد خاصی بخواهند سوءاستفاده کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در یارانه مطبوعاتی اخیر دیدید که فضا عادلانه شد، اظهار داشت: صندوق را در بخش کمک به بخش هنری فعال کردیم و از این رو دولت حمایت و کمک می‌کند. دولت اول با همه اهل فرهنگ آشتی کرده و این را ادامه می‌دهد و انشاءالله هر خانه‌ای که باید باز می‌شود.

روحانی با بیان اینکه فضای امنیتی خیلی کمتر شده اما یک سری مسائل هست که زمان لازم خود را می‌طلبد، افزود: همین انسجام و وحدت و نزدیک شدن جناح‌ها و تشکل‌ها، در عین رقابت و اختلاف‌نظر باید مورد توجه قرار گیرد و همه باید کمک کنیم. باید دل‌ها از کینه‌ها شسته شود.

وی با بیان اینکه این کینه چیزی را حل نمی‌کند، تاکید کرد: البته رقابت سالم مشکلی ندارد. هر کسی برود دنبال اهداف قانونی مدنظر خود. ما دنبال آزادی سالم و مسئولانه در جامعه هستیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در  عین حال کاری کنیم که آن نزدیکی و الفت حفظ شود. اکنون احساسم این است که مذاهب و ادیان و اقوام مختلف احساس آزادی بیشتری می‌کنند، ضمن اینکه دولت واقعا  نسبت به اقوام و مذاهب و ادیان مصمم است.

“این داستان حقوق شهروندی یک هدف بزرگش همین است. همه شهروندان ایرانی، هر که تبعه این کشور است و حتی در خارج باید از حقوق شهروندی برخوردار شود. برای اینکه ایرانی‌ها همه باید احساس کنند زیر یک چتر واحد هویت ایرانی و فرهنگ بلند ایرانی دارند و زندگی می‌کنند”.

وی با اشاره به اینکه همه باید به این هویت و فرهنگ ایرانی افتخار کنند، افزود: در سایه این افتخار می‌توان الفت، برادری و محبت را بیشتر کرد. الحمدلله احیای اخلاق را هم شاهدیم.

رئیس‌جمهور ضمن تشکر از مردم، تصریح کرد: می‌خواهم به مردم عزیز بگویم که ما این راه را با هم آغاز کردیم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در 24 خرداد، افزود: مردم در 24 خرداد حماسه بزرگی آفریدند و پس از اعلام نتیجه، در خیابان‌ها چه کردند؟ شادی و امید آفریدند و تا امروز نیز در کنار دولت بودند.

وی خطاب به مردم ایران، اظهارداشت: به مردم عزیز می‌گویم که ما در کنار هم خواهیم بود و با کمک هم دولت مسیر خود را ادامه می‌دهد. انشاءالله تا پایان کار در کنار هم خواهیم بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: من سپیده را می بینم. سپیده‌ای که منجر به صبح روشنایی خواهد بود. من توسعه را برای سال‌های آتی کشور به خوبی می‌بینم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه ما کشور بسیار بزرگ و غنی از لحاظ منابع نفتی و گازی در دنیا هستیم، ادامه داد: دومین منابع گازی و چهارمین منبع نفتی دنیا اینجاست. شصت تنوع معدنی در این کشور است. از لحاظ نیروی‌انسانی و دانشمندان و فرهیختگان بسیار غنی هستیم و دستیابی به فناوری هسته‌ای فقط گوشه‌ای از آن است.

رئیس جمهور در صحبت پایانی خود با مردم، خاطرنشان کرد: مردم ما حتما آن صبح را خواهند آفرید. الیس صبح بقریب. مردم در سایت‌ها به بیان زیباشان گفتند که روحانی متشکریم. من امشب می‌خواهم بگویم که”مردم من از همه شما متشکرم”.

انتهای پیام/

Go to TOP