چاپ خبــر
تأملی بر اقدامات فرهنگی شهرداری؛

ناهماهنگی فرهنگی شهرداری فریدونشهر با مردم در محرم و صفر

هرچند مردم شهر به وظیفه خود عمل کرده و بسیاری از خودروهای خود را رنگ عزا زدند و بر درب خانه هایشان پرچم مشکی نصب کردند اما آن چه از دید یک مسافر در این شهر به چشم می آمد، رنگ شهر هیچ فرقی با ماه های دیگر نداشت، انگار نه انگار محرمی شده است، انگار نه انگار این مردم عزادارند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، دو ماه ماتم و اندوه به پابان رسید. محرم و صفری که امام خمینی(ره)، هم او که یک تنه در برابر نه فقط چند هزار سال پادشاهی ایران، بلکه در برابر حمایت ابرقدرت هایی همچون انگلیس و آمریکا با تمام قوای نظامی و اطلاعاتی شان ایستاد، در باب آن فرمودند: این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. یعنی اگر دشمن محرم و صفر را از ما گرفت، کم کم اسلام را هم خواهد گرفت.

اگر دشمن بخواهد محرم و صفر را بگیرد چگونه باید وارد شود؟ آیا می تواند مستقیم به جوان ما، به مردان و زنان ما بگوید به خیابان نیامده، دسته تشکیل ندهید و عزاداری نکنید؟ خیر بدون شک پاسخ مثبتی دریافت نخواهد کرد. اما دشمن می تواند آرام آرام، یکی یکی نشانه های عزاداری را حذف کند تا آن جا که به یکباره خواهیم دید از عزاداری برای امام حسین(ع) دیگر خبری نیست؛ آن امامی که نه تنها جان خود، بلکه جان فرزندانش، خانواده اش و بهترین دوستان و یاران اش را برای حفاظت از دین به قربانگاه کربلا آورد؛ مردم در محرم و صفر همچون دیگر ماه های سال رفت و آمد می کنند و دیگر نشانه خاصی از عزاداری برای حضرت اباعبدالله(ع) باقی نمانده است.

اکنون اگر شما بخواهید شروع کنید کم کم نشانه های محرم و صفر به این شکل که بیان شد، را بردارید در ابتدا چه می کنید؟ آیا ابتدا تلاش نمی کنید فضا را همچون روزهای عادی سال نگه دارید؟ آیا تلاش نمی کنید مردم جلو چشمشان پرچم مشکی اباعبدالله(ع) را مشاهده نکنند؟

در نبرد بین دو لشکر هم، آن لشکری پیروز می شود که بتواند پرچم لشکر مقابل را پایین بکشد.

tasua95fr029

دو ماه عزا بر فریدونشهر گذشت و برای اولین بار در محرم و صفر امسال، شهرداری، این شهر را سیاه پوش نکرد و در خیابان ها، بلوارها و میادین پارچه مشکی نصب نکرد. هرچند مردم به وظیفه خود عمل کرده و بسیاری از خودروهای خود را رنگ عزا زدند و بر درب خانه هایشان پرچم مشکی نصب کردند اما آن چه از دید یک مسافر از این شهر به چشم می آمد، رنگ شهر هیچ فرقی با ماه های دیگر سال نداشت، انگار نه انگار محرمی شده است، انگار نه انگار این مردم عزادارند.

حتی شهرهای نوپایی که در اطراف فریدونشهر هستند برای محرم و صفر که نقطه عطفی در تاریخ اسلام و جزء جدانشدنی هر گونه آزادگی، شجاعت و ایمان است سنگ تمام گذاشتند ولی در فریدونشهری که بیش از نیم قرن از شهر شدنش می گذرد، آن هم با وجود داشتن مردمی معتقد که در تاسوعا و عاشورا برای امام غریب خود سنگ تمام می گذارند، شهرداری اقدام به سیاه پوش کردن شهر نکرد. در حالی که این کار نه مستلزم اعتبارات آن چنانی بود و نه مستلزم زحمت و وقت زیاد.

tasua95fr023

دهه محرم گذشت، تاسوعا و عاشورا سپری شد، اربعین فرا رسید ولی باز هم خبری از حرکت فرهنگی شهرداری پا به پای مردم دیده نشد و باز داستان به همین جا هم ختم نشد بلکه در شهادت ولی نعمت ایران زمین، امام رضا(ع) و کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (ع) و حتی رحلت رحمه للعالمین، پیامبر آخرالزمان، عصاره هستی، حضرت محمد(ص) هم در ۲۸ و ۳۰ صفر، هیچ اتفاقی نیافتاد تا آن جا که موجبات اعتراض مردم را هم در پی داشت.

امروز در کانال رسمی شهرداری فریدونشهر حدیثی از امام علی (ع) منتشر شده بود که فرموده بودند: هر کس امر به معروف کند به مومن نیرو می بخشد و هر کس نهی از منکر نماید بینی منافق را به خاک مالیده و از مکر او در امان می ماند.

این یادداشت امر به معروف ما بود، امیدوارم برادران تلاشگرمان در شهرداری نیرو گرفته باشند.

 1. دورود بر پونه زار …آخرش یکی پیدا شد ی حرف حساب بزنه … ما از شما حمایت می کنیم

 2. یک جوان گفت:

  درفریدونشهر کلی مشکلات شهری وجود دارد که با همکاری همت مردم وشهرداری وشواری اسلامی در حال
  حل مشکلات میباشند حا لا دوتا پرچم سیاه نصب نشد باید رسانه ای شود .درشهر اگر توجه کنید بساری از مردم بر روی در یوار ماشین درب مساجد کلی پرم سیاه نصب کردند چرا گزارش و رسانه ای نشد امام حسین عزادار نمیخواهد وپرچم سیاه. امام حسین ودیگر امامان وپیامبران الهی پیرو میخواهد کاش بجای پرچم سیاه
  یک حدیث بروی در یوار نصب شود وعمل شود به احادیث

 3. برادران و خواهران چرا می گویید کاری نشده در ماه محرم و صفر، پس جشنواره ای که در شب شهادت حضرت رقیه (س) با همکاری دستگاههای فرهنگی و شهرداری و شورای اسلامی برگزار شد پس چی بود؟

 4. پس دستگاههای فرهنگی در سطح شهر همچون اداره ارشاد در این دوماه چه کار مفیدی انجام داد؟

 5. پونه زار چند وقتی است هر بار داخل سایت شما می شوم می بینم یکجورایی هدفدار و جهتدار داری عجیب به شهرداری و شورا گیر میدی . که این کار در شان یک رسانه محلی نیست . شما ادعای مسلمانی شدیدی می کنید اما همیشه نیمه خالی لیوان را نکاه می کنید که این شیوه مسلمانی نیست و به همین خاطر بارها خواسته ام که اصلاا دیگر وارد سایت شما نشوم اما گذرا هر وقت وارد شدم جز تفرقه افکنی و نفاق اندازی چیزی ندیدم . من طرف شهردار یا شورا نیستم اما به عنوان یک مخاطب وقتی می بینم با یک گذارش حاشیه ای و با به به گفتن چند نفر همفکر شما .دچار جو شدید و جوگیر می شوید من ناراحت میشوم این عادت بد را لطفا منار بگذار…

  • پونه زار گفت:

   دوست عزیز، ما به طور روزانه مشکلاتی که در شهرستان وجود دارد را به منظور تذکر برای اصلاح آن و توسعه شهرستان بیان می کنیم. در رابطه با شهرداری هم به جرأت عرض می کنم بهترین خبر مالتی مدیای ما که وقت بسیاری هم برده است، اخبار مثبتی است که از شهرداری فریدونشهر و عملکردهای آن منتشر کرده ایم که مانند آن را برای هیچ اداره و ارگانی انجام نداده ایم و این کار بدون هیچ گونه چشم داشتی انجام شده است که می توانید پیگیری نمایید. اما در این هفته قلع و قمع درختان را داشتیم که مجوزش به طور غیرقانونی توسط شهرداری صادر شده بود، آیا نیاید به آن انتقاد می شد؟ پایان ماه صفر را داشتیم و آن چه در این خبر آمده
   اگر ما به اشکالات و ایرادات انتقاد نکنیم آیا رفع می شوند؟ همین خود شما به ما ایراد خواهید گرفت که چرا مردمی نیستید چرا اعتراض نمی کنید چرا چرا…

   • پونه زار محترم فکر کنم شهرداری مجوز لایروبی را داده بود نه شکستن درختان را طبق مجوزی که خودتان در سایت گذاشته بودید و درضمن مشکل شهرمون تنها زدن پرچم عزا نیست . مشکل شهر ما ریشه ای و عمقی است که بهتر است به ان بپردازید به قول فرمایش ایت الله بهجت حسینی باشید نه هیئتی . شما نبودید زمانی که اقای رضوانی شهردار بود . خدماتی ماثر در شهر انجام داد با بی انصافی عده ای از شهرما رانده شد و ایشان چند سال به عنوان بهترین شهردار و فرماندار در شهرهای دیگر خدمت نمود. سپس شهرداراذری امد . اقداماتش این بود که پارک کودک که مکانش همین جایی که شهرداری است را خراب کرد تا شهرداری را درست کنند هیچ کس اعتراضی نکرد . هیچ قدمی برداشته نشد که هیچ بلکه به عقب رانده شدیم هیچ کس در این شهر نطقی نزد و حال ممطمئن باش که اگر شهردار شهرتان یک غریبه بود و از جناح خودتان چنان حلوا حلواش میکردید و اقدامات این چند ساله اش را چنان منعکس میکردید که بیا و ببین .

  • گرجی گفت:

   باسلام
   همشهری عزیز دورازشهرمحروم فریدونشهرخواهش میکنم خدمات وعمران فریدونشهر راباهرشهری که دوست داری مقایسه کن بعد بگو حق انتقاد داریم یانه.مادراین شهرستان ازتمام امکانات اولیه زندگی شهری که دردیگر شهرها وجودداردمحرومیم.

  • حالا که یه نفر حرف راست و حق می زنه گیر دادید بش
   خو راست میگه دیگر کدام پارچه مشکی را برا این دو ماهه شهرداری زده یه نگاه به شهر گلپایگان و خوانسار بیاندازید و عملکرد شهرداری را در این دو ماه ببینید .

 6. بنه کمری گفت:

  بایدهم حرم وهم حریم آنها را در مقابل دشمنان دین حفظ کرد.

 7. حجت الاسلام اباصلت غفاری در نماز جمعه ۲۱آبان ۹۵ گفت: باید کم و کیف این جشنواره مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که اشتباه کسی ثابت شود، باید در حضور عموم مردم عذرخواهی کرده و اگر غرض و عمدی در کار بوده است باید مورد برخورد جدی واقع شود.
  آقای امام جمعه محترم شهرستان پس چرا در این خصوص گزارشی ارائه نشد.

 8. یکی جواب منم بده این فرهنگ و ارشاد یا سازمان تبلیغات اسلامی خداییش کارشون چیه …تا حالا چه خروجی برا شهرستان داشته اند و چه کار مفیدی انجام داده اند.////؟؟؟؟؟

 9. م گفت:

  هرچند در این مورد شهرداری کوتاهی کرده ولی عاملی که باعث دوری مردم از اسلام میشه پرچم های سیاه محرم و صفر نیست خیانت مسئولان نظام جمهوری اسلامی به مردم در قالب ریاست طلبی و سیاسی بازی و اختلاس و… و سرگرم کردن مردم به مشکلات زندگی که باعثش همین خیانتهاس.
  کدوم پیاده های اربعبین حاضر بودن پیاده تو شهر و روستاهای اطراف بگردن و خونه هایی را شناسایی کنن که ممکن امسال زیر برف و بارون آوار بشه و با کمک هم برای خشنودی امام حسین تعمیر کنن.
  امام حسین رهرو میخاد نه عزادار.

 10. آقای اصفهانی ازشهردار اسبقی که شما طرفداری میکنی چنان سنگی درچاه انداخت که هنوز نتوانستند تمام عاقلان آنرا از چاه بیرون بیاورند چون ساکن فریدونشهر نیستی واز کم وکیف مشکلات خبر نداری لطفا اظهار نظر نفرمایید

 11. وای برشما که امام حسین رافقط در مشکی پوشیدن می شناسید. بروید وسیره ی ایشان را یادبگیرید.

Go to TOP