چاپ خبــر

50 درصد از بیمارستان های استان اصفهان موقوفه است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت:50 درصد از بیمارستان های استان اصفهان و 25 درصد از بیمارستان های کشور که عموم مردم از آنها استفاده می کنند، موقوفه است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از ایرنا، حجت الاسلام رضا صادقی به مناسبت هفته وقف در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته اصفهان که در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد با بیان اینکه اصفهان از استان های پیشتاز کشور در حوزه وقف است، افزود: 610 مرکز آموزشی استان توسط خیراندیشان وقف شده و بسیاری از تکایا، حسینیه ها، حوزه های علمیه، آب انبارها و کاروانسراها و حتی همین مصلای بزرگ اصفهان نیز موقوفه است.
وی با اشاره به اینکه کلمه وقف بصورت مستقیم در قرآن ذکر نشده اما 72 مرتبه آیاتی در زمینه انفاق در راه خدا تکرار شده است، ادامه داد: وقف در ادیان پیش از اسلام نیز وجود داشته و در زمان صدر اسلام با انفاق های حضرت خدیجه در راه خدا و اسلام بعنوان سنتی حسنه ترویج یافته است.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ وقف در جامعه امروز پررنگ شده است، بیان کرد: وقف و کارکردهای اجتماعی و فرهنگی آن در جامعه اسلامی آثار و برکات بسیار دارد که تا قیامت همراه انسان است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود گفت: اداره اوقاف و امور خیریه استان امسال و سال گذشته در مرز مهران اقدام به طبخ غذای گرم کرد که هفت هزار زائر کربلا از آن بهره مند شدند.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح های ملی آرامش بهاری در نوروز، بصیرت عاشورایی در محرم و صفر و طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان از سوی اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال جاری 31 هزار نفر در استان حداقل یک تا سه جزء قرآن را در طرح های اجرا شده در امامزادگان حفظ کردند.
وی ادامه داد: 718 امامزاده واجب التعظیم در استان اصفهان وجود دارد که از این لحاظ پس از فارس و مازندران در رتبه سوم کشوری قرار داریم و در سال های 93، 94 و 95 نیز در عمران و آبادانی و توسعه امامزادگان رتبه اول کشور را داشیم.
وی افزود: سه هزار و 500 نفر از قرآن پژوهان نیز از طرح حفظ مجازی قرآن در منبر علامه مجلسی بهره مند شدند.
از 18 تا 24 آذر هر سال در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران بعنوان «هفته وقف» نامگذاری شده است.

Go to TOP