چاپ خبــر
روز پنجم؛

کشف ۴ پیکر از زیر آوارهای طبقه منفی یک/ انجام 60 درصد آواربرداری/ تصویر گاوصندوق های کشف شده

حدود 96 ساعت از آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکوی ۵۴ ساله و فرو ریختن این ساختمان و دفن دست‌کم 13 آتش نشان می‌گذرد و تلاش‌ها برای یافتن پیکرهای قربانیان و افراد زنده احتمالی ادامه دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از فارس، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمت 53 ساله داشت ولی صبح روز پنجشنبه 30 دی ماه دچار آتش سوزی گسترده شد و فرو ریخت. از این ساختمان 17 طبقه به‌ عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.

در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:

08:00/ دودهای ناشی از آتش همواره از زیرآوارها متصاعد می‌شود و آتش‌نشانان سعی می کنند با پاشیدن آب، کار را تسهیل کنند. جست‌وجوها در ضلع غربی حادثه پلاسکو که به ظاهر امکان یافتن پیکرهای بیشتری وجود دارد با دقت بیشتری در حال انجام است.

07:10/ برخی شهروندان، با صبحانه گرم از آتش‌نشانان و تیم جست‌وجو کننده در حال پذیرایی هستند.

07:05/ شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی: تونلی به سمت موتورخانه یعنی طبقه منفی یک حفر شد ولی چیزی یافت نشد اما تونل دیگری به کنار موتورخانه زدیم که ۴ پیکر که مربوط به شهروندان بود، یافت شد و به سختی بیرون کشیده شد.
سختی کار ما، برش آهن و برداشتن سقف فوقانی بود که برداشته شد و اکنون آواربرداری به آرامی انجام می‌شود و دو تیم حرفه‌ای، کار جست‌وجو را ادامه می‌دهند.
امیدواریم بتوانیم به محبوس شدگان دست یابیم و در این مسیر، دقت را فدای سرعت نمی‌کنیم که بی احترامی به پیکر همکاران ما شود. کماکان امیدواریم کسانی را که زنده‌ هستند، از زیر آوار خارج کنیم؛ چند بیل مکانیکی به همراه لودر در حال کار هستند.

07:03/ پلیس راهور تهران: هیچ‌گونه تغییری در محدودیت ترافیکی در محدوده مرکزی ایجاد نشده است. غرب به شرق خیابان جمهوری از تقاطع خیابان حافظ و 30 تیر و همچنین خیابان فردوسی از میدان امام(ره) به سمت شمال کماکان مسدود است.

01:56/ جلال ملکی، سخنگوی سازمان اتش نشانی در گفتگو با فارس: این چهار پیکر از تونل‌هایی که به طبقه منفی یک وصل می شد، کشف شدند. هر چهار پیکر زیر آوار بودند و شدیدا آسیب دیده بودند.

01:27/ با کشف پیکر 4 نفر از شهروندان (غیر آتش نشان) تا کنون مجموعا پیکر 6 نفر از زیر آوارها بیرون کشیده شده است. جست و جوی نیروهای امدادی برای کشف پیکرهای مطهر شهدا و یا سایر جانباختگان احتمالی حادثه ادامه دارد.

00:58/ جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی: تیم های امدادی با حفر کانال از سمت غرب پاساژ پلاسکو وارد ساختمان شده و دقایقی قبل موفق شدند چهار جسد را کشف کنند. این اجساد همگی شهروند بوده و در میان آنها آتش نشانی وجود ندارد.
سخنگوی آتش نشانی با بیان اینکه امدادگران اورژانس پس از معاینه اجساد مرگ آنها را تایید کردند، افزود: مشخص شد چند روزی از مرگ این افراد می گذرد و علت مرگ آنها ریزش آوار است.
ملکی در مورد سن این افراد اظهار کرد: سن اجساد کشف شده میانسال به بالا است

00:49/ کولیوند،رییس اورژانس کشور:حادثه پلاسکو تاکنون 187 مصدوم داشته است. از این تعداد 143 نفر در محل مداوا و 44 نفر هم به بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد فقط سه نفر در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی شان مساعد است.

00:25/ برخی از مسوولان عملیاتی حاضر در میدان به خبرنگار فارس گفتند: تاکنون به طور قطع کشف چهار پیکر تایید شده و تلاش ها برای جست و جوی بیشتر ادامه دارد.

00:01/ دو پیکر کشف‌شده از قسمت تونل هایی منتهی به طبقه منفی یک پیدا شدند که یکی از آن‌ها شهروند عادی است و دیگری هنوز مشخص نیست.

تعداد پیکرهای کشف‌شده بیش از دو نفر است که مربوط به افراد عادی و کارکنان پلاسکو است. تاکنون فقط پیکر یکی از آن‌ها از زیر آوار خارج شده است.

……………………………………………………………..روزچهارم……………………………………………………………………

23:59/ سرپرست اورژانس کشور:دو پیکر دیگر از زیر آوار پلاسکو خارج شد

22:49/ حضور یک خانواده ارمنی در محل حادثه و پخش غذا در بین آتش نشانان؛ این خانواده هدف خود از حضور در محل حادثه را همدردی با خانواده آتش نشان ها عنوان کردند و گفتند که ما هم ایرانی هستیم و ایران را بیشتر از ارمنستان دوست داریم.

22:21/ روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اعلام کرد: تمامی ایستگاه های آتش نشانی پذیرای مردم برای همدردی و تسلیت به آتش نشانان هستند.

22:17/ سرپرست اورژانس کشور: 150 نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند و 44 نفر برای دریافت خدمات بیشتر به بیمارستانهای تهران منتقل شدند که 40 نفر از آنها ترخیص شده اند.

در حال حاضر فقط 3 نفر از آتش نشانان مصدوم در بیمارستانهای تهران بستری هستند. اسامی آتش نشانانی که هنوز در بیمارستان بستری هستند، به شرح زیر است.

فخرالدین گودرزی(بیمارستان پارس)
محمدفاتحی(بیمارستان بانک ملی)
سامان سرخوری (بیمارستان بهارلو)

22:00/ دستورات رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:
اولویت اول تسریع در مراحل آواربرداری و تجلیل شایسته از آتش نشانهای قهرمان و خانواده هایشان ‏‏است.
قدردانی از همه ‏عوامل امداد رسانی حادثه ساختمان پلاسکو.
ماموریت رییس جمهوری به وزرا و ‏مسوولان برای اتخاذ تصمیم در جهت بازسازی ‏و ایجاد فرصت شغلی برای اصناف و کارگران شاغل ‏در این ساختمان.

21:49/ سازه آهنی عظیم الجثه‌ای امکان آوار برداری را سخت کرده است. آتشن‌شانان در تلاشند با برش این سازه آهنی آواربرداری را ادامه دهند.

21:40/ با هر بار آوار برداری دود سفید محوطه را فرا می‌گیرد. تعدادی از نیروهای ارتشی هم اکنون وارد میدان شدند.

 

 

19:27/ کار سگ‌های زنده‌یاب به جایی نرسید و مجدداً کار آوار برداری آغاز شد.

19:05/ حضور سگ‌های زنده یاب در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو

18:10/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: روز مشخصی برای اتمام آواربرداری نمی توان مشخص کرد. عملیات آوار برداری با دقت در حال انجام است و شاید تا چهار روز دیگر عملیات پایان یابد.

 


عملیات آواربرداری در ضلع شرقی پلاسکو

 

17:50/ سردار سجادی نیا: دقایقی پیش جلسه تمهیدات ترافیکی برگزار شد و مقرر شد که محدودیت‌های ترافیکی کاهش پیدا می‌کند. امیدواریم تا فردا بعد از ظهر بتوانیم ترددها را در خیابان جمهوری و خیابان فردوسی کاهش دهیم. اولویت نخست ما تردد خودروهای امدادی و خودروهای حمل نخاله است.

 


گاوصندوق 5 تُنی

 

15:38/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: آتش‌نشانان در ضلع غربی در حال عملیات هستند. با هیچ مورد پیدا شدن شهدای آتش‌نشان مواجه نشده‌ایم. دقایقی قبل گاوصندوق 5 تُنی خارج و تحویل مالک شده است.

بیش از 50 درصد آوارها جستجو شده است عملیات منتقل کردن ضایعات شروع شده است.

 


عملیات آواربرداری ادامه دارد


حضور دانش آموزان مدرسه خدیجه کبری(س) بستان آباد استان آذربایجان شرقی در ایستگاه آتش‌نشانی جهت عرض تسلیت حادثه دلخراش پلاسکو

 


نوگلان پیش دبستانی و ابتدایی شهرستان سهند با حضور در آتش‌نشانی از آتش‌نشانان عزیز تجلیل کردند.

 

17:21/ آتش در بخش‌های جنوبی پلاسکو شعله‌ور شد. آتش‌نشانان برای خاموش کردن آن تلاش می‌کنند.

 


ورود کمپرسی‌های جدید برای حمل نخاله

 

17:06/ محوطه محل حادثه کاملاً تخلیه شده است و تنها دستگاه‌های امدادی و نظامی حضور دارند.

 


افزایش دستگاه‌های آواربرداری در محل حادثه

 

 


از شهرستان‌های مختلف ماشین‌های آتش‌نشانی به کمک آمده‌اند

 

16:52/ عملیات‌ به صورت نقطه‌ای در حال انجام است. لودرها همچنان فعال هستند.

 


ورود تانکر آبرسانی به محل حادثه پلاسکو

 

 


کیانی فرمانده عملیات میدان

 

16:50/ کیانی فرمانده عملیات میدان در گفت‌وگو با فارس: 60 درصد آوار برداری انجام شده است. تجهیزاتی که پیدا می‌شود برای زمانی است که سریع اعلام کردیم تجهیزات خود را آتش‌نشانان جدا کرده و سریع از ساختمان خارج شوند.

 


آتش‌نشانان با دقت در حال جست‌وجو هستند

 

 


آواربرداری از آوار پلاسکو

 

 


عملیات آواربرداری در حال انجام است

 


حضور مقیمی قائم مقام وزیر کشور در محل حادثه پلاسکو

 

 


ورود جرثقیل سنگین برای برداشت بتن‌های بیش از 60 تُن در حادثه پلاسکو

 

 


گرامیداشت شهدای آتش‌نشان توسط دانش‌آموزان استان خراسان شمالی

 


دانش‌آموزان استان همدان با آتش نشانان و خانواده های شهدای حادثه‌ پلاسکو ابراز هم‌دردی کردند.

 

15:56/ هم اکنون چیزی در زیر آوار توجه امدادگران را جلب کرد. کار دقایقی در ضلع جنوب غربی متوقف شد.

 


متن املای فاطمه ملکی معلم اول ابتدایی دبستان امام سجاد(ع) برای دانش‌آموزانش

 

 


هنوز تعدادی از نگهبانان پاساژ کویتی‌ها در این مجموعه حضور دارند؛ این در حالی است که مکرراً برای تخلیه ساختمان هشدار داده می‌شود.

 

15:33/ در تونل احداث شده در پارکینگ پاساژ کویتی‌ها، گویا افرادی حضور دارند که آتش‌نشانان برای خروج آنها اخطار می‌دهند.
به گفته فرمانده آتش‌نشانان امکان ریزش پاساژ کویتی‌ها روی پارکینگ آن وجود دارد.

15:30/ در جلسه امروز شورای شهر نامگذاری مکانی به نام شهدای آتش نشان پلاسکو مطرح شد.

 


حسن اسدی دبیر زبان انگلیسی شهر وراوی(شهرستان مهر استان فارس)با پوشیدن لباس آتش نشان در سرکلاس درس حاضر شد تا الفبای عشق را برقلب شاگردانش حک کند.

 

15:24/ گفته می‌شود هر لحظه امکان ریزش ساختمان پاساژ کویتی‌ها هم وجود دارد.

 


2 آتش‌نشان روی بیل‌های مکانیکی ایستاده و با دقت به آوار نگاه می‌کنند تا به محض اینکه چیزی توجه آنها را جلب کرد، وارد عمل شوند.

 

 


انتظار برای دیدار دوباره

 

 


سگ های زنده یاب وارد صحنه عملیاتی شدند

 

15:04/ احتمال کشف پیکرهای آتش نشانان زیر آوار اکنون قوت گرفته است

15:03/باز هم لحظات در آوار پلاسکو نفس‌گیر شده است

15:02/ تعداد قابل توجهی از آتش نشانان در نظر دارند تا کنار یکدیگر به صورت دقیق و وجب به وجب یکی از مناطق مهمی که توجه آنها را جلب کرده است، جست‌وجو کنند.

 


لحظات بیم و امید آتش‌نشانان

 

14:55/ ابراز ناراحتی برخی نیروهای امدادی از حضور برخی مسئولان در صحنه حادثه: با ورود بازدیدکنندگان، برای دقایقی در روند انجام کار خللی ایجاد می‌شود.

14:52/ هم اکنون آتش‌نشانان مشغول بازدید دقیق محل «چهار سیلندر اکسیژن کشف شده در ساعاتی پیش» هستند.

 


توزیع نذری توسط مردم بین آتش‌نشانان حادثه پلاسکو

 

14:47/ خانم جوانی با چشمان گریان و حال پریشان سراغ همسر آتش‌نشان خود را از همکارانش می‌گیرد.

 


نمایی از ضلع جنوب شرقی ساختمان حادثه دیده پلاسکو


برشکاری ستون های بزرگ در محل حادثه پلاسکو

 

14:40/ همچنان برشکاری ستون‌های بزرگ در محل حادثه پلاسکو در حال انجام است.

 


تسریع در عملیات آواربرداری

 

14:30/ سرعت در عملیات آوار برداری. بیش از هفت بیل مکانیکی و 2 دستگاه لودر مشغول آواربرداری هستند.

14:24/ جانشین فرمانده نیروی انتظامی: اموال پیدا شده در زیر آوار به آگاهی مرکزی واقع در خیابان وحدت اسلامی 2 منتقل شده است و تحت حفاظت است و بعد از عملیات آواربرداری با حضور کسبه اقدامات لازم انجام شود.

آوارهایی که از این ساختمان خارج می‌کنند نیز در زمین تخلیه می‌شود که آن زمین توسط عوامل نیروی انتظامی تحت حفاظت است و پس از عملیات‌های آواربرداری نسبت به تفکیک این آوار نیز اقدام می‌شود.

جای هیچگونه نگرانی نیست و تمامی دست‌اندرکاران هم پلیس و هم شهرداری مشغول به کار شبانه‌روزی هستند.

14:23/ عبدالکریم حسین‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با فارس: بافت‌های فرسوده اکنون زیادند، حتی بافت‌های تاریخی ضریب مقاومت در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی را ندارند و این ضریب بسیار پایین است، بنابراین باید تمام این بافت‌ها شناسایی شوند.

 


آتش‌نشانان در این لحظات خسته و نگران هستند

 


اهدای گل توسط مردم به آتش‌نشانان در محل پلاسکو

 


اهدای گل توسط مردم به آتش‌نشانان

 

13:57/ سردار مؤمنی جانشین فرمانده ناجا هم اکنون وارد صحنه حادثه ساختمان پلاسکو شد.

 


حضور سردار مؤمنی در محل آوار پلاسکو

 


زیبا بروفه با حضور در محل حادثه پلاسکو بین آتش‌نشانان سوهان توزیع کرد

 

13:37/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: قطعاً ١٥ آتش‌نشان در زیر آوار ساختمان پلاسکو بودند که دو نفر از زیر آوار بیرون کشیده شدند. تعدادی ماسک و کلاه و اکسیژن و تجهیزات از زیر آوار پیدا شد که در همان محل مشغول فعالیت بیشتر هستیم.

 


مصدومیت یکی از آتش‌نشانان هنگام عملیات جست‌وجو

 

13:30/ یکی از آتش‌نشانان هنگام عملیات جست‌وجو مصدوم شد.

13:30/ رئیس اورژانس کشور: هم اکنون در آمبولانس مستقر در محوطه ساختمان پلاسکو، دستگاهی برای تشخیص مسمومیت ناشی از دود مونو اکسید کربن نصب شده است.
به دلیل اینکه دود در این محل زیاد است، گرفتگی، خفگی و مسمومیت ناشی از آن در بین آتش‌نشانان ایجاد می‌شود که با این دستگاه این مسمومیت سنجیده و در صورتی که نیاز باشد به درمانگاه انتقال می‌یابند
گفتنی است این دستگاه در مدت 5 ثانیه این مسمومیت را تشخیص می دهد.

 


بررسی دقیق آتش‌نشانان؛ احتمال وجود پیکری از شهدای آتش‌نشان در این منطقه

 

13:05/ ملکی سخنگوی آتش‌نشانی: تعدادی کپسول آتش‌نشانی و ماسک پیدا شده است اما هنوز پیکری از زیر آوار بیرون کشیده نشده است و آمار شهدای ما تاکنون 3 نفر است که یک نفر در بیمارستان فوت کرده و 2 نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

جرثقیل‌ها را از میدان خارج کردند و بیل‌های مکانیکی برای آواربرداری وارد شد و در ادامه کامیون‌ها وارد عمل شدند و متناسب با نحوه عملکرد، دستگاه جدید می‌آوریم.

13:00/ یکی از امدادگران آتش‌نشانی به فارس گفت: از حدود نیم ساعت پیش تاکنون حدود پنج دستگاه مربوط به آتش‌نشانان کشف شده است. هم‌اکنون یک کپسول اکسیژن دیگر از زیر آوار خارج شد.

 


ابراز هم‌دردی دانش‌آموزان کرمانی با آتش‌نشانان

 

12:57/ هنوز هیچ پیکری از زیرآوار پیدا نشده است.

12:40/ عملیات جستجو برای خارج کردن پیکر یک یا چند آتش‌نشان اکنون توسط قیچی مکانیکی دنبال می شود. تجهیزات قابل توجهی از زیر آوار یکی از قسمت‌ها خارج شده است. جست‌وجو در ضلع جنوب غربی و همجوار پارکینگ کویتی ها در حال انجام است.

12:20/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: در هنگام جست‌وجو، تجهیزاتی از آتش‌نشانان پیدا می‌شود اما هنوز پیکری را مشاهده نکردیم.

12:18/ یک کپسول اکسیژن پیدا شد.

12:14/ درخواست چراغ قوه شد.

 


لحظات نفس‌گیر؛ پیدا شدن کلاه و ماسک یک آتش‌نشان

 

12:06/ به نظر می‌رسد پیکر یکی از آتش‌نشانان پیدا شده است اما آتش‌نشانان همچنان در حال جست‌وجو در محل پیدا شدن ماسک هستند. تمام آتش‌نشانان با نگرانی کار را دنبال می‌کنند. یک کلاه نیز پیدا شد.

12:05/حجت‌الاسلام شهیدی معاون رییس جمهور از پیشنهاد بنیاد شهید برای خاکسپاری شهدای آتش‌نشان ساختمان پلاسکو در جوار شهدای منا و مدافعین حرم خبر داد.

12:04/ مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با ابراز همدردی با خانواده بزرگ شهرداری تهران و به ویژه خانواده‌های داغدار شهدای آتش‌نشان اعلام کرد: شهدای آتش نشان در قطعه 50 بهشت زهرا(س) دفن می‌شوند.

12:02/ یک ماسک آتش‌نشان در ضلع جنوب غربی جنب پاساژ کویتی‌ها پیدا شده و آتش‌نشانان در حال جست‌وجو با دست در این منطقه هستند.

 


حضور قالیباف شهردار تهران در محل حادثه پلاسکو

 

11:42/ یکی از کسبه پاساژ بزرگ فردوسی: با مدیریت بحران تهران تماس گرفتیم که ماسک در اختیار مردم محل قرار دهند ولی خبری نشد؛ در چند روز گذشته دچار مشکل تنفسی شدیم. چرا به موضوع ایمنی و اطفای حریق پاساژهای پایتخت توجه جدی نمی شود؟ چرا مردم قربانی سهل انگاری مسئولان شدند.

 


کشف کپسول از زیر آوارهای پلاسکو

11:40/ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران: دیواره ضلع غربی مشرف به پاساژ کویتی‌ها پس از عملیات بسیار سنگین و حجیم صبح امروز برداشته شد.

در حال حاضر دیگر قطعات این دیواره در حال برش است. هنوز خبری از اجساد نشده است. از آتش‌نشانی شهرستان‌های استان تهران نیز کمک گرفته شده است.

 


دیوار پلاسکو مشرف به پاساژ کویتی‌ها

 

 


گاو صندوق های کشف شده

 


گاو صندوق های کشف شده

 

11:31/ خانواده آتش نشانان در زیر آوار مانده در محل حادثه پلاسکو مشغول خواندن قرآن و دعا و نیایش هستند.

 


خانواده‌های آتش‌نشانان در حال خواندن دعا

 

11:25/ یکی از مادران آتش‌نشان حادثه دیده در رو به روی ساختمان آوار شده پلاسکو نماز می‌خواند.

11:23/ سگ‌های زنده یاب همچنان در محل حادثه هستند.

 


حضور سگ‌های زنده یاب در محل حادثه پلاسکو

 

11:23/ رئیس اورژانس کشور: در رابطه با تصویب لایحه شهادت برای عوامل امدادی شامل آتش نشانی، اورژانس، امداد و نجات هلال احمر و محیط بانان باید اقدام شود.

 


تجلیل دانش‌آموزان هنرستان صنعتی تهران از آتش‌نشانان قهرمان در محل آوار پلاسکو

 


دانش‌آموزان با چشمانی اشکبار آمدند تا به آتش‌نشانان خدا قوت بگویند

 

11:19/ دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آباد برای ابراز هم‌دردی در محل حادثه حضور یافتند.

 


حضور دانش‌آموزان شین‌آبادی در محل حادثه پلاسکو

 

11:19/ احمد شجایی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در محل حادثه حضور یافت.

 


حضور احمد شجاعی در محل حادثه پلاسکو

 

10:54/ کار در قسمت پایینی ساختمان کاملا متوقف شد. یکی از قطعات بسیار بزرگ در قسمت فوقانی مانع ادامه کار دیگر تجهیزات مهندسی شده است

10:44/ یکی از آتش‌نشانان در خصوص اینکه چقدر امیدوار هستید گفت: منتظر معجزه هستیم

10:43/ یکی از بیل های مکانیکی که در بالاترین نقطه آوار مشغول کار است، در حال جا به جایی یکی از بزرگترین قطعات تخریب شده این ساختمان است.

10:42/پیشنهاد پیرهادی عضو شورای شهر تهران برای بررسی ابعاد حادثه پلاسکو: گروهی کارشناسی ابعاد این حادثه را بررسی و آن را مستند سازی کند.

10:38/یکی از آتش نشانان حاضر در منطقه حادثه: روند اجرای آواربرداری عالی انجام می شود. اکنون هم مشغول آواربرداری قسمت های شمالی ساختمان هستیم.

 


دانش‌آموزان البرزی فداکاری آتش‌نشانان را ستودند.

 

10:35/ اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر: رعایت آئین نامه های آتش نشانی باید از سوی مراجع حقوقی اجباری شود و بودجه آتش نشانی باید به صورت نقدی و قطعی در نظر گرفته شود.

10:33/ سخنگوی اورژانس تهران: بر اساس اخرین امار حادثه پلاسکو١٧٠ مصدوم، 42 نفر اعزام به بیمارستان و 120 نفر درمان سرپایی داشته است.

10:31/ آواربرداری در قسمت شمال غربی ساختمان پلاسکو سخت و نفس گیر دنبال می شود. دو بیل مکانیکی در تلاش هستند تا یک دیوار بسیار بزرگ را تخریب کنند.

10:25/ کشف یک کپسول اکسیژن و تجهیزات یک آتش‌نشان از ضلع جنوب غربی پلاسکو. امدادگران با دقت بیشتر مشغول جستجو هستند.

10:20/ رییس مرکز فوریت های اجتماعی اورژانس سازمان بهزیستی: آتش نشانان به مشاوره دائمی نیاز دارند/ حضور اورژانس اجتماعی در محدوده

10:17/ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با فارس:‌ رئیس مجلس به کمیسیون عمران مسئولیت بررسی حادثه پلاسکو و ریزش آنرا داده‌اند و گفته‌اند که این مسئله برای آینده مهم است. دهها ساختمان مشابه پلاسکو در تهران داریم که باید از لحاظ ایمنی وضعیت آنها بررسی شود. من فکر نمی‌کنم دلیل ریزش ساختمان امنیتی باشد اما با این حال علل اصلی را باید متخصصین بررسی کنند.

10:12/ ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی: در حال حاضر به نتیجه قطعی رسیده‌ایم که کسی در موتورخانه پلاسکو حضور ندارد.

09:50/ در ساعت های اولیه صبح مردم برای ⁧ آتش نشان‌ها و نیروهای امدادی شیر و عدسی آورده بودند. ⁩

 

 

09:31/ فعالیت بیل‌های مکانیکی برای دقایقی متوقف شد. آتش نشانان به آرامی روی آوارها مشغول جستجوی میدانی و دقیق هستند.

09:14/ مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران: در کار آوار برداری دقت فدای سرعت نخواهد شد. گروه تجسس همزمان مشغول فعالیت هستند و هر کجا که لازم باشد کار متوقف و به جستجو می پردازند. شهروندان در محل حادثه تجمع نکنند.

09:05/ برای نخستین بار در مدت زمان آواربرداری ساختمان پلاسکو، بیل‌های مکانیکی موفق شدند در جبهه شمال غربی پیشروی خوبی روی آوارهای ساختمان پلاسکو داشته باشند.

09:00/ هم‌اکنون «پنج» بیل مکانیکی در منطقه حادثه ساختمان پلاسکو مشغول فعالیت است.

08:40/ با سرعت گرفتن آواربرداری، دود غلیظ سفید رنگ هم‌چنان از زیر آوارها بلند می‌شود و کار را سخت‌تر کرده است.

07:45/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تاکنون نزدیک به 50 درصد از آواربراداری انجام شده است. ستون های سنگین که کار را سخت کرده بودند بریده و جابجا شده اند و کار سرعت بیشتری پیدا کرده است. از ساعت های ابتدایی بامداد دو دستگاه بولدوزر غول پیکر هم وارد میدان شدند و به روند آواربرداری کمک زیادی کردند.

07:00/ همچنان پلاسکو می‌سوزد، دود لحظه‌ای قطع نمی‌شود.

06:55/ در پی شهادت مظلومانه جمعی از دلاورمردان و دریادلان آتش‌نشان در حادثه غم‌انگیز آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، شورای عالی آموزش و پرورش پیام تسلیتی صادر کرد.

در این پیام آمده است: «حادثه غم‌انگیز و تأسف بار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو و شهادت مظلومانه و جانگداز جمعی از پرسنل خدوم و ایثارگر آتش‌نشان، غمی بزرگ بر دل مردم عزیز ایران نهاد.
این شورا ضایعه درگذشت این قهرمانان و دلاوران عزیز را که با از خود گذشتگی به ما درس شجاعت و شهادت آموختند را به خانواده محترم آنان و آتش نشانان عزیز و مردم شهید پرور ایران اسلامی تسلیت و تعزیت عرض نموده و برای آنان از درگاه ایزد منان علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارد».

 03:45/ تجهیزات فوق سنگین قرارگاه خاتم الانبیا برای تسریع آوار برداری به محل حادثه ساختمان پلاسکو رسیدند

 

 

 

02:55/ از آنجا که به دلیل وزن چندین تنی ستونهای آهنی به جا مانده از حادثه آوار پلاسکو قابل حمل از سوی امدادگران نیست این افراد به شیوه هوابرشی ستون ها را چند تکه می‌کنند.

 

 

02:40/ بار دیگر امدادگران آماده حفر تونل می شوند/تلاش همه جانبه برای دسترسی به بخش‌های زیرین

 

 

02:05/ ورود مجدد به قسمتهایی از طبقات منفی پاساژ پلاسکو از طریق ساختمان مجاور/ تلاش برای دسترسی به موتورخانه و محلهایی که زنده یاب نشان داده بود ادامه دارد.

 

 

02:00/ ادامه تلاش برای ورود به طبقات منفی پلاسکو از طریق پاساژ کویتی‌ها

01:19/ یک منبع آگاه به خبرنگار فارس از احتمال تخریب پاسار کویتی ها به دلیل نفود آب به پی ساختمان و نا ایمن بودن آن خبر داد

01:05/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تا کنون پیکر جدیدی از شهدای آتش نشان کشف نشده است، کار آواربرداری با قوت و به صورت لحظه به لحظه ادامه دارد، از لحاظ تجهیزات هیچ گونه کمبودی نداریم.

 

 

 

آوارهای ضلع جنوبی و شرقی تا حد زیادی برداشته شده و آوار برداری از ضلع غربی نیز ادامه دارد.

00:40/ تمرکز بیل‌های مکانیکی بر روی یک نقطه، عملیات آوار برداری بدون وقفه توسط نیروهای امدادی انجام می‌شود.

 

 

00:19/ این بار هم جستجو بی نتیجه ماند/ پیکر شهیدی کشف نشد و کار آوار برداری به حالت قبل بازگشت

00:12/ همچنان آوار برداری در محل ساختمان پلاسکو توسط لودرها و کامیون ها با سرعت ادامه دارد، آتش نشان های تازه نفس وارد میدان شده و تمام تلاش خود را برای برطرف کردن بخارها و دود های غلیظ به کار گرفته اند.

خبرها حکایت از پیش روی 8 متری آتش نشان ها دارد.

00:11/ خبرنگار فارس: گاو صندوق هایی که از زیر آوار خارج شده اند در محلی دپو می شوند/شماره گذاری گاوصندوق ها توسط پلیس.

 

 

00:10/ در حال حاضر علیرغم فعالیت بیل‌های مکانیکی و جرثقیل ها آتشی در آوارها دیده نمی شود ولی دود سفید رنگ و غلیظی که گفته می شود ناشی از بخار آب است در فضا پیچیده است.

00:05/ بخش‌هایی از شبرنگ لباس یکی از آتش نشانان کشف شد

تلاش برای پیدا کردن پیکر این آتش نشان ادامه دارد.

00:02/ آتش در اولین لحظات بامداد روز چهارم باز هم شعله ور شد

——————————————روز سوم————————————————-

23:45/ فرماندار تهران: همه امکانات فراهم است و امیدواریم تا 2 روز آینده آوار برداری را تمام کنیم.

23:40/ یک منبع مطلع به خبرنگار فارس گفت: پیکرهایی که دیشب از زیر آوار خارج شده بودند به دلیل سوختگی شدید قابل شناساسی نیستند و هویت آنها همچنان مشخص نیست.

23:30/ آتش نشانی که برای همکاران شهید خود خیرات می دهد

 

 

23:15/ سردار جلالی، ‌رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور: وجود مراکز پرخطر در تهران، زندگی مردم را تهدید می‌کند

23:09/ برخلاف آنچه عنوان می‌شود که امدادگران به موتورخانه دسترسی پیدا کرده‌اند این موضوع صحت ندارد

یک منبع مطلع به خبرنگار فارس گفته است در پلاسکو زیر زمین زیاد وجود دارد و جاهایی که تا به حال دسترسی به آن پیدا شده هیچ کدام متورخانه نبوده  است.

23:01/ قناعتی، عضو شورای اسلامی شهر تهران: تعداد بسیار زیادی از ساختمان‌های تهران در شرایط مشابه پلاسکو قرار دارند.

اکثر ساختمان‌هایی که به لحاظ ایمنی دچار مشکل هستند، شناسایی شده‌اند. شهرداری نمی‌تواند در ساختمان‌هایی که مسائل ایمنی را رعایت نکرده‌اند، اقدام به پلمب کند. شهرداری تنها جایز است به آن‌ها تذکر دهد.

22:55/ هیچ جسد و یا فرد زنده ای در محل موتور خانه ساختمان پلاسکو پیدا نشد

22:50/ نیلفروش زاده، رییس انجمن پوست: آسیب های پوستی حادثه دیدگان آتش سوزی پلاسکو به صورت رایگان درمان می شود.

22:50/ نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر اعلام کرد: نرخ سود وام بانک رفاه برای صاحبان شغل در پلاسکو و افرادی که کارگران را در اختیار بگیرند ٦درصد بوده و طی ٣٦ ماه باید بازپرداخت شود.

22:45/ از دل سازه های آهنی آتش بیرون می زند/ تمامی جرثقیل ها به قسمت درب اصلی منتقل شدند و ظاهراً آواربرداری اصلی آغاز شده است.

با برداشتن هر تکه از سازه های آهنی شعله های آتش زبانه می کشد و آتش نشان ها به سرعت آن را مهار می کنند

22:40/ هنوز امدادگران به موتورخانه پلاسکو نرسیده‌اند/ تلاش ها ادامه دارد.

دقایقی قبل یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود که امدادگران به موتورخانه ساختمان پلاسکو رسیده‌اند اما در آنجا هیچ جسد یا فرد زنده ای کشف نشده است.

22:30/ ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران: در جلسه اضطراری که امروز برگزار گردید گزارشی از فرمانده عملیات ارائه شد و تصمیم گرفتیم اعتبارات لازم برای تعمیر دستگاه های آسیب دیده آتش نشان ها تخصیص داده شود.

روز گذشته در سطح تهران شاهد بروز 110 حادثه بودیم اما اولویت سازمان آتش نشانی تسریع روند آوار برداری و کشف پیکر افرادی بود که در زیر آوار مدفون شده اند.

22:25/ با پایان عملیات جستجوی سگ های زنده یاب آوار برداری به روال عادی برگشت

22:11/ برای دقایقی کار آوار برداری متوقف شد/ هنوز دلیل این اقدام مشخص نیست/ جستجوی نیم ساعته سگهای زنده یاب باز هم بی نتیجه ماند

22:00/ یکی از آتش نشان ها در گفتگو با خبرنگار فارس: دود غلیظ و نور کم امکان جستجو جنازه ها را به شدت سخت کرده است/ هرقسمتی را که خاک برداری می کنیم کار جستجوی جنازه آغاز می شود.

 

 

21:55/ در جلوی در اصلی مجموعه پلاسکو امدادگران مشغول کند و کاوی متفاوت شده‌اند/ گوشه و کنار اینگونه به گوش می‌رسد که امدادگران حدس می‌زنند در این منطقه بتوانند پیکر دو نفر از آتش نشانان را از دل آوار بیرون بیاورند.

21:53/ مهیا کردن سوپ برای بالا بردن دمای بدن آتش نشانان در سرمای این شب‌های تهران

21:50/ بر اساس رتبه ایمنی سازمان⁧ آتش‌نشانی⁩ تنها 120 ساختمان امن در ⁧تهران ⁩وجود دارد و از این تعداد تنها 2 ساختمان درجه یک ایمنی را دارند

21:45/ چهار دستگاه جرثقیل 120 و 360 تنی در محل حادثه⁧ پلاسکو در حال کار هستند

21:40/ هم اکنون برش سازه خای سنگین برای تسهیل در روند آوار برداری با استفاده از جرثقیل ٣٦٠ تنی

21:10/ امروز بعد از 60 ساعت از بروز حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، نخستین چک خسارت به اصناف بیمه شده پلاسکو به مبلغ 264 میلیون تومان از سوی بیمه ایران و بیمه نوین صادر شد.

20:55/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: هنوز به پیکرهای بعدی نرسیده‌ایم.

20:30/ در حال تعیین تکلیف برای سازه دیوار ضلع غربی که به حالت نیمه شکسته است، هستیم. برداشته شدن این سازه روند عملیات را سریع‌تر می‌کند.

20:20/ اعلام مجدد وضعیت سکوت برای عملیات زنده‌یابی/ هم اکنون ورود سگ‌های زنده‌یاب به محل حادثه پلاسکو

20:10/ آتش‌نشانان عملیات تخریب را متوقف و وارد تونل سمت راست ساختمان که در پارکینگ پاساژ کویتی‌ها حفر شده، شدند.

20:05/ ادای احترام مردم بروجرد به شهدای آتش نشان

19:50/ پلاسکو قصد تسلیم شدن ندارد؛ آتش و دود همچنان از زیر آوار زبانه می کشد.

19:45/ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد: فراخوان طراحی یادمان شهدای آتش نشان منتشر شد

19:35/ قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران: بنا به در خواست آتش نشانی، طی روز جاری چهار شیر برداشت جدید آتش‌نشانی در محدوده پلاسکو توسط آبفای استان تهران نصب شده است.

19:30/ جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران‌: در رابطه با حادثه پلاسکو پرونده قضایی تشکیل شده است و هیأت‌مدیره ساختمان باید در رابطه با این حادثه توضیح بدهند

19:20/ یک تیم مجهز به دوربین‌های نقشه برداری در حال رصد پاساژ کویتی‌ها و کنترل آن جهت عدم ریزش حین آوار برداری هستند.

آتشی که هنوز زنده است و با هر جا به جایی آوار شعله ور می‌شود در این بین آتش نشانان تلاش می‌کنند با پاشیدن آب آتش را مهار کنند.

19:15/ حضور تعداد زیادی از کامیونهای شرکت پسماند شهرداری برای حمل آوارها

حضور یک نیروی حراستی در این کامیون‌ها جهت تخلیه آوار در منطقه‌ای حصار کشی شده به دلیل حفاظت از اموال موجود در میان آوار

19:00/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تاکنون مجموع شهدا و مفقودین حداکثر 25 نفر هستند، شهدای آتش نشانی :15 نفر که دو نفر از زیر آوار خارج و یک نفر هم روز اول به دلیل شدت سوختگی شهید شد، عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد

18:45/ نمایی از ساختمان پلاسکو از داخل پس از ریزش، آتش نشانان به شدت در تلاش هستند راهی برای ورود به موتورخانه بیابند.

18:40/ وزیر اطلاعات: تا این لحظه به هیچگونه اطلاعاتی یا نشانه ای از خرابکارانه بودن حادثه آتش سوزی و تخریب پلاسکو نرسیده ایم.

وی افزود: همه شواهد و قرائن را مد نظر قرار می‌دهیم و اگر اقدام تروریستی در این حادثه نقش داشته باشد در خصوص آن بررسی‌های لازم انجام می‌شود.

علوی گفت: در ساعات اولیه احتمال تروریستی بودن حادثه وجود داشت اما تمام علائم و شواهد بررسی شد و هیچ مورد تروریستی در آن دیده نشد.

18:35/ ساجدی نیا: هیچ گونه مسائل امنیتی و انتظامی خاصی را نداریم و با توجه به پیشرفت خوبی که امروز داشتیم امیدواریم محدودیت‌های ترافیکی  کمتر شود اما همچنان ادامه دارد.

اعلام کرده‌ایم که تمامی مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری به استثنا شعاع صد متری از پلاسکو می‌توانند فعالیت روزانه خود را ادامه دهند.

18:30/ مازیار حسینی: طی 60 ساعت عملیات بی وقفه توانستیم با تجهیزات مدرن کار را جلو ببریم، اخرین مرحله حساس دیوار غربی این ساخمان است  که یک سازه فلری با طول زیادی آوار شده که باید ان را برداریم که بعد از این مرحله کار سرعت بیشتر یمی‌گیرد.

پانزده نفر از پرسنل آتش نشانی در این راه جان خود را از دست داده‌اند و براساس آخرین اطلاعات حداکثر ده نفر از مردم عادی در این حادثه زیر آوار مانده اند.

18:21/علوی وزیر اطلاعات لحظاتی قبل برای مشهاده وضعیت حادثه پلاسکو در محل وقوع حادثه حاضر شد.

18:10/ عملیات آواربرداری ساختمان مجاور پلاسکو که شب گذشته تخریب شده بود، پایان یافت/ کامیون‌ها در خیابان جمهوری جهت تسریع در عملیات حمل آوار آماده هستند/ دود غلیظی محوطه پلاسکو را فرا گرفته و با برداشتن آوار، آتش هر بار شعله می‌کشد/150 نیروی آماده باش امدادی و آتش نشانی درر صحنه حضور دارند و مشغول آوار برداری هستند/ بیش از 10 بیل مکانیکی در حال آواری برداری هستند.

18:00/ ملکی: لحظه‌ای عملیات آواربرداری متوقف نشده است/ سازه بزرگی سایه افکنده بر سر آوار داریم آن را تثبیت می‌کنیم

17:52/ جرثقیل 360 تنی آبی رنگ برای برداشتن بخش بزرگ دیواره باقی مانده از پلاسکو سر هم می‌شود. آتش دوباره از آوار پلاسکو زبانه کشید.
شنیده ها حاکی از آن است که به منظور تعیین تکلیف کسبه پاساژ پلاسکو، قرار است فردا نشستی با حضور هیات مدیره و فعالان تجاری ساختمان پلاسکو و اتاق اصناف، اتحادیه پوشاک و مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شود.

Go to TOP