چاپ خبــر

با این روش‌ها به آسانی جرم کاشی و سرامیک را پاک کنید

یکی از معضلات خانه برای همه خانه داران، کاشی‌های جرم گرفته‌ای هستند که تمیز کردن‌شان کار چندان آسانی نیست و باید مراقب باشید در این فرآیند توسط ماده شوینده آسیب نبینند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از بیتوته، در مورد کاشی‌های سرامیکی، مراقبت مداوم کلید اصلی است. این متریال ها زیاد گرد و خاک می گیرند، بنابراین حداقل هفته‌ای دو بار آن‌ها را جارو برقی بکشید (با استفاده از سری با موی‌های نرم برای جلوگیری از خراشیدگی). این کار از انباشته شدن آشغال‌های ریز در درزهای سرامیک‌ها جلوگیری می‌کند.

آب بهترین شوینده برای کاشی‌های سرامیکی است که می تواند لجوج‌ترین لکه‌ها را نیز از بین ببرد. اگر تولیدکننده توصیه کرده از شوینده‌های ملایم تری استفاده کنید یا می‌توانید مخلوط نصف به نصف آب و سرکه برای ایجاد برق روی سرامیک‌ها به کار ببرید. از تمیز بودن کامل تی زمین شوی قبل از شروع مطمئن شوید، چون در صورت کثیف بودن، سرامیک‌ها را نیز آلوده می‌کند. از کاردک‌های نرم برای لکه‌هایی که با آب پاک نمی‌شوند، استفاده کنید.

هشدار: از به کار بردن پاک کننده‌ها و مواد شیمیایی قوی و ساینده اجتناب کنید. آن ها می‌توانند با گذشت زمان به دوغاب آسیب زده و رنگ آن را از بین ببرند.

* تمیز کردن جرم کاشی‌های شیشه‌ای

کاشی‌های شیشه‌ای وقتی تمیز و صیقلی باشند، جلوه بسیار باشکوهی دارند و برعکس. بهترین راه برای زدودن لکه‌های صابونی و آلودگی‌ها از روی این کاشی‌ها توسط محلول نصف به نصف آب و سرکه است. این محلول را روی کاشی‌ها اسپری کنید و بعد از 10 دقیقه با یک برس نرم سطح آن‌ها را تمیز نمایید.

هشدار: برس‌های سخت ممکن است سطح را خراش بیندازند. اگر کفپوش‌تان از جنس کاشی‌های شیشه‌ای است، هر روز آن‌ها را جارو کنید تا ذرات سخت بر روی آن‌ها باقی نمانند و آسیب نزنند.

* رفع جرم کاشی‌های چینی/ لعاب دار

تمیز کردن کاشی‌های چینی از همه کاشی‌ها آسان‌تر است. هر دو روز یک بار با جارو یا برس نرم آن ها را تمیز کرده و هفته ای یک بار جارو برقی بکشید. یک بار در ماه با محلول آب و مایع ظرفشویی آن‌ها را بشویید. از یک تی نرم استفاده کرده و بگذارید با هوا خشک شوند. اگر می‌خواهید صیقلی و براق شوند، با آب گرم و اندگی سرکه بر روی آن‌ها تی بکشید.

کاشی‌های لعاب دار همان سرامیک‌ها هستند که بافتی شیشه مانند درون آن ها وجود دارد. این کاشی‌ها بدون منفذ بوده و از سرامیک‌های معمولی قوی‌تر هستند. سطحی براق دارند و شما می‌توانید روش تمیزکاری مشابه با کاشی‌های چینی برای آن‌ها به کار ببرید.

هشدار: ترشحات را به محض ایجاد شدن تمیز کنید. اجازه ندهید خشک شوند زیرا باعث ایجاد لکه‌های ماندگار می‌گردند.

* تمیز کردن سنگ طبیعی و سنگ مرمر

برای تمیز کردن سنگ مرمر، گرانیت و کاشی‌های سنگی طبیعی دیگر باید از محلول یک شوینده ملایم و آب گرم استفاده کنید. با استفاده از یک پارچه یا تی نرم از خراشیدگی سطح اجتناب نمایید.

سطح این سنگ‌ها را با آب سرد بشویید تا هرگونه باقی مانده صابون از بین برود. برای درخشش بیشتر، تایل ها را با یک پارچه میکروفایبر برق بیندازید.

هشدار: از به کار بردن شوینده‌های کاشی‌های سرامیکی، محصولات اسیدی یا قلیایی و برس‌ها یا پارچه های خشن اجتناب نمایید.

* تمیز کردن جرم تایل‌های فلزی

شما می‌توانید بیشتر تایل‌های فلزی به غیر از استیل (فولاد ضد زنگ)، مس و تیتانیوم را با استفاده از یک شوینده ملایم و آب تمیز کنید. از یک پارچه میکروفایبر برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید و سپس بشویید تا لکه‌ای نماند.

برای استیل، مس و تیتانیوم از شوینده های مخصوص این فلزها استفاده نمایید.

هشدار: از به کار بردن شوینده‌های ساینده، پدهای تمیزکاری، پشم شیشه، آمونیاک و سفیدکننده اجتناب نمایید.

* تمیز کردن جرم و آلودگی سنگ لوح

یکی از مشکلات تمیز کردن سنگ لوح سطح ناهموار این تایل‌ها است. با جارو کردن مداوم به وسیله یک جارو یا برس نرم، از تجمع گرد و خاک یا آلودگی بر روی این تایل‌ها پیشگیری کنید. از آب گرم و اندکی مایع ظرفشویی برای شستن این تایل‌ها و از یک تی غیر روغنی یا پارچه نرم استفاده کنید. بگذارید با هوا خشک شوند و فقط لکه‌های باقی مانده صابونی را بشویید.

هشدار: از به کار بردن شوینده‌های اسیدی شامل سرکه اجتناب کنید.

Go to TOP