چاپ خبــر

با ورزش منظم در دوران بـارداری از زایمـان زودهنگـام جلـوگیـری کنید

تحقیقات نشان می‌دهد ورزش در طول بارداری بی‌خطر است و موجب افزایش ریسک زایمان زودرس نمی‌شود. بر اساس مطالعه محققان دانشگاه توماس جفرسون آمریکا، زنانی که در دوران بارداری ورزش می‌کنند کمتر مجبور به انجام جراحی سزارین می‌شوند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از ایمنا، تحقیقات نشان می‌دهد ورزش در طول بارداری بی‌خطر است و موجب افزایش ریسک زایمان زودرس نمی‌شود. بر اساس مطالعه محققان دانشگاه توماس جفرسون آمریکا، زنانی که در دوران بارداری ورزش می‌کنند کمتر مجبور به انجام جراحی سزارین می‌شوند.

وینچنزو برگلا، عضو گروه تحقیق، دراین‌باره می‌گوید: در گذشته این تصور وجود داشت که ورزش موجب ترشح نور‌اپی‌نفرین در بدن می‌شود و این ماده شیمیایی با تحریک انقباض در رحم موجب زایمان زودرس می‌شود.

وی در ادامه می‌افزاید: بازبینی چندین مطالعه نشان می‌دهد که ورزش نه تنها به نوزاد آسیب نمی‌رساند بلکه می‌تواند فوایدی هم برای مادر و کودک داشته باشد.

از بین ۲۰۵۹ زن شرکت‌کننده در این مطالعه، در حدود نیمی از آنها (۱۰۲۲ زن) به مدت ۱۰ هفته یا بیشتر تا زمان زایمانشان به مدت ۳۵ تا ۹۰ دقیقه 3 تا 4 بار در هفته ورزش کردند، درحالی‌که نیم دیگر (۱۰۳۷ نفر) در هیچ ورزشی شرکت نکردند.

محققان دریافتند در زنانی که ورزش کرده بودند، هیچ افزایش قابل توجهی از لحاظ زایمان زودرس نسبت به زنانی که ورزش نکرده بودند مشاهده نشد.

حتی تحقیقات نشان داد ۷۳ درصد زنانی که ورزش کرده بودند زایمان طبیعی داشتند، درحالی‌که کمتر از ۶۷ درصد زنانی که ورزش نکرده بودند زایمانشان طبیعی بود. همچنین احتمال سزارین در زنانی که در طول بارداری ورزش کرده بودند به مراتب کمتر بود.

نتایج نشان داد در زنان گروه ورزش، احتمال بروز دیابت بارداری و فشار خون بالا کمتر مشاهده شد.

Go to TOP