چاپ خبــر

آیت الله بهجت: با ناراحتی‌ها بسازیم و صبر کنیم

مرحوم آیت الله العظمی بهجت می فرمود: با این اوضاع و گرفتاری و بلاها که بر سر ما مسلمانان می‌آید چه باید بکنیم؟ اگر تکلیف خود را بدانیم که چه باید بکنیم و به آن چه فهمیدیم عمل بکنیم، از جهت عمل به وظیفه فردای قیامت راحتیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: ائمه ما (علیهم السلام) دعاها را در اختیار ما گذاشته‌اند تا ما را غرق در نور ببینند، و انبیا (علیهم السلام) آمده‌اند که ما را از دنیا و توجه به آن دور سازند؛ ولی کفار به ما می‌گویند: دین را کنار بگذارید، ما به شما دنیا می‌دهیم، و وسایل راحتی ظاهری (نه راحتی درونی) شما را فراهم می‌کنیم! البته این سخن هم دروغ است؛ زیرا اگر آنها برای ما راحتی دنیا را می‌خواهند پس چرا این همه بر سر تسلط بر ما با هم نزاع دارند؟! نقشه‌ای کفار این بود و هست که قرآن را از دست مسلمانان بگیرند، و روحانیت را از منابع دینی و معنویات و سرچشمه‌ای معارف یعنی قرآن و سنت جدا سازند، تا این دو سلاح مهم (قرآن و سنت) از دست مسلمانان خارج گردد، و راه تسلط آنها بر بلاد و ثروت‌های مسلمانان باز شود. و لو به این کسانی را در رأس قرار دهند که طبق مرام آنها کتاب و سنت را توجیه کنند و دیگران نابود با منزوی و یا کشته شوند. ای کاش می‌دیدیم که گرگ‌ها به ما هجوم آورده ما را می‌خورند. با این وضع چه باید کرد؟ هر چه به ما فرمودند: لا تتخذوا الکفرین اولیاء. کافران را به عنوان دوست و سرپرست خود نگیرید.

گوش نکردیم. حالا با این اوضاع و گرفتاری و بلاها که بر سر ما مسلمانان می‌آید چه باید بکنیم؟ اگر تکلیف خود را بدانیم که چه باید بکنیم و به آن چه فهمیدیم عمل بکنیم، از جهت عمل به وظیفه فردای قیامت راحتیم، هر چند وظیفه این باشد که با ناراحتی‌ها بسازیم و صبر کنیم، خداوند متعال می‌فرماید:

و لنبلونکم بشی ء من الخوف و الجوع و نقص من الامول و الانفس و الثمرات و بشر الصبرین.
قطعاً شما را به نوعی از ترس و گرسنگی و زبان مالی و جانی و کمبود محصول، آزمایش می‌کنیم، و صابران را نوید بده.

یعنی صابران را بر فرج و ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بشارت ده.

منبع: کتاب در محضر حضرت آیت ا…. العظمی بهجت – ص188

Go to TOP