چاپ خبــر
نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس:

فاضلاب فریدونشهر در انتظار ردیف بودجه/ مردم فریدونشهر در مسأله آب چیزی فراتر از عدالت نمی‌خواهند

عمل به وعده های آبی، رعایت عدالت و احقاق حق خواسته مردم فریدونشهر بود که در نشست امروز مسئولان ارشد تصمیم گیرنده آب استان اصفهان مطرح شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، مسئولان ارشد تصمم گیرنده آب استان اصفهان در سه حوزه آب و فاضلاب شهری، آب و فاضلاب روستایی و آب منطقه ای به همراه نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی و معاون عمرانی استاندار پیش از ظهر امروز در فریدونشهر گردهم آمدند تا به بررسی مسائل و مشکلات آبی فریدونشهر بپردازند.

*مسئولان استان منشأ مشکل آب اصفهان را در جایی غیر از چهار شهرستان منطقه فریدن جستجو کنند

نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این که مردم این شهرستان در مسأله آبی چیزی فراتر از عدالت نمی خواهند، از تعجب محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، از میزان بودجه اختصاصی به چهار شهرستان حوزه انتخابیه خود سخن گفت.

اکبر ترکی احداث تصفیه خانه و شبکه فاضلاب شهر فریدونشهر، تأمین آب فضای سبز فریدونشهر، تأمین آب شرب روستاهای شهرستان از منابع پایدار، مجوز احداث سد یلان و سد میدانک دوم و واگذاری اراضی با کاربری گردشگری اطراف سد سرداب به اهالی همین روستا را از مهمترین مطالبات مردم شهرستان فریدونشهر در موضوع آب عنوان کرد.

وی با اشاره به این که هم اکنون میزان آب سرازیرشده به سمت زاینده رود از این منطقه نسبت به 40 سال گذشته چندین برابر شده و از طرفی نیز میزان کشاورزی ها چندین برابر کاهش پیدا کرده است، به مسئولان استان توصیه کرد منشأ این مشکل را در جایی غیر از چهار شهرستان منطقه فریدن جستجو کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بهداشت آب در شهرستان فریدونشهر و شهرستان های اطراف را هشدارآمیز دانست و از مسئولان خواست آنچه حق این مردم از آب خارج شده از منطقه است را استیصال کنند.

این نماینده مجلس همچنین با تشریح شرایط خاص جغرافیایی منطقه، با اظهار این که هم اکنون هزینه زیادی بابت اردوکشی تیم های ورزشی به کشورهای خارجی برای قرار گرفتن در چنین شرایط آب و هوایی می شود از معاونت عمرانی استاندار خواست دستور مطالعه و پیگیری احداث کمپ ورزشی در این منطقه و آغاز گردشگری ورزشی را صادر کند.

*از طرح های گردشگری حمایت می شود

محمدعلی طرفه، معاونت عمرانی استانداری اصفهان، که طرح انتقال آب تونل چشمه لنگان در زمان تصدی گری آب منطقه ای استان توسط وی انجام شد و این طرح با نام وی گره خورده است بعد از شنیدن مسائل و مشکلات شهرستان از زبان مسئولان محلی و استانی، با ابراز امیدواری نسبت به بهبود وضعیت بودجه و اعتبارات کشور در سال 96، کل اعتبارات استان اصفهان در سال 96 را به جز اعتبارات ملی 700 میلیارد تومان عنوان کرد و از افزایش 34 درصدی بودجه عمرانی استان خبر داد.

وی بدون این که در این جلسه مصوبه خاصی در رابطه با مشکلات شهرستان بگذراند، خواستار حل مسأله تأمین آب فضای سبز شهر فریدونشهر از اداره کل آب منطقه ای استان و خواستار پیگیری بودجه فاضلاب این شهر از اداره کل آب و فاضلاب شهری شد. معاونت عمرانی استاندار اصفهان همچنین از مسئولان شهرستان خواست از تمام ظرفیت های موجود برای حل مشکل احداث تصفیه خانه فاضلاب فریدونشهر استفاده کنند.

*وعده های عملی نشده

این صحبت های طرفه البته واکنش مسئولان شهرستانی را نیز در برداشت. عبدالرضا اصلانی، رئیس شورای شهر فریدونشهر، در رابطه با حل مشکلات آبی شهرستان فریدونشهر از ظلم در حق این مردم سخن گفت و توجه حاضرین جلسه را به قول های داده شده و تحقق نیافته این چنینی در سال های گذشته جلب کرد و خواستار تصمیم گیری جدی در این رابطه شد. رئیس اداره اطلاعات شهرستان فریدونشهر هم با بیان این که آب یکی از مهمترین مشکلات شهرستان فریدونشهر است، حل نشدن این مشکل طی سال های گذشته را منشأ شکل گیری مشکلات فراوانی در شهرستان دانست.

معاون عمرانی استانداری در پایان صحبت های خود از طرح های گردشگری در فریدونشهر حمایت کرد و از مسئولان شهرستان خواست هر مشکلی در مسیر طرح های گردشگری این شهرستان را برای بررسی به کمیسیون های مربوطه در مرکز استان ارجاع دهند.

بخشی مهمی از مشکلات آبی شهرستان فریدونشهر مربوط به احداث تونل انتقال آب چشمه لنگان است که موجب خشک شدن ده ها چشمه این شهرستان شد و مسئولان استانی که در رأس آن ها محمدعلی طرفه، مدیرکل آب منطقه ای وقت، بود از همان ابتدای آغاز کار احداث این تونل، وعده هایی را به مردم این شهرستان دادند که امروز بعد از گذشت 20 سال حتی با وجود مصوبات ریاست جمهوری هنوز این وعده ها محقق نشده است.

این مسئول باسابقه فروردین ماه سال 94 یعنی 28 ماه پیش نیز کلنگ آبرسانی به مزارع خسارت دیده فریدونشهر از تونل چشمه لنگان را بر زمین زد اما این وعده وی نیز به سرانجام نرسید.

*در تصمیم‌گیری‌های آبی، نیازهای فریدونشهر هم درنظر گرفته شود

در جلسه امروز فرماندار فریدونشهر با گله مندی از عملکرد اداره کل آب منطقه ای استان در رابطه با عدم صدور مجوز آب به طرح های مختلف این شهرستان از جمله طرح های تولیدی و گردشگری و با اشاره به این که این اداره کل بخشنامه «ممانعت از بارگذاری جدید در حوزه آبریز زاینده رود مصوبه شورای عالی آب، شورای امنیت ملی و وزارت نیرو» را علت این امر می داند، از عدم صدور مجوز برای طرح های کوچک گردشگری در حوزه آبریز سد دز توسط این اداره کل به شدت انتقاد کرد و گفت این در حالی است که استان های همجوار از جمله لرستان به راحتی چنین مجوزهایی را در همین حوزه آبریز صادر می کنند.

ناصر اسدی با بیان این که مسئولان استان باید شرایط محرومیت بالا، توسعه نیافتگی، فقر و بیکاری بالای شهرستان را نیز در تصمیم گیری های خود لحاظ کنند، از وضعیت نامطلوب آبی در بسیاری از روستاهای شهرستان به علت آلوده شدن منابع آب زیرزمینی با فاضلاب خانگی سخن گفت و خواستار تأمین بودجه و انجام طرح های فاضلاب روستایی شد.

نماینده عالی دولت در شهرستان از آلوده شدن چاه های آب و چشمه های زیردست فریدونشهر به دلیل دفع جذبی فاضلاب این شهر سخن گفت و اظهار کرد: با اجرای طرح فاضلاب فریدونشهر در آینده امکان بهره برداری از این منابع برای مصارف شرب نیز امکان پذیر خواهد شد.

*فاضلاب فریدونشهر در انتظار ردیف بودجه

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری فریدونشهر در ادامه این جلسه به بیان اقدامات انجام شده در این شهرستان در سال جاری پرداخت.

مسعود مقدسی احداث مخزن و نصب فیلترهای شنی رفع کدورت آب، تعویض خط  انتقال آب فریدونشهر به طول 19 کیلومتر که موجب کاهش هدررفت آب از 35 به 15 درصد شده است، اصلاح شبکه توزیع شهر برف انبار که هدررفت آب را از 55 به 26 درصد رسانده است، تعویض خط انتقال از چشمه لنگان به ایستگاه شماره دو به طول 2200 متر با کاهش 30 درصدی هدررفت آب و دو برابر شدن قدرت استحصال، آبرسانی به مسکن مهر همراه با احداث مخزن 500 مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ، تکمیل طرح تله متری، برطرف نمودن نیترات اب شهر برف انبار با نصب پکیج تصفیه و انتقال آب از منبع سالم را از اقدامات شرکت آب و فاضلاب در فریدونشهر در سال گذشته برشمرد.

معاونت بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان در مورد مهمترین طرح آبی شهر فریدونشهر یعنی فاضلاب این شهر گفت: 40 درصد از شبکه داخلی و 70 درصد از خط انتقال این طرح انجام شده است اما تخصیص نیافتن ردیف بودجه و ممانعت مردم روستاهای همجوار از ساخت تصفیه خانه، این طرح تاکنون به انجام نرسیده است.

امیرحسین حکمتیان در مورد این تصفیه خانه اظهار کرد: این تصفیه خانه به دلیل مهم بودن منابع آبی منطقه و مسائل اجتماعی با روش لجن فعال پیشرفته با هوادهی گسترده طراحی شده است و طرح آن بعد از گذر از کمیسیون 215 و ثبت در دبیرخانه سازمان برنامه و بودجه هم اکنون در این سازمان معطل ردیف دار شدن مانده است.

*بهره مندی 54 درصد خانوارهای روستایی فریدونشهر از طرح های آبفار در سال 96

مدیرکل اداره آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان هم در این جلسه احداث 45 کیلومتر خط انتقال تأمین آب از منابع پایدار در مجتمع روستایی قلعه سرخ و اجرای شبکه داخلی روستاهای زیرمجموعه با پیشرفت فیزیکی 70 درصد را از اقدامات انجام شده آبفار در فریدونشهر عنوان کرد و از اجرای 20 طرح تا پایان امسال با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال خبر داد که 54 درصد از خانوارهای روستایی این شهرستان از این طرح ها بهره مند می شوند.

محمدحسین قرائتی همچنین از مطالعات آبرسانی به مجتمع روستایی پیشکوه از چشمه تنگوله و آبرسانی به مجتمع روستایی برف انبار از خروجی چشمه لنگان سخن گفت و افزود: شرکت آب و فاضلاب روستایی حدود 70 درصد روستاهای بالای 20 خانوار را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است.

انتهای پیام/

 1. * حاضر در جلسه چیزی از مشکلات شهرستان نگفتند

 2. فقط بهم نون قرضی دادند!

 3. رضا گفت:

  ورود طرفه برای مردم این شهر خوش یمن نبوده و دستورات جدید برای پر کردن چاهای دستی خانه ها را صادر کرده و هر زور مردم را درگیر دادگاه و دادگستری و زندان کرده! تا اشراف اصفهان در فضای سبز دهکده چادگان در هم بلولند و به ریش انقلابیون بخندند.

 4. نصر گفت:

  آبهای زیر زمینی حق مناطق پایین دستی است. و نمی شود هرکسی دلش بخواهد باغی بسازد و آبهای زیر زمینی که حق مناطق پایین دستی است را هدر بدهد. آب منطقه ای هم قاطعانه جلوی آنها می ایستد و احدی نمی تواند جلوی این دولت و قانون را بگیرد. خالی شدن سد زاینده رود نتیجه همین بی قانونی مناطق بالا دست و حفر چاههای بدون مجوز است. و هدر دادن آب این مایه زندگی است.

 5. باسلام
  عدم اجرای طرح فاضلاب شهری فریدونشهروقرارنگرفتن درردیف بودجه ضرر وزیانی است که کلیه مناطقی که ازحوزه آبریز غرب استان مشروب می شوند خسارات جانی ومالی جبران ناپذیری رامتحمل شوند.ورود آبهای فاضلاب شهری فریدونشهردرتنهارودخانه شهرکه برای همگان مشهود است کل آبهای ورودی به سد زاینده رود راآلوده کرده است ومسئولین هم کاملاً مطلعند ازنمایندگان استان وشهرستان تااستانداری .پس تاکی غفلت ….. برای رضای خدا همدیگررامتهم وگول نزنیم بیایید ازاین فاجعه دیدن کنید وجلوگیری نمایید.

 6. با توجه به اینکه نیمی از فاضلاب فریدونشهر راهی سد زاینده رود می شود به گفته مسوولین وزارت نیرو تا رسیدن به سد خودپالایی انجام میگیرد و حتی مستقیما از سد برای مصارف خانگی هم در دهکده چادگان و هم در اصفهان و شهرهای حومه اصفهان به مصرف خانگی می رسد.

Go to TOP