چاپ خبــر

واژه‌هایی که خبرنگاران را رنج می‌دهد/چرا برخی‌ها چشم به روی حقیقت می‌بندند

از جمله راویان تاریخ در حوادثی از جمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که در سراسر جهان رخ می‌دهد، خبرنگاران هستند پس تاریخ در دستانشان امانتی است گران قیمت که باید آن را به درستی و بدون هیچ تحریفی ثبت کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از تسنیم، تنها عشق می‌تواند «خبرنگار» را این‌گونه متعهد، نترس و شجاع کند. میان رقص آتش در میدان جنگ برود و جانش را برای کارش در خطر بیاندازد.

تنها یک خبرنگار است که می‌تواند چشم روی تمام نشدن‌ها ببندد و به همان تنها احتمال شدن دلش را گره بزند و برای مطالبه‌گری حقوق هموطنانش جلو برود.

تنها خبرنگار است که می‌تواند از درد دیگران بگوید و بنویسد و در عین حال خودش دردمندتر از دیگران باشد، زبان مردم بشود و حقیقت را از دهانش در جامعه فریاد بزند.

مکان و زمان را نقض می‌کند تا فقط به وظیفه‌اش عمل کند و رسالتش را هیچوقت در هیچ کجا فراموش نکند؛ چرا که کارش یعنی زندگی و زندگی یعنی خبرنگاری.

میان واژه‌های دردمند می‌گردد، درمانشان می‌کند و با آن‌ها نهال امید را در دل کشور، شهر و مردمش می‌کارد. مگر آ؛رزوی خبرنگار چیزی به جز؛ درمان دردهای هموطنانش است؟

خبرنگار چشم بینای جامعه

فاطمه زورمند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ویژگی‌های یک خبرنگار حرفه‌ای را برشمرد و اظهار داشت: یک خبرنگار باید جسور، باسواد، متعهد و نیز متخلق به اخلاق حرفه‌ای باشد.

وی در ادامه سخنانش افزود: خبرنگار باید چشم بینای جامعه و پل ارتباطی میان مردم و مسئولان، بیطرف و منصف و واقع بین باشد تا بتواند در ورطه‌های حساس نقش بی بدیل دیده بانی را در جامعه خود ایفا کند.

روزنامه نگار روزنامه کیهان بیان کرد: از جمله مشکلاتی که امروز خبرنگاران با آن روبه‌رو هستند در وهله اول کمبود امنیت و اهمیت جایگاه شغلی و در وهله دوم نیز مسایل معیشتی است که می‌بایست توسط نهادهای صنفی و سازمان های ذی‌ربط و البته همت جامعه خبرنگاری استان رفع شود.

وی در ادامه سخنانش گفت: در کار خبرنگاری هیچ چیز شیرین تر از به ثمر نشستن یک مطلب و یا گزارش نیست که منجر به گشایشی و یا رفع مشکلی از مردم شهر و استانم شود به همین خاطر به همکاران عزیز و تلاشگرم توصیه می‌کنم مردم و رفع مشکلات آنان را سرلوحه کار خود قرار دهند و برای توسعه و بالندگی شهر و دیار خود از جان و دل مایه بگذارند.

راوی صادق تاریخ

بنا به فرموده مقام معظم رهبری خبرنگاران لحظات نابود شدنی و زوال یافتنی را تثبیت ابدی می‌کنند و این سخن یعنی خبرنگار یک گوشه از تاریخ را برای آیندگان به یادگار می‌گذارد.

از جمله راویان امروز تاریخ و حوادث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دنیا خبرنگاران هستند پس تاریخ در دستانشان امانتی است گران قیمت که باید آن را به درستی و بدون هیچ تحریفی ثبت کنند.

از روایت حقیقت و راستگویی نباید باکی داشته باشند و یا واژه‌هایشان را اسیر زور و زر کنند چرا که حادثه وقتی به تثبیت ابدی خواهد رسید که روایت کننده آن صادق باشد.

توصیه یک خبرنگار!

محمدرضا خبازان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه اخبار خبرنگار حرفه‌ای از منبع موثق دریافت می‌شود، گفت: این روزها شاهد رواج موضوعی به نام «شهروند خبرنگار» هستیم در حالی که شهروند خبرنگار سبب شده شایعات و اخبار کذب در سطح جامعه زیاد شود.

خبرنگار خبرگزاری ایرنا ضمن تاکید بر جایگاه ارزشمند و رفیع خبرنگار و با اشاره به اینکه شهروند خبرنگار می‌تواند موجب تخریب ارگانی خاص و یا حتی تخریب شهر شود، افزود: به دلیل اینکه ارزش و جایگاه خبرنگاران در طرح «شهروند خبرنگار» تعریف نشده مخالف اجرای این طرح هستم و با توجه به اینکه امروزه سرعت اطلاع‌رسانی در فضای مجازی از خبرگزاری‌ها نیز بیشتر شده مردم برای کسب اخبار صحیح فقط به فضای مجازی اکتفا نکنند.

خبرنگار و چشمان امیدوار مردم

خبرنگار می‌تواند با قدرت خود امید و نا امیدی را در جامعه تزریق کند و روح جامعه را بیمار و یا سالم و شاداب کند؛ گاهی با توانایی که دارد چنان واقعه‌ای را بد جلوه می‌دهد که انگار هیچ راهی برای درمان وجود ندارد.

گاهی نیز چشم بر حقایق یک حادثه می‌بندد واژه‌هایش را پیش پای شخص و یا امری ذبح می‌کند و درد آن واقعه را نمی‌گوید.

اما خبرنگار نباید تحت تاثیر امری قرار بگیرد تا اصل رسالتش را فراموش کند و مردمی را که چشم امیدشان به اوست را از خود نا امید کند.

خبرنگار گره‌گشای مشکلات مردم

زهرا کاظمی‌منش روزنامه‌نگار نور خوزستان گفت: خبرنگار کسی است که بدون دغدغه از متزلزل شدن جایگاهش واقعیت‌ها را منعکس کند اگر چه برخی واقعیت‌ها ممکن است مدیر یا زیرمجموعه‌ای را زیر سوال ببرد اما بیان این واقعیت شاید بتواند گره‌گشای یکی از مشکلات جامعه باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگار واقعی کسی است که بتواند مدیران را متقاعد کند تا دغدغه مردم را داشته باشند، افزود: اکثر خبرنگاران از نظر بیمه مشکل دارند و یکی دیگر از دغدغه‌های بزرگ خبرنگاران نداشتن امنیت شغلی است.

این روزنامه‌نگار تصریح کرد: تاکنون بزرگان رسانه تلاش زیادی برای تقلیل دغدغه‌های خبرنگاران داشته‌اند اما می‌توان گفت که در این مسیر به در بسته رسیدند به طوری که در این سال‌ها هیچ اتفاق مثبت قابل توجهی رخ نداده؛ امیدواریم امنیت شغلی برای همه خبرنگاران به وجود آید.

در وجود اکثر خبرنگارن روح زیبای همان مادری جریان دارد که با وجود گرسنگی لقمه از دهان خویش می‌ستاند و به کودکش می‌دهد؛ خبرنگاران نیز با وجود همه مشکلات و دردهایی که هر روز با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند همواره برای حل مشکلات مردم در تکاپو هستند.

 خبرنگار حرفه‌ای را هیچ کسی و هیچ چیزی نمی‌تواند از رسالتش باز دارد چرا که طنین زیبای کمک به هم‌نوع، دادخواهی و نیز گرفتن حق مظلوم در پیکره و جان او ریشه دوانده است؛ به راستی که خبرنگاران مشکل‌گشای مردمند.

Go to TOP