چاپ خبــر
در همایش منابع آب زیرزمینی در فریدونشهر مطرح شد؛

آب منطقه‌ای به دنبال ایجاد حکمرانی آب/ دانش شش هزار ساله منابع آبی ایران الهام بخش دانشمندان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در همایش «آب های زیرزمینی، چالش ها و فرهنگ سازی» در فریدونشهر که با سخنرانی صاحب نظران برجسته کشور در مسأله منابع زیرزمینی آب و در جمع سمن های زیست محیطی از سراسر کشور برگزار شد، بر لزوم حکمرانی در مساله آب تاکید کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، همایش و کارگاه «آب های زیرزمینی، چالش ها و فرهنگ سازی» روز گذشته با حضور سمن های زیست محیطی از 16 استان کشور، مسئولان شرکت مدیریت منابع آب کشور و اساتید برجسته دانشگاهی این رشته در فریدونشهر برگزار شد.

در این همایش مسئولان استانی و شهرستانی به سخنرانی پیرامون وضعیت موجود منابع آبی کشور و استان پرداختند و سپس پروفسور فریبرز ناطقی الهی در مورد بررسی بحرانی بودن یا نبودن منابع آبی کشور، دکتر محسن آریامنش در مورد منابع آب ژرف کشور و ایرج حسابی فرزند دکتر محمود حسابی به ایراد سخنرانی پرداختند.

در بخش دیگر این همایش نیز کارگاه های آموزشی «تعریف و اهمیت برنامه احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی» و «آب، کشاورزی و مدیریت مشارکتی – نقش سمن ها در فرهنگ سازی استفاده از منابع آب» برگزار شد.

23 دشت استان وضعیت نگران کننده دارند/ لزوم ایجاد الگوی حکمرانی آب

مسعود میرمحمدصادقی در این نشست با بیان این که استان اصفهان در حوضه آبریز فلات مرکزی قرار دارد که با 162 میلیمتر بارش یکی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است گفت: زیرحوضه آبریز زاینده رود به عنوان مهمترین زیرحوضه این حوضه آبریز، 25 درصد از مساحت این استان را شامل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان اشتراک بین دو استان، اختلاف درجه حرارت و میزان بارش در نقاط مختلف این حوضه آبریز را از چالش های پیش روی آن عنوان و اظهار کرد: 93 درصد از مساحت این حوضه آبریز و 98 درصد از جمعیت ساکن در آن در استان اصفهان قرار دارند.

وی از کاهش بارش ها طی یک دهه گذشته در این حوضه آبریز سخن به میان آورد و تصریح کرد: آمار بارش ها در ایستگاه چلگرد به عنوان ایستگاه شاخص این حوضه آبریز، اثرات تغییرات جهانی اقلیم را به سمت کاهش بارندگی ها از میانگین 1600 میلیمتر به 1000 میلیمتر را نشان می دهد.

میرمحمدصادقی ادامه داد: در حال حاضر سرانه آب تجدیدپذیر زاینده رود 700 میلیمتر است که در تعاریف جهانی، در رده «حوضه های کم آب» قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کاهش روان آب ها به سمت این رودخانه را موجب روی آوردن مردم به منابع آب زیرزمینی بیان کرد و گفت: این مسأله سبب شده سفره های آب زیرزمینی به مرز هشدار برسند تا جایی که این موضوع به شورای امنیت ملی هم کشیده شده است.

وی افزود: برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی داینامیک سبب شده از 35 دشت استان، 23 دشت از جمله دشت دامنه-داران به وضعیت ممنوعه بحرانی و نگران کننده برسند و سطح آب های زیرزمینی این دشت ظرف مدت 30 سال به میزان 33 متر کاهش یافته است.

میرمحمدصادقی از درگیر بودن موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره در مسأله آب سخن گفت و با بیان این که نباید انگشت اتهام در مسأله آب را به سمت ارگان یا شخص خاصی بگیریم بلکه همه باید با همراهی و همکاری در جهت بهبود این وضعیت تلاش کنیم، از لزوم استقرار «یک الگوی حکمرانی هوشمندانه» برای کنترل وضعیت آب سخن گفت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان شفافیت و حضور مردم را موجب مشروعیت پیدا کردن این الگوی حکمرانی عنوان کرد و حضور سمن ها را در حل اختلاف آبی با استان همسایه موثر دانست.

*فاضلاب پیشرفته اروپا به تقلید از قنات های شش هزار ساله ایران/ فروش اطلاعات علمی کشور افتخارآمیز نیست

ایرج حسابی دیگر سخنران این همایش بود که با بیان خاطراتی از دانشمند معاصر کشور، پروفسور محمود حسابی، مؤلفه های مغفول مانده پیشرفت کشور به خصوص در بهره برداری از منابع آبی را گوشزد کرد.

فرزند دکتر حسابی از سختی های متحمل شده پدرش برای خدمت به کشور سخن به میان آورد و از احترام این استاد فقید به تلاش ها و رنج های اقشار مختلف مردم در نقاط مختلف کشور سخن گفت.

رئیس «بنیاد پروفسور حسابی» با بیان این که نماد اتاق پذیرایی این دانشمند خربزه تلخ کویر ایران بود، گفت: وی که سال های متمادی برای کسب دانش در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی کرده بود هیچ گاه نماد اتاق پذیرایی خود را از این کشورها انتخاب نکرد.

وی از سیاست زدگی کشور انتقاد کرد و بی توجهی به علم و دانشمندان دلسوز را مانعی برای پیشرفت کشور برشمرد.

حسابی با بیان خاطراتی از زحمات پدرش در راه پیشرفت علم در کشور یاد کرد و در پاسخ به کسانی که نداشتن مقاله ISI را ضعف وی می دانند، درج مقاله در ISI را فروش اطلاعات علمی کشور عنوان کرد و گفت: چرا علمی که دانشمند ایرانی سال ها و ماه ها برای به دست آوردن آن زحمت می کشد باید به سادگی در اختیار کشورهای خارجی قرار داده شود؟

فرزند دکتر حسابی به تحقیق و مطالعات طولانی مدت و سرمایه بر دانشمندان اروپایی و آمریکایی در مورد تکنولوژی قنات های یزد اشاره کرد و افزود: این دانشمندان موفق شدند با این بهره گیری و تقلید از این تکنولوژی سه ایالت آمریکا را از خشکسالی نجات دهند ولی در کشور ما هیچ گاه آن طور که باید به آن پرداخته نشده است.

رئیس بنیاد پروفسور حسابی ادامه داد در بازدید از شهر زیرزمینی شبکه فاضلاب 150 ساله پاریس، وقتی علت بو نداشتن آن را جویا شدند با این پاسخ مواجه شدند که این فاضلاب با تقلید از شیوه شش هزار ساله مغنی های یزد، هوادهی شده و بدین ترتیب بوی نامطبوع آن ها گرفته می شود.

وی با ابراز تاسف از بی توجهی به دانش بومی کشور تصریح کرد: کشورهای پیشرفته جهان سال هاست با قراردادن رشته «مشاهیرشناسی» در دانشگاه های خود، برای نسل جدید از مشاهیر خود الگوسازی کرده اند ولی در ایران نوجوان ما دکتر حسابی را نمی شناسد و آن چه در فیلم های تلویزیونی ما به عنوان الگوی جوان معرفی می شود، جوان های سرمایه دار ماشین باز است و این در حالی است که شخصیت جهانی دکتر حسابی از احترامی در بین ملل برخوردار بود که بارها در زمان نمایندگی ایشان در کنفرانس های اتمی و فضا واسطه صلح بین آمریکا و روسیه شد و تاکنون هیچ گاه در رسانه ها به عنوان الگو به آن پرداخته نشده است.

حسابی با بیان این که محبت، احترام و راستگویی سه اصل عاشقی بود که جوانان این کشور را در راه اسلام و به پیروی از امام خمینی(ره) به مسلخ شهادت کشاند؛ گفت: اکنون دست هایی در کار است تا جوان ایرانی را از ایران دور کند.

*زخم های آب منطقه‌ای بر چهره فریدونشهر

این همایش همچنین با قرائت رنج نامه نظام صنفی کشاورزی فریدونشهر و انجمن دوستداران طبیعت این شهرستان توسط نصرت اله تواضع همراه بود.

تخریب های زیست محیطی احداث تونل انتقال آب بین حوضه ای چشمه لنگان، از بین بردن مخازن چند میلیون ساله آبی با احداث این تونل در دل سفیدکوه فریدونشهر، نپرداختن حق آبه مردم خسارت دیده این شهرستان از احداث این تونل و قطع کامل رودخانه یلان با احداث سد چشمه لنگان و هدایت آب خدنگستان و در پی آن نابودی اکوسیستم این رودخانه بخشی از نامهربانی ها بر طبیعت و مردم فریدونشهر بود که در این رنجنامه قرائت شد.

همچنین قطع جریان طبیعی 38 کیلومتر از رودخانه هیران فریدونشهر با احداث سد رودبار در مرز این شهرستان با استان لرستان و زیر آب رفتن 20 هکتار از اراضی غنی جنگلی این شهرستان در اثر احداث این سد، احداث سد سرداب و زیر آب رفتن دو روستای سرداب علیا و مازه قلعه و تخریب زیست محیطی و برهم زدن اکوسیستم این منطقه و تخلف از قانون های ملی و بین المللی و بی توجهی به حقوق مردم در انتقال بین حوضه ای آب از سرشاخه های دز به حوضه آبریز زاینده رود دیگر زخم های قرائت شده در این رنجنامه بود که بر صورت فریدونشهر خراشیده شده است.

همراه داشتن کاغذنوشته هایی در دست مردم فریدونشهر در اعتراض به نادیده گرفتن حق طبیعی مردم فریدونشهر توسط شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در انتقال آب از این شهرستان از حاشیه های این همایش بود.

اعتراض شفاهی و شجاعانه بهروز اصلانی، عضو سابق شورای شهر فریدونشهر، و سعید اصلانی، عضو کنونی این شورا، در این همایش بر بی توجهی به اثرات زیست محیطی احداث تونل چشمه لنگان و نپرداختن حقوق مردم و منطقه و خیانت دانستن این طرح نیز دیگر حاشیه این مراسم بود.

انتهای پیام/

Go to TOP