چاپ خبــر
به مناسبت روز معلولان؛

پیشگیری از معلولیت در فریدونشهر با مشاوره رایگان ژنتیک و غربالگری کودکان

رئیس اداره بهزیستی فریدونشهر رواج داشتن ازدواج های فامیلی در مناطق روستایی را عامل افزایش معلولیت در این مناطق دانسته و مشاوره ژنتیک و غربالگری کودکان را راهکار پیشگیری از آن برشمرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، معلولیت کمتر از چیزی که مردم می پندارند، محرومیت به همراه دارد و باید با معلولان هم صحبت شد تا فهمید به چه سادگی می توان شرایط دسترسی معلولان به خدمات اجتماعی را که حق هر شهروندی است، محیا کرد. معلولیتی که در بسیاری از موارد قابل پیشگیری بوده اما کوتاهی و بی مسئولیتی دیگران موجب وقوع آن شده است. اما موضوعات پیرامون جامعه معلولان فریدونشهری از زبان مسئولان مربوطه ایشان در این شهرستان قابل بررسی است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدونشهر در گفتگو با این پایگاه خبری درباره معلولیت در این شهرستان گفت: در برخی روستاها شاهد شیوع مشکلات ژنتیکی خاصی هستیم به صورتی که در یک روستا فراوانی افراد با معلولیت ناشنوایی و در روستایی دیگر فراوانی افراد با معلولیت اعصاب و روان نسبت به دیگر معلولیت ها بسیار بیشتر است که علت این مساله ازدواج های فامیلی در آن روستاها است.

*مشاوره ژنتیک راهکاری برای پیشگیری از معلولیت

افسانه امیری مبادرت نکردن زوج های جوان برای مشاوره های ژنتیکی در فریدونشهر را نیز عاملی برای افزایش آمار معلولیت های مادرزادی بیان کرد و گفت: در حالی که در شهر اصفهان هزینه هر جلسه مشاوره ژنتیک بیش از 40 هزار تومان است، ما این فرصت را به صورت رایگان برای زوج های جوان فراهم کرده ایم اما تنها تعداد معدودی از زوج ها از آن استقبال کرده اند.

وی غربالگری نوزادان را راهکاری برای تشخیص زودهنگام معلولیت های مختلف همچون شنوایی و بینایی دانست و با بیان این که این خدمات هم اکنون در فریدونشهر ارائه می شود، افزود: همه خانواده ها لازم است نوزادان خود را از 3 سالگی تا 6 سالگی، سالی یک بار برای غربالگری به مجتمع شهدای این اداره واقع در صددستگاه، خیابان لاله 3 برده و همچنین برای غربالگری شنوایی کودکان 10 روزه تا 5 ماهه خود، به مرکز شمیم باران واقع در خیابان نیرو، کوچه شمشاد دو مراجعه کنند.

رئیس اداره بهزیستی فریدونشهر در مورد اهمیت این غربالگری ها، با ذکر مثالی عنوان کرد: اگر مشکل ناشنوایی مطلق کودک در نوزادی شناسایی شود با کاشت حلزون به طور کلی قابل درمان است و کافی است خانواده ها به تفاوت زحمت مراجعه برای غربالگری و کاشت حلزون با یک عمر ناشنوایی کودکشان توجه داشته باشند.

امیری اما در مورد خدمات توان بخشی این اداره هم اظهار کرد: مرکز توان بخشی شمیم باران زیر نظر اداره بهزیستی فریدونشهر آموزش کودکان زیر 14 سال با معلولیت های ذهنی و حرکتی و برگزاری کلاس های گفتاردرمانی و کاردرمانی برای همه سنین را برعهده دارد و همچنین در صورت لزوم معرفی نامه برای انجام فیزیوتراپی رایگان نیز در اختیار معلولان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به بیشترین تأکید سازمان بهزیستی بر «پیشگیری» از معلولیت ها در وهله اول، از برگزاری دوره های متعدد آموزشی توسط این اداره در این رابطه سخن گفت. رئیس اداره بهزیستی فریدونشهر بازتوانی معلولان تا جایی که بتوانند از عهده امور اولیه زندگی خود برآیند را از وظایف بهریستی برشمرده و تأمین هزینه تحصیل معلولان تا سطوح عالی را از دیگر خدمات این اداره به معلولان عنوان کرد.

امیری با اظهار این که در صورت اجرای قوانین مربوط به معلولان در جامعه، تا حد بسیاری از مشکلات ایشان کاسته خواهد شد، خواستار اجرای این قوانین از جمله قانون سه درصد استخدام معلولان توسط ادارات دولتی شد. وی در حوزه اشتغال معلولان تصریح کرد: یکی از امتیازات مصوب بهزیستی برای تشویق کارفرمایان برای به کارگیری معلولان، پرداخت نیمی از حق بیمه و نیمی از حقوق ایشان توسط این سازمان است.

معلولان اما در جامعه نیاز به حمایت هایی از سوی دولت ها برای رسیدن به حقوق خود دارند. فرماندار فریدونشهر در این رابطه با اشاره به این که قوانین و دستورالعمل های مختلفی راجع به حقوق معلولان وجود دارد، گفت: جامعه باید خود را در کاهش توان جسمی و حرکتی و روحی افراد مقصر بداند چون معلولیت بازخورد مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است.

*معلول را با توانمندی‌هایش بسنجیم نه با ناتوانی‌هایش

ناصر اسدی ادامه داد: سالانه در کشور ما 20 هزار نفر در تصادفات کشته و چند برابر این جمعیت مجروح و معلول می شوند که تنها مقصر بخشی از آن خود افراد هستند، علاوه بر آن مسئولانی که اجتناب از ازدواج های فامیلی را فرهنگ سازی نکرده اند، افرادی که عامل وقوع جنگ ها شده اند و بسیاری از مردم به طور مستقیمو غیرمستقیم در معلولیت معلولان مقصر و در برابر آن مسئولند.

وی از تجربه خود در مورد شیوع معلولیت در یک روستای دورافتاده سخن گفت و اظهار کرد: در این روستا به علت دور از دسترس بودن و نداشتن جاده ازدواج ها غالبا فامیلی بود که منجر به افزایش معلولیت در آن روستا شده بود چندی بعد به عللی این روستا جابه جا شد و با خارج شدن از بن بست و شکسته شدن دامنه ازدواج فامیلی، معلولیت به شدت در آن کاهش پیدا کرد.

نماینده عالی دولت در فریدونشهر در این رابطه خواستار افزایش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی ها شده و با بیان این که دولت ها موظفند شرایط یک زندگی آبرومند برای معلولان را محیا کنند تا آن ها بتوانند مشارکت فعال در فعالیت های اجتماعی داشته باشند، گفت: نگاه به معلول باید تغییر کند و معلول را باید با توانمندی هایش بسنجیم نه با ناتوانی هایش.

*نیاز معلولان فراهم کردن دسترسی به خدمات اجتماعی

اما نیازهای معلولان را باید از زبان معلولان شنید. مریم شیاسی، معلول جسمی است که اجازه نداده معلولیت او را از فعالیت های اجتماعی بازدارد. این بانوی هنرمند به فعالیت های هنری نیز اشتغال دارد و در حوزه صنایع دستی ورود پیدا کرده است.

وی مهمترین نیاز معلولان را فراهم آوردن شرایط دسترسی به خدمات اجتماعی دانست؛ خدماتی همچون عبور و مرور در معابر و اماکن عمومی. شیاسی همچنین اجرای قوانین مربوط به معلولان را راه حل بسیاری از مشکلات ایشان به ویژه در بخش اشتغال دانست و خواستار اصلاح نگاه مردم به معلولان شد.

انتهای پیام/

Go to TOP