چاپ خبــر

هشدار کاهش ۸۰ درصدی بارندگی در ذخیره‌گاه آبی استان اصفهان

میزان بارش ها در سال آبی جاری در فریدونشهر با کاهش ۸۰ درصدی مواجه شده است و این مسئله تأمین آب شرب و کشاورزی اصفهان، فریدونشهر و بخش های دیگری از استان، محیط زیست و اقتصاد مردم فریدونشهر را مورد تهدید قرار می دهد و موجب افزایش شدت گرد و غبار در استان می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، شهرستان فریدونشهر به عنوان یکی از سرچشمه های زاینده رود و همچنین تأمین کننده بخشی از آب شرب مردم استان اصفهان که به بارش برف های سنگین شهرت دارد، امسال وضعیتی باورنکردنی را از لحاظ بارشی پیدا کرده است.

شهرستانی که با ارتفاع متوسط ۲۵۴۰ متر از سطح دریا به عنوان مرتفع ترین شهر ایران، در میان کوه های سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی شناخته می شود و به لحاظ شرایط جغرافیایی هر ساله میزبان انبوه برف و باران بود، امسال جز اندکی ناچیز، برفی بر اراضی خود ندیده است و در حالی مجموع بارش های سال زراعی فریدونشهر تاکنون ۵۸٫۶ میلیمتر بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۷۷٫۶ میلیمتر بوده است و این کاهش ۷۸٫۹ درصدی بارش ها نسبت به سال قبل و کاهش ۷۲٫۹ درصدی بارش ها نسبت به میانگین بلند مدت را در بام ایران هشدار می دهد.

وضعیت زمانی نگران کننده تر می شود که پایگاه های معتبر هواشناسی، بارش جبران کننده ای را برای این شهرستان و حتی دیگر نقاط استان، پیش بینی نکرده اند.

این کاهش بارش ها شاید در شهرهای دیگر تبعات منفی داشته باشد اما مسئله مهم اینجا است که شهرستان فریدونشهر ذخیره گاه آبی استان است و بارش هایی که در این منطقه اتفاق می افتد مثل اکثر دیگر نقاط استان به سمت نقاط زیر دست جاری و روان نمی شود بلکه یا در اثر سرما در یخچال های طبیعی حفظ می شوند و یا در منابع زیرزمینی کوه هایی همچون «شاهان کوه» ذخیره شده و به مرور از چشمه هایی مانند «چشمه لنگان» جاری شده و در طول سال آب مورد نیاز شرب مردم فریدونشهر و بسیاری از شهرها و روستاهای زیردست از جمله شهر اصفهان را تأمین می کند.

مشکل تنها کاهش بارش نیست بلکه تغییر الگوی بارش از برف به باران طی سال های گذشته در اثر «تغییر جهانی اقلیم»، موجب شده تا پدیده حفظ آب ناشی از بارش ها کمتر رخ دهد و بارش ها غالبا به صورت روان آب به سرعت به سمت مناطق زیردست و پست تر جاری شوند و به نوعی هدر بروند. مصداق این امر با وجود این که در سال گذشته میزان بارش ها مطلوب و نسبت به امسال حدود ۸۰ درصد بیشتر بود، کاهش شدید دبی چشمه لنگان به عنوان مهمترین چشمه شهرستان فریدونشهر است که از قضا مستقیما آب شرب فریدونشهر را نیز تأمین می کند.

کمبود بارش ها را خیلی نمی توان به شرایط داخلی شهرستان وابسته دانست چرا که عامل اصلی عدم بارش ها، پدیدار نشدن ابرهای بارش زا به شهرستان است که اگر این ابرهای می آمدند و بارش رخ نمی داد می شد علل کمبود بارش ها را به شرایط داخل شهرستان ارجاع داد.

علاوه بر آن بررسی وضعیت دیگر نقاط استان و حتی استان های چهار محال و بختیاری و لرستان به عنوان دو استان پربارش کشور که مجموع آب جاری شده از این دو استان را می توان تا یک سوم از آب های جاری کشور دانست و اتفاقا هم مرز و هم اقلیم با شهرستان فریدونشهر نیز هستند نشان می دهد این کاهش بارش ها در آن نقاط نیز اتفاق افتاده است.

کاهش بارش ها که بدون شک کم آب شدن و خشک شدن چشمه های مهم شهرستان از جمله «چشمه لنگان» را به دنبال خواهد داشت، علاوه بر ایجاد چالش جدی برای تأمین آب شرب شهر اصفهان و تعداد زیادی از شهرهای دیگر استان از جمله خود فریدونشهر، کشاورزی شهرستان به عنوان شغل غالب این منطقه را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

 

هرچند هنوز فریدونشهر نتوانسته زیرساخت های لازم برای بهره گیری از صنعت گردشگری را ایجاد کرده و با وجود مسافرت زیاد گردشگران به این شهرستان، این صنعت را برای پیشرفت منطقه به کار گیرد اما همین اندک اقتصاد گردشگری شهرستان نیز با کاهش بارش ها از بین می رود. همین طور که با نباریدن برف در سال جاری تاکنون پیست اسکی فریدونشهر نتوانسته کار خود را آغاز کند و از هزاران گردشگری که هر هفته برای استفاده از این محیط تفریحی-ورزشی به این شهرستان سفر می کردند، نصیبی نبرده است.

همچنین هزاران گردشگری که هر ساله برای استفاده از طبیعت لذت بخش و بکر فریدونشهر به این شهرستان سفر می کردند، با مشاهده طبیعت خشک این شهرستان در اثر کمبود بارش ها، دل از این منطقه کنده و اقتصاد نوپای گردشگری شهرستان نیز متضرر می شود.

کاهش بارش ها سرسبزی شهرستان در فصل بهار و تابستان را نیز از این شهرستان خواهد گرفت و اثرات منفی اکوسیستمی بر محیط زیست فریدونشهر به جای خواهد گذاشت. این اثرات منفی نه تنها بر روی حیوانات و گیاهان بلکه بر زندگی مردمی که زندگی شان مستقیما به این محیط زیست وابسته است همچون دامداران و یا بهره برداران منابع طبیعی، خواهد بود.

سلسله تبعات منفی کاهش بارش در این شهرستان و حتی تغییر الگوی بارش از برف به باران بسیار گسترده است. یکی دیگر از تبعات این مسأله شدت گرفتن پدیده گرد و غبار در استان است. هم اکنون جنگل های منطقه پشتکوه فریدونشهر به عنوان وسیع ترین پوشش جنگلی استان، با قرار داشتن در غربی ترین نقطه این استان و در شاهراه ورودی گرد و غبار به استان اصفهان، مانند ریه تنفسی استان عمل کرده و تا حد زیادی از ورود گرد و غبار به استان اصفهان جلوگیری می کند. اگر ابرهای بارش زا به این شهرستان باز نگردند و شرایط بارشی فریدونشهر طبیعی نشود، از پوشش این جنگل ها نیز کاسته شده و رفته رفته رو به نابودی می روند و استان از این ریه تنفسی محروم می شود.

برای فریدونشهری که تا چند سال قبل هر هفته برف های سنگین ۴۰ سانتیمتر به بالا را در فصل پاییز، زمستان و حتی بهار تجربه می کرد، این کاهش بارش برف بسیار جدی و نامطلوب است.

انتهای پیام/

 1. بنه کمری گفت:

  اگر باران به کوهستان نبارد
  به سالی دجله گردد خشک رودی

  اگرآب رودخانه یلان مسیر طبیعی خود را طی کند وبرای بخار شدنش گرمای محیط را می گرفت وایجاد محیط سرد باعث نزول آب از ابرها بصورت برف وباران می شد
  گرمای ایجاد شده در اصفهان به علت عدم مدیریت صحیح بام ایران را هم تحت تاثیر قرار داده است

 2. پناه برخدا ازملت شریف وزحمتکش فریدونشهروایران عزیز می خواهیم باتوسل به خدای متعال دعا کنند که خداوند متعال نعمت بارندگی اش رابه ما ارزانی بداردوآنچه خیر است به بندگان خود عطا نماید. انشاءالله.

 3. علی گفت:

  مسولان باید به فکر باشند. ممکنه امسال شرایط سختی پیش بیاد وخشکسالی بزرگی اتفاق بیفته.

 4. سوپلول گفت:

  بارشها که خیلی کم شده نسبت به سالهای گذشته ولی این که فرمودین برا کشاورزی منطقه خطرناکه رو خیلی قبول ندارم.چیزی که تو خود فریدونشهر داریم میبینیم (البته روستاها رو بی اطلاعم) اینه که دیگه کمتر کسی کارش کشاورزیه.هرکی یه زمینی داشته برا خودش باغ درست کرده و بیشتر برا تفریح و گذران وقت و شایدم کمی چشم و هم چشمی داره باغداری میکنه.تازه اگه خودش مصرف کنه که نوش جونش.اما اینکه اون عزیزی که هم خودش و هم خانومش کارمندن بیان محصول باغشونو ببرن بازار و بفروشن اینجاس که ظلم خیلی خیلی بزرگی در حق اون باغدارای جاهای دیگه میشه که روزی خودشون و کل خانوادشون وابسته به همون باغداریه.کارمندی که پشتوانه مالی محکمی به نام حقوق دولت رو داره نه از خشکسالی میترسه نه از آفت و نه از فروش نرفتن محصولش.اما باغداری که هیچ منبع درآمدی جز باغش نداره داره این وسط نابود میشه.یادمه یه استاد دانشگاه داشتیم اولین جلسه درسش بهمون گفت هرکاری میخوای بکن و هر دسته گلی میخوای به آب بده اما رزق و روزی کسی رو به باد نده.بنظرم باغدارای دوشغله شهر ما دانسته یا ندانسته دارن اینکارو میکنن و خدا رو خوش نمیاد.البته این صددرصد نظر شخصی منه و ممکنه هزار تا عیب و ایراد داشته باشه ولی خواهش میکنم لااقل بعنوان یه گلایه کوچولو منتشر بشه.

  • امیر گفت:

   دوست عزیزم به خدا من باغ ندارم ولی سوال من این است چرا ّباغدار کارمند اگر محصول باغش را بفروشد به قول شما ظلم خیلی خیلی بزرگی کرده ؟ و چگونه روزی دیگران را بریده ؟ این چه استدلالی است که شما می کنید؟

  • بنه کمری گفت:

   سلام
   این تفکر چقدر سطحی است
   دوست عزیز
   آیا انسان باغچه داشته باشد و برای تفریح به باغ خود برود ومزاحم کسی نشودمشکلی برای کسی بوجود می آید.
   هر باغ این کارمندان چند هکتار ؟
   تازه اگه وقتش را صرف تولید میوه ارگانیک کند که به نفع شهرستان است که میوه های پر از سموم ومواد شیمایی وارد نکند و همشهریان مریض
   نشوند.و…

 5. شاید خشکسالی و نیامدن باران در ظاهر و از نظر ما بلا باشد با نگاهی عمیق تر به بطن ماجرا، نشان می دهد که نباریدن باران ممکن است برای برخی نعمت باشد، برای برخی یک فرصت باشد، برای برخی امتحان باشد و برای برخی عاملی جهت افزایش ظرفیت ها باشد. مثال آن هم خشکسالی است که در زمان حضرت یوسف به‌ وجود آمد. آن خشکسالی بلا نبود، برای بعضی ها نعمت بود چراکه از فرو دستی به بالادستی آمدند و یا بالعکس.
  بنابراین خداوند وقتی خشکسالی می آورد همیشه بلا نیست چه بسا این خشکسالی نعمت باشد. مثل اینکه خشکسالی باعث شود ما به دنبال پیدا کردن راهکارهایی باشیم که آب را در کشور صرفه جویی کنیم و بهتر از آن استفاده کنیم.
  منبع:
  فارس

 6. همشهری
  خداوند برکت می دهید به مال کسی که زحمت میکشید و تولید میکند و سر بار جامعه نمیباشد چه کارمند باشد و چه کشاورز واگر محصول خوب باشد مشتری دارد و همانطور که در مطالب بالا آماده است همه مصرف کننده هستند نه تولید کنند در ثانی همان کارمند هم که تولید میکند خودش که وقت ندارد به کار کشاورزی بپردازد در نتیجه حداقل سه خانوار از طریق کار در مزرعه( کارمند کشاورز) مشغول به کار میباشند و امرار معاش میکنند یک نوع اشتغال فصلی می بلشد . تنبلی و وقت خود بیهوده هدر دادن ظلم است. هیچ چیزی برای انسان جز سعی او نیست

 7. همشهری
  متأسفم چقدر……..کوته نظریم کسانیکه فکر کار و تولید هستند نمی توانیم تحملشان کنیم آن کارمند هم از وقت استراحت ،تفریح میزند، زحمت می کشد و تولید میکند دلالی که نمی کند و گران فروشی و تقلب نمیکند که ظلم باشد .

Go to TOP