چاپ خبــر
آخرین وضعیت شهرستان از زبان مسئولین اول شهرستان؛

بام ایران پس از بارندگی ها در تکاپوی ساماندهی به اوضاع است

بارش برف در ۱۰ روستای شهرستان فریدونشهر اصفهان، سبب مسدود شدن راه‌های مواصلاتی شده و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

به گزارش تیم رصد پونه زار؛ شهرستان فریدونشهر هر سال با مشکلات ناشی از بارش‌های شدید جوی روبه‌رو می‌شود و تحمیل خسارت‌های سنگین به تأسیسات زیرساختی و حتی آثار و بناهای تاریخی هم گریبان‌گیر فریدونشهری‌ها در فصول پربارش سال است.

اما امسال با توجه به پیش‌بینی‌های لازم در شرایط بحرانی ناشی از بارش شدید برف در این منطقه از استان اصفهان، اوضاع کمی بهتر شده و مسئولان این شهرستان می‌گویند مردم مناطق سخت‌گذر، دیگر تجربه لازم را برای پیش‌بینی این روزها دارند اما شرایط جوی در این شهرستان همچنان بحرانی است.

10 روستا همچنان درمحاصره برف

فرماندار شهرستان فریدونشهر  اظهار کرد: براثر بارش 130 میلی‌متر برف و باران در شهرستان فریدونشهر، راه‌های ارتباط زمینی، برق و مخابرات در10روستا قطع شده و در ششمین روز بی‌خبری از اهالی این مناطق  به سر می‌بریم.

مهدی سلیمی گفت: این مناطق شامل هشت روستای پشت کوه دوم، هیران و کمران هستند که از 4 روز پیش با آغاز بارندگی‌های جوی تا کنون همه راه‌های ارتباطی زمینی، برق، مخابرات و گیرنده‌های دیجیتالی قطع شده است.

آماده‌باش همه نیروهای شهرستان 

فرماندار فریدونشهر با بیان اینکه از پنجشنبه هفته گذشته تا کنون بر اثر بارش شدید برف و باران در این شهرستان حدود 20 میلیارد ریال خسارت مالی به این منطقه وارد شده، افزود: علت اصلی مسدود شدن راه‌های این روستاها و قطع تجهیزات ارتباطی، مسیر عبور این مناطق از گردنه کلوسه بوده که هر سال در این فصول مشکل‌ساز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌های مواصلاتی در همه مناطق شهرستان به جز 10 روستا، بازگشایی شده و هیچ مشکل قطعی نداریم خاطر نشان کرد: همه ظرفیت‌های شهرستان بسیج شده‌اند و قرار است از دوشنبه 2 فروند بالگرد مجهز به امکانات امدادی برای کمک به اهالی این روستاها اعزام شود.

نگاه ویژه مسئولان کشوری به مناطق آسیب پذیر

وی ضرورت توجه ویژه مسئولان به شرایط بحرانی شهرستان فریدونشهر در فصول سرد سال هم اشاره و تصریح کرد: در سال‌های گذشته براثر بارش شدید برف و باران در این شهرستان و مسدود شدن راه‌های ارتباطی 10 روستای سخت گذر، از آذر تا اردیبهشت، هیچ نوع دسترسی به این روستاها نداشتیم اما امسال این مدت به کمتر از یک هفته رسیده است.

فرماندار شهرستان فریدونشهر درباره اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از مسدود شدن راه‌ها و بروز خسارت‌های ناشی از بارش‌های شدید جوی در سال‌های آینده گفت: راه عبور 9 روستای شهرستان فریدونشهر از گردنه سخت گذر کلوسه بوده که به هیچ عنوان قابل تجهیز نیست.

سلیمی خاطرنشان کرد:‌بهترین راه برای جلوگیری از بروز خسارت در فصول پربارش، فرهنگ سازی بین مردم این مناطق و همکاری بیشتر مسئولان استان و کشور با فریدونشهری ها در زمان بحران است.

تشکیل نشست ویژه ستاد مدیریت بحران

از 5 روز گذشته تا کنون بارش شدید برف و بابشهرستان فریدونشهر، به زیر ساخت ها و تاسیسات برق رسانی منطقه خسارت هایی وارد شد.

به همین علت دو روز پیش مسئولان شهرستان فریدونشهر با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نشستی ویژه تشکیل دادند تا وضع بحرانی این شهرستان و راه های رفع مشکلات ناشی از بارش شدید برف و باران در این منطقه  را بررسی کنند.

منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در این نشست اظهار کرد: هشدار به موقع و آمادگی عوامل امدادی قبل از بارش برف سبب جلو گیری از بروز صدمات جانی در محور های مواصلاتی است.

نماینده مردم فریدونشهر در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به گستردگی و پراکندگی روستاهای این شهرستان گفت: امکانات موجود برای خدمات‌رسانی به مردم به ویژه  در بخش راهداری بسیار کم بوده و لازم است خدمات‌رسانی مطلوب را، شامل نوسازی وتجهیز ناوگان برف روبی شهرداری ها و اداره راه وشهرسازی بدانیم.

محمد علی اسفنانی، تاسیسات برق موجود در شهرستان را برای تامین برق پشتیبان در زمان وقوع بحران ناکافی دانست و قطعی برق چندین ساعته هنگام بارش برف را هم ناشی از همین مسئله اعلام کرد.

Go to TOP