چاپ خبــر

توقف آزمایش های موشکی کره ی شمالی

شبکه بی‌بی‌سی در مطلبی به بررسی علت تصمیم پیونگ‌یانگ برای تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: شبکه بی‌بی‌سی در مطلبی با اشاره به تصمیم کره شمالی برای تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود نوشت: «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی، امروز اعلام کرد فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی خود را به حالت تعلیق در می‌آورد اما برخی کارشناسان با اشاره به تاریخچه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی بر این باورند که این کشور مقاصد هدفمندانه‌ای را از تعلیق  فعالیت‌های خود دنبال می‌کند.

به اعتقاد این کارشناسان، بیانیه امروز (شنبه) کره شمالی در خصوص توقف داوطلبانه آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد و همچنین توقف فعالیت سایت هسته‌ای «پانگی- ری» که از سال ۲۰۰۶ تاکنون شش آزمایش هسته‌ای در آن انجام شده، به این دلیل است که این کشور احساس می‌کند که برنامه‌های اتمی خود را تکمیل کرده و در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای به آمادگی کامل رسیده است.

اقدام کره شمالی در خصوص تعلیق برنامه‌های هسته‌ای خود  تداعی‌گر سیاست اتمی هند و پاکستان است که تا سال ۱۹۹۸ برنامه‌های هسته‌ای خود را پس از شش آزمایش اتمی متوقف کردند. آنها به دانش ساخت سلاح‌های هسته‌ای دست یافتند و پس از آنکه نام خود را در میان دارندگان سلاح‌های هسته‌ای ثبت کردند، به فعالیت خود در این زمینه پایان دادند.

کره شمالی نیز با شش آزمایش هسته‌ای، دانش ملی خود در زمینه ساخت سلاح‌های اتمی را تکمیل کرد و این اطمینان را داد که حتی با توقف برنامه‌های هسته‌ای خود می‌تواند نام خود را در میان کشورهایی که به فناوری ساخت سلاح اتمی دست یافته‌اند، ثبت کند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: پیونگ یانگ با انجام پنجمین و ششمین آزمایش هسته‌ای خود -به ترتیب در سپتامبر ۲۰۱۶ و سپتامبر ۲۰۱۷-  و چند آزمایش موشکی پیشرفته، دستیابی خود به فناوری ساخت سلاح‌های اتمی و تعبیه کلاهک هسته‌ای بر روی انواع موشک‌های کوتاه‌برد، میان‌برد و قاره‌پیما را ثابت کرد.

از سوی دیگر، کارشناسان اعلام کردند قدرت آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی چندین برابر بیشتر از قدرت بمب اتمی است که آمریکا در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم در ناکازاکی فرو ریخت. این آزمایش قدرتمند اتمی و آخرین آزمایش موشکی کره شمالی که مستقیما خاک آمریکا را تهدید می‌کرد، نشان داد توانایی هسته‌ای پیونگ یانگ در سطح قابل توجهی افزایش یافته است.  نطق سال نو «کیم جونگ اون» مبنی بر تکمیل شدن قدرت هسته‌ای کره شمالی دلیلی بر اثبات این موضوع است.

داده‌های لرزه‌نگاری که در سوم سپتامبر ۲۰۱۷ [در اطراف شبه‌جزیره کره] به ثبت رسید نیز به جهانیان نشان داد که کره شمالی به توانمندی ساخت بمبی دست یافته است که می‌تواند یک شهر را به طور کامل ویران کند.

به نوشته بی‌بی‌سی، سفر اخیر کیم جونگ اون به چین هم یک “نمایش قدرت” بود و این پیام را منتقل کرد که او دیگر در بُعد داخلی به قدرتی دست یافته که با خیال آسوده می‌تواند کشورش را ترک کند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: کیم جونگ اون پس از پیگیری سیاست‌های پدر و پدر بزرگش در زمینه برنامه‌های هسته‌ای و معرفی کره شمالی به عنوان یک قدرت هسته‌ای، آماده مذاکره با کره جنوبی و آمریکا و اخذ امتیازات جدید شد. این کشور به رغم تعلیق برنامه‌های هسته‌ای و توقف فعالیت آزمایشگاه اتمی‌اش، به توانایی لازم برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای و استفاده از قدرت بازدارندگی آن دست یافته است. بنابراین به نظر می‌رسد، مذاکره با سئول و واشنگتن، این کشور را وارد فاز جدیدی از پیشرفت کند.

بی‌بی‌سی همچنین با اشاره به تعلیق خودخواسته فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی نوشته است: با وجود آنکه پیونگ‌یانگ به صورت داوطلبانه انجام آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را در آستانه مذاکره با کره جنوبی و آمریکا تعلیق کرده است اما این تعلیق با کوچکترین هشداری می‌تواند لغو شود؛ همانگونه که در سال ۱۹۹۹ نیز فعالیت‌های موشکی خود را متوقف کرد اما در نهایت در سال ۲۰۰۶ در پی شکست توافقنامه قبلی، آنها را از سر گرفت. ضمن اینکه آنچه کیم جونگ اون با تعلیق موقت آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود از دست می‌دهد به مراتب کمتر از آن چیزی است که با نشستن در کنار ترامپ به دست می‌آورد.

علاوه بر این، به نوشته بی‌بی‌سی، در بیانیه‌ای که امروز (شنبه) توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد، مطلقا هیچ نشانه‌ای دال بر قصد پیونگ‌یانگ برای خلع سلاح هسته‌ای – آنگونه که مقامات کره جنوبی اصرار بر گفتن آن از طرف کره شمالی دارند – وجود ندارد. بلکه کاملا برعکس، این بیانیه شبیه اعلامیه یک کشور دارنده تسلیحات هسته‌ای است که هیچ قصدی هم برای کنار گذاشتن آنها ندارد.

انتهای پیام/ع ت

Go to TOP