چاپ خبــر

ابهامات حادثه اطراف کاخ سلمان و روایت‌های موافقان و معارضان سعودی+عکس

اخبار ضدونقیض و ابهامات درباره حادثه شب گذشته در اطراف یکی از کاخ‌های سلمان بن عبدالعزیز در ریاض همچنان ادامه دارد و به‌طور خاص مخالفان رژیم سعودی در خارج عربستان تحلیل‌ها و تفسیرهای مختلفی درباره این حادثه مطرح کرده‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از تسنیم:  طی ساعات اخیر خبری به‌سرعت در فضای مجازی و پس از آن در رسانه‌های منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای پیچید، این رسانه‌ها از تیراندازی در خارج از یکی از کاخ‌های پادشاهی عربستان در محله الخزامی ریاض خبر دادند.

با این حال اخبار ضد و نقیض و ابهامات درباره این حادثه همچنان ادامه دارد و به‌طور خاص مخالفان رژیم سعودی در خارج عربستان تحلیل‌ها و تفسیرهای مختلفی درباره این حادثه مطرح کرده‌اند.

آنچه سبب واکنش‌های گسترده در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی عربی و غربی شد، ویدئویی بود که مخالفان در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، در این ویدئو صدای تیراندازی ممتد به گوش می‌رسد. این ویدئو واکنش پلیس ریاض را به‌دنبال داشت، ویدئویی که گمانه‌زنی‌ها درباره بروز درگیری در اطراف کاخ پادشاهی را به‌وجود آورد.

اولین واکنش رسمی سعودی

سخنگوی رسمی پلیس منطقه ریاض مدعی شده بود که در ساعت 19:50 شامگاه شنبه برابر با پنجم ماه شعبان 1439 یکی از نقاط امنیتی محله الخزامی شهر ریاض پرواز یک هواپیمای تفریحی کوچک کنترل از راه دور از نوع پهپاد را رصد کردند که مجاز نبوده است و به همین سبب نیروهای امنیتی مستقر در این نقطه امنیتی بر اساس دستورات مربوطه با آن مقابله کردند. دستگاه‌های ذی‌ربط هم تدابیر تحقیقی درباره ابهامات این حادثه را نیز آغاز کردند.

این تنها واکنش رسمی حکومت سعودی به این حادثه پرابهام بوده است، با این حال واکنش‌ها در فضای مجازی و رسانه‌های منطقه‌ای و تحلیلگران از زمان آغاز حادثه همچنان ادامه دارد.

برخی منابع دلیل تیراندازی را ورود پهپاد به حریم کاخ عنوان کرده و برخی از احتمال کودتا سخن گفته‌اند. برخی از انتقال شاه و  ولیعهد سعودی به پایگاه نظامی در اطراف ریاض که تحت حفاظت مستقیم نظامیان آمریکایی است،‌خبر  داده‌اند.

حتی برخی رسانه‌ها از بسته شدن حریم هوایی ریاض به‌روی تمام پروازهای تجاری و نظامی و پرواز بالگردهای وابسته به گارد ویژه بن‌سلمان خبر داده‌اند. شبکه‌های العربیه سعودی و الجزیره قطر با تأخیر چندساعته از تیراندازی نیروهای امنیتی در محله الخزامی به‌سمت آنچه پهپاد تفریحی خوانده شده، خبر دادند. خبرگزاری غربی رویترز هم از قول مقام‌های سعودی اعلام کرد این پهپاد با تیراندازی نیروهای امنیتی سعودی ساقط شده است.

واکنش‌های مخالفان داخلی آل‌سعود

کاربری به‌نام ترکی بن محمد که خود را فردی معرفی کرده که فساد خاندان (آل‌سعود) را دنبال کرده و به‌طور جدی تحولات جنگ علیه یمن را پیگیری می‌کند، نوشته است: درگیری‌ها همچنان در نزدیکی کاخ بن‌سلمان در ریاض ادامه دارد و ابهام همچنان پابرجاست. هشتگ تیراندازی در محله الخزامی هم در پایان توئیت وی آمده است.

الدوسری از فعالان سعودی مقیم انگلیس که در زمینه حقوق بشری فعال بوده و البته انتقادهای خود از رژیم آل‌سعود را در قالب برنامه‌های جذاب طنز هم دنبال کرده و مورد  استقبال هم قرار می‌گیرد، نوشته بود تیراندازی در یکی از کاخ‌های پادشاهی در پایتخت، ریاض، خبرها از انتقال پادشاه به پناهگاهی در پایگاه هوایی حکایت می‌کند.

وی به‌نقل از یک منبع در دربار پادشاهی آل‌سعود اعلام کرد انتقال پادشاه به پایگاه هوایی برای حمایت از وی مورد تأکید قرار گرفته است.

در پی این حادثه بلافاصله هشتگ «تیراندازی در محله الخزامی» #اطلاق_نار_فی_حی_الخزامی در مدت کوتاهی توئیتر را فرا گرفت.#الشعب_دون_سلمان_و_محمد (مردم بدون سلمان و محمد منظور پادشاه و ولیعهد وی) و #هروب_الملک_سلمان (فرار ملک سلمان) هم یکی  دیگر از هشتگ‌های پس از این حادثه بود.

یک کاربر قطری در واکنش به این حادثه برای نابودی آل‌سعود ابراز امیدواری کرده و نوشته است: خدایا، از کسانی که ما را از زیارت بیت الله الحرام تو محروم کردند، انتقام بگیر، ما عجایب و شگفتی‌های قدرت تو را ای خدا داریم می‌بینیم.

یک مخالف دیگر آل‌سعود نوشته بود فرار ملک سلمان و ادامه خشونت در اطراف کاخ ولیعهد، نگرانی‌ها درباره سرنوشت وی را به‌دنبال داشته است.

یک کاربر دیگر گفته است: بعد از رفاه، مالیات، فساد، بذل و بخشش و اسراف،‌ امنیت هم متزلزل خواهد شد چه  اخبار درباره تیراندازی در محله الخزامی دقیق و درست باشد یا نباشد، در هر حال حکومت آل‌سعود رو به زوال است.

کاربر دیگری نوشته است: آیا یک پهپاد کوچک به این‌همه تیراندازی نیاز دارد، گمان نمی‌کنم.

کاربر دیگری نوشته است: محمد بن سلمان با هواپیمای اختصاصی به «ابها» گریخت، چه‌چیزی آنجا وجود دارد، آیا پناهگاه سری یا یکی از کاخ‌های سری در آنجا وجود دارد؟

در خبر دیگری در فضای مجازی این چنین آمده بود: خبر فوری که از عربستان به بیرون درز کرده است، هواپیمای پادشاهی که از ریاض پرواز کرده بود، لحظاتی بعد در شهر ابها فرود خواهد آمد، چرا ملک سلمان و محمد بن سلمان ابها را به‌عنوان پناهگاه خود و خاندان پادشاهی انتخاب کرده‌اند؟

سامح عسکر کاربری که خود را پژوهشگر تاریخی معرفی کرده، نوشته است: پلیس سعودی حادثه تیراندازی در محله الخزامی ریاض را به اینکه یک پهپاد بوده،‌ توجیه کرده است، که این مسئله به‌نوبه خود سؤالی مطرح می‌کند که؛ این پهپاد تفریحی این موقع شب یعنی ساعت 11 آنجا چه می‌کرده است؟ قطعاً حادثه مهمی رخ داده که آن را از واکنش‌های بن‌‌سلمان و تصمیمات حاکمیت و ماهیت نظام حکومتی در آینده خواهیم شناخت.

کاربری هم نوشته است: درگیری‌های مسلحانه در داخل کاخ پادشاهی، خبرهایی از ترور محمد بن سلمان و سلمان بن عبدالعزیز حکایت می‌کند، ویدئو را تماشا کنید.

کاربر دیگری نوشته است: ادامه خشونت در ریاض ــ پایتخت ــ وحشت شهروندان را به‌دنبال داشته است.

یک مخالف  دیگر نوشته است وضعیت ریاض ملتهب و بحرانی شده و پایان سلمان و پسر متهورش نزدیک است.

کاربری هم این‌گونه نوشته است: دیروز موشک‌های الحوثی ریاض را تهدید می‌کرد و امروز تیراندازی در محله الخزامی و فردا؟؟ مسیر سقوط ادامه دارد متأسفانه.

 

 

کاربری با عنوان فارس نوشته  است: خبر قطعی از کاخ العوجا، کشته شدن سلمان یا کشته شدن محمد بن سلمان، کودتای نظامی در ریاض.

 

یک مخالف  دیگر آل‌سعود نوشته است از یک منبع در دربار: تلاش کودتا را افسران طرفدار محمد بن نایف انجام داده و پادشاه و ولیعهد همچنان در حالتی از رعب و وحشت شدید از ترس موفقیت تلاش‌های آینده به‌سر می‌برند.

کاربر دیگری از کشته شدن هشت نفر از نیروهای گارد پادشاهی سعودی در جریان حمله مسلحانه به کاخ  العوجا در ریاض خبر داده است.

اما خبر دیگری در فضای مجازی از سوی مخالفان عربستانی منتشر شد مبنی بر اینکه مقامات سعودی درباره انتشار ویدئوی تیراندازی در محله الخزامی یا نوشتن توئیت یا هرگونه اطلاعات دیگر درباره این حادثه که وقوع حادثه‌ای در کاخ سلمان را مورد تأکید قرار دهد، هشدار داده‌اند.

روزنامه رأی‌الیوم به‌سردبیری عبدالباری عطوان تحلیلگر مطرح عرب با اشاره به این خبر آورده است تدابیر امنیتی طی ماه‌های اخیر در اطراف کاخ‌های پادشاهی در عربستان تشدید شده بود، در اکتبر گذشته هم یک فرد مسلح به دو محافظ سعودی تیراندازی کرده بود که سه نفر در ورود کاخ پادشاهی در جده زخمی شده بودند. نیروهای امنیتی محافظ کاخ پادشاهی توانسته بودند این فرد مسلح را که یک شهروند سعودی 28ساله بود، در حالی که یک کلاشینکف و سه بمب به‌همراه داشت به‌قتل برسانند.

به هر حال حتی  اگر به‌زعم مقامات رسمی سعودی حادثه شب گذشته محله الخزامی ریاض ناشی از پرواز یک پهپاد تفریحی باشد،‌ این سؤالات و  ابهامات مطرح شده که چرا این هواپیمای تفریحی و به‌گفته منابع رسمی سعودی اسباب‌بازی کنترل از راه دور، دقیقاً این موقع شب و آن هم در اطراف کاخ پادشاهی سلمان و پسرش باید به پرواز درآید؟ و سؤال دیگر اینکه آیا یک هواپیمای اسباب‌بازی نیاز به این‌همه شلیک گلوله سلاح‌های اتوماتیک دارد، آن‌طور که مخالفان سعودی و شاهدان به آن اشاره کرده‌‌اند؟ نکته دیگر این حادثه اولین حادثه در نوع خود پس از به قدرت رسیدن بن‌سلمان به‌عنوان ولیعهد نبوده و اخیراً هم حادثه تیراندازی یک فرد مسلح در ورودی کاخ پادشاهی در جده رخ داده بود؛ آیا این حادثه زمینه‌ساز و مقدمه حوادث بعدی و چه‌بسا خطرناک‌تری خواهد بود که آینده بن‌سلمان را به چالش خواهد کشید؟ آیا فرار بن‌سلمان و پدرش به ابها و شایعه اینکه آنها پناهگاه و کاخ سرّی در این شهر  دارند، صحت دارد، یا اینکه حادثه صرفاً در همان حد پرواز یک پهپاد تفریحی و عادی به‌گفته مقامات رسمی سعودی بوده است؟

انتهای پیام/ ع ت

Go to TOP