چاپ خبــر

جیره بندی، آخرین گزینه روی میز مقابله با کم آبی در اصفهان

افت بی سابقه منابع آبی در اصفهان موجب شد تا مسئولان امر، برای پیشگیری از بحران، طرح کاهش 30درصدی تخصیص آب شرب این خطه را در دستور کار قراردهند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از ایرنا: اجرای این طرح درهفته اخیر به افت شدید فشار و گاهی قطعی آب در مناطق مختلف استان بویژه کلانشهر اصفهان که نیمی از جمعیت 5 میلیون نفری این استان را در خود جای داده منجرشده، اما فرایند جیره بندی آب در این خطه تاکنون اجرا نشده است.
مسئولان امور آب استان می گویند: جیره بندی آب در این منطقه آخرین گزینه ای است که روی میز مقابله با کم آبی قرار دارد و اجرای آن در صورت لزوم در روزهای گرم پیش رو بعید نیست.
بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، هم اکنون کاهش سرانه مصرف آب به عنوان اولین اقدام در دستور کار گرفته و به همین دلیل، حجم تخصیص آب شرب مناطق مختلف اصفهان حدود 30 درصد کاهش یافته که این امر منجر به کاهش فشار آب مصرفی در این مناطق شده است.
هاشم امینی کاهش سرانه مصرف آب را یکی از عوامل برون رفت از تنش آبی دانست و تصریح کرد: در زمان حاضر سرانه مصرف در بخش خانگی استان حدود 154 لیتر در شبانه روز است که این رقم با توجه به اقلیم اصفهان باید به 130 لیتر کاهش یابد.
او با اشاره به اینکه کاهش سرانه مصرف آب با توجه وضعیت فعلی امری اجتناب ناپذیر است افزود: خشکی زاینده رود در محدوده کلانشهر اصفهان بر روند آبدهی چاه ها ی این منطقه تاثیر نامطلوبی داشته و موجب شده است که تعدادی از چاه های فلمن از مدار بهره برداری خارج شود.
آمارهای موجود نشان می دهد که در یکسال گذشته 108 حلقه از مجموع 214 حلقه چاهی که در استان اصفهان در کنار تصفیه خانه آب اصفهان (باباشیخعلی) بخشی از آب شرب مردم را تامین می کرد، خشک شده وهم اکنون تنها 106 چاه در مدار تولید قرار دارد که خروجی این چاهها 760 لیتر بر ثانیه است.
با توجه به این شرایط، تردیدی نیست که در یک بازه بلند مدت اگر وضعیت اقلیمی تغییر نکند منابع فعلی آب جوابگوی نیاز حداقلی شهروندان نخواهد بود و از هم اکنون ضرورت و شناسایی منابع آبی جدید باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.
در این زمینه کارشنان ومسئولان امرمعتقدند که مدیریت بر هر قطره آب در شرایط خشکسالی بسیار مهم است لذا از یکسو باید نظام بهره برداری نوین وماندگار از منابع آبی در دستور کار قرارگیرد و از دیگرسوی اقدامات فوری درجلوگیری از برداشت بی رویه آب در بالا دست زاینده رود صورت گیرد .
بنا به گفته معاون راهبری و نظارت بربهره برداری شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور، استان اصفهان 5 سال متوالی است که در مرحله تنش آبی قراردارد که امسال این تنش تشدید شده است.
شاهین پاکروح افزود: با حفر وتجهیز چاهها، اجاره کردن و در اختیار گرفتن دیگرمنابع آبی اصفهان مانند، منابع آبی شهرداری و کشاورزی باید در صدد تامین منابع جدید آب شرب باشیم تا بتوانیم بر بحران آب که پیش رو داریم غلبه کنیم.
وی افزود: در حال حاضر گذر از چالش کم آبی فقط مختص نیمه اول سال نیست چرا که در فصل پاییز هم شرایط تامین آب شرب دراصفهان دارای چشم انداز مطلوبی نیست اما باید تلاش شود تبعات چالش کم آبی را به حداقل رساند.
** جیره بندی آب **
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان اظهار امیدواری کرد که با رعایت الگوهای مصرف، مدیریت بر منابع و تدابیری که اندیشیده شده نیازی به جیربندی آب نباشد.
حسن ساسانی با اشاره به اینکه جیره بندی و قطع آب سودمند نیست، گفت: زمانی که بحث جیره بندی مطرح شود مردم به ذخیره آب اقدام می‌کنند و پس از وصل مجدد شبکه، بخش عمده آن را دور می‌ریزند بنابراین جیره ‌بندی راهکار مناسبی برای حفظ این موهبت الهی نیست اما در برخی مواقع راه حلی جز آن نیز وجود ندارد زیرا تامین آب مورد نیاز جمعیت 5میلیون نفری اصفهان دراین شرایط از اهمیتی خاص برخوردار است.
حوضه زاینده رود از اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.حوضه زاینده رود، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهراز نظر خشکسالی و کمبود آب در وضعیت قرار دارد.

انتهای پیام /ع ت

Go to TOP